dobsony
20.10.08,12:14
Mala by som takú otázku : Keď firma posiela svoje faktúry len elektronicky, je tam aj pečiatka aj podpis, je to riadný daňový doklad ? Keď takú faktúru vytlačím bude z toho len kópia ! Aký je váš názor nato ? Ďakujem , a pekný deň každým poraďákom !:)
Paula
20.10.08,10:20
evina
20.10.08,10:22
Mala by som takú otázku : Keď firma posiela svoje faktúry len elektronicky, je tam aj pečiatka aj podpis, je to riadný daňový doklad ? Keď takú faktúru vytlačím bude z toho len kópia ! Aký je váš názor nato ? Ďakujem , a pekný deň každým poraďákom !:)

Faktúra zasielaná elektronicky je o.k. Pre platiteľa DPH, aby mohol uplatniť odpočet DPH musí obsahovať elektronický podpis

http://www.porada.sk/t68580-p2-faktura-dorucena-elektonickou-postou.html
ekopo
20.10.08,15:49
mám blbý pocit, že zadávateľ otázky pod zasielaním "elektronicky" (elektronická FA) myslel zasielanie "mailom"
evina
20.10.08,16:52
Každopádne elektronicky posielaná faktúra má byť so súhlasom odberateľa....
dobsony
20.10.08,17:00
mám blbý pocit, že zadávateľ otázky pod zasielaním "elektronicky" (elektronická FA) myslel zasielanie "mailom"
nemáte blbý pocit, je to tak. myslela som na zaslanie "mailom" .
A prečítala som vaše odpovede a už my je jasné, asi ! Ďakujem
evina
20.10.08,17:05
nemáte blbý pocit, je to tak. myslela som na zaslanie "mailom" .
A prečítala som vaše odpovede a už my je jasné, asi ! Ďakujem

K tomu Ti ešte doplním, že dnešný zákon o účtovníctve už nerozoznáva originál a kópiu:) a o potrebných podpisoch máš link.
rickman
21.10.08,11:34
Tak tak :).

Elektronicka FA (poslana cez e-mail ako priloha) musi obsahovat vsetky nalezitosti ako faktura tlacena vcetne podpisu.
Elektronicka FA vsak musi byt zabezpecena proti pozmeneniu. Najcastejsie sa preto vyuziva PDF (Secured) format.
dobsony
22.10.08,02:47
K tomu Ti ešte doplním, že dnešný zákon o účtovníctve už nerozoznáva originál a kópiu:) a o potrebných podpisoch máš link.

Nebolo my jasné , a preto som pýtala. Ale minulý rok sme mali Daňovú kontrolu , a kontrolóri povedali že síce máme tu faktúry, ale musíme doložiť originály. A spomínané faktúry sme mali vytlačené z e-mailu, a boli čierno biele a nie farebné. (faktúra je z AT a papier je bielý, písmená čierné ale okraje sú oranžové. ) Mali kontrolóri pravdu ? Musíme kúpiť aj farebný tlačiareň ?
juro1986
22.10.08,20:27
Danovy doklad v elektronickej forme je podla Zakona o uctovnictve c. 431/2002 zo dna 18. juna 2002, §32 "Preukazatelnost uctovneho zaznamu" pravoplatnym danovym dokladom.
evina
22.10.08,20:48
Nebolo my jasné , a preto som pýtala. Ale minulý rok sme mali Daňovú kontrolu , a kontrolóri povedali že síce máme tu faktúry, ale musíme doložiť originály. A spomínané faktúry sme mali vytlačené z e-mailu, a boli čierno biele a nie farebné. (faktúra je z AT a papier je bielý, písmená čierné ale okraje sú oranžové. ) Mali kontrolóri pravdu ? Musíme kúpiť aj farebný tlačiareň ?


To zas závisí čo Vám kontrolovali. Ak Vám kontrolovali uznateľlnosť odpočtu DPH a uvedené faktúry boli vytlačené len s nascanovaným podpisom a nie elektronickým, tak potom nestačili.
Ak to bola kontrola iná, samozrejme nemali pravdu. V tom prípade by to bola podobná hra ako dlho s nami hrala Sociálna poisťovňa a dúfam, že už na žiadnej pobočke takú nehrá s ich žltočervenými tlačivami. Vtedy okrem argumentáciou paragrafom sa možno stačí opýtať, že prečo nemusíme tlačiť farebne daňové priznania už niekoľko rokov a ani účtovné výkazy, ktoré podávame priamo na DÚ ;)

http://www.porada.sk/821356-post7.html
evina
22.10.08,21:03
Danovy doklad v elektronickej forme je podla Zakona o uctovnictve c. 431/2002 zo dna 18. juna 2002, §32 "Preukazatelnost uctovneho zaznamu" pravoplatnym danovym dokladom.

...účtovný doklad...:)