gardon
20.10.08,06:47
Dobrý deň, mám živnosť popri zamestnaní a chcem a spýtať, či budem pri podávaní daňového priznania počítať základ dane takto: príjmy zo zamestnania + zo živnosti - náklady?
Nebude sa to počítať len príjmy zo živnosti-náklady? Každý mi tvrdí niečo iné.
Dajte mi prosím vedieť ako na to.
Ďakujem.
optimistka
20.10.08,05:17
tvoj príjem zo zamestnania znížený o výdavky na povinné poistné, ktoré ti zráža zamestnávateľ sú samostatným čiastkovým základom dane a nedá sa voči nemu nič kompenzovať, príjem zo živnosti a výdavky k nim sú taktiež samostatným čiastkovým základom dane, oba tieto základy dane zrátaš a výsledkom toho bude tvoj základ dane ktorý sa znižuje o zákonom ustanovené odpočitateľné položky-na teba, prípadne manželku, životné poistenie a z takto zníženého základu dane sa počíta 19% dan.
pokiaľ by si mal zo živnosti stratu, nemôžeš si o ňu znížiť základ dane zo závislej činnosti /zamestnania/ pozri si to napr. v daňovom priznaní, tie kolonky sú takto konštruované
veronikasad
20.10.08,07:22
Dobrý deň, mám živnosť popri zamestnaní a chcem a spýtať, či budem pri podávaní daňového priznania počítať základ dane takto: príjmy zo zamestnania + zo živnosti - náklady?
Nebude sa to počítať len príjmy zo živnosti-náklady? Každý mi tvrdí niečo iné.
Dajte mi prosím vedieť ako na to.
Ďakujem.
Príjmy zo zamestnania tvoria čiastkový základ dane/ČZD/ podľa § 5
Príjmy z podnikania znížené o výdavky tvoria ČZD podľa § 6.
Do DP ich uvádzaš spolu a celkový súčet znižuješ o nezd.časť základu dane.
Z vypočítanej dane odpočítavaš preddavky zrazené v zamestnaní.