LuboTT
20.10.08,08:50
Dobry den. Chcel by som Vas poprosit o odpoved na otazku, ktora ma dost suri...

1. Moze invalidny dochodca (post. nad 70%) vykonavat opatrovanie osoby ZTP s tym, ze mu nadalej zostane invalidny dochodok + opatrovne? Nebude to mat nejaky vplyv pri buducom prehodnocovani invalidity?

2. Nevadi, ze opatrovnik nie je v ziadnom pribuzenskom vztahu s opatrovanym?

3. Do akej doby je mozne "prebrat" opatrovanie cloveka so ZTP po inej osobe bez toho, aby bolo treba znova vybavovat vsetky zdravotne potvrdenia na ziadost o opatrovanie.

Vopred dakujem.

S pozdravom Lubo.
Stefan2005
20.10.08,12:38
Dobry den. Chcel by som Vas poprosit o odpoved na otazku, ktora ma dost suri...

1. Moze invalidny dochodca (post. nad 70%) vykonavat opatrovanie osoby ZTP s tym, ze mu nadalej zostane invalidny dochodok + opatrovne? Nebude to mat nejaky vplyv pri buducom prehodnocovani invalidity?

2. Nevadi, ze opatrovnik nie je v ziadnom pribuzenskom vztahu s opatrovanym?

3. Do akej doby je mozne "prebrat" opatrovanie cloveka so ZTP po inej osobe bez toho, aby bolo treba znova vybavovat vsetky zdravotne potvrdenia na ziadost o opatrovanie.

Vopred dakujem.

S pozdravom Lubo.

... vidím, že zatiaľ žiadna odpoveď, takže pre odpoveď som zašiel do ustanovení §64a zákona 195/1998 o sociálnej pomoci:

ad 1) nemôže

(4) Fyzická osoba, ktorá vykonáva opatrovanie, musí byť plnoletá, musí mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu a musí byť schopná vykonávať opatrovanie. Za fyzickú osobu schopnú vykonávať celodenné, osobné a riadne opatrovanie sa nepovažuje fyzická osoba, ktorá pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. V prípade pochybností vykonávať celodenné, osobné a riadne opatrovanie príslušný orgán potvrdzuje psychickú schopnosť a fyzickú schopnosť fyzickej osoby uvedenej v odseku 2. Fyzická osoba nesmie vykonávať opatrovanie bez písomného súhlasu občana s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaného na opatrovanie. Písomný súhlas sa nevyžaduje, ak občan s ťažkým zdravotným postihnutím nie je schopný písomný súhlas udeliť alebo ak ide o maloleté dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím alebo o občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý bol súdom pozbavený spôsobilosti na právne úkony. Psychickú neschopnosť a fyzickú neschopnosť občana s ťažkým zdravotným postihnutím udeliť písomný súhlas potvrdzuje príslušný orgán.

ad 2) vadí

(2) Na účely poskytnutia peňažného príspevku za opatrovanie sa za fyzickú osobu považuje manžel, manželka, rodič alebo občan, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, alebo fyzická osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka41a) občana s ťažkým zdravotným postihnutím, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra. Za nevestu sa považuje aj ovdovená žena po synovi svokry (svokra) a za zaťa sa považuje aj ovdovený muž po dcére svokry (svokra).

ad 3) najpresnejšiu odpoveď dajú na UPSVaR, kde je opatrovaná osoba v evidencii....
LuboTT
20.10.08,15:02
Dakujem za odpoved. Aj ked ma moc nepotesila, ale inak sa neda. Dik.