klaudiak
18.10.08,13:16
Dobrý deň prajem poraďákom

Mám jeden problém, dobíjacie karty z T-mobilu som chcela zaúčtovať do účtovníctva. Požiadala som T-mobil na základe dokladu o úhrade v hotovosti,
aby mi vystavili daňový doklad na základe ktorého si chcem odrátať DPH.
Ide o konkrétny prípad : Dobitie 200,- SK Faktúra : Dobitie 162,00 Sk
DPH 19% 38,00 SK
Úhrada -200,00 SK

Podľa Vás je dobre vyčíslená DPH ?
HankaH
18.10.08,11:56
Zrejme matematická chyba.

základ 168,10 Sk
daň 19% 31,90 Sk
spolu 200,00 Sk

Treba požiadať o opravu dokladu.
klaudiak
20.10.08,05:23
Takýto doklad my vystavil T-mobil a keď som im upozornila, že je to zle dostala som takúto odpoveď
"Vazeny zakaznik, dakujeme Vam za Vas e-mail.
Zaciatkom by sme Vam chceli podakovat za prejavenu priazen suvisiacu s
vyuzivanim sluzieb nasej spolocnosti. Mrzi nas, ze sme dostali e-mail s
vyjadrenim Vasej nespokojnosti.

Zaroven by sme Vas radi informovali, ze DPH je vycislena ako 19 % z
dobijanej hodnoty kreditu, teda 200x0.19=38.

Dakujeme za porozumenie a zostavame s pozdravom. "

Čo v takomto prípade, keď mi dodávateľ dá takúto odpoveď a nemám sa na koho obrátiť , telefón žiadny na fakturáciu, v centrách predaja mi nevedia dať odpoved ?
Zoltán Kovács
20.10.08,05:47
Takýto doklad my vystavil T-mobil a keď som im upozornila, že je to zle dostala som takúto odpoveď
"Vazeny zakaznik, dakujeme Vam za Vas e-mail.
Zaciatkom by sme Vam chceli podakovat za prejavenu priazen suvisiacu s
vyuzivanim sluzieb nasej spolocnosti. Mrzi nas, ze sme dostali e-mail s
vyjadrenim Vasej nespokojnosti.

Zaroven by sme Vas radi informovali, ze DPH je vycislena ako 19 % z
dobijanej hodnoty kreditu, teda 200x0.19=38.

Dakujeme za porozumenie a zostavame s pozdravom. "

Čo v takomto prípade, keď mi dodávateľ dá takúto odpoveď a nemám sa na koho obrátiť , telefón žiadny na fakturáciu, v centrách predaja mi nevedia dať odpoved ?

Je to nesprávny postup. Ak vychádzam z ich logiky potom sa malo platiť 238,- Sk a nie 200,- Sk. Ak uvedená cena je konečná (tých 200,- Sk) a dodávateľ je platiteľom DPH, potom tá konečná cena je s dph. A preto nie je správny ich postup.
Martin Mocko
20.10.08,05:52
Je to nesprávny postup. Ak vychádzam z ichlogiky potom sa malo platiť 238,- Sk a nie 200,- Sk. Ak uvedená cena je konečná (tých 200,- Sk) a dodávateľ je platiteľom DPH, potom tá konečná cena je s dph. A preto nie je správny ich postup.

Odpovedz im na ich mail, že táto odpoveď ťa vôbec neuspokojila a pokiaľ pracujú takýmto systémom, tak porušujú zákon o DPH. (určite tak nepostupujú - iba teta na infolinke nemá ani len "šajnu" o tom, čo je to DPH a ako funguje kompletný zákon o DPH) - možno ju to iba nakopne, že sa spýta na oddelení účtovníctva.
klaudiak
20.10.08,06:11
Ja som im napísala ale ich odpovede sa dočkám asi tak za týžden a DPH musím vyriešiť do 24.10.2008. Nie je to tak, že T-mobil vo faktúre zodpovedá za uvedenú DPH , aj keď je vystavená špatne ?
Stefan2005
22.10.08,16:31
Ja som im napísala ale ich odpovede sa dočkám asi tak za týžden a DPH musím vyriešiť do 24.10.2008. Nie je to tak, že T-mobil vo faktúre zodpovedá za uvedenú DPH , aj keď je vystavená špatne ?

§75 zákona o DPH:

(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.
rickman
08.12.08,06:55
Mna by napriklad zaujimalo, ci si na takuto fakturu moze szco dopisat svoje ico, dic, ic dph, aby si to mohol dat do N a odpocitat DPH :). Faktura je povodne vystavena na f.o.-nepodnikatela...
Tweety
08.12.08,06:56
Mna by napriklad zaujimalo, ci si na takuto fakturu moze szco dopisat svoje ico, dic, ic dph, aby si to mohol dat do N a odpocitat DPH :). Faktura je povodne vystavena na f.o.-nepodnikatela...
Nie, toto nie je možné.
evina
08.12.08,06:58
Mna by napriklad zaujimalo, ci si na takuto fakturu moze szco dopisat svoje ico, dic, ic dph, aby si to mohol dat do N a odpocitat DPH :). Faktura je povodne vystavena na f.o.-nepodnikatela...

Čo sa týka odpočtu DPH - nemôže. Doklad musí byť vystavený na platiteľa DPH, t.j. s presne identickými údajmi, ktoré máš na kartičke k registrácii DPH.

U nákladov by som pripustila časť nákladov, ktoré dokážeš preukazateľne doložiť pracovnými hovormi. Ak chceš uplatňovať DPH i náklady dohodni zmenu s T-mobilom.
rickman
08.12.08,12:37
No škoda no :).
Liptáčik
08.12.08,12:58
Ja mám takú skúsenosť, že daňováci neradi vidia v účtovníctve doklady o dobíjaní kreditu. Považujú to za výdavky, pri ktorých sa nedá skontrolovať opodstatnenosť - súvis so zabezpečením príjmov a takého doklady vyradzujú z DPH. Ak sú zúčtované ako nedaňové výdavky bez odpočtu DPH, nenamietajú.
evina
08.12.08,14:04
Ja mám takú skúsenosť, že daňováci neradi vidia v účtovníctve doklady o dobíjaní kreditu. Považujú to za výdavky, pri ktorých sa nedá skontrolovať opodstatnenosť - súvis so zabezpečením príjmov a takého doklady vyradzujú z DPH. Ak sú zúčtované ako nedaňové výdavky bez odpočtu DPH, nenamietajú.

To je síce možné, že to neradi vidia...ale neviem ako sa dokáže preukazateľnosť pri paušáli, ak faktúra nie je doložená výpismi /a často aj nie je, lebo to nie je povinnosť zo zákona/. Skúsený kontrolór už vie predsa odhadnúť aj možnú mieru tel. v danej firme a v prípade neprimeranosti žiadať dôkaz /až potom nastáva problém/.

P.s. nevidím dôvod zúčtovávať výdavky ako nedaňové a neuplatňovať si DPH-to si to rovno zaplatím z vlastného vrecka :)
rickman
09.12.08,07:35
Mne len napadla jedna vec v suvislosti s mojou otazkou. Faktura predsa moze byt vypisana rucne - t.j. vsetky udaje budu napisane rukou. Preco potom nemozu byt dopisane ico, dic, ic dph? Rozumiete akym sposobom sa pytam, vsak? :) Radovo ide o 250 sk mesacne (aj s dph).
Tweety
09.12.08,07:38
Mne len napadla jedna vec v suvislosti s mojou otazkou. Faktura predsa moze byt vypisana rucne - t.j. vsetky udaje budu napisane rukou. Preco potom nemozu byt dopisane ico, dic, ic dph? Rozumiete akym sposobom sa pytam, vsak? :) Radovo ide o 250 sk mesacne (aj s dph).
Pretože ten, kto fa vystavil to vystavil bez zákl. údajov.
evina
09.12.08,07:40
Mne len napadla jedna vec v suvislosti s mojou otazkou. Faktura predsa moze byt vypisana rucne - t.j. vsetky udaje budu napisane rukou. Preco potom nemozu byt dopisane ico, dic, ic dph? Rozumiete akym sposobom sa pytam, vsak? :) Radovo ide o 250 sk mesacne (aj s dph).

Môže byť, ale faktúra T-mobilu nie je vypísaná ručne :) Sám píšeš o dopísaní a čo je dôležitejšie v zmluve medzi Tebou a T-mobilom nie sú tieto údaje, t.j. nejde o zmluvu s platiteľom DPH ...