pupkin
19.10.08,17:14
Dobrý večer. Poraďte mi. Chcem si sám vyrezať ryhy na rozvody elektriky do ytongov. Mám sa do toho pustiť či aj s tým mám počkať na odborníka? Ak sa môžem do toho pustiť aké široké a hlboké majú byť tieto ryhy a v akej výške majú byť zásuvka a vypínače? Ešte jedna otázka. Krabice majú byť v určitej vzdialenosti alebo tam kde sa kábel rozvetvuje? Ďakujem.
VLG
19.10.08,15:41
Doporučujem prejsť to s odborníkom ktorý bude robiť rozvody.
Ak si to chceš vyrezávať sám nech ti aspoň nakresli čiary kadiaľ pôjdu káble a miesta pre krabice.

Hĺbka, šírka drážky závisia od použitého materiálu (typ káblov, počet súbežných káblov, použitie ochranných trubiek....

Tie krabice sa dávajú tam kde sa kábel rozvetvuje, ale tiež doporučujem umiestnenie ponechať na odborníka.
220870
19.10.08,17:15
Nerobte to sám .Podľa vašho príspevku usudzujem že ste úplný amatér.Treba zavolať elektrikára on vám vysvetlí kam kdfe koľko a ako hlboko. Ale zásuvky podľa vašich finančných možností doporučujem do každej miestnosti do každého kúta.50 cm od steny a 50 cm od podlahy.
tom_NR
19.10.08,17:52
Pupkin, postavil si celý dom sám cez internet? ;)
chlap
19.10.08,18:06
Byť tebou, tak si zoberiem ceruzku a nakreslím na ten pekný biely Ytong pekné čierne značky, ktoré ukážu elektrikárovi, kde chceš zásuvku, kde vypínač a kde svetlo a tiež, ktorým vypínačom sa má ktoré svetlo zasvietiť. A potom pekne počkaj na elektrikára.

Mimochodom, staviaš bez projektu ? ;)
pupkin
21.10.08,10:22
podľa projektu, a mimochodom internet ma veľa naučil, ale som si myslel že vyrezať do ytongov podľa práve toho projektu čo spomínaš by som mohol zvládnuť aj sám. ale dnes sa platí za všetko aj za vyrezanie do stien... aj tak ďakujem za rady
chandler
21.10.08,13:03
podľa projektu, a mimochodom internet ma veľa naučil, ale som si myslel že vyrezať do ytongov podľa práve toho projektu čo spomínaš by som mohol zvládnuť aj sám. ale dnes sa platí za všetko aj za vyrezanie do stien... aj tak ďakujem za rady

vyrezavaj kludne sam... ale nech ti poradi ten co bude robit elektriku co a ako... aj kable si mozes natahat sam... ale rob to len podla jeho instrukcii, presne ako ti povie, inac to budes robit znovu.
petmar
21.10.08,18:57
Presne ako hovorí chandler, musí prísť chlap (veď aj súhlasil, no nie ten) a nakresliť ti čiary, napíše napr. 50/20 povie šírka /hlbka má to ak je projekt za 1 max 2 hodiny, po dohode s investorom (tebou ) označí škatule, svetlá. Vyhráte sa najviac v kuchyni a v kúpeľni, izby sú hračka. A škatule nesekaj, je na to vŕtací prípravok, ak ich bude osádzať on, by nadával, že mu to ločká a topí sa v sadre. Zožeň či kúp prípravok, no elektrikár si to vŕta aj osadzuje najradšej sám a má to najrýchlejšie, bez zbytočných korekcií a nervov. Úspešne môžeš ale vydlabať diery na rozvádzače...
pupkin
22.10.08,04:21
ďakujem za inštrukcie chandler a petmar. samozrejme sa nechcem púšťať do odborných vecí. len samotné ryhy by som chcel spraviť, aby sa elektrikár s tým ako sa vraví nesr.... dík