vieroslava
20.10.08,16:24
V byte, ktorý je v bytovom dome si chcem dať namontovať klimatizáciu. Jednu klimatizačnú jednotku by sme dali na balkón a dve by boli na druhej strane pod oknom na fasáde domu. Vie mi niekto poradiť, ako postupovať a čo všetko musím vybaviť?
Priateľ to už má takto namontované a teraz ho správca upozornil, že si to musí zlegalizovať. Prosím pomôžte radou, ako postupovať.
vikko
20.10.08,15:55
Osobne som mal klimatizáciu v byte pod oknom na konzolach, byt som mal v osobnom vlastnictve a nikto mi na to nic nepovedal, podla mna ma len tvoj priatel prilis iniciativneho spravcu ktory sa stara do veci do ktorich ho nic nieje :-)
vieroslava
20.10.08,16:02
Správca bol taký iniciatívny, že to oznámil aj na stavebný úrad. Čiže nič iné neostáva, len to dať do poriadku aj v zmysle zákona.
Len nevieme, ako postupovať. Asi budeme musieť ísť na stavbený úrad. Dokonca vraj musí na také niečo byť aj súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov ostatných bytov.
Chobot
20.10.08,20:08
Správca bol taký iniciatívny, že to oznámil aj na stavebný úrad. Čiže nič iné neostáva, len to dať do poriadku aj v zmysle zákona.
Len nevieme, ako postupovať. Asi budeme musieť ísť na stavbený úrad. Dokonca vraj musí na také niečo byť aj súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov ostatných bytov.

Vikko, to sa mýliš, ak si myslíš, že správcu majú príliš iniciatívneho. Inštalácia klimatizačnej jednotky je zásah do fasády a skutočne na to je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov. Predstav si, že by si býval v bytovke, kde sú 4 byty. Jeden majiteľ by si namontoval na stenu domu 10 satelitných antén (bol by to napr. rádioamatér). Asi by sa ti nepáčilo, že aj na stenu tvojho domu montuje niečo bez tvojho súhlasu.

Podobný problém je s tými satelitnými anténami, okrem súhlasu majiteľov podliehajú ohlasovacej povinnosti na stavebnom úrade. Diskusia o nich bola tu, ale platí to aj pre klimatizačné jednotky.

http://www.porada.sk/t62182-satelitna-antena-na-fasade-cinzoveho-domu.html
vieroslava
21.10.08,04:59
Ďakujem, nenapadlo mi hľadať aj pod niečím iným. Neuvedomila som si, že aj satelit môže byť obdobný prípad. Ešte raz vďaka, Chobot.

Doplnenie: Prečítala som si to, ale žiaľ nenašla som odpoveď na otázku, ako postupovať pri legalizácii tohoto problému. Aj tak vďaka.
Chobot
21.10.08,06:31
Ďakujem, nenapadlo mi hľadať aj pod niečím iným. Neuvedomila som si, že aj satelit môže byť obdobný prípad. Ešte raz vďaka, Chobot.

Doplnenie: Prečítala som si to, ale žiaľ nenašla som odpoveď na otázku, ako postupovať pri legalizácii tohoto problému. Aj tak vďaka.

Úplná legalizácia je - na schôdzi vlastníkov dať odhlasovať súhlas s umiestnením jednotky na fasádu domu, následne ohlásiť na stavebný úrad drobnú stavbu - umiestnenie klimatizácie.

Myslím, že miesto tej schôdze by si mohla hlasovanie urobiť aj písomnou formou
ROBIN111
21.10.08,15:54
No veru... satelity a klimatizácie na fasádach panelákoch nevyzerajú dvakrát esteticky. Tiež mám klimatizovanú jednu miestnosť, ale našťastie, vonkajšiu jednotku som mohol umiestniť na balkón, takže nič nie je vidno.
V prípade potreby klimatizovať viacero miestností, je vhodné zakúpiť takú klimatizáciu, kde na jednu vonkajšiu jednotku sa dá pripojiť viac vnútorných jednotiek.
vikko
22.10.08,15:15
mmm no nerozmyslal som nad tym takto v kazdom pripade ja som nic neoznamoval a nemal som problem. Ale davam Chobotovi za pravdu len som zvedavy ako by take hlasovanie dopadlo nakolko ti to zavistlivi susedia neodhlasuju lebo ked oni nemaju tak ani ty nebudes mat :-) A co sa tyka klimatizacie kde sa da jedna vonkajsia a niekolko vnutornych jednotiek tak v byte je montaz dost obtiazna nakolko do stien sa tazko zasekavaju trubky a v zlaboch to vizera dost zle.
Milan.Žiška
22.10.08,17:10
Pravidlá v spločenstvách sú rôzne, ale v povinnostiach správcu je schvalovať montáže satelitov a klimatizačných jednotiek. Montáž na fasádu " neodborná" môže mať dalekosiahle následky ( zatekanie, výtok kondenzatu ... a to nehovorím v čo sa dá dobabrať v prípade zateplenej fasády). Montáže na strechu by som tiež osobne ako správca veľmi dobre zvažoval. Poškodenie strechy je veľmi jednoduché ale oprava... A čo bezpečnosť pri údržbe a asistovaný vstup na strech ...kto je vinný ak niekto splachtí zo strechy, veď si šiel len skontrolovať polohu paraboly.
Nie je to až také jednoduché, ale kompromis je skoro vždy možný.

Podpisová akcia by pomohla, ale pozor pri výbere klimajednotky ( hlučnosť), V reáli ty máš zavreté okná a chladíš, ale sused vetrá a ak hučí mašina a počuť to k nemu dnu cez deň alebo v noci nie je to výhra pre suseda. Treba byť asi aj trochu ohľaduplnejší k okolitým susedom.