Evelyn36
13.05.05,10:50
Vie mi niekto poradiť ohladne arch.zákona pre SZČO?
dík
evina
13.05.05,08:53
Olgica
13.05.05,09:02
Dnes som volala štátny archív: SZČO neplašte sa, nemusíte nič posielať do archívu na odsúhlasenie (ani reg.poriadok ani plán). Musíte mať iba doma v kuchyni vypracovaný registratúrny plán (a v podstate sa podľa neho aj riadiť) a keď budete chcieť niečo vyradiť do archívu po 5 alebo 10 rokoch spíšete to a pošlete na odsúhlasenie do archívu.
evina
13.05.05,09:08
Dnes som volala štátny archív: SZČO neplašte sa, nemusíte nič posielať do archívu na odsúhlasenie (ani reg.poriadok ani plán). Musíte mať iba doma v kuchyni vypracovaný registratúrny plán (a v podstate sa podľa neho aj riadiť) a keď budete chcieť niečo vyradiť do archívu po 5 alebo 10 rokoch spíšete to a pošlete na odsúhlasenie do archívu.
Olgica pozri si tému registratívny poriadok /aj ďalší, ktorí by ste sa chceli podľa tohoto riadiť/ najnmä príspevky 531-533.
luba3
13.05.05,09:39
Presne tak.Len vypracovať reg.poriadok a reg.plán a založiť k účtov.dokladom.Netreba dať na schválenie do archívu. V pondelok som bola v Žiline na Framborskej ul. podať reg.por. za s.r.o. aj za mňa ako SZČO.Pani mi povedala,že FO nemusia nosiť reg.por. a reg .plány na schválenie,ale nech si ho len založím k účt.dokladom pre prípad kontroly.
Matilda
13.05.05,10:02
Presne tak.Len vypracovať reg.poriadok a reg.plán a založiť k účtov.dokladom.Netreba dať na schválenie do archívu. V pondelok som bola v Žiline na Framborskej ul. podať reg.por. za s.r.o. aj za mňa ako SZČO.Pani mi povedala,že FO nemusia nosiť reg.por. a reg .plány na schválenie,ale nech si ho len založím k účt.dokladom pre prípad kontroly.
Ahoj, tiez potrebujem vypracovat pre svoju firmu, s.r.o.,reg. plan, reg. poriadok. Ako ste postupovali u vas? Mali ste externu firmu, ktora to spracovala? MY sa zaoberame najma poradenstvom a kontrolou,mame logistiku a kvalitu, vela vela dokumentov, neviem ako ich zaradit do vecnych skupin. Dik za radu vopred.
Evelyn36
14.05.05,08:35
podla toho,čo som pochopila SZČO, si vypracuje reg. plán a poriadok na základe Metodického pokynu uverejneného v Pravde, založí si napr. zošit a do neho bude zapisovat napr došlú fa ... pod nejakým kódom, tú zn. uvedie aj na fa...,napíše do zošita kde sa tá fa ... nachádza.Toto urobí s každým dokladom.Toto začne robiť od
1.1.2006.Ak sa mýlim tak ma prosím niekto opravte.
Dík
AlexS
14.05.05,13:22
podla toho,čo som pochopila SZČO, si vypracuje reg. plán a poriadok na základe Metodického pokynu uverejneného v Pravde, založí si napr. zošit a do neho bude zapisovat napr došlú fa ... pod nejakým kódom, tú zn. uvedie aj na fa...,napíše do zošita kde sa tá fa ... nachádza.Toto urobí s každým dokladom.Toto začne robiť od
1.1.2006.Ak sa mýlim tak ma prosím niekto opravte.
Dík
Máte pravdu, ale nie úplne. Faktúry stačí evidovať v účtovníctve a uchovátať podľa zákona o účtovníctve. Účtovníctvo, podobne ako personálne veci patria do špecialnej registratúry. SZČO musí v registratúrnom denníku evidovať hlavne pre ňu podstatné záznamy npr. živnostenský list.
marcelaStanakova
14.05.05,16:31
Len si neviem , predstaviť ako to bude fungovať . Bude to platiť pre všetky tie roky nazad v účtovníctve rovnako ako tento rok , keď sa zakladá registratúrný poriadok, alebo až od tohto roku ? Stále mi to nieje jasné.
miro_mr
14.05.05,18:54
Len si neviem , predstaviť ako to bude fungovať . Bude to platiť pre všetky tie roky nazad v účtovníctve rovnako ako tento rok , keď sa zakladá registratúrný poriadok, alebo až od tohto roku ? Stále mi to nieje jasné.Malo by to byt aj spatne. U pravnickych osob je to jasne lebo od roku 1992 platil novelizovany zakon 149/1975 Zb. ktory bol novelizovany a tykal sa aj pravnickych osob. Na fyzicke osoby sa toto zacalo aplikovat az zakonom 395/2002Zz ktory plati od januara 2003.
Manual
14.05.05,19:09
Malo by to byt aj spatne. U pravnickych osob je to jasne lebo od roku 1992 platil novelizovany zakon 149/1975 Zb. ktory bol novelizovany a tykal sa aj pravnickych osob. Na fyzicke osoby sa toto zacalo aplikovat az zakonom 395/2002Zz ktory plati od januara 2003.Veď spätne to robiť je práca pre .... A kolko že % FO alebo PO to bude spätne robiť ??? 0,001 %. ??? Viem že je to ich problém, ale dokumenty napr. z r. 1997 sú už niekde v balíkoch zviazané. Myslím, že odrazový mostík pre kontroly bude 1.1.2006.
Pekný večer želám...
miro_mr
14.05.05,19:23
Veď spätne to robiť je práca pre .... A kolko že % FO alebo PO to bude spätne robiť ??? 0,001 %. ??? Viem že je to ich problém, ale dokumenty napr. z r. 1997 sú už niekde v balíkoch zviazané. Myslím, že odrazový mostík pre kontroly bude 1.1.2006.
Pekný večer želám...Nejde o kontroly ale o povinnost minimalne raz za 5 rokov robit vyradovanie. A na vyradenie najprv pojdu tieto stare pisomnosti, pripadne aj pisomnosti pripadnych pravnych predchodcov firmy. Archivari nebudu mat cas preberat sa v neusporiadanych balikoch.