nomis
18.10.08,05:02
ahojte , prosim o pomoc uz som sa tusim pytala,no neviem nasjst kam som to vlozila....:( mama je zivnostnicka tyzden aj s cestou,doslo nam vyzva na oznam. povinnost zo zdravot. poistovne,iba to vypisem a posleme a oni nam uz vyrataju niaku sumu ,ktora sa bude platit mesacne ? ako zdrav. poistka.? a este ...ked je mama dôchodca ktory ide podnikat , ma niake ulavy? na soc. ci danovom? ako podnikatelka? a ako jej vyrataju niaku ciastku ked doteraz nepodnikala,z dôchodku?
veronikasad
18.10.08,06:43
ahojte , prosim o pomoc uz som sa tusim pytala,no neviem nasjst kam som to vlozila....:( mama je zivnostnicka tyzden aj s cestou,doslo nam vyzva na oznam. povinnost zo zdravot. poistovne,iba to vypisem a posleme a oni nam uz vyrataju niaku sumu ,ktora sa bude platit mesacne ? ako zdrav. poistka.? a este ...ked je mama dôchodca ktory ide podnikat , ma niake ulavy? na soc. ci danovom? ako podnikatelka? a ako jej vyrataju niaku ciastku ked doteraz nepodnikala,z dôchodku?
registráciu do zdravotnej poisťovne aj na DU úrad robí živnostenský úrad pri zakladaní živnosti, ak o to živnostník požiada v písomnej žiadosti. Zrejme tak tvoja mama neurobila, tak to musí urobiť sama. Zdr.poisťovňa - do 8 kal. dní sa musí prihlásiť ako platitel poistenia /SZČO/. Minimálny vymeriavací základ SZČO je 8100,-sk, z toho preddavok na poistné 1134sk. Ak je starobná dôchodkyňa, preddavky by platiť nemusela, ak však bude mať vyšší príjem, pri podávaní roč.zúčtovania zdr.poistenia jej vyjde nedoplatok. Podrobnú info jej poskytnú v zdr.poisťovni.

Treba tiež ísť na daňový úrad a požiadať o pridelenie daňového identifikačného čísla, ktoré musí uvádzať na všetkých dokladoch v styku so zákazníkmi. Ak bude používať reg.pokladňu, treba ju tiež registrovať na DU.

Vo vzťahu k socialnej poisťovni nemá žiadne povinnosti, poistné do SP zatial neplatí.
akumulator
15.11.08,17:06
Platiť poistné na verejné zdravotné poistenie podľa § 11 ods. 1 zákona o ZP je povinný:
zamestnanec
zamestnávateľ
samostatne zárobkovo činná osoba
štátPoistné je povinný platiť okrem uvedených osôb aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má príjem, ktorý podlieha dani z príjmov, vyšší ako minimálna mzda.
Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je zamestnancom, SZČO alebo osobou, za ktorú platí poistné štát.
Zdravotné poistenie si musia platiť aj tzv. samoplatiteľ (osoba dobrovoľne zúčastnená na verejnom zdravotnom poistení). Jeho výška pre obdobie od 1. januára 2008 je najmenej 751 Sk.


Metodické usmernenie vydané Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (vyhľadať stránku, keďže nemám nárok pridať link).

Tlačivá na vykonanie oznámenia (niekde sa dajú podať aj online) - hľadať stránku príslušnej ZP.
nomis
17.11.08,05:48
registráciu do zdravotnej poisťovne aj na DU úrad robí živnostenský úrad pri zakladaní živnosti, ak o to živnostník požiada v písomnej žiadosti. Zrejme tak tvoja mama neurobila, tak to musí urobiť sama. Zdr.poisťovňa - do 8 kal. dní sa musí prihlásiť ako platitel poistenia /SZČO/. Minimálny vymeriavací základ SZČO je 8100,-sk, z toho preddavok na poistné 1134sk. Ak je starobná dôchodkyňa, preddavky by platiť nemusela, ak však bude mať vyšší príjem, pri podávaní roč.zúčtovania zdr.poistenia jej vyjde nedoplatok. Podrobnú info jej poskytnú v zdr.poisťovni.

Treba tiež ísť na daňový úrad a požiadať o pridelenie daňového identifikačného čísla, ktoré musí uvádzať na všetkých dokladoch v styku so zákazníkmi. Ak bude používať reg.pokladňu, treba ju tiež registrovať na DU.

Vo vzťahu k socialnej poisťovni nemá žiadne povinnosti, poistné do SP zatial neplatí.
dakujem za odpoved , aspon niaku sajnu mame, vsetko sa vybavuje do spokojnosti.len ta platba do zdravotnej poistovne mi nie je este jasna , maju tam niake problemy v systeme a ze to potrva...ci co.. ale ide mi to ....platit mame samy od seba alebo pride niaky sek ci c.u.a suma....
nomis
17.11.08,05:50
Platiť poistné na verejné zdravotné poistenie podľa § 11 ods. 1 zákona o ZP je povinný:
zamestnanec
zamestnávateľ
samostatne zárobkovo činná osoba
štátPoistné je povinný platiť okrem uvedených osôb aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má príjem, ktorý podlieha dani z príjmov, vyšší ako minimálna mzda.
Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je zamestnancom, SZČO alebo osobou, za ktorú platí poistné štát.
Zdravotné poistenie si musia platiť aj tzv. samoplatiteľ (osoba dobrovoľne zúčastnená na verejnom zdravotnom poistení). Jeho výška pre obdobie od 1. januára 2008 je najmenej 751 Sk.


Metodické usmernenie vydané Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (vyhľadať stránku, keďže nemám nárok pridať link).

Tlačivá na vykonanie oznámenia (niekde sa dajú podať aj online) - hľadať stránku príslušnej ZP.
dakujem
steeva
24.11.08,20:41
Prosím o informáciu, aké oznamovacie/registrovacie povinnosti má zapísaná sro. Registrácia na daňovom úrade, založenie podnikateľského účtu a ešte aj niečo iné? Niekde som čítala, že SP až v 7/2009 aj to len v prípade splnenia niečoho... Ďakujem za pomoc.
evuša
24.11.08,21:21
Právnická osoba sa prihlási do registra sociálnej poisťovne len vtedy, ak má zamestnancov ako platiteľ odvodov do SP. To čo píšeš platí pre FO. Za koho chceš platiť? Konateľ, ani člen nemusí byť zamestnanec.
dobsony
29.11.08,16:20
Pekný večer ! FO, ktorá má trvalý pobyt v SR má pracovnú zmluvu v Maďarsku .
Založil živnosť v SR. Má prihlásiť do zdravotného systému a riadne platiť odvody z 8100,- Sk ? :confused:
Marína
29.11.08,16:28
Áno, ako SZČO je povinný sa prihlásiť do ZP.
Muška
29.11.08,16:33
Pekný večer ! FO, ktorá má trvalý pobyt v SR má pracovnú zmluvu v Maďarsku .
Založil živnosť v SR. Má prihlásiť do zdravotného systému a riadne platiť odvody z 8100,- Sk ? :confused:
....a je prihlásený do ZP v Maďarsku???
dobsony
29.11.08,16:36
hm, to je dobrá otázka. A v čom je rozdiel ? to viem, že má európsky preukaz.
Muška
29.11.08,16:47
(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
a) je zamestnaná
1. v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
2. v služobnom úrade3a) alebo v jeho príspevkovej organizácii, ktorými je služobne vyslaná na plnenie úloh v cudzine na čas dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov a je zdravotne poistená v cudzine alebo má komerčné poistenie liečebných nákladov počas takéhoto pobytu v cudzine na základe dohody so zamestnávateľom; to sa vzťahuje aj na jej manžela a deti, 3b) ktorí ju nasledujú do miesta dočasného vyslania v cudzine na základe dohody zamestnávateľa s touto fyzickou osobou,
b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov. čítaj ďalej príspevky od Maríny
dobsony
29.11.08,16:50
To znamená že ak je prihlásený do ZP v Maďarsku, tak u nás ako szčo nemusí platiť odvody ?
Marína
29.11.08,17:09
(2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt 3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak
a) je zamestnaná
1. v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
......................

Muška, lenže on okrem PP v MR je aj SZČO v SR. Podľa Nariadenia Rady ( EHS) č.1408/71 platí legislatíva členského štátu, na ktorého území je v platenom zamestnaní.
Sú však aj výnimky, ku ktorým patrí aj SR, keď na uvedené osoby sa bude súčasne vzťahovať legislatíva členského štátu, na ktorého území sú v platenom zamestnaní a legislatíva členského štátu, na území ktorého je osoba SZČO. Výnimky sú uvedené v prílohe VII (http://www.mpsv.cz/files/clanky/564/priloha_VII.pdf). už vyššie uvedeného nariadenia.
Muška
29.11.08,17:11
Evička,
veď práve čakám, že sa ozveš, lebo v tomto sa vôbec nevyznám :)

Len mám zafixované, že nemôžeš byť v dvoch štátoch prihlásená do ZP.
Muška
29.11.08,17:19
Evička,
povedz "po lopate" :D
...čo vlastne z toho vyplýva?
Marína
29.11.08,17:22
mimotemy Otrasne mi ide pomaly Porada.

Z toho vyplýva, že pri kombinácii PP v MR a SZČO v SR je povinný byť prihlásený do ZP v MR a ZP v SR.
Muška
29.11.08,17:22
Evička,
segra má teraz tiež problém.
Občan SR, pracuje v ČR na TPP.
V ČR je poistená v ZP a v našej ZP sa odhlásila, ale teraz sa zamestnala aj v SR na skrátený PP.
Čo má urobiť zamestnávateľ v SR so ZP?
dobsony
29.11.08,17:28
mimotemy Otrasne mi ide pomaly Porada.

Z toho vyplýva, že pri kombinácii PP v MR a SZČO v SR je povinný byť prihlásený do ZP v MR a ZP v SR.

ďakujem ste zlatý ! a pekný večer !
Marína
29.11.08,17:35
Tak to neviem, skúsim sa na to pozrieť. Janka Motyčková s Ebeš napísala výborný článok tu http://www.porada.sk/t15462-europske-pravo-soc-zabezpecenia-prislusnost-k-pravnym-predpisom.html
Marína
29.11.08,17:46
Muši, už to bolo tak dávno, že sme na to zabudli. Kuk http://www.porada.sk/154729-post11.html
Lúčim sa, lebo s odoslaním jedného príspevku sa trápim a trápim a .........:rolleyes:
JankaO
29.11.08,17:47
Evička,
segra má teraz tiež problém.
Občan SR, pracuje v ČR na TPP.
V ČR je poistená v ZP a v našej ZP sa odhlásila, ale teraz sa zamestnala aj v SR na skrátený PP.
Čo má urobiť zamestnávateľ v SR so ZP?
Muši, možno pomôže aj toto:http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=188#1
Muška
29.11.08,18:19
Janka,
toto pomohlo, preposlala som to segre.
Ja som to doteraz nehladala a segra chodila na ZP ako agent s teplou vodou až jej niekto dal vyjadrenie, aby za ňu neodvádzala do ZP v SR nič :eek:
nomis
06.12.08,03:29
pozerala som na nej zdravotnej poist. ale vyslovene poberatel dochodku a szco tam neni je tam len szco a sucastne poistenec statu poberatelka invalid. dochodku...co je asi ona aj ked nie je poberatelka inv. dôchodku. je dôchodkyna a sucastne szco. a pozerala som tie vymeriavacie zaklady co mi nie je tiez na 100% jasne ak tomu dobre rozumiem szco a sucastne poistenec statu-dochodca ma platit mesacne 3 628 sk ako preddavok? a od 1,1 2009 by mala platit podla rocneho zuctovania za 2008....dobre myslim????? cize vysky predavkov si vypocitaju szco sami .... a ja som myslela ze dosatnem niaky papier na vysku preddavku ktory mi urci stat-zdravotna poistovna...???????
IVEB
07.12.08,09:31
Prosím Vás čo znamená : Do Sociálnej poisťovne musíte zájsť ohlásiť začiatok podnikania./aj keď prvý rok podnikania nie ste povinný platiť odvody/ S touto povinnosťou som sa strela na stránke zivnostník.sk .Ak začnem podnikať od 01.01.2009 mám nejakú povinosť voči sociálnej poisťovni ?
veronikasad
07.12.08,09:34
Prosím Vás čo znamená : Do Sociálnej poisťovne musíte zájsť ohlásiť začiatok podnikania./aj keď prvý rok podnikania nie ste povinný platiť odvody/ S touto povinnosťou som sa strela na stránke zivnostník.sk .Ak začnem podnikať od 01.01.2009 mám nejakú povinosť voči sociálnej poisťovni ?
Na začiatku podnikania nemáš žiadnu povinnosť voči SP. Po podaní daň. priznania za rok 2009 si povinná do 30.6.2010 - ak sa dovtedy nezmenia zákony - odovzdať v soc.poistovni výpis z daňového priznania.
IVEB
07.12.08,09:44
Ďakujem ja som to tiež takto vedela , ale na viacerých stránkách pre začínajúcich živnostníkov je táto povinnosť uvedená, tak ma to zmiatlo.
veronikasad
07.12.08,11:04
Ďakujem ja som to tiež takto vedela , ale na viacerých stránkách pre začínajúcich živnostníkov je táto povinnosť uvedená, tak ma to zmiatlo.
Ak chceš mať istotu, informuj sa na príslušnej pobočke SP.
evina
07.12.08,11:31
IVEB
08.12.08,08:23
Takže dnes som sa informovala na pobočke SP v KE , žiadne povinnosti SZČO nemá voči SP keď začína podnikať. / ak sa rozhodne , že nebude platiť odvody /
alexxandra
07.01.09,13:26
Dobry den, mam taku otazku :-) Ze aky kolok teraz treba na zivnostensky urad za jednu zivnost? Bolo to 100,- Sk, po prepocitani mi to vychadza 3,31 eur, ale neviem, ako je to v praxi ... vdaka :-)
amosa
16.01.09,08:40
Dobry den, mam taku otazku :-) Ze aky kolok teraz treba na zivnostensky urad za jednu zivnost? Bolo to 100,- Sk, po prepocitani mi to vychadza 3,31 eur, ale neviem, ako je to v praxi ... vdaka :-)
bola som tam minuly tyzden. za kazdy predmet zivnosti (volnej) kolok 3 EUR.
za viazanu je tusim 16 EURovy kolok (ale to si treba overit:)).