betka
19.10.08,23:46
V prvom rade mi prepáčte účtovníci, kt. vediete len JU a chcem ho priblížiť s PU.
Postupy v JU sa neustále menia ako sme postrehli i zmeny od 1.1.2008.

§ 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.

Keďže som (sme???) v minulosti účtovali takmer všetko do prevádzkovej réžie ako napr. klasiku: PHM, kancelársky materiál, oleje, kladivá, (klinček dnes pekne Muška vysvetlovala:),), jar, mydlo, solvinu, proste všetúčko, čo sa už okamžite začalo používať a už bolo dávno spotrebované a bloček v nedohľadne príde na náš stôl:D....
.......... a tak som si PU preniesla do JU a idem cez PU rozmýšľať do JU a to nasledovne a jednoducho (možno to je nesprávne, ale...:)):

Účtovná trieda 5 sa mi skladá v JU: VOZD a VNZD (samozrejme, keď dôjde k výdavku)
Účet 501.....................: V JU VOZD: stĺpec materiál
Účet 502, 503..............: v JU VOZD: sltpec prevádzková réžia
Účet: 504....................: v JU VOZD: stlpec tovar
Celá 51-služby .............: v JU VOZD: stlpec prevádzková réžia
Účet 521:....................: v JU VOZD: stlpec mzdy (čistá, daň, odvody .................................................. ....................zamestnanec=HM)
Účet 524: ...................: v JU VOZD: stlpec odvody (zamestnávateľ za .................................................. ....................zamestnanca, SZČO)
53-dane a poplatky.......: v JU VOZD: stlpec prevádzková réžia
54-iné náklady..............: v JU VOZD, VNZD, uzáv. účt. operácie ...................................nepeň.charakte ru (špecif. skupina)
551.............................: v JU VOZD-prevádzková réžia
56-finančné náklady.......: v JU VOZD, VNZD, uzáv. účt. operácie ako napr. .................................... KR pokladňa, účty
58: škody.....................: špecifické
591: ...........................: v JU VNZD

Mne to aspoň takto vychádza v tejto nočnej hodine, a už sa nebudem zamýšľať nad prevádzkovou réžiou automat. PHM dám do zásob-materiálu analytiky ( zamyslela som sa dosť skoro v oktobri :rolleyes:)

Hlavne si zoberte softy (upozorňujem, nie všetky. Ekopo by povedal: "Kto účtuje soft, alebo ty." :D:D), kt. ponúkajú i analytiky, resp. si tvoríme vlastné, že všetky PHM nám hodia rovno do prevádzkovej réžie, a niekedy s tým nepohneme. (mám v prev. réžii asi 30 analytík,ale i tak v konečnom dôsledku mi do ide do PaV-prev.réžia:confused:)

Asi toľko :)
betka
19.10.08,22:01
A zabudla som, keďže je moje JU nesprávne, pretože (i keď analyticky dobre rozčlenené) a moje PHM je v stĺpci prevádzková réžia, mám ešte jednu možnosť pokračovať ako doteraz, a v rámci uzávierkových účtovných operácií nákup PHM z prev. réžie v plnej čiastke na základe ID-mínus prev. réžia a ID plus materiál:D:D:D

A vhodné by bolo stlpec prevádzková réžia v JU zmeniť v novel. ZU, a postupoch, lebo nezodpovedá svojmu názvu.:)
amisova
20.10.08,14:52
Ahojte

.. pomozete mi niekto, ci som pochopila spravne:

- do prevadzkovej rezie mi pojdu poskytnute sluzby, ako telefon, elektrina, plyn, bankove poplatky ...
- do materialu pojde vlastne vsetko ostatne ? ... aj napr. vydavky, ktore bezprostredne suvisia s prevadzkovanim cinnosti (cistiace prostriedky, toner, papier, obalky, žiarovky, CD, účtovnícky software ..), alebo kratkodoby majetok zaradeny ihned do pouzivania (s OC do 30.000 Sk a dobou pouzitelnosti do 1 roka - napr. rezačka, píla, vŕtačka, PC, stôl .. - je potrebne viesť evidenciu KHM alebo nie)?

Nie je mi uplne jasne, ci treba majetok zaradeny ihned do pouzivania treba potom z materialu interne preuctovat do prevadzkovej rezie, alebo nie. Ten prijmem na sklad a hned vyskladnim ? (.. ako ?)

Aby som sa vyhla vedeniu skladovej evidencie, mozem si material rozclenit na analytiku "spotrebny material" a tento nemusim viest v skladovej evidencii, ak tak urcim internou smernicou ?
Pytam sa preto, lebo mam vela blockov v malych sumach a poctoch, ako rozne nity, podlozky, sruby, a ine veci ako vodovaha, špachtle, ktore sice vstupuju do vyrobku, ale su kupovane "zákazkovo" - tzn. podla potreby (preto si neviem predstavit viest sklad).
V internej smernici treba presne definovat max. vysku vydavkov za takyto material alebo presne definovat kazdy material ?

Co sa stane, ak budem mat veci zauctovane ako prevadzkova rezia a ma to byt material, ved stale to je VOZD, je to velka chyba ?

Betka spomina v prispevku analytiku ... na co mi je tato dobra ? Len na prehlad o jednotlivych druhoch vydavkov ?

Dakujem pekne za kazdu odpoved, za upresnenie, som kvazi novacik v uctovnictve, preto sa moje otazky mozu zdat trosku zmätene.
... diky moc este raz
ekopo
20.10.08,15:23
betka ale si sa rozpísala. Ešte aj môj výrok si spomenula. To porovnanie PU-JU ma tiež dojalo. Totiž tak mám urobený soft v JU , že napr. stlpec výdaj tovaru som pomenoval 504 a ostané takmer takisto ako si popísala, aj s analytikou. Nemám potom problém s lavírovaním medzi JU - PU. Ale o to tu teraz nejde. Co sa týka PHM, vlastne by si nákup nemala dávať ako VOZD, čiže možno materiál, ale zatial je to VNZD. Do VOZD ti to vstupuje až po prepočte na ubehnuté km, a to už predsa môže byť PR :) . Alebo nie? Mimochodom ja pero, sponky, obálky, CD ...dávam PR, hádam mi hlavu nikto neodtrhne.
Pre "amisovu" : do PR idu určite služby čo si popísala, a prečo "analytiku"? Ked sa podnikateľ opýta koľko pretelefonoval, aby si mu vedela hned odpovedať. To nehovorím žiadosť o úver. Tam chcú možno aj to, koľko toaletného papiera sa spotrebovalo :)
Tú analytiku "spotrebný materiál" - to môže byť, účtovať stlpec materiál (501 :) ) bez nutnosti viesť sklad - ved sa hned spotrebuje.
Johanka
20.10.08,15:43
No, hlavu nám asi nikto trhať nebude :), ale celé približovanie JÚ k PÚ je postavené na hlavu. Mne pri tomto procese chýba oddelenie JÚ od Zákona o dani z príjmov. ekopo uviedol krásny príklad s nákupom PHL....
A vzhľadom na 11-riadkovú štruktúru výkazu o príjmoch a výdavkoch mi to občas pripadá aj smiešne ;).
Osobne by mi bolo milšie , keby JÚ celkom zrušili.
Kazu
20.10.08,16:11
No, hlavu nám asi nikto trhať nebude :), ale celé približovanie JÚ k PÚ je postavené na hlavu. Mne pri tomto procese chýba oddelenie JÚ od Zákona o dani z príjmov. ekopo uviedol krásny príklad s nákupom PHL....
A vzhľadom na 11-riadkovú štruktúru výkazu o príjmoch a výdavkoch mi to občas pripadá aj smiešne ;).
Osobne by mi bolo milšie , keby JÚ celkom zrušili.

Som sa pobavila :---. Robila som zopár JÚ a účtovala som ich iba jeden rok. Po skončení roka som pekne všetko odovzdala a na ďalší rok mi pán majiteľ oznámil, že veď to nič nie je, pozrel si to účtovníctvo a podľa toho čo videl, zistil, že to dokáže účtovať aj sám. A bolo po biznise :D. Na túto triedu účtovníkov-remeselníkov som si pri tej tvojej poznámke spomenula :D
betka
20.10.08,16:42
Co sa týka PHM, vlastne by si nákup nemala dávať ako VOZD, čiže možno materiál, ale zatial je to VNZD. Do VOZD ti to vstupuje až po prepočte na ubehnuté km, a to už predsa môže byť PR :) . Alebo nie?

Hmmmm. A JU je ťažké.:D:D
Ak tankujem naftu do NA, v PD sa mi zobrazujú peňažné operácie, kt. priamo účtujem VOZD. Neúčtujem každé tankovanie. Práve PHM účtujem raz mesačne ako VOZD.
Veď koniec koncov tento napr. NA používam len na podnikanie a v súvislosti s podnikaním.:)

Neviem si ani trošku predstaviť, že by som v priebehu roka účtovala každé tankovanie do VNZD a až potom na základe uzáv. účt. operácií preúčtovala na základe ID do VOZD. Ja potrebujem vyhodnocovať mesačne.

Veď samotné postupy účtovania mi hovoria

(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Asi toľko.
amisova
20.10.08,17:01
Ahojte

.. pomozete mi niekto, ci som pochopila spravne:

- do prevadzkovej rezie mi pojdu poskytnute sluzby, ako telefon, elektrina, plyn, bankove poplatky ...
- do materialu pojde vlastne vsetko ostatne ? ... aj napr. vydavky, ktore bezprostredne suvisia s prevadzkovanim cinnosti (cistiace prostriedky, toner, papier, obalky, žiarovky, CD, účtovnícky software ..), alebo kratkodoby majetok zaradeny ihned do pouzivania (s OC do 30.000 Sk a dobou pouzitelnosti do 1 roka - napr. rezačka, píla, vŕtačka, PC, stôl .. - je potrebne viesť evidenciu KHM alebo nie)?

Nie je mi uplne jasne, ci treba majetok zaradeny ihned do pouzivania treba potom z materialu interne preuctovat do prevadzkovej rezie, alebo nie. Ten prijmem na sklad a hned vyskladnim ? (.. ako ?)

Aby som sa vyhla vedeniu skladovej evidencie, mozem si material rozclenit na analytiku "spotrebny material" a tento nemusim viest v skladovej evidencii, ak tak urcim internou smernicou ?
Pytam sa preto, lebo mam vela blockov v malych sumach a poctoch, ako rozne nity, podlozky, sruby, a ine veci ako vodovaha, špachtle, ktore sice vstupuju do vyrobku, ale su kupovane "zákazkovo" - tzn. podla potreby (preto si neviem predstavit viest sklad).
V internej smernici treba presne definovat max. vysku vydavkov za takyto material alebo presne definovat kazdy material ?

Co sa stane, ak budem mat veci zauctovane ako prevadzkova rezia a ma to byt material, ved stale to je VOZD, je to velka chyba ?

Betka spomina v prispevku analytiku ... na co mi je tato dobra ? Len na prehlad o jednotlivych druhoch vydavkov ?

Dakujem pekne za kazdu odpoved, za upresnenie, som kvazi novacik v uctovnictve, preto sa moje otazky mozu zdat trosku zmätene.
... diky moc este raz


Vidim, ze ste vsetci skuseni uctovnici. Mozete prosim pekne niekto zodpovedat zbytok mojich nejasnosti ??? Velmi, velmi mi pomozete ...
sway
20.10.08,18:59
takže doplním moje skúsenosti s vedením JU, pri daň.kontrolách uznané:



Ahojte

.. pomozete mi niekto, ci som pochopila spravne:

- do prevadzkovej rezie mi pojdu poskytnute sluzby, ako telefon, elektrina, plyn, bankove poplatky ...ano
- do materialu pojde vlastne vsetko ostatne ? ... aj napr. vydavky, ktore bezprostredne suvisia s prevadzkovanim cinnosti (cistiace prostriedky, toner, papier, obalky, žiarovky, CD, účtovnícky software ..), alebo účtované v prevádzkovej réžii s tým, že je možné účtovať aj do spotreby materiálu
ratkodoby majetok zaradeny ihned do pouzivania (s OC do 30.000 Sk a dobou pouzitelnosti do 1 roka - napr. rezačka, píla, vŕtačka, PC, stôl .. - je potrebne viesť evidenciu KHM alebo nie)? ano vedená interná evidencia na stĺpci PD pod VODZ Nákup drobného majetku

Nie je mi uplne jasne, ci treba majetok zaradeny ihned do pouzivania treba potom z materialu interne preuctovat do prevadzkovej rezie, alebo nie. Ten prijmem na sklad a hned vyskladnim ? (.. ako ?) nakup drobného majetku je stlpec VODZ teda je v nákladoch v tom istom zmysle ako prevádzková réžia - nič netreba preúčtovávať. Na sklad prijímaš len TOVAR, alebo materiál používanžý pri vlastnej výrobe, isto nie drobný majetok, ani spotrebný materiál

Aby som sa vyhla vedeniu skladovej evidencie, mozem si material rozclenit na analytiku "spotrebny material" a tento nemusim viest v skladovej evidencii, ak tak urcim internou smernicou ? ano presne tak

Pytam sa preto, lebo mam vela blockov v malych sumach a poctoch, ako rozne nity, podlozky, sruby, a ine veci ako vodovaha, špachtle, ktore sice vstupuju do vyrobku, ale su kupovane "zákazkovo" - tzn. podla potreby (preto si neviem predstavit viest sklad). netreba

V internej smernici treba presne definovat max. vysku vydavkov za takyto material alebo presne definovat kazdy material ? stačí max.výška

Co sa stane, ak budem mat veci zauctovane ako prevadzkova rezia a ma to byt material, ved stale to je VOZD, je to velka chyba ? nie, nie je, správne to chápeš ide len o iný "chlievik"

Betka spomina v prispevku analytiku ... na co mi je tato dobra ? Len na prehlad o jednotlivych druhoch vydavkov ? áno na to a napríklad ak si takto účtujem drobný majetok, na konci roka si len vytlačím túto analytiku a potom mám aj evidenciu DHM a nemusím ju nahadzovať ešte osve.

Dakujem pekne za kazdu odpoved, za upresnenie, som kvazi novacik v uctovnictve, preto sa moje otazky mozu zdat trosku zmätene.
... diky moc este raz

takže držím palce, a nekomplikuj si život, veci treba robiť jednoducho, prehľadne a páči sa mi že sa pýtaš....;)
amisova
21.10.08,06:51
velmi dakujem :-)
betka
22.10.08,19:08
Zlatá porada.
Skúsme dať nejakú štatistiku, možno dospejeme k nejakému nášmu usmerneniu, teórii, metodike ;):D:D
Tisíc ľudí, tisíc chutí.
Zaujíma má tá réžia, už si neviem utvrdiť názor, už som z toho magor, :)

A. Do prevádzkovej réžie VOZD účtujem: nákup PHM (do nádrže, nie do nejakej cisterny), kľučku, papier (či už kancelársky, toaletný, šmirgel - bežné použitie nie na tony), klince, čistiace prostriedky, perá, ................
betka
22.10.08,19:09
B. do materiálu účtujem: nákup PHM (do nádrže, nie do nejakej cisterny), kľučku, papier (či už kancelársky, toaletný, šmirgel - bežné použitie nie na tony), klince, čistiace prostriedky, perá, ................
Melnick
22.10.08,19:20
Zlatá porada.
Skúsme dať nejakú štatistiku, možno dospejeme k nejakému nášmu usmerneniu, teórii, metodike ;):D:D
Tisíc ľudí, tisíc chutí.
Zaujíma má tá réžia, už si neviem utvrdiť názor, už som z toho magor, :)

A. Do prevádzkovej réžie VOZD účtujem: nákup PHM (do nádrže, nie do nejakej cisterny), kľučku, papier (či už kancelársky, toaletný, šmirgel - bežné použitie nie na tony), klince, čistiace prostriedky, perá, ................
Jani a o ulicu vyššie je druhý magor - ja :):):)
betka
22.10.08,19:23
Jani a o ulicu vyššie je druhý magor - ja :):):)

Veď nás je tu 100 tis. Zaujíma ma to. Rada by som názory. :)
andrej_rv
22.10.08,20:11
Skúsme dať nejakú štatistiku, možno dospejeme k nejakému nášmu usmerneniu, teórii, metodike ;):D:D
Tisíc ľudí, tisíc chutí.
Zaujíma má tá réžia, už si neviem utvrdiť názor, už som z toho magor, :)

To myslíš ako napr. v Milionárovi hlasovanie v publiku ;):D ? Na riešenie odborných otázok to asi nie je najvhodnejšia metóda :). Hlasovanie bude podľa mňa vychádzať skôr z doterajšej praxe a subjektívneho pohľadu (t.j. argumentov: ja to robím tak, na daňovej kontrole mi to prešlo..) ako z nejakých objektívnych argumentov. Časť tých "dlhšie účtujúcich" bude asi ovplyvnená aj starším znením Postupov JÚ, kde bolo priamo uvedené, že drobný režijný materiál sa zachytáva v položke "prevádzková réžia" ( http://www.porada.sk/165498-post12.html ). Proste, výsledok "ankety" bude podľa mňa aj tak približne 50:50 (ako väčšina tém, na ktoré tu existuje rozdielny názor :)).
Terajšie znenie Postupov je už trošku odlišné. Ak sa ako materiál účtujú suroviny a pomocné látky, ja osobne nevidím dôvod, prečo by sa rovnako nemali účtovať ako materiál aj prevádzkové látky. Nepozdáva sa mi účtovať ich prípadný nákup na sklad ako materiál a nákup tých istých prevádzkových látok daných priamo do spotreby ako prevádzkovú réžiu. To by sa potom prevádzkové látky nakúpené na sklad a dané do potreby neskôr v priebehu roka teoreticky mali na konci roka preúčtovať do prevádzkovej réžie. Ustanovenia o uzávierkových operáciách však nič také neobsahujú.
Ak sa niekto napriek tomu pridŕža účtovania PHL, papiera, čistiacich prostriedkov a pod. do prevádzkovej réžie, nič strašné sa podľa mňa nedeje. Keďže v ZÚ ani v Postupoch JÚ jednoznačne obsahová náplň chlievika v denníku s názvom "Prevádzková réžia" definovaná nie je, ak si účtovná jednotka v internej smernici stanoví, že tam bude účtovať drobný režijný materiál nakupovaný priamo do spotreby, tak to bude pri kontrole priechodné bez problémov. A ak si do smernice uvedie, že drobný režijný materiál nakupovaný priamo do spotreby bude účtovať do materiálu, bude to priechodné tak isto..
Melnick
22.10.08,20:16
Dnes 10:09 PMbetkaRe: Zosúladenie JU s PU?
B. do materiálu účtujem: nákup PHM (do nádrže, nie do nejakej cisterny), kľučku, papier (či už kancelársky, toaletný, šmirgel - bežné použitie nie na tony), klince, čistiace prostriedky, perá, ................ Dnes 10:08 PMbetkaRe: Zosúladenie JU s PU?
Zlatá porada.
Skúsme dať nejakú štatistiku, možno dospejeme k nejakému nášmu usmerneniu, teórii, metodike ;):D:D
Tisíc ľudí, tisíc chutí.
Zaujíma má tá réžia, už si neviem utvrdiť názor, už som z toho magor, :)

A. Do prevádzkovej réžie VOZD účtujem: nákup PHM (do nádrže, nie do nejakej cisterny), kľučku, papier (či už kancelársky, toaletný, šmirgel - bežné použitie nie na tony), klince, čistiace prostriedky, perá, ................
Dnes 10:09 PMbetkaRe: Zosúladenie JU s PU?
B. do materiálu účtujem: nákup PHM (do nádrže, nie do nejakej cisterny), kľučku, papier (či už kancelársky, toaletný, šmirgel - bežné použitie nie na tony), klince, čistiace prostriedky, perá, ................ Janka, ja si pri účtovaní asi dosť zjednodušujem prácu a hádžem veľa vecí do réžie. Dávam tam všetko čomu som nevytvorila skladovú kartu. Napr. taký kancelársky papier: zober si ,že nemám na veľký nákup a preto si kúpim 10 hárkov ,prídem do práce a hneď ich použijem na lepenie bločkov. Príde mi zbytočné účtovať kancelársky papier , ako materiál. :)

Tiež PHL účtujem ako réžiu. Natankujem a spotrebovávam. :o

Som však rada ,že si otvorila túto diskusiu ,pretože často mi nie je jasné do ktorého z týchto dvoch chlievikov zaraďovať rôzne nákupy.
Manual
22.10.08,20:18
B. do materiálu účtujem: nákup PHM (do nádrže, nie do nejakej cisterny), kľučku, papier (či už kancelársky, toaletný, šmirgel - bežné použitie nie na tony), klince, čistiace prostriedky, perá, ................
betka, robím to tak isto od 1.1.08. Do konca r. 2007 som dával do réžie aj napr. náhradné diely atď. atď. a veľa iných vecí. Predsa náhradný diel sfunkční nejaký stroj, ktorý je potrebný pri spracovaní materiálu, alebo auto pri doprave materiálu. Prečo by tento ND mal byť materiálom ? On sa nestane súčasťou nejakého výrobku alebo diela, ale je len nápomocný pri jeho výrobe. Predsa zaradenie do réžie by bolo pragmatickejšie a logickejšie. Chápem že v postupoch JU je to tak a tie treba ctiť, ale osobne mi to "vadí" dávať ako materiál, pretože pod pojmom materiál osobne chápem suroviny napr. na výrobu chleba alebo škridla, plech, trámy, dosky z ktorých sa zhotoví určité dielo = strecha atď...
Načo je teraz v JU vlastne réžia ? Prakticky sa oklieštila na "pár" vecí možno na kotúčik harmasanu, pero, ceruzku a také drobnosti. A ten šmirgeľ čo spomínaš čo s ním robíš... há ? Ten by som dal do materiálu.
To je môj pohľad na vec ako účtovať = či materiál alebo réžiu.
Možno máte na to iný pohľad, ja mám takýto.
vikinka
23.10.08,04:59
Ja si osobne myslím,že účtovanie kanc.papiera,čist.potrieb a rôznych potrebných vecí na chod podnikateľskej činnosti je prevázková réžia,tak isto ako elektr.,plyn atď.a tak to aj účtujem,nie sú to podľa môjho názoru ani suroviny,ktoré tvoria podstatu výrobku,ani hmoty,ktoré tvoria podstatu výrobku,náhrad.dielce.Aj nákup PL dávam do réžie,pretože v mesiaci zaúčtujem všetok nákup ako spotrebovaný,presne sa napíšu km,ako keby zostala prázdna nádrž.Do materiálu účtujem napr.drobný majetok,/kancel.nábytok,ERP,vŕtačku atď.všetko to čo sa používa viac ako 1 rok/ktorý evidujem na karte a v knihe drob.majetku.Napr.v jazykovej škole,kde sa nakupuje množstvo kníh tie účtujem do materiálu,pretože je to určitým spôsobom majetok FO,pretože tie knihy sa používajú aj budúci rok,tak isto som účtovala nákup spoloč.a svadobných šiat v požičovni,a to ešte v roku 2007,ono mi to prišlo takto logicky. Na konci roku urobím fyzickú invetúru tohto majetku,kde vidím množstvo aj cenu zakúpeného drobného majetku počas roka.
To je môj spôsob účtovania a niekedy skutočne neviem či správny a možno preto je dobrá táto diskusia,hoci aj tak nie som si istá,že sa posunieme ďalej,pretože žiadne usmernenie nemáme a toto sú len názory jednotlivcov.
zuhl
23.10.08,08:57
No môj klient mal daňovú kontrolu a zaúčtovala som mu horolezeckú lavičku(sedák) do materiálu, nedali pokutu, ale upozornili, že to malo byť v réžii a ešte aj na karte drobného majetku, tak neviem...
Erika-ežka
24.10.08,05:29
No, na DÚ Vám "poradia", že si to treba vykonzultovať s daňovými poradcami. Ale naposledy keď som tam bola tak sme sa "dohodli", že nakoľko v § 11 ods. 2) písmeno c) je napísané, že "prevádzkové látky (vlastne materiál) sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky", vycháda to tak ako napísala betka v úvodnom príspevku - približovanie sa k PÚ.
Takže ako materiál som si rozčlenila "analyticky" - materiál, ktorý považujem ako zásoby a robím aj skladovú evidenciu, nejaký pomocný mat. , drobný majetok... atď ... a v smernici som presne rozpísala čo sa kde účtuje.
Akurát mám problém s vyúčtovaním prac. cesty, keď podnikateľ používa súkromné auto na podnikanie a je tam aj spotreba PHM aj základná náhrada za používanie... ale rozhodla som sa, že to ošetrím v smernici a aspoň toto dám do prev. réžii, aby som aj toto nemusela členiť - PHM -mat., zákl. náhrada -PR.
Len v konečnom dôsledku to bude "ohromne" vyzerať na koncoročnom výkaze, lebo v kolónke materiál bude všetko možné a na druhej strane príjmov... strašné :eek:
Tinika
09.02.09,15:15
No, na DÚ Vám "poradia", že si to treba vykonzultovať s daňovými poradcami. Ale naposledy keď som tam bola tak sme sa "dohodli", že nakoľko v § 11 ods. 2) písmeno c) je napísané, že "prevádzkové látky (vlastne materiál) sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky", vycháda to tak ako napísala betka v úvodnom príspevku - približovanie sa k PÚ.
Takže ako materiál som si rozčlenila "analyticky" - materiál, ktorý považujem ako zásoby a robím aj skladovú evidenciu, nejaký pomocný mat. , drobný majetok... atď ... a v smernici som presne rozpísala čo sa kde účtuje.
Akurát mám problém s vyúčtovaním prac. cesty, keď podnikateľ používa súkromné auto na podnikanie a je tam aj spotreba PHM aj základná náhrada za používanie... ale rozhodla som sa, že to ošetrím v smernici a aspoň toto dám do prev. réžii, aby som aj toto nemusela členiť - PHM -mat., zákl. náhrada -PR.
Len v konečnom dôsledku to bude "ohromne" vyzerať na koncoročnom výkaze, lebo v kolónke materiál bude všetko možné a na druhej strane príjmov... strašné :eek:

Dobrý deň, prosím, nemohli by ste tu pripojiť tú Vašu internú smernicu? Ja nič také nemám a už dlšie uvažujem, že si nejakú urobím a budem ju používať u svojich klientov, samozrejme, ze ju prispôsobím pre individ. potrebu toho-ktorého klienta. Ďakujem pekne
dadasv
09.02.09,21:28
[QUOTE=betka;848576]V prvom rade mi prepáčte účtovníci, kt. vediete len JU a chcem ho priblížiť s PU.
Postupy v JU sa neustále menia ako sme postrehli i zmeny od 1.1.2008.

[SIZE=1] § 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako


Našla som túto diskusiu až teraz, ale podľa znenia, ktoré uvádzate je uvedené - do doby jeho používania - . PHM, náhradné dielce, perá ... predsa použijem hneď, takže by to malo ísť do prevádzkovej réžie, alebo to chápem zle?:confused:
JOKAM
16.03.09,11:13
[quote=betka;848576]V prvom rade mi prepáčte účtovníci, kt. vediete len JU a chcem ho priblížiť s PU.
Postupy v JU sa neustále menia ako sme postrehli i zmeny od 1.1.2008.

[size=1] § 11
Zásoby

(1) Zásoby sa účtujú v knihe zásob a podľa § 4 ods. 6 písm. e) prvého bodu alebo druhého bodu.

(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako


Našla som túto diskusiu až teraz, ale podľa znenia, ktoré uvádzate je uvedené - do doby jeho používania - . PHM, náhradné dielce, perá ... predsa použijem hneď, takže by to malo ísť do prevádzkovej réžie, alebo to chápem zle?:confused:
JOKAM
16.03.09,11:34
Nebudem ani tak odpovedať, ako sa pýtať. Bolo mi vedené JU. Podnikám v remesle maliarstvo. Účtovníčka mi účtovala v PD všetko, čo sa týka materiálu, ktorý používam pri maľovaní, náklady na telefón, diár, poštovné pri úhradách odvodov do SP a ZP, náplň do tlačiarne a pod... do dvoch stĺpcov PD a to do materiálu a výrobkov. Po prečítaní diskusie na horeuvedenú som sa zamyslel a myslím si , že to asi nie je úplne správne. Malo by to byť asi takto?:
- do stĺpca MATERIÁL by mal ísť materiál, kt. spotrebujem pri maľovaní u zákazníkov
- do stĺpca TOVAR v mojom prípade asi nič
- do stĺpca PREV.RÉŽIA: poštovné pri úhradách odvodov do SP a ZP ((samotné odvody do SP a ZP sú účtované v PD v stĺpci FONDY)) , poštovné pri úhradách telef.účtu a zároveň aj telefónny účet, toner do tlačiarne, kalendár, diár, mesačný poplatok na internet... ?

Nie je mi jasné čo sa vlastne účtuje do materiálu a do tovaru.
A môže mi niektor povedať čo sa dáva do stĺpca mzdy?
Mám pocit, že to v tom PD nemám úlne správne
Môžem dostať na uvedené nejakú odpoveď???
Vopred ďakujem
lepka
16.03.09,11:43
V remesle maliarstvo ide do stlpca materiál-to čo spotrebuješ,to si dedukoval správne,do stlpca tovar nič,lebo ty si nepredával žiadny tovar,ak by si niečo predával ( papier alebo autá-všetko jedno),tak nákup tohto predávaného tovaru ide do stlpca tovar.Poštovné,internet,tel účty idú do stlpca réžie,SP a ZP idú do FONDY.Do stlpca mzdy,idú mzdy v prípade,že máš zamestnancov,ktorých zamestnávaš,môže ísť aj o zamestnanca na dohodu,ktorého máš prihláseného na SP.
JOKAM
17.03.09,16:39
Ďakujem "lepka" za odpoveď. Chcel som sa uistiť, ako to má byť. Na to, že to nemám asi dobre vedené ma upozornila nová účtovníčka, ktorá to zistila po zhliadnutí mojich predchádzajúcich PD. Dúfam len, že to nie je až taká vážna chyba, lebo tak nesprávne to mám vedené už od roku 2003 a od tohto roku to chcem dať uviesť na správnu mieru. Zatiaľ to nevadilo.
Ešte jeden dotaz, kde sa uvádza moja mzda? Asi len v daňovom priznaní?
Ešte raz ďakujem
abel
17.03.09,17:16
Ďakujem "lepka" za odpoveď. Chcel som sa uistiť, ako to má byť. Na to, že to nemám asi dobre vedené ma upozornila nová účtovníčka, ktorá to zistila po zhliadnutí mojich predchádzajúcich PD. Dúfam len, že to nie je až taká vážna chyba, lebo tak nesprávne to mám vedené už od roku 2003 a od tohto roku to chcem dať uviesť na správnu mieru. Zatiaľ to nevadilo.
Ešte jeden dotaz, kde sa uvádza moja mzda? Asi len v daňovom priznaní?
Ešte raz ďakujem
Tvoja mzda je osobná spotreba - výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Tita
25.03.09,09:52
ahojte
prosiim surne potrebujem poradiť :(
ak ide o JU - programatora - ktory robi webky,
nakupuje webhostingove sluzby, ktore potom fakturuje zakaznikom.

to davam ako prijem za sluzbu
a nakup? doteraz som to chapala ako vydavok za material - ktory kupil, zapracoval a vyfakturoval dalej, ale asi to nesedi.
...ked si uvedomim nakup materialu a predaj sluzby

skor asi bude nakup sluzby (PR) a predaj sluzby (prijem za sluzbu) :)
nie?