veronica
12.05.05,20:12
Ahojte poraďáci potrebovala by som pomôcť, neviem ako mám zaúčtovať...:(,

mám faktúrku za služby,ktoré budem poskytovať ďalej ale samozrejme za vyššiu cenu..ako to mám zaúčtovať..Pracujem v MONES S3 a nie je tam nič také ako výdavok za službu, nedá sa to ani pridať..
Ako to môžem zaúčtovať?
ondrejvla
12.05.05,18:22
Ahojte poraďáci potrebovala by som pomôcť, neviem ako mám zaúčtovať...:(,

mám faktúrku za služby,ktoré budem poskytovať ďalej ale samozrejme za vyššiu cenu..ako to mám zaúčtovať..Pracujem v MONES S3 a nie je tam nič také ako výdavok za službu, nedá sa to ani pridať..
Ako to môžem zaúčtovať?Neúčtujem v tomto softe, ale malo by to byť ako v každom JÚ - prevádzková réžia a urob si analytiku na ost.služby- je to prakticky sprostredkovanie. Čiže ty to budeš mať vo výd.ovpl.základ dane a príjem zo služby budeš mať ako zdaniteľný príjem.
Sabrina
12.05.05,20:56
Prijatá FA- predkontácia výdaje za prev. réžiu

Vyst. FA-predkontácia príjem za služby -suma prij. FA+suma za sprostredkovanie

Vyst. FA- v texte FA som rozpísala sumy za poskytnuté služby/ak ich bolo viac/

V prípade potreby sme posielali odberateľovi aj kopiu prijatej FA.
pyton
13.05.05,07:52
Veronica, to je klasický výdavok, ktorý patrí do prevádzkovej réžie, neviem, prečo ti to tam nejde zaúčtovať. A myslím si, že to nie je sprostredkovanie, ale služba. Podstatné je však to, že to patrí do prevádzkovej réžie.
veronica
13.05.05,09:31
Veronica, to je klasický výdavok, ktorý patrí do prevádzkovej réžie, neviem, prečo ti to tam nejde zaúčtovať. A myslím si, že to nie je sprostredkovanie, ale služba. Podstatné je však to, že to patrí do prevádzkovej réžie.
Ahoj nerozumiem prečo by to malo patriť do prevádzkovej réžie?
Ja to budem faktúrovať ďalej....
Ľuba
13.05.05,09:49
Mne sa to tiež nepáči do réžie, lebo je to niečo, čo priamo súvisí dosahovaním príjmu. Pretože vo výkazoch k DP nemáš na výber výdaje za služby (preto to nie je ani v Money), tak ja by som sa v Tvojom prípade možno priklonila skôr k materiálu.
Ja napr. účtujem predajcu plastových okien, ktorý si dáva montáž robiť ďalšej firme. Tú montáž účtujem ako výdaj za tovar, lebo kdesi som čítala, že tovar je všetko, čo sa nakupuje za účelom ďalšieho predaja. Réžiu chápem ako niečo, čo priamo nesúvisí s dosahovaním príjmov (napr. nájomné, elektrina ...)
ANNA
13.05.05,09:54
Prečo si myslíš, že je to materiál? Veď v pôvodnej otázke je:
"mám faktúrku za služby,ktoré budem poskytovať" tiež by som to dala na réžiu
veronica
13.05.05,10:01
Prečo si myslíš, že je to materiál? Veď v pôvodnej otázke je:
"mám faktúrku za služby,ktoré budem poskytovať" tiež by som to dala na réžiu
Ja si myslím to isté čo ĽUBKA....
Nerozumiem tomu...prečo si myslíš, že by to malo ísť do réžie?
ďakujem....
mlyn16
13.05.05,10:03
V čom vlastne podnikáš. Aj je to prijímanie a poskytovanie služieb, je to tvoja nosná činnosť a postupy... umožňujú upraviť si denník analyticky na vlastné podmienky. Osobne by som v tomto prípade dávala faktúru za služby do kolonky materiál, ktorý by som si analyticky doplnila - služby a vyšlú faktúru by som dala do kolonky tržieb za služby. Tiež si myslím, že v prevádzkovej réžii by mali byť len ostatné náklady súvisiace s podnikaním.
veronica
13.05.05,10:07
Podnikám vo viacerých veciach ale toto sa týka sprostredkovania servera, je to na dlhšie...
Ale to nie je materiál, nie je to niečo čo môžem mať fyzicky, je to služba...
Pracuje niekto v MONEY S3? ako riešite tento problém?
Ľuba
13.05.05,13:28
Ja robím v Money a riešim to tak, ako som písala vyššie. Ja nakúpenú službu (montáž) dávam ako tovar - lebo ju ďalej predávam spolu s tovarom.
andrej_rv
13.05.05,13:52
Mne sa to tiež nepáči do réžie, lebo je to niečo, čo priamo súvisí dosahovaním príjmu. Pretože vo výkazoch k DP nemáš na výber výdaje za služby (preto to nie je ani v Money), tak ja by som sa v Tvojom prípade možno priklonila skôr k materiálu.
Ja napr. účtujem predajcu plastových okien, ktorý si dáva montáž robiť ďalšej firme. Tú montáž účtujem ako výdaj za tovar, lebo kdesi som čítala, že tovar je všetko, čo sa nakupuje za účelom ďalšieho predaja. Réžiu chápem ako niečo, čo priamo nesúvisí s dosahovaním príjmov (napr. nájomné, elektrina ...)Ľuba, podľa mňa to neúčtuješ celkom v súlade s postupmi účtovania. Akékoľvek nakúpené služby patria v zmysle § 15 ods. 6 Postupov účtovania v JÚ do prevádzkovej réžie (patrí tam všetko, čo sa nedá zaradiť do kolónky materiál, tovar, mzdy, odvody alebo tvorba SF). Nakúpené služby nemôžeš účtovať ako tovar, pretože nemajú hmotnú podstatu (nedajú sa skladovať). Tak isto pokiaľ celú dodávku okien vrátane montáže fakturuješ zákazníkovi Ty, nemôžeš to účtovať ako predaj tovaru, ale ako predaj výrobkov a služieb. Nákup okien je v tomto prípade nákup materiálu (nie tovar) a montáž v subdodávke ako prevádzková réžia. Ako predaj tovaru by si to mohla účtovať vtedy, keby montáž účtoval subdodávateľ zákazníkovi samostatne, alebo keby si mala napr. predajňu stavebnín a účtovala predaj okien v nezmenenom stave. Pre lepšie pochopenie ani kaderníčka, akTi zafarbí vlasy, tak farbu nezaúčtuje ako predaj tovaru, ale ako službu, pri ktorej sa spotrebuje určitý materiál.
Čo sa týka technickej stránky účtovania, určite je v MONEY možnosť vytvoriť nejakú analytiku k prevádzkovej réžii na sledovanie nákupu služieb, a ak nie je, tak treba služby účtovať priamo do prevádzkovej réžie.
ondrejvla
13.05.05,13:58
Veronica, už som ti na túto tému odpovedala, ale nedá mi nevrátiť sa k nej, pripadá mi to ako bludný kruh.
Ty svoj produkt predávaš ďalej ako službu, nie ako tovar, dostala si faktúru od niekoho, kto ti sprostredkoval predaj tvojho produktu ( servera), takže v žiadnom prípade nie tovar, ale služba, nie predaj materiálu, ale služba. Sama píšeš, že je to nehmotné! ... tak prečo sa trápiš ďalej?!
Ak v PÚ nakúpiš nehmotný majetok do 50 tis.SK, účtuješ ho na účet 518-služby, tak ani tu nemáš nad čím polemizovať. V JÚ to nemáš nikam inam možnosť zaradiť len do prev.réžie! Je to tebe poskytnutá služba, z ktorej ty ďalej máš zisk. Taktiež napr.telefón-je to služba, ktorá ti bola poskytnutá, dávaš ju do prev.réžie a vytvoríš si na ňu analytiku !! Toto ti žiaden soft nerozhodne za teba, lebo v žiadnom nemáš príkazy, kde máš aký náklad účtovať! Alebo áno?
To je všetko!
veronica
13.05.05,20:36
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne..veľmi ste mi pomohli..
ďakujem, ďakujem....
Sabrina
14.05.05,17:52
Myslím ,že všetko už bolo povedané, na záver pridávam typ na prácu v Money S3:
Fakturácia -typy vyst. alebo prij. FA
Tu si môžeš prednastaviť rôzne typy služieb , následne po otvorení novej Fa,
hore na lište otvoriť Typ dokladu, kde si môžeš vybrať z prednastavených
možností. Čo sa týka bližšieho určenia služby, voľba-Činnosť , Zákazka, priamo v typoch faktúr.Z takto uložených FA sa dá získať pomocou filtra prehľad o jednotlivých službách poskytnutých aj prijatých.
ucetni_fantozzi
15.05.05,08:28
Lubka, sluzbu by som do tovaru, ci materialu uctoval nanajvys vtedy, ak je to sluzba suvisiaca s obstaranim daneho tovaru, ci materialu (napr. doprava), inak je to podla mojho nazoru rozhodne prevadzkova rezia!

Ved aj v porovnani s podvojnym uctom sa tieto naklady uctuju na prislusne ucty (t.j. 518 sluzby, 501 material apod.) a potom sa aktivuju, nie?

A este jedna alternativa - ak ide o vydavky platene v mene a na ucet zakaznika, tak je to vydavok neovplyvnujuci zaklad dane a pri refakturacii prijem nepodliehajuci zdaneniu - ale to len ak by slo o exaktnu refakturaciu bez prirazky, co nie je tento pripad...