erika527
30.06.04,10:53
1.V zákone o DPH je písané, že z nájmu osobného vozidla nie je možné odpočítať DPH. Mali sme vypožičané os.vozidlo z požičovne. Museli sme aj tankovať do auta. Môžeme DPH odpočítať z benzínu, čo bol kúpený do auta?
2.Dostali sme od spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel preddavkový kalendár na odber plynu. Môžeme jednotlivé mesačné splátky považovať ako jednotlivé faktúry a z mesačného "preddavku" odpočítať DPH?
Ďakujem.
janaGT
30.06.04,09:10
My sme mali tiež auto požičané z autopožičovne, a pri daňovej kontrole na DPH mi kontrolórka povedala, že DPH sa uplatniť môže ako na výpožičku tak aj na PHM, ale treba viesť knihu jázd.
vladan
30.06.04,09:26
naša prax: jednotlivé splátky SPP - teda DPH si odpočítavame každomesačne - podľa výšky splátky.
daniek
17.08.06,10:52
My sme mali tiež auto požičané z autopožičovne, a pri daňovej kontrole na DPH mi kontrolórka povedala, že DPH sa uplatniť môže ako na výpožičku tak aj na PHM, ale treba viesť knihu jázd.

mám presne rovnaký problém náš konateľ si pravidelne požičiava auto z požičovne - tankuje doňho benzín a kupuje parkovacie lístky - máme nárok na odpočítanie dph z prenájmu a phm????
ata111
17.08.06,11:21
mám presne rovnaký problém náš konateľ si pravidelne požičiava auto z požičovne - tankuje doňho benzín a kupuje parkovacie lístky - máme nárok na odpočítanie dph z prenájmu a phm????
Ja som vedela doposiaľ, že z prenájmu nie, phm áno. Ale logicky mi vyplýva, že ak požičovňa za prenájom DPH odvedie, prečo by som si ju nemohla odrátať. Lenže v daňových zákonoch "logiku nehľadajme". Som zvedavá na ďalšie skúsenosti.:confused:
daniek
17.08.06,11:26
Ja som vedela doposiaľ, že z prenájmu nie, phm áno. Ale logicky mi vyplýva, že ak požičovňa za prenájom DPH odvedie, prečo by som si ju nemohla odrátať. Lenže v daňových zákonoch "logiku nehľadajme". Som zvedavá na ďalšie skúsenosti.:confused:
presne tak aj ja sa pýtam prečo nie? ale naša účtovníčka ma presviedča že to nevie kde zaúčtovať keď ona phm účtuje na konkrétne služobné auto a toto nie je naše auto
daniek
17.08.06,11:50
čo si už nikto z váš nepožičiava auto s autopožičovne poraďáci, juniori, seniori....:) :D :)
gjana
17.08.06,13:24
Ja som mala tiež rovnaký prípad. Náš zamestnanec mal auto v servise a aby len tak nepremárnil deň požičal si zo servisu náhradné osobné vozidlo. Vtedy som si zisťovala, či DPH si môžem odpočítať, alebo nie. Z dvoch strán som mala potvrdené, že áno. Dúfam, že som pomohla.
Jana Acsová
17.08.06,14:12
Odpočítanie dane z prenájmu osobného automobilu kategórie M1 obmedzuje ustanovenie § 49 ods. 7 písm. a).
V súvislosti s týmto prenájmom nie je právo na odpočítanie dane.
Nie je možné ani argumentovať tým, že požičovňa daň odvedie. Aj predajca motorových vozidiel, od ktorého si kupujeme nové auto daň odvedie a pritom nevzniká kupujúcemu za podmienok ustanovených v § 49 ods. 7 písm. a) právo na odpočítanie dane (výnimku má iba kúpa auta za účelom ďalšieho predaja alebo nájmu).
Konečný užívateľ osobného automobilu nemá právo na odpočítanie dane.
Jana Acsová
17.08.06,14:17
Konečný užívateľ osobného automobilu nemá právo na odpočítanie dane.
... a to ani v prípade kúpy ani v prípade nájmu osobného automobilu kategórie M1.

Čo sa týka PHM, tak samozrejme právo na odpočítanie dane vznikne za podmienok ustanovených v §§ 49-51 ZDPH.
Milan Benka
18.08.06,06:03
My sme mali tiež auto požičané z autopožičovne, a pri daňovej kontrole na DPH mi kontrolórka povedala, že DPH sa uplatniť môže ako na výpožičku tak aj na PHM, ale treba viesť knihu jázd.

Nebolo to náhodou užitkové vozidlo ?
Milan Benka
18.08.06,06:05
presne tak aj ja sa pýtam prečo nie? ale naša účtovníčka ma presviedča že to nevie kde zaúčtovať keď ona phm účtuje na konkrétne služobné auto a toto nie je naše auto

Nech si zavedie analytickú evidenciu na prenajaté auto a postupuje ďalej ako pri služobných.
daniek
18.08.06,06:12
[quote=Jana Acsová
Čo sa týka PHM, tak samozrejme právo na odpočítanie dane vznikne za podmienok ustanovených v §§ 49-51 ZDPH.[/quote]

Takže pri požičaní auta nemám nárok na odpočítanie a pri PHM, ktoré do tohto auta tankujem nárok mám?
Milan Benka
18.08.06,06:22
Takže pri požičaní auta nemám nárok na odpočítanie a pri PHM, ktoré do tohto auta tankujem nárok mám?

Pokiaľ so nejedná o úžitkové vozidlo, tak pri nájme (požičaní) naozaj nie je nárok na odpočet, pri PHM tento nárok je. Presne ako písala AVO.
Fany
12.12.06,10:05
Aký je rozdiel medzi požičaním a výpožičkou. Podľa mňa sú obe bezplatné, teda aké DPH pri požičaní?
Podotázka: Môže si podnikateľ, ktorý si požičal, resp.vypožičal (bezodplatne) motorové vozidlo dať do výdavkov aj poplatky za napr. STK,EK, dialničnú známku... alebo iba spotrebu PHM?
dogicka
12.12.06,10:26
Aký je rozdiel medzi požičaním a výpožičkou. Podľa mňa sú obe bezplatné, teda aké DPH pri požičaní?
Podotázka: Môže si podnikateľ, ktorý si požičal, resp.vypožičal (bezodplatne) motorové vozidlo dať do výdavkov aj poplatky za napr. STK,EK, dialničnú známku... alebo iba spotrebu PHM?

V zmluve treba presne dohodnúť, ktoré poplatky platí ten, ktorý si auto požičal a vtedy si ich môže dať do nákladov.
Jana Acsová
12.12.06,10:50
Aký je rozdiel medzi požičaním a výpožičkou. Podľa mňa sú obe bezplatné, teda aké DPH pri požičaní?Len na ilustráciu. Je možné aby videopožičovňa alebo dvdpožičovňa požičala nosič za normálneho fungovania výlučne zadarmo?