jahoda999
18.10.08,15:28
dobry den prajeme

Prosime niekoho kto nam može poradit budeme vam velmo vdačni,mame problem mame spoločenstvo kde nam robi papiere aj kasu jeden človek pan Cajka v dolnom kubine na okružnej kde aj byvame ale nemame ešte vyučtovanie za kurenie za obdobie 2007--2008 začal dalšie vykurovacie obdobie a stale nič chodime stale za nim ale nechce s nami jednat ani nas počuvat dali nam merače tiež vlani nevieme ako sa použivaju čo znamenaju hodnoty na nich prosume vas ak niekto vie poradte na koho sa mame obratit aby sa to pohlo poičuli sme že nejake firmy sa zaoberaju takymito pripadmi ak niekto vie prosi napište nam vopred vam dakujeme najomnici z okružnej 2061 dovidenia
Chobot
18.10.08,18:13
dobry den prajeme

Prosime niekoho kto nam može poradit budeme vam velmo vdačni,mame problem mame spoločenstvo kde nam robi papiere aj kasu jeden človek pan Cajka v dolnom kubine na okružnej kde aj byvame ale nemame ešte vyučtovanie za kurenie za obdobie 2007--2008 začal dalšie vykurovacie obdobie a stale nič chodime stale za nim ale nechce s nami jednat ani nas počuvat dali nam merače tiež vlani nevieme ako sa použivaju čo znamenaju hodnoty na nich prosume vas ak niekto vie poradte na koho sa mame obratit aby sa to pohlo poičuli sme že nejake firmy sa zaoberaju takymito pripadmi ak niekto vie prosi napište nam vopred vam dakujeme najomnici z okružnej 2061 dovidenia

TAk nám to ujasni - ste majitelia bytov alebo nájomníci??

Ak ste majitelia bytov a ste nepsokojní s predsedom spoločenstva, stačí si zvolať členskú schôdzu a zvoliť iného predsedu. Ak tonikto nechce robiť, tak môžete hlasovaním zmeniť formu správy tak, že to bude robiť správcovská spoločnosť a spoločenstvo zrušíte.

Bohužiaľ sťažovať sa nemáte kde, spoločenstvo nemá dozorujúci orgán ani nadriadenú inštitúciu. Musíte si to vyriešiť interne.
peton
20.10.08,18:06
Chobot, to hádam nie - "spoločenstvo nemá dozorujúci orgán" :-).
Na Radu si schválne zabudol, lebo je poväčšine nefunkčná, že? :-)
Chobot
20.10.08,21:18
Chobot, to hádam nie - "spoločenstvo nemá dozorujúci orgán" :-).
Na Radu si schválne zabudol, lebo je poväčšine nefunkčná, že? :-)

Rada je volená väčšinou z radov vlastníkov. Ja som pochopil zadávateľovu otázku tak, že sa pýtal či spoločenstvá nemajú nejakú vyššiu dozorujúcu inštitúciu, napr. ako nemocnice majú Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, poisťovne a banky majú NBS, ... ale spoločenstvo má len tú radu - ako si pripomenul, väčšinou nefunkčnú, lebo to sú len formálne volení ľudia. Videl som, ako sa zakladalo jedno spoločenstvo. Na schôdzi vyzýval predseda ľudí, aby sa prihlásili do rady. Že je to viac-menej formalita. A dohadovali sa, kto bude robiť ekonóma. Predseda bol zamozvaný. Väčšina ľudí ani nevedela, čo sa deje a za čo hlasujú.

Takže aj tak sa zakladajú spoločenstvá... Nechcem sa tým dotknúť riadne fungujúcich spoločenstiev, česť ich práci, ale v tomto prípade bude asi rada na strane predsedu. Preto somim pordil zvolať schôdzu a zvoliť nového predsedu. Problém bude, že druhého dobrovoľníka asi nenájdu - potom im zostáva spoľahnúť sa na nejakého správcu.
Elena Navrátilová
21.10.08,03:12
TAk nám to ujasni - ste majitelia bytov alebo nájomníci??

Ak ste majitelia bytov a ste nepsokojní s predsedom spoločenstva, stačí si zvolať členskú schôdzu a zvoliť iného predsedu. Ak tonikto nechce robiť, tak môžete hlasovaním zmeniť formu správy tak, že to bude robiť správcovská spoločnosť a spoločenstvo zrušíte.

Bohužiaľ sťažovať sa nemáte kde, spoločenstvo nemá dozorujúci orgán ani nadriadenú inštitúciu. Musíte si to vyriešiť interne.

Ak spoločenstvo zrušia aj tak potrebujú zástupcu vlastníkov alebo ako to presne nazvať ak výkon správy vykonáva správca. To môžu ostať spoločenstvom a na mandátnu zmluvu si určiť čo môže za spoločenstvo mandatár vykonávať.
Elena Navrátilová
21.10.08,03:17
Rada je volená väčšinou z radov vlastníkov. Ja som pochopil zadávateľovu otázku tak, že sa pýtal či spoločenstvá nemajú nejakú vyššiu dozorujúcu inštitúciu, napr. ako nemocnice majú Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, poisťovne a banky majú NBS, ... ale spoločenstvo má len tú radu - ako si pripomenul, väčšinou nefunkčnú, lebo to sú len formálne volení ľudia. Videl som, ako sa zakladalo jedno spoločenstvo. Na schôdzi vyzýval predseda ľudí, aby sa prihlásili do rady. Že je to viac-menej formalita. A dohadovali sa, kto bude robiť ekonóma. Predseda bol zamozvaný. Väčšina ľudí ani nevedela, čo sa deje a za čo hlasujú.

Takže aj tak sa zakladajú spoločenstvá... Nechcem sa tým dotknúť riadne fungujúcich spoločenstiev, česť ich práci, ale v tomto prípade bude asi rada na strane predsedu. Preto somim pordil zvolať schôdzu a zvoliť nového predsedu. Problém bude, že druhého dobrovoľníka asi nenájdu - potom im zostáva spoľahnúť sa na nejakého správcu.

Po novelizácii zákona 182/1993 nemusí bývať predseda bytovom dome. Aj tade môže viesť cesta k náprave. A ani bytové družstvá a profesionálni správcovia nie sú len o profesionalite a profesionálnom prístupe. Ani vyúčtovania nebývajú vždy v termíne danom legislatívou... takže toto je "pritiahnuté za vlasy". Realite je niekde úplne inde. Každý správca, predseda alebo ktovie či v tomto prípade to bol predseda SVB čo robí aj ekonomiku, vyúčtovanie.... ani neviete a už si tu robíte kategórie vo fungovaní SVB. Ale ja radšej počkám ako sa vyjadrí zadávateľka. Dvakrát meraj a raz strihaj...
peton
21.10.08,03:31
V prvom rade zadavatelovi odporucam (boze opat) nic ine len precitat zakon o vlastnictve bytov, aby mali tusenie o com to je.
V druhom rade, chyba im vyuctovanie za kurenie? A co ostatne sluzby, tie predpokladam tiez neboli vyuctovane, alebo ano.
Po tretie, myslím, ze ustanovenie o naroku ci nenaroku prispevku na spravu, v pripade nepredlozenia vyuctovania sluzieb ci spravy o hospodareni s FOU sa primerane dotyka aj predsedu (zial toto ustanovenie nie je zahrnute do spolocnych ustanoveni, takze je to len moja domnienka, ze sa to dotyka aj predsedu). Ak mi tuto domnienku niekto potvrdi, vyzval by som pisomne predsedu, ze dnom tym a tym, nebude od vlastnikov dostavat prispevok na spravu z dovodu neplnenia si svojich zakonnych povinnosti. Problem nastane vtedy, ak predseda neberie (nahodou) ziadnu odmenu. :-) V tom pripade vid prispevok od Chobota.

"Chodime stale za nim ale nechce s nami jednat ani nas počuvat" - ked nechce pocuvat, snad citat vie. Preco neriesite vazne veci pisomne? A ked je tak uz dlhodobo, najdite kandidata na noveho predsedu, ak sa v dome taky nenajde, hladajte spravcu a zvolajte schodzu.
Merace kurenia - len ostava dufat, ze viete, kto bol ich dodavatel. Ak viete, tak oslovte dodavatela, poziadajte ho o manual. Avsak vacsina takychto dodavatelov ma svoju internetovu stranku, tak urcite staci len pohladat na nete a ziskate informacie bez potreby "otravovat" dodavatela.
Drzim palce a prajem vela zdaru pri vyrieseni problemov. :-)