wolf74
20.10.08,10:56
Zakonnu poistku mame uzavretu s kooperativou, mala som havariu. Narazila som do auta, nahlasila som do poistovni. Poskodeny ale nie je ochotny zajst do poistovne na prehliadku, nahradu skody pozaduje odomna. Auto ma stare- r. vyroby 1968. Vyhraza sa mi sudom, ze vraj ho bude zastupovat slovexperta. Poradte prosim co mam robit. Nevie niekto o tej firme ci to robia, alebo je to dalsi vymysel poskodeneho? Dal mi cislo na majitela servisu, aby som sa dohodla s nim, vtedy mi povedal ten pan, ze auto je tam a ho aj rozobrali. Nahodou som zistila ze auto nie je v oprave, ako mi hovorili.
Prosim poradte co robit takom pripade.
Stina
20.10.08,09:06
Pokiaľ ste spôsobili škodul na území Slovenskej republiky, ste povinný oznámiť túto skutočnosť našej poisťovni do 15 dní od vzniku na príslušnom tlačive (Oznámenie škodovej udalosti poisteným) a súčasne predložiť príslušné doklady:
- technický preukaz
- vodičský preukaz
- osvedčenie o STK

Ty si svoju povinnosť splnila. Predpokladám, že pri nahlásení PU Ti oznámili číslo pod ktorým bola PU zaevidovaná. Odporúčam, oznámiť poisťovni, že poškodený (uviesť všetky údaje poškodeného ktoré poznáš) odmieta zájsť do poisťovne .

Predpokladám, že ak sa poškodený vyhýba poisťovni , má na to dôvod - žeby nebol poistený ???
betyna8
20.10.08,09:13
Ahoj,on nemá právo od teba požadovať žiadné peniaze.Od toho je predsa pzp ,prípadne havarijné poistenie.Ak by sa chcel náhodou súdiť,tej obhliadke by sa nevyhol tak či tak.Musí na ňu ísť,veď ako inák môže poisťovňa ohodnotiť škodu?Nuž a slovexpertu poznám, sú to technici, robia obhliadky pre poistovňu, nie sú likvidátori.Za takú starinu moc toho nedostane.Tvojou povinnosťou určite nieje jednať so servisom,kde ma on auto.Zájdi si do poisťovne a oni ti postup vysvetlia.Nenechaj sa zastrašovať,takých by bolo...
Chobot
20.10.08,09:24
Ahoj,on nemá právo od teba požadovať žiadné peniaze.Od toho je predsa pzp ,prípadne havarijné poistenie.Ak by sa chcel náhodou súdiť,tej obhliadke by sa nevyhol tak či tak.Musí na ňu ísť,veď ako inák môže poisťovňa ohodnotiť škodu?Nuž a slovexpertu poznám, sú to technici, robia obhliadky pre poistovňu, nie sú likvidátori.Za takú starinu moc toho nedostane.Tvojou povinnosťou určite nieje jednať so servisom,kde ma on auto.Zájdi si do poisťovne a oni ti postup vysvetlia.Nenechaj sa zastrašovať,takých by bolo...

To znamená, ža ak niekto spôsobí nehodu a poškodenému poisťovňa zmietne plnenie, tak má poškodený smolu?

Ja si myslím, že ten poškodený má právo vymáhať škodu od vinníka nehody - trebárs aj súdnou cestou.
betyna8
20.10.08,09:37
To znamená, ža ak niekto spôsobí nehodu a poškodenému poisťovňa zmietne plnenie, tak má poškodený smolu?

Ja si myslím, že ten poškodený má právo vymáhať škodu od vinníka nehody - trebárs aj súdnou cestou.

Ja som skôr reagovala na jeho prístup k veci,že odmieta tu obhliadku.Je to jednoducho nutnosť. Viem,že keby som bola ja na mieste poškodeného,tiež sa snažím získať prostriedky na opravu.Ale prečo hneď zastrašovať súdom a neviem čím? Predpokladám,že nikto nespôsobí dopravnú nehodu úmyselne a s radosťou.
Chobot
20.10.08,09:48
Ja som skôr reagovala na jeho prístup k veci,že odmieta tu obhliadku.Je to jednoducho nutnosť. Viem,že keby som bola ja na mieste poškodeného,tiež sa snažím získať prostriedky na opravu.Ale prečo hneď zastrašovať súdom a neviem čím? Predpokladám,že nikto nespôsobí dopravnú nehodu úmyselne a s radosťou.

Tak to je extrém, vyhrážať sa hneď súdom. V tom ti dávam plne za pravdu, že aj poškodený musí plne spolupracovať pri likvidácii poistnej udalosti. Pokiaľ neprišiel na obhliadku, tak by som na mieste wolf74 ignoroval jeho vyhrážky. V prvom rade to treba riešiť cez poisťovňu.

Ja som mal našťastie len pozitívnu skúsenosť s nehodou ako poškodený:

http://www.porada.sk/831817-post6.html
betyna8
20.10.08,10:05
Tak to je extrém, vyhrážať sa hneď súdom. V tom ti dávam plne za pravdu, že aj poškodený musí plne spolupracovať pri likvidácii poistnej udalosti. Pokiaľ neprišiel na obhliadku, tak by som na mieste wolf74 ignoroval jeho vyhrážky. V prvom rade to treba riešiť cez poisťovňu.

Ja som mal našťastie len pozitívnu skúsenosť s nehodou ako poškodený:

http://www.porada.sk/831817-post6.html

presne tak, všetko je to o ľuďoch a snahe nájsť spoločné riešenie.Kamarát tiež fotí tieto búrané autá a niekedy sa rozum zastavuje ,čoho je škodca i poškodený schopný...
wolf74
20.10.08,10:06
Dakujem za radu. 2 tyzdne mam nocne mory z toho vsetkeho. Este jedna vec, podla zakona on za aky cas sa ma nahlasit na poistovnu aby mu urobili obhliadku. policajt mi tvrdil ze 15 dni, tak to uz presvihol. Niekto tvrdi ze 2 roky od nehody, tak to este ma cas dotycny.
wolf74
20.10.08,10:08
odkaz pre STINA:
ako si myslel nemal poistenie, ved on je poskodeny, tak by sa hradilo z mojho poistenia, nie?
betyna8
20.10.08,10:23
Dakujem za radu. 2 tyzdne mam nocne mory z toho vsetkeho. Este jedna vec, podla zakona on za aky cas sa ma nahlasit na poistovnu aby mu urobili obhliadku. policajt mi tvrdil ze 15 dni, tak to uz presvihol. Niekto tvrdi ze 2 roky od nehody, tak to este ma cas dotycny.
Tak to ti neviem povedať,ale je tam nejaka lehota.Najlepšie máš prezisťiť v tej poisťovni. Majú nejakú info linku,tak tam zavolaj,nech nie si v neistote.
Chobot
20.10.08,10:29
odkaz pre STINA:
ako si myslel nemal poistenie, ved on je poskodeny, tak by sa hradilo z mojho poistenia, nie?

STINA to myslel/a/ možno tak, že on nemá PZP a bojí sa, že by sa to pri likvidácii poistnej udalosti zistilo.

Vidíš, to mi ale napadá, aby si si to preveril - vypýtaj si od neho číslo jeho poistky a poisťovňu. Ak vieš EČV, tak si to môžeš zistiť aj sám na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov (http://www.skp.sk/?lng=svk&MODULE=3&SECTION=17).

Ak skutočne nemá PZP, tak by si bol vo výhode - vtedy by mohla poisťovňa zamietnuť plnenie úplne.
Chobot
20.10.08,10:34
Dakujem za radu. 2 tyzdne mam nocne mory z toho vsetkeho. Este jedna vec, podla zakona on za aky cas sa ma nahlasit na poistovnu aby mu urobili obhliadku. policajt mi tvrdil ze 15 dni, tak to uz presvihol. Niekto tvrdi ze 2 roky od nehody, tak to este ma cas dotycny.

Túto povinnosť ako poistený máš ty - viď zákon o PZP § 10:
(1) Poistený je povinný písomne oznámiť poisťovateľovi vznik škodovej udalosti

a) do 15 dní po jej vzniku, ak vznikla na území Slovenskej republiky,
b) do 30 dní po jej vzniku, ak vznikla mimo územia Slovenskej republiky.


Dúfam, že si to nahlásil...:rolleyes:?? Jeho povinnosťou je len dostaviť sa na obhliadku.
wolf74
20.10.08,10:40
Neboj sa nahlasila, este vten den. Diky za radu poinformujem sa.