chocolate
13.05.05,10:40
Milí účtovníci, mám problém. Fyzická osoba - živnostník má slovenskú živnosť, zamestnáva v Česku pracovníkov. Kde má viesť účtovníctvo, ako je to s daniami? Bolo mu povedané českou firmou, že mu nemôže fakturovať služby na slovenskú živnosť? Musí mať aj českú živnosť? Čo vy na to? Srdečná vďaka. Chocolate.
:o
anto
13.05.05,08:46
Je tu viacero problémov, myslím že ich poriešime.:

Slovenská firmy (živnostník) zamestnáva pracovníkov, ktorí nie sú občanmi SR. Títo pracovníci pracujú v zahraničí (ČR). Z hľadiska dane z príjmov sú títo pracovníci vo firme, ktorá má daňovú povinnosť na území SR. To znamená, že ich príjem, vyplatený zo závislej činnosti, musí zdaniť na území SR a túto daň odviesť daňovému úradu.

Z hľadiska zdravotného poistenia túto otázku nechám iným. Podobne aj sociálne poistenie. Tu by som mohol urobiť chybu, pretože som takýto prípad ešte nemal.
Olgica
13.05.05,09:30
Pracujem vo firme, ktorá mala podobný problém.
Hovoríte, že slovenský podnikateľ zamestnáva pracovníkov v ČR. Ak sú to jeho zamestnanci v hlavnom pracovnom pomere, tak odvody sú normálne na území SR, len treba im vybaviť v sociálke a zdravotke preukaz E101 a E111 (v rámci EU). Je to len papierovanie ale je to potrebné.
Účtovníctvo vedie normálne na Slovensku.
Ak je plátca DPH na Slovensku a nemusí sa ako plátca DPH registrovať v ČR*, tak česká firma (pre ktorú tento slovenský podnikateľ robí) vystaví faktúru bez DPH a tento SR podnikateľ si prepočíta kurzom NBS faktúru a pripočíta k nej DPH - lebo musí fa zdaniť na Slovensku (DPH na výstupe) ale zároveň si túto DPH aj uplatní (DPH na vstupe).
*Povinnosť registrácie na DPH v ČR je podľa toho aké práce tam vykonáva a v akom rozsahu - najlepšie je preštudovať zákon o DPH (ČR) alebo priamo zavolať tel: Daň.úrad Praha I: 00420 2 24042133, preto že ich §108 hovorí: osoby povinné priznať a zaplatiť DPH je povinný plátca, ktorý uskutočňuje zdaniteľné plnenia v tuzemsku (ČR).
Čo sa týka dani z príjmu, tak ak tam ako firma nebude viac ako 183 dní neplatí daň z príjmu ale ak toto obdobie prekročí musí sa registrovať a platiť v ČR daň z príjmu z obratu, ktorý tam nadobudol. Samozrejme, že tých 183 dní sa počíta následne po sebe idúcich mesiacoch (nie v jednom roku ale stále za sebou), čiže najlepšie je 1/2 roka tam robiť a 1/2 roka nerobiť.