Lalia1
19.10.08,12:08
Dobrý deň,

Som zamestnaná u slovenského zamestnávateľa na dohodu o brigádnickej práci študentov a podpísala som vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. V roku 2008 predpokladám príjem okolo 65 000 Sk plus celkovo okolo 70 000Sk vyplývajúcich z cestovných náhrad (stravné) na zahraničnej pracovnej ceste.
Budem musieť podať za rok 2008 daňové priznanie? Do celkového príjmu ako študentky sa započítavajú aj cestovné náhrady? Aká je v súčasnosti výška nezdaniteľnej časti príjmu? Koľko približne bude daň z príjmu v mojom prípade?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď
Tweety
19.10.08,10:12
Dobrý deň,

Som zamestnaná u slovenského zamestnávateľa na dohodu o brigádnickej práci študentov a podpísala som vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. V roku 2008 predpokladám príjem okolo 65 000 Sk plus celkovo okolo 70 000Sk vyplývajúcich z cestovných náhrad (stravné) na zahraničnej pracovnej ceste.
Budem musieť podať za rok 2008 daňové priznanie? Do celkového príjmu ako študentky sa započítavajú aj cestovné náhrady? Aká je v súčasnosti výška nezdaniteľnej časti príjmu? Koľko približne bude daň z príjmu v mojom prípade?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď
Áno, budeš musieť podať DP, alebo požiadaš o RZD zamestnáv. Cestovné náhrady vyplatené podľa Zákona o CN nie sú prímom podliehajúcim dani. NČ je mesačne 8208.-, ročne teda 98.496.-. Takže pri podaní DP sa tvoja daň zaplatená za celý rok vráti.
veronikasad
19.10.08,10:14
Dobrý deň,

Som zamestnaná u slovenského zamestnávateľa na dohodu o brigádnickej práci študentov a podpísala som vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. V roku 2008 predpokladám príjem okolo 65 000 Sk plus celkovo okolo 70 000Sk vyplývajúcich z cestovných náhrad (stravné) na zahraničnej pracovnej ceste.
Budem musieť podať za rok 2008 daňové priznanie? Do celkového príjmu ako študentky sa započítavajú aj cestovné náhrady? Aká je v súčasnosti výška nezdaniteľnej časti príjmu? Koľko približne bude daň z príjmu v mojom prípade?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď
Keďže máš u zamestnávateľa podpísané vyhlásenie, môžeš do 15.2. požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane. Cestovné náhrady nie sú predmetom dane z príjmov. NČZD pre rok 2008 je 98496sk
Lalia1
19.10.08,12:46
Ešte raz ďakujem za odpoveď. Čo vlastne znamená ročné zúčtovanie dane? Akým spôsobom oň treba požiadať svojho zamestnávateľa?

Ďakujem.
KEJKA
19.10.08,12:48
je na to tlačivo, zamestnávateľ ti ho tiež asi dá.
Tweety
19.10.08,13:01
Ešte raz ďakujem za odpoveď. Čo vlastne znamená ročné zúčtovanie dane? Akým spôsobom oň treba požiadať svojho zamestnávateľa?

Ďakujem.
Klasicky, zájdeš do mzdovej učtárne a požiadať o tlačivo Źiadosť o vykonanie RZD, do 15.2.09 ho odovzdáš zamestnávateľovi, a na jeho základe Ti zamestnávateľa vykoná ročné zúčtovanie dane.
Tu je vzor tlačiva:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/ziadost_rz2007.pdf
damienn2
28.12.08,09:37
Dobrý deň
Chcem sa spýtať .čo v prípade ked ako študent ,ktorý pracuje na dohodu o brigádnickej prci zarobím viac ako 98 500 sk za rok? musím zaplatiť daň z ciastky ktorá bude prekracovať nč?
ekopo
28.12.08,10:01
Dobrý deň
Chcem sa spýtať .čo v prípade ked ako študent ,ktorý pracuje na dohodu o brigádnickej prci zarobím viac ako 98 500 sk za rok? musím zaplatiť daň z ciastky ktorá bude prekracovať nč?
Ak pracuješ na dohodu o brigadnickej práci študenta, tak už máš zrážkovú (preddavkovú) daň zrazenú. Ak podáš DP, tak sa Ti vráti daň ktorá bola zrazená z príjmu do 98.496,-Sk to je vlastne základná nezdanitelná čiastka. Všetko za predpokladu, že si si neuplatňoval tú čiastku mesačne. Ak si si uplatňoval, tak príjem nad 98.496,- zdaňuješ, ale tiež vlastne vo výplate.
damienn2
28.12.08,10:11
výplatu dostávam pravidelne kazdý mesiac ,vychádzami to ze som za cely rok zarobil cca 150 000.
Dufam ze sa nemylim ale nezdanitelnu ciastku si uplatnujem kazdy mesiac ale kazdy mesiac odvadzam aj dane kedze vzdy zarobim nad 8200,teda z toho co zarobím nad 8200 mesacne mi strhavaju 19% a nakoniec im musim zaplatit este 19 % z celkovej prekrocenej sumy.
Nechcem byt nemilo prekvapeny preto si to potrebujem overit.
Teda kazdy mesiac mi strhaju dan a v marci im este zaplatím 19 % z 52 000 lebo o tuto sumu som prekrocil nč.
dakujem za radu
ekopo
28.12.08,10:16
nezaplatíš už nič, lebo máš všetko strhnuté
kira
07.02.09,13:50
študent bol 2 mesiace na brigáde v Anglicku. Vo výplatnej páske mu nestrhávali daň (TAX CODE 543L). Aj na Slovensku mal počas roka brigádu, kde podpísal zamestnávateľovi vyhlásenie. Teraz neviem, či mu treba podať DP a príjmy z Anglicka dodaniť?
veronikasad
07.02.09,13:52
študent bol 2 mesiace na brigáde v Anglicku. Vo výplatnej páske mu nestrhávali daň (TAX CODE 543L). Aj na Slovensku mal počas roka brigádu, kde podpísal zamestnávateľovi vyhlásenie. Teraz neviem, či mu treba podať DP a príjmy z Anglicka dodaniť?
Príjem z Anglicka - metoda vyňatia príjmov. Nič nedodaňuješ, len to treba správne uviesť v daňovom priznaní spolu s príjmami zo Slovenska.
kira
07.02.09,13:54
Príjem z Anglicka - metoda vyňatia príjmov. Nič nedodaňuješ, len to treba správne uviesť v daňovom priznaní spolu s príjmami zo Slovenska.

Nejde mi bodík, ale ďakujem za rýchlu odpoveď
janula18
21.02.09,09:01
Chcela by som sa opýtať, 17 ročný študent pracuje na dohodu o bridádnickej práci študentov, bude podávať daň. priznanie typ A, má sa v II. oddieli vyplniť zákonní zástupca?
Ďakujem
mzdarka renca
21.02.09,09:27
Chcela by som sa opýtať, 17 ročný študent pracuje na dohodu o bridádnickej práci študentov, bude podávať daň. priznanie typ A, má sa v II. oddieli vyplniť zákonní zástupca?
Ďakujem

áno
Lucinka23
06.03.09,12:05
prosím vás o radu. Prišla ma požiadať jedna študentka o vypracovanie DP. Priniesla mi potvrdenie od zamestnávateľa, ktoré má nasledovné sumy:
Úhrn: 81 395 (za mesiace 6-11)
Príspevky a poistné: 0
ČZD: 81395
Preddavky na daň: 15 464

Úhrn: 5000
Zrážková daň 950

Dosť ma prekvapuje,že nie je zrazené poistné ale je to asi tým, že pracuje na dohodu o brigádnickej práci študentov. (sama nevedela na čo pracuje).

Ešte neovládam dosť dobre tú problématiku, tak sa chcem ujistiť, či je dobre ak sčítam oba príjmy ako ZD, odrátam NČ (98496). Daň tak vyjde 0. A tým vzniknú preplatky na dani (15464+450), čo jej daňový úrad vráti?

Ďakujem.
mzdarka renca
06.03.09,12:09
prosím vás o radu. Prišla ma požiadať jedna študentka o vypracovanie DP. Priniesla mi potvrdenie od zamestnávateľa, ktoré má nasledovné sumy:
Úhrn: 81 395 (za mesiace 6-11)
Príspevky a poistné: 0
ČZD: 81395
Preddavky na daň: 15 464

Úhrn: 5000
Zrážková daň 950

Dosť ma prekvapuje,že nie je zrazené poistné ale je to asi tým, že pracuje na dohodu o brigádnickej práci študentov. (sama nevedela na čo pracuje).

Ešte neovládam dosť dobre tú problématiku, tak sa chcem ujistiť, či je dobre ak sčítam oba príjmy ako ZD, odrátam NČ (98496). Daň tak vyjde 0. A tým vzniknú preplatky na dani (15464+450), čo jej daňový úrad vráti?

Ďakujem.

postupuješ správne a zaplatenú preddavkovú a zrážkovú dań jej DÚ vráti
Lucinka23
06.03.09,12:20
ďakujem