nodu
19.10.08,16:37
Poprosím o radu.
Chcel by som zrušiť registráciu platcu DPH. Ja totiž už rok (od 1.1.08) nevykazujem žiadnu činnosť. Podávam "prázdnu dphčku". Predpokladám, že živnosť budem rušiť, ale to ešte nieje isté. Aj keby som pokračoval tak byť platcom DPH nepotrebujem.
Ako mám postupovať pri rušení registrácie, príp. je na to nejaké tlačivo?
Ďakujem.
Muška
19.10.08,14:47
Zrušenie registrácie
§ 81


(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 1 500 000 Sk. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
Muška
19.10.08,14:49
... a žiadne tlačivo nie je určené, stačí listom s použitím tohoto §
Muška
19.10.08,14:52
..a ešte dávam do pozornosti.
(4) Daňový úrad zruší registráciu pre daň

a) na základe žiadosti platiteľa podľa odsekov 1 až 3, ak zistí, že sú splnené podmienky na zrušenie registrácie,
b) ak nie sú dôvody na registráciu.

(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

...ak si kvartálny platiteľ DPH, ak podáš teraz žiadosť, tak Ti bude pravdepodobne zrušené osvedčenie k 31.12.2008 /4 kvartál/
Maxinka
06.11.08,09:13
SZČO,ktora je 1/4 platitelom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), chce poziadat o zrusenie registracie pre DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), nakolko za poslednych 12 mesiacov nedosiahla obrat 1.500.000,- Sk.
Môže?
A čo s majetkom, ktorý ešte odpisuje - môže naďalej odpisovať?
Čo keby sa rozhodla nejaký ten majetok predať po zrušení registrácie ?
Maxinka
06.11.08,10:19
SZČO,ktora je 1/4 platitelom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), chce poziadat o zrusenie registracie pre DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), nakolko za poslednych 12 mesiacov nedosiahla obrat 1.500.000,- Sk.
Môže?
A čo s majetkom, ktorý ešte odpisuje - môže naďalej odpisovať?
Čo keby sa rozhodla nejaký ten majetok predať po zrušení registrácie ?
:confused:
A čo s majetkom, ktorý ešte odpisuje - môže naďalej odpisovať? To asi áno, pokiať ju neruší.
Muška
06.11.08,10:35
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
Muška
06.11.08,10:39
SZČO,ktora je 1/4 platitelom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), chce poziadat o zrusenie registracie pre DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), nakolko za poslednych 12 mesiacov nedosiahla obrat 1.500.000,- Sk.
Môže? môže - viď príspevok 2
A čo s majetkom, ktorý ešte odpisuje - môže naďalej odpisovať? pripočíta k zostatkovej cene DPH /o ktorom píšem v predchádzajúcom príspevku/ a odpisuje ďalej
Čo keby sa rozhodla nejaký ten majetok predať po zrušení registrácie ? môže /veď ho upravil o to DPH/
..v texte
Muška
06.11.08,10:40
:confused:
A čo s majetkom, ktorý ešte odpisuje - môže naďalej odpisovať? To asi áno, pokiať ju neruší.
..odpoveď v mojom príspevku č. 8
jaja99
06.11.08,10:48
Poprosím o radu.
Chcel by som zrušiť registráciu platcu DPH. Ja totiž už rok (od 1.1.08) nevykazujem žiadnu činnosť. Podávam "prázdnu dphčku". Predpokladám, že živnosť budem rušiť, ale to ešte nieje isté. Aj keby som pokračoval tak byť platcom DPH nepotrebujem.
Ako mám postupovať pri rušení registrácie, príp. je na to nejaké tlačivo?
Ďakujem.

Žiadosť môže vyzerať napr takto:

S platnosťou od .................... som registrovaný ako platiteľ DPH podľa § 4 ods. 1 zákona 222/2004 Z.z.
V zmysle § 81 ods. 1 zákona 222/2004 Z.z. týmto žiadam o zrušenie registrácie pre daň a určenie posledného zdaňovacieho obdobia, nakoľko môj obrat za 12 predchádzajúcich mesiacov nedosiahol sumu 1.500.000 SKK.
Maxinka
06.11.08,10:57
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
ĎAKUJEM krásne - len ešte také vysvetlenie pre mňa aby som to lepšie pochopila.
Ak mi ostane majetok napr. v hodnote 200000Sk tak z neho vypočítam 19% DPH a tú odvediem DÚ, alebo ako??Potom ju zapíšem aj do Peň.denníka??:confused:
Muška
06.11.08,11:05
ĎAKUJEM krásne - len ešte také vysvetlenie pre mňa aby som to lepšie pochopila.
Ak mi ostane majetok napr. v hodnote 200000Sk tak z neho vypočítam 19% DPH a tú odvediem DÚ, alebo ako??Potom ju zapíšem aj do Peň.denníka??:confused:
Zostatková cena 200000,- Sk základ pre DPH , DPH bude 38000,- to odvedieš DU.
Sumu 38000,- Sk pripočítaš k pôvodnej ZC budeš mať majetok v zostatkovej hodnote 238000,-
Muška
06.11.08,11:19
Potom ju zapíšem aj do Peň.denníka??:confused:
keď uhradiš DPH 38000,- Sk Daňovému úradu , tak v Peň. denníku, to zaúčtuješ ako VNZD - DPH - Nákup HIM /keďže o to navýšiš HIM/
Maxinka
06.11.08,11:27
ĎAKUJEM KRÁSNE - pomohli ste mi:)
Maxinka
06.11.08,11:42
Zostatková cena 200000,- Sk základ pre DPH , DPH bude 38000,- to odvedieš DU.
Sumu 38000,- Sk pripočítaš k pôvodnej ZC budeš mať majetok v zostatkovej hodnote 238000,-
Ešte mi nedá - ak napr. budovu kúpili bez DPH tak si ju tak dali aj do majetku. Takže z tej budovy nebude rátať DPH - len z iných druhov stroja na ktoré si uplatnil DPH??
Muška
06.11.08,14:47
Ešte mi nedá - ak napr. budovu kúpili bez DPH tak si ju tak dali aj do majetku. Takže z tej budovy nebude rátať DPH - len z iných druhov stroja na ktoré si uplatnil DPH??

Maxinka,
zo zákona
......vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná.......

tak už vieš? :D

Keďže bola budova nadobudnutá bez DPH, tak tam žiadne DPH predsa nemusíš "vrátiť".
Kristina27
14.01.09,10:19
IV/2008 je naším posl.zd.obdobím DPH, sme povinný odviesť o.i. aj DPH zo zásob, ktoré si zistíme inventarizáciou a pri ktorých nákupe sme si uplatnili DPH. Čo so zásobami, ktoré sa nakupovali zo zahraničia a uplatnilo sa vtedy "samozdanenie" a ostali na sklade k 31.12.2008, aj z tých mám povinnosť odviesť DPH pri zrušení registrácie?
Muška
14.01.09,11:24
Čo so zásobami, ktoré sa nakupovali zo zahraničia a uplatnilo sa vtedy "samozdanenie" a ostali na sklade k 31.12.2008, aj z tých mám povinnosť odviesť DPH pri zrušení registrácie?
... veď si to "odepeháčkovala"....a zároveň si si uplatnila odpočet DPH.

Takže, áno aj z tých si povinná odviesť DPH
Polly404
23.02.09,12:23
A ak predám majetok ešte predtým, než sa stanem DPH platiteľom, tak potom majetok a DPH vôbec neriešim. Správne? A môžem zrušiť živnosť aj predtým, než DÚ vyhovie mojej žiadosti a určí mi posledné zdaňovacie obdobie?
Muška
23.02.09,12:26
A ak predám majetok ešte predtým, než sa stanem DPH platiteľom, tak potom majetok a DPH vôbec neriešim. Správne? ?
Tejto otázke celkom nerozumiem, ale ak niečo nemáš, tak nemáš čo riešiť.


A môžem zrušiť živnosť aj predtým, než DÚ vyhovie mojej žiadosti a určí mi posledné zdaňovacie obdobie?
áno.
Polly404
23.02.09,12:41
A keď sa zruší firma, automaticky musí prísť daňová kontrola?
Muška
23.02.09,13:25
A keď sa zruší firma, automaticky musí prísť daňová kontrola?
Určite nie :)
katka.hesskova
27.03.09,12:09
prosim Vas, ak chcem zrusit registraciu na dph, mozem v liste napisat, ze ziadam zrusenie napr. k 15.03.09? (k skorsiemu datumu, vlastne ci mozem ratat s 30 dnovou lehotou na ohlasovanie zmien)

potom otazka, ak som kvartalny platca momentalne a nebude mozne ziadat so spatnou platnostou, je nutne aby mi DU urcil posledne obdobie ako kvartal? alebo moze urcit napr. len mesiac.
dakujem.