lukig
20.10.08,00:03
Ahojte poraďáci,
potrebovala by som sa uistiť, či postupujem správne pri kúpe nového automobilu u plátcu DPH , ale bez nároku na odpočet DPH v JU ... na hotovosť, nie lízing:....

1. OC pri správnom vyčíslení odpisov je pre mňa v tomto prípade cena bez DPH...
2. Keď dodatočne dokúpi podnikateľ podložky do auta....už uplatňujem odpočet...
3. zaplatená záloha na HIM - auto - ... bez nároku na odpočet - daňová povinnosť mi dňom zaplatenia zálohy nevzniká

Otázka je pre mňa ako to správne zaúčtovať - či záloha ako výdavok s 0% DPH, alebo DPH pri zaplatení zálohy reálne vyčíslim, ale v kolonke odpočtu zadám príznak "bez odpočtu" a výsledok je de facto ten istý .... čo je podľa vás správnejšie z pohľadu účtovania? Rovnako sa to opakuje aj pri faktúre za HIM - auto ... asi by som mala tú DPH reálne vyčísliť, a opäť zadať len príznak bez odpočtu.... nie je to takto správnejšie?
Dobrú noc a ďakujem za vaše odpovede...:o
lukig
20.10.08,08:21
to naozaj nikto????!!?!?!?!?!:(
optimistka
20.10.08,13:00
OC je pre teba cena s dph, nakoľko nemáš nárok na odpočítanie dph pri kúpe osobného automobilu
ak dodatočne dokupuje podnikateľ do auta veci, ktoré sú uvedené v zákone o dph v § 49 ods.7 b /tzv. príslušenstvo osobného autobomilu/ na odpočítanie dane z PH nemá nárok, z iných áno, napr. servis ...
účtovanie zálohy na HIM v JU - vždy výdaj neovplyvňujúci ZD, taktiež je takýmto výdavkom aj samotný nákup HIM, výdavkom sú až odpisy - réžia v rámci uzávierkových účtovných operácií,