petkasla
20.10.08,06:53
Prosím poraďte mi. Sestra mi dala jednu dracénu v novej hline a v novom kvetináči, pretože ona mala jednu veľkú a táto pri tej jej vyrástla. Lenže keď som svoju malú dracénu doniesla do izby, celá mi opadala a ostal len ten holý kmeň s troma holými konárikmi. Je absolútne bez listu. Je pri okne na svetle a nie je ani suchá. Čo mám s tým robiť? Je ešte nejaká šanca, že mi začnú listy znovu rásť? Ak áno tak čo mám preto urobiť? A či ju mám rovno vyhodiť? Ďakujem.
drobeceva
20.10.08,04:57
Prosím poraďte mi. Sestra mi dala jednu dracénu v novej hline a v novom kvetináči, pretože ona mala jednu veľkú a táto pri tej jej vyrástla. Lenže keď som svoju malú dracénu doniesla do izby, celá mi opadala a ostal len ten holý kmeň s troma holými konárikmi. Je absolútne bez listu. Je pri okne na svetle a nie je ani suchá. Čo mám s tým robiť? Je ešte nejaká šanca, že mi začnú listy znovu rásť? Ak áno tak čo mám preto urobiť? A či ju mám rovno vyhodiť? Ďakujem.
Nevyhadzuj, buď trpezlivá, mala by Ti napúšťať. Ja som dokonca zrezala veľkú, pravidelne polievala a vieš ako mi pekne napúšťala? Len to treba nejaký čas.
fabermit
16.02.10,18:16
Páči sa mi dracéna,ale neviem,ako na ňu. Nevyrastie mi veľmi do výšky, konce vysýchajú. Neviem, či robím dobre, ale konce vždy obstrihám, no po krátkom čase sú opäť vyschnuté. na listoch sa občas tvoria žlté škvrny. Čítala som, že je to buď príliš veľa vody alebo málo, ale ako to odhadnúť, aby jej bolo tak akurát? Polievam raz týždenne do mištičky pod ňou. Aká je vaša skúsenosť?? Korene sú asi v poriadku, lebo púšťa nové výhonky.
zuzkahris
16.02.10,18:34
Páči sa mi dracéna,ale neviem,ako na ňu. Nevyrastie mi veľmi do výšky, konce vysýchajú. Neviem, či robím dobre, ale konce vždy obstrihám, no po krátkom čase sú opäť vyschnuté. na listoch sa občas tvoria žlté škvrny. Čítala som, že je to buď príliš veľa vody alebo málo, ale ako to odhadnúť, aby jej bolo tak akurát? Polievam raz týždenne do mištičky pod ňou. Aká je vaša skúsenosť?? Korene sú asi v poriadku, lebo púšťa nové výhonky.

Ja polievam dracénu tiež raz do týždňa. Teraz v zime je príliš suchý vzduch od kúrenia, preto obschýňajú končeky listov. Skús jej zvýšiť vzdušnú vlhkosť, najlepšie postrekovaním listov. V suchom vzduchu ju môžu napadnúť škodce - roztočce, to zistíš iba prítomnosťou veľmi jemnej pavučinky medzi vrcholovými listami.
rozborova
17.02.10,18:01
Ja polievam dracénu tiež raz do týždňa. Teraz v zime je príliš suchý vzduch od kúrenia, preto obschýňajú končeky listov. Skús jej zvýšiť vzdušnú vlhkosť, najlepšie postrekovaním listov. V suchom vzduchu ju môžu napadnúť škodce - roztočce, to zistíš iba prítomnosťou veľmi jemnej pavučinky medzi vrcholovými listami.
Polievam až preschne substrát , každé ráno rosím listy a myslím ,že sa jej to páči.Je stále pekná.
zuzkahris
17.02.10,18:35
Polievam až preschne substrát , každé ráno rosím listy a myslím ,že sa jej to páči.Je stále pekná.

Je krásna :), vidno, že sa o ňu ukážkovo staráš! Áno, treba ju postrekovať, aby jej lístky nehnedli.
Valcake
17.02.10,23:29
Našťastie aj moja mi robí radosť:)
bea7
18.02.10,13:12
Ak nemáme toľko času na každodenné rosenie, jednoducho ju dáme na chladnejšie miesto. Moja vyzerá takto.
Zdenka175
24.04.10,06:27
Aké ich máte už veľké.:D:DMne sa nedarí vypestovať veľkú. :mee:Minule mi jednu malý zlomil v polovičke. Druhú mám kupovanú, zatiaľ sa drží. Začínajú jej konce schnúť. Vyššie som vyčítala, že treba rosiť. Skúsim teda.:)
zena
24.04.10,09:15
Tak toto je moja zbierka dracen, je to velmi vdacna rastlinka, ziadnu zvlastnu opateru nepotrebuje. Vobec ich nerosim, iba ich 1 az 2x do tyzdna polejem podla potreby, od jari do jesene hnojim a rastu stale pekne. Sama si ich aj mnozim a je to velmi jednoduche, rychlo napustaju nove rastlinky z korenov aj priamo z povodnej rastlinky...mne sice listy nejako velmi nezhadzuju, ale keby ano urcite sa nebojim rastlinku obnovit.
Zdenka175
24.04.10,10:26
Tak toto je moja zbierka dracen, je to velmi vdacna rastlinka, ziadnu zvlastnu opateru nepotrebuje. Vobec ich nerosim, iba ich 1 az 2x do tyzdna polejem podla potreby, od jari do jesene hnojim a rastu stale pekne. Sama si ich aj mnozim a je to velmi jednoduche, rychlo napustaju nove rastlinky z korenov aj priamo z povodnej rastlinky...mne sice listy nejako velmi nezhadzuju, ale keby ano urcite sa nebojim rastlinku obnovit.
Asi im vyhovuje umiestnenie.
zena
24.04.10,11:00
Asi im vyhovuje umiestnenie.
No ja ich mam vsade a vobec neberiem na ne ohlad ako na ine kvety. Mam ich vzdy na miestach kde sa inym druhom nedari..v tmavsich kutoch, na medziposchodi...a slniecka maju naozaj minimalne a to som rada, pretoze nemam prazdne tmave miesta bez kvetov. Ale zasa jednu mam na velmi svetlom mieste a tiez sa jej dari...Takze asi to bude v hnojeni, zalievke, zemine....
Zdenka175
25.04.10,10:11
No ja ich mam vsade a vobec neberiem na ne ohlad ako na ine kvety. Mam ich vzdy na miestach kde sa inym druhom nedari..v tmavsich kutoch, na medziposchodi...a slniecka maju naozaj minimalne a to som rada, pretoze nemam prazdne tmave miesta bez kvetov. Ale zasa jednu mam na velmi svetlom mieste a tiez sa jej dari...Takze asi to bude v hnojeni, zalievke, zemine....
Ja som mala tiež na schodišti, tam je taký polotieň. Minulý rok som ju dala von a zhynula.:mad: Suseda ju mala tiež vonku, no ona ich dáva von už teraz v apríli, aby si privykli na teplo. Ja som dala neskôr a muselo jej to slnko uškodiť. Tento rok dám von len muškáty:D:D:D
zena
25.04.10,11:58
Ja som robila s mojou dracenou tiez pokus, najskor som si nastudovala, nasla par "dobrych" rad ako sa maju otuzovat a davat iba na ranne slniecko na hodinku...Tak som rano dala na hodinku von a z toho na nu svietilo mozno slnko 15 minut aj to len slabucko, inak bola v chladku a ked som prisla bolo mi do placu...vsetky listy mala opalene....Tak som si povedala dost takymto pokusom...Od jari do jesene sa mi pekne pozbierala a nebolo na nej nic vidiet, no co cert nechcel, pre zmenu mi ju ofukol mrazivy vietor pri vetrani v zime a som tam kde som bola...az teraz jej zacali rasit nove listky a tesim sa ze to so mnou nevzdala, preto hovorim ze tieto rastlinky su velmi zivotaschopne a aj pre zaciatocnikov idealne. Hovorim o tej co mam na poslednom obrazku, je dost poznat to popalenie od mrazu. Je to dracena vonava (fragrans)
Erika686
26.04.10,05:48
Zena, ja mam doma obidve druhy (ako ty), ale zaujimalo by ma ako mnozis tu s tymi sirsimi listami (neviem presny nazov).
Ked zrezem vrcholok, tak zboku zacne pustat nove vyhonky a tie potom zasadis? alebo ako? treba namocit do vody, aby pustili korienky?
Dik za rady. A vlastne ako sa mnozi ta s tenkymi listami?
A este by ma zaujimalo ako sa starate o listy, hlavne tie siroke? Ja ju sem-tam osprchujem, el neviem sa zbavit ...vyzera to ako prach, ktory som skusala aj s hubkou umyt, ale stale tam je.
zena
26.04.10,06:32
Zena, ja mam doma obidve druhy (ako ty), ale zaujimalo by ma ako mnozis tu s tymi sirsimi listami (neviem presny nazov).
Ked zrezem vrcholok, tak zboku zacne pustat nove vyhonky a tie potom zasadis? alebo ako? treba namocit do vody, aby pustili korienky?
Dik za rady. A vlastne ako sa mnozi ta s tenkymi listami?
A este by ma zaujimalo ako sa starate o listy, hlavne tie siroke? Ja ju sem-tam osprchujem, el neviem sa zbavit ...vyzera to ako prach, ktory som skusala aj s hubkou umyt, ale stale tam je.
Na prvom obrazku je Deremensis (sirsie listy). Mnozi sa velmi jednoducho, ked uz je rastlinka velka zostrihnem ju, aby zostal 10cm kmienik (najlespie je ak na kmieniku zostane par listov, vtedy zacne pustat ovela rychlejsie bocne vyhonky, ale ak ostane kmienik bez listov nevadi, casom aj tak vypucia 2-3 bocne vyhonky z kmena pripadne este aj priamo z korenov pusti novy vyhonok) Zbytok rastliny, vrchol do vody nikdy nedavam...odstranim par spodnych listov a rovno zasadim do zeme. Aby vyzerala efektnejsie aj velka rastlina, davam do jedneho kvetinaca 3-5 rastliniek roznej velkosti. Ako pekne napusta bocne vyhonky vidiet aj na mojich fotkach o stranku dopredu :) ak na kmeni pusti 3 vyhonky tak ich tam necham, nikdy ich nedelim a nesadim zvlast. Netreba sa toho bat, teraz sa pekne otepluje a to je na mnozenie idealne. A co sa tyka prachu, mas pravdu sprchou ide len velmi tazko dole, ale aj tu jej treba aspon raz za rok dopriat :) Ja mam na to taky specialny pripravok, je to rozprasovac, ktory odstrani listovu unavu, necistoty a chrani ju pred skodcami, potom ma krasne zdrave listy. Nazov Ti ale poviem az ked budem doma, teraz ma to nenapadne...asi litrove balenie stoji okolo 4,20€, ale je to vhodne na vsetky rastliny a vydrzi naozaj velmi dlho, nie je to lesk ani vosk, ziadna chemia a ja som s nim velmi spokojna. A aby som nezabudla ta druha dracena marginata sa mnozi tak isto, jediny rozdiel je ze tam na kmienik davam zahradkarsky vosk, iba na zavoskovanie vrchnej rany, tym zabranis uschnutiu kmena. Tak vela zdaru..
Erika686
26.04.10,08:17
Dakujem zena, urcite vyskusan rozmnozit tu prvu-sirsiu, lebo uz je dost vysoka a kebyze tam nemam oporu, tak leti.
Mirkoslavka
18.05.10,12:22
Skus mi prosím poradiť , čo s tou pavučinkou a hlavne tými bielymi "pavúčikmi " . Objavilo sa mi to prvýkrat a dokonca je to už aj na rastline , ktorá je pri Dracene ......
A.
Zdenka175
16.10.12,12:35
Ak by si chcel niekto kúpiť dracénu, teraz je v Tescu v akcii...Mala stáť 1,69e, no zúčtovali mi ju 0,97centov. Dobrá cena:)
Valcake
16.10.12,16:23
..dobrá cena!!!..
maja
17.10.12,08:31
Ja som mala dracenu 22 rokov, v byte bola takáto veľká, keď sme sa presťahovali do domu vyrástla ešte asi 1 meter. Len škoda, že z nej nemám foto aj v dome. Postupne jej začali opadávať listy a ako mi povedali v botanickej, už mala nárok odísť...
Zdenka175
17.10.12,11:06
Však:)
Zdenka175
17.10.12,11:07
Ja som mala dracenu 22 rokov, v byte bola takáto veľká, keď sme sa presťahovali do domu vyrástla ešte asi 1 meter. Len škoda, že z nej nemám foto aj v dome. Postupne jej začali opadávať listy a ako mi povedali v botanickej, už mala nárok odísť...



Joj, tá je krásna :) Gratulujem :)
taska2
18.05.14,22:47
mam takuto dracenu ako ma pani maja tu, ale kmen je už odspodu makky ,da sa zrezať a zasadiť ,ale ako kto poradi
arizona
19.05.14,08:40
vyzera to, ze si ju riadne prepolievala a zacina hnit. Takze ostrym nozom odrez zdravu cast a daj do vody zakorenit.
taska2
19.05.14,09:15
dakujem za radu ,ona je pekna len kmen je makky,možem ju odrezať od kmena a celu taku aka je namočiť kmienok do vody ,neopadaju mi listy ,dik za radu