Topal
20.10.08,15:28
Mám takýto problém. Začiatkom jari som začal obchodovať z nemenovanou rakúskou firmou z Viedne. Zo začiatku to bolo v pohode, ale postupom času začal platiť oneskorene. V auguste som stopol dodávky tovaru s tým, že môžem pokračovať až po zaplatení nakoľko nemám z čoho kupovať materiál do výroby. Viac sa mu nemôžem dovolať. Neodpisuje na e-mail ani nepreberá poštu.
Moja otázka: Posledné dodávky som viezol priamo jeho zákazníkovi do Linz. Ja som bol odosielateľ a jeho zákazník v Linz príjemca, čo aj potvrdil na CMR. Potom som poslal faktúru do Viedne, ktorá nebola do dnešného dňa uhradená. Je teda tovar môj? Môžem ho žiadať od konečného zákazníka späť, nakoľko podľa zákona je tovar až do jeho úplneho vyplatenia majetkom dodávateľa. Alebo to už neplatí? V tomto prípade nebola objednávka. Môžem ho prípadne vyfaktúrovať aj konečnému zákazníkovi(je v CMR ako príjemca) alebo sa ohradiť, že tovar tam bol doručený omylom a chcem ho späť?
Ďakujem.
kabul
20.10.08,18:20
No na tvojom mieste by som tam nabehol s posilou za chrbtom a nekompromisne by som si zobral to čo je moje. Ak sa mu to nebude páčit nech na teba zavola policajtov, tazko im zrejme dokaze že tovar je jeho... Na grazlov treba tvrdo
Vela stastia
Topal
31.10.08,07:41
Ono to nie je také ľahké. Pomôžte. Ďakujem.
gabooz
04.11.08,12:23
podla ust. 433 obchodného zakonníka vlastnícke právo vznika kupujúcemu odovzdanim tovaru ak v zmluve (fakture) nie je urcene inak. V skratke to znamena, ze nemozes zobrat "hlavohrudov" A ist si po tovar. Ak to budes chciet riesit pravne napis mi na mail.