zuzanar
13.05.05,11:14
Vedel by mi niekto poradiť? V záhrade mám v zemi samú dierku asi o veľkosti 1cm. Medzi zeleninou aj v tráve. Včera som sa snažila niečo chytiť, ale bezvýsledne. Čo posadím všetko mi uschýňa. Budem vďačná za každú radu. Díky.
lenkak
13.05.05,09:28
Tá rastlinka, nemá náhodou odhryznutý korienok a tak potom vyschne? Ak áno, potom by to mohol byť "medvedík", poznám len ľudový názov, je to taký chrobáčik čo obžiera korienky rastlín, a robí krásne diery do zeme.
zuzanar
13.05.05,09:34
Práveže nemá odhryznutý korienok. Možno to nesúvisí spolu - dierky a uschýnanie. A keby to bol ten chrobáčik, ako ho vyhnať?
lenkak
13.05.05,09:40
To je veľmi zákerný škodca, ešte aj do fólie sa dostane, ale nám ho mačka chytala, a dávali sme fľašu do zeme, tak ako sa to robí pri krtkoch. Ešte sa opýtam presnejšie maminy, ona bude vedieť, potom Ti napíšem.
zuzanar
13.05.05,09:53
Zatiaľ ďakujem.
lenkak
18.05.05,14:57
Takže ako som Ti sľúbila tak Ti píšem ohľadom tých medvedíkov - chrobáčikov. Dostať kúpiť v obchode prostriedok na ničenie týchto chrobáčikov, je to taký prášok, ktorý posypeš na tie spravené dierky. Je viacej druhov týchto prípravkov, ale na obale je zobrazený chrobáčik s názvom medvedík. Ináč sú veľmi ťažko odstránioteľné a viem ešte že prehryznú stonku nie korienok rastlinky ako som si myslela a preto tá rastlinka uschne.
durisovad
18.05.05,15:07
Ja som mala pred par rokmi podobny problem, ale dierky boli trochu vacsie ako 1 cm. Ak su to medvediky, ja som ich hubila tak, ze som si do krhly dala vodu s trochou JARI, liala som to do tej dierky a cakala som s motyckou, kedy medvedik vylezie /on nevylezie von dierkou, do ktorej sa leje jarova voda, ale moze to byt aj v okruhu jedneho metra/, medvedika som proste zabila. Pochytala som ich asi 20, ale odvtedy sa neobjavili. Prajem vela trpezlivosti, uspech sa dostavi. Len este musim podotknut, ze je to velmi skaredy chrobak, velky 3-5 cm, cierny a chlpaty.
Vedel by mi niekto poradiť? V záhrade mám v zemi samú dierku asi o veľkosti 1cm. Medzi zeleninou aj v tráve. Včera som sa snažila niečo chytiť, ale bezvýsledne. Čo posadím všetko mi uschýňa. Budem vďačná za každú radu. Díky.
lenkak
18.05.05,15:22
Aj takto to poznám, ale to je riadna drina. Máme ich totiž každý rok. A nielen dvadsať.
durisovad
18.05.05,15:25
No, ja som mala stastie, viac sa u nas neobjavili. Dufam, ze zasa nepridu. Je pravda, ze sa s tym treba trochu pobavkat.
DanielaSL
18.05.05,16:04
Ja mám zase škodcov hraboše a krty , nepoznáte nikto recept? Skúšali sme všeličo, vlani sme aj takú rúru pištiacu kúpili a do zeme zakopali a nič platné, krty si robili kôpky zrovna v tej hriadke , kde bola zakopaná.
lenkak
18.05.05,16:32
Krtov odháňa fľaša zakopaná v zemi a trčí zo zemi iba hrdlo fľaše, ako vietor fúka, fľaša vydáva zvuk, ktorý krti nemajú v láske a takisto existuje taká červená až bordová rastlina, skúsim zohnať názov, nie je náročná na starostlivosť a krtom smrdí.
alica
19.05.05,12:08
Moja mamina likviduje medvedíkov tak, že zmieša kukuričnú múčku s nejakým jedom na hmyz, spravi z toho riedke cestíčko a to naleje do tých dierok po chrobákoch. Vraj to pomáha.
Zita5
19.05.05,12:13
Krtov odháňa fľaša zakopaná v zemi a trčí zo zemi iba hrdlo fľaše, ako vietor fúka, fľaša vydáva zvuk, ktorý krti nemajú v láske a takisto existuje taká červená až bordová rastlina, skúsim zohnať názov, nie je náročná na starostlivosť a krtom smrdí.

Lenka , práve tá rastlina v týchto dňoch je pre mňa téma č.1 . Počula som o tom , ale neviem kde by sme ju kúpili . Máme tiež krtka a nerobí dobre . Bola by som veľmi rada , keby si to sem potom ako sa to dozvieš napísala . Vopred ďakujem véééééééééééľmo pekne .:confused:
anto
19.05.05,12:42
Krt je užitočné zviera!!! Prosím nepoužívajte naň žiadné otravy. Najúčinnejšie je privstať si ráno, okolo 3-5, keď krt ryje a zakopnúť hlboko motykou, chytiť ho, dať do vedra a odniesť na lúku, ďaleko lebo on sa vráti.

Dierky v listoch spôsobujú skočky, to je malý hmyz, ktorý vyžiera dierky, ak sa približíte, tak odskočí a vy ho nevidíte. Proti nemu len chemicky postrekom, prípravky na ochranu dostať v drogérií.Týchto malých čiernych alebo kovovo modrých chrobákov (niekedy majú žlté škvrny) existuje veľké množstvo. Chrobáky sú veľké asi 2 mm a ak sú vyrušené, odskakujú. Napádajú predovšetkým semenáčiky hlúbovín, reďkovky a kvaku. Môžu sa objaviť aj na príbuzných okrasných rastlinách, napríklad na fialách a cheirante. Listy semenáčikov sú často posiate otvorčekmi a skočky dokážu aj odštipnúť semenáčik od korienka.
OCHRANA
Rastlinný odpad, v ktorom skočky (aj iné škodce) môžu prezimovať, obmedzte na minimum. Malé množstvo chrobákov väčšinou plodinu nijako neohrozí a rastliny normálne rýchlo vyrastú. Tam, kde sú s chrobákmi problémy, poprášte práškovým pesticídom ihneď, ako začnú semenáčiky rásť.
Zita5
19.05.05,12:45
[QUOTE=anto]Krt je užitočné zviera!!! Prosím nepoužívajte naň žiadné otravy. Najúčinnejšie je privstať si ráno, okolo 3-5, keď krt ryje a zakopnúť hlboko motykou, chytiť ho, dať do vedra a odniesť na lúku, ďaleko lebo on sa vráti.


Já proti nemu nič , ale štve ma , lebo robí škodu , a to podľa mňa nie je užitočné .
lenkak
19.05.05,16:39
Zita:
názov sa pokúsim zistiť, inač tá rastlina rastie vysoko, skoro žiadna starostlivosť o ňu, tak ako burina. Sama sa rozsieva. Ešte sa opýtam maminy, tá bude vedieť.
sklenkova
19.05.05,17:38
Moja babka na takýchto obžieračov korienkov používala prášok do pečiva, ale neviem či ho tam pracne po troche sypala -bola som ešte decko
anto
19.05.05,17:57
Já proti nemu nič , ale štve ma , lebo robí škodu , a to podľa mňa nie je užitočné

Krtko nerobí škodu, on si hľadá žrádlo a jeho žrádlo sú všelijaké podzemné potvory medzi iným aj ten medvedík, ktorého tu už niekto spomínal a on zato nemôže, že sa prerýpal niekomu do záhrady, on nemá GPS, ani periskop, aby videl na povrch.
ekin
20.05.05,06:06
medvedíky maju teraz zasnuby..máj, jún, obzierajú co sa da a potom sa stiahnu do zeme, su v hlbke od 50 cm aj nizsie a maju tam vela zárodkov na buduci rok - ich mnozenie je efektívne. Susedia nas naucili ich vyhladavat - cez tie diery, k dierkam sme davali zmes vyrobenu zo sladkej stavy-sirupu a nejakej jemnej obiloviny+jed proti medvedíkom. Palickou sme to dali rovno do dierky, vraj ich zastavi v mnozeni..Ale ak to neurobite, buduci rok ich bude viac..a potom este viac..Susedia mali cez 400 ulovkov za sezonu...
zuzanar
20.05.05,06:45
Ďakujem za rady. Záhrada mi začína ožívať. Spýtala som sa v záhradkárstve, a tiež mi povedali že je to asi medvedík, tak som použila tú otravu. Skúšala som aj jarovú vodu, ale keby som to všetko popolievala tak tam asi už nič neposadím. Ale ja si myslím, že to možno spôsobili aj mravce. By ste nevereli ale bolo ich tam asi milión - tých veľkých. Vyliezali z tých dierok len taká radosť. Im so tam nasypala tiež takú papaničku otrávený cukor. A tie mravce majú ževraj súvis s voškami. Asi ich tam nosia, či niečo po nich požierajú, dačo také. Susedia sa na mne dobre pobavili keď som chodila stále nakúkať do dierok v záhrade a študovala listy a korienky rastliniek, ale môj týždňový lov na škodcov bol úspešný. Ďakujem za rady. Lovu zdar.
Dank
02.04.06,17:15
Dobry večer poraďáci. Sneh nám konečne zmizol z našich záhrad a keď som videla tu spúšť ... Trávnik máme celý zničený, samé diery, chodbičky od hrabošov. Vyzerá to, že sa nám usídlili celé húfy, ešte som sa s niečim takým nestretla. Mám trochu obavy o naše ovocné stromy, podľa všetkého sú podryté. Nemáte nejakú skúsenosť ako sa týchto hrabošov zbaviť? Už v lete som si všimla, že sa premnožili a riešili sme to tak, že sme kúpili otravu na hraboše, ale účinok nebol vôbec žiadny. Dakujem Vám za radu!
Zita5
02.04.06,17:18
Dobry večer poraďáci. Sneh nám konečne zmizol z našich záhrad a keď som videla tu spúšť ... Trávnik máme celý zničený, samé diery, chodbičky od hrabošov. Vyzerá to, že sa nám usídlili celé húfy, ešte som sa s niečim takým nestretla. Mám trochu obavy o naše ovocné stromy, podľa všetkého sú podryté. Nemáte nejakú skúsenosť ako sa týchto hrabošov zbaviť? Už v lete som si všimla, že sa premnožili a riešili sme to tak, že sme kúpili otravu na hraboše, ale účinok nebol vôbec žiadny. Dakujem Vám za radu!

Ja podobne , spúšť a spúšť ....nevieme čo si máme počať ....:confused:
Milka
02.04.06,17:27
Tiež máme podobný problém - premnožené hraboše. Mávala som na záhradke asi dvesto tulipánov, modrice, narcise - všetko ich pričínením zmizlo za dva roky a mne zostal iba smútok za pestrými jarnými farbami, škoda...Neviete, ako ich dostať z pozemku?
monte
04.04.06,17:01
ja cibuľoviny chránim pred hlodavcami obalom zo zajačieho pletiva /vyrobím si košíčky rôznych veľkostí podľa počtu cibúľ/
na hraboše je najlepšia mačka:)
krtkovia vraj neznášajú pach terpentínu /handru dať k otvorom/ síce úpne nezmiznú ale sa presunú o kus ďalej k susedom;)
vema
04.04.06,18:08
Vyničiť tie myšky bude asi problém.My máme pred chatou takú spúšť.Mám tam aj skalku a všetky cibuloviny som na jeseň zasadila do plastových skrojených fliaš.Dole som urobila otvory.Tulipány už rastú, nič ich nezožralo.
Tana74
30.04.06,07:39
My máme psa, takže s okrasnou záhradou nemáme problémy (zrejme aj on vyháňa hrabošov), ale v zeleninovej záhradke, ktorá je oplotená sú samé diery.....
To ma ale až tak netrápi, problém máme so SLIMÁKMI.....:mee: Posledné roky sme skoro nič nedopestovali, všetko zlikvidovali a to už vtedy, keď iba vychádzalo zo zeme. Keď už nebola ani burina, pustili sa aj do cibule a cesnaku. Tých slimákov sme mali stovky - na jedno zberanie som ich nazberala aj niekoľko stovák a o pár hodín ich tam bola zasa kopa....
A už sú tam zasa a neviem, či sa vôbec oplatí niečo sadiť, kým ich tam máme.....
Oni idú od susedov, tam je neobrábaný pozemok zarastený burinou a s tým nič nemôžeme robiť.... Už som kupila aj nejakú otravu, lenže tá musí byť v suchu, no keď tu stále prší, tak aj to je o ničom....

Nemáte niekto podobný problém? A čo s tým?
Manual
30.04.06,07:48
My máme psa, takže s okrasnou záhradou nemáme problémy (zrejme aj on vyháňa hrabošov), ale v zeleninovej záhradke, ktorá je oplotená sú samé diery.....
To ma ale až tak netrápi, problém máme so SLIMÁKMI.....:mee: Posledné roky sme skoro nič nedopestovali, všetko zlikvidovali a to už vtedy, keď iba vychádzalo zo zeme. Keď už nebola ani burina, pustili sa aj do cibule a cesnaku. Tých slimákov sme mali stovky - na jedno zberanie som ich nazberala aj niekoľko stovák a o pár hodín ich tam bola zasa kopa....
A už sú tam zasa a neviem, či sa vôbec oplatí niečo sadiť, kým ich tam máme.....
Oni idú od susedov, tam je neobrábaný pozemok zarastený burinou a s tým nič nemôžeme robiť.... Už som kupila aj nejakú otravu, lenže tá musí byť v suchu, no keď tu stále prší, tak aj to je o ničom....

Nemáte niekto podobný problém? A čo s tým?
Táňa výborná vec na ničenie slimákov je MESUROL, sú to také tmavošedé valečky /aspoň ja mám také spred 2 rokov/ ako volakedy kamienky do zapalovačov. Treba dať 3-5 ks na kúsok listu na zem na 1m2 daj cca 2 návnady.
Výborne to zaberá. Už som to tu niekde písal vlani.
Pekný deň...:)
Manual
30.04.06,07:52
anto
01.05.06,05:36
Veľmi dobrá rada pre majiteľov záhrad so slimákmi
Kto nemôže nič dopestovať na svojej záhrade pretože mu to žerú slimáky, tak je tu veľmi výhodná ponuka na pestovanie slimákov. Nasejte na záhradu hocijakej zeliny, keď prídu slimáky, tak ich vyzbierajte a francúzi ich jedia na kilá a majú ich stále málo. :) (Namiesto toho, aby slimáky žrali záhradu, treba aby slimáky niekto zozžral. )
mackx
21.08.07,17:17
Krtko? Skúšal som všetko možné od petárd cez dymovnice, kadejaké fľašky a paličky zasunuté do zeme a všelijaké odpudzovacie repelenty. Výsledok? Nič. Vlastne áno: krtko sa presunul o kúsok ďalej a záhrada vyzerala ako tankodróm. Veď sa niet čomu diviť. Skúšali ste húkať na fľaši? Pod správnym uhlom a tlakom to vydá húkanie, ale ako by to urobil vietor to naozaj
neviem...dymovnice krtka nemohli prekvapiť, lebo v rámci prípravy civilnej obrany nafasoval masku a asi sa dobre bavil...púšťal som mu aj elektrinu do zeme, vyplašil som okrem baníkov a krtka všetko živé, ale krtko čakal so skúšačkou, kedy to vypnem a vzápätí sa aktivizoval a odmenil ma novými kôpkami, vlastne kopami. Tak teda čo s ním? Neverím výrobkom, predávaným v reklamách, ale kúpil som v TV Products solárny odpudzovač tejto hávede za 499.- SK a som spokojný. Už na druhý deň krtko emigroval na neznáme miesto a moja záhrada cca 25 x 20 m je bez nevítaných nájomníkov, či návštevníkov. Môžem naozaj vrelo odporučiť, naozaj to funguje!!! Mnoho úspechov.
ikle
21.05.13,19:07
krty a medvediky - do dier dat gulocky naftalinu. :---
sliziaky od susedov - na murik, k muriku, alebo pod pletivo nasypat obycajnu kuchynsku sol po celej dlzke /zopakovat po kazdej velkej burke, dazdi/ :---
tam, kde su jezkovia, niesu sliziaci. to je moje dlhorocne pozorovanie a udiv, preco na mojej zahradke sliziaci su a o 300m dalej, na sestrinej zahradke niesu. pod ihlicnanmi, v kracinach maju jezkovia hniezdo.
solide
28.07.16,11:45
ahoj, my sme mali tiez krtov v trave, ktory nam ravnik ked sme boli na dovolenke uplne zdevastovali. Nic nepomahalo , ani zarucene typy a rady a ani samostreel, s ktorym som si skoro odstrelil palec, az mi dal znamy typ na chlapika, ktory prisiel dal do zeme nejaku tabletu a viac krat sa uz neukazal. Ak niekto chce, mozem dat kontakt, aby nedopadol tak, ako ja predtym. J