dolfort
20.10.08,17:14
Podarilo sa mi nesprávne uskladniť nelúpané vlašské orechy a objavila sa na nich pleseň bielej farby.
Dajú sa orechy ešte nejako zachrániť a môžu sa konzumovať?
Vďaka sa radu.
durisovad
20.10.08,18:35
Takuto skusenost sice nemam, ale oprobuj par orechov otvorit. Ak su vo vnutri dobre, asi by som ich umyla od tej povrchovej plesne a dala na dobre teple miesto riadne vysusit. Ja som tento rok susila orechy pri peci, lebo ked som ich zbierala, boli mokre. Ak su napadnute aj zvnutra, potom asi budes mat skodu.
petmar
20.10.08,20:27
ak neboli olúpané od zelenej šupky (potom čiernej) ťažko bude z jadier niečo.
Tak ako radí durisovad, pozrieť dnu, ak sú dobré, ihneď umyť, sušiť, obracať, šuľkať hore-dole, prekladať, aby z nich zišli všetky mäkké časti, také kadejaké čierne cverničky a šupinky...
dolfort
20.10.08,21:11
Dík za rady. O zábavu mám teda postarané. :mee:
petmar
21.10.08,18:40
Dnes som prišiel na "zlepšovák" - v plastovej bedničke je dierované dno tak som v nej krútil orechami ako v site a výborne sa prečistili, dole padali smeti. Postupne všetky, aj sa premiešali, aj tréning to bol dobrý...:D Už by som ich nenechal vonku, noci sú vlhké a aj som zbadal na tých vonku prvé fliačky !
dyha
30.10.08,11:32
Podľa toho, aké staré boli orechy. Ak tohtoročné, nič sa nedeje, stačí vysušiť- ak chceš aj umyť. Ak boli staršie 2-3 ročné- už len vyhodiť.
dolfort
30.10.08,12:20
Podľa toho, aké staré boli orechy. Ak tohtoročné, nič sa nedeje, stačí vysušiť- ak chceš aj umyť. Ak boli staršie 2-3 ročné- už len vyhodiť.

Poumýval som ich a sušil niekoľko dní pri peci >30 Celzia. Väčšina prežila v dobrom zdraví, hoci niektoré su už chytené zvnútra plesňou :mee:
maco74
15.09.10,15:38
Vlašské orechy však môžu byť aj nebezpečné, ak sa zle uskladnia. Úplne stačí, keď sa pod škrupinku dostane voda. Takéto prostredie je vhodné pre vznik nebezpečnej plesne Aspergillus flavus, ktorá spôsobuje aspergilózu. Medzi archeológmi sa tejto plesni hovorí aj kliatba faraónov. Veľké koncentrácie boli v hrobke egyptského faraóna Tutanchamóna, kde po nakazení touto plesňou zomreli až tridsiati archeológovia. Pleseň Aspergillus flavus napáda hlavne pľúca, črevá, žalúdok, nervový systém človeka a preukázateľne podporuje vznik zhubných nádorov.

Najvhodnejšie je preto ukladať suché orechy do chladničky, aj keď sa tým znižuje obsah niektorých vitamínov. Orechy, ktoré majú len malé náznaky plesne sa nemôžu vôbec jesť, je to veľmi nebezpečné!
durisovad
15.09.10,15:48
Vlani bolo dost dazdivo, ked padali orechy, niektore boli napadnute, vo vnutri boli cierne. Preventivne som vsetky orechy vylupala, zle spalila v peci a dobre som dala do mraznicky. Este stale z nich mame, jeme ich aj z nich peciem, nemaju ziadnu chybu. Tento rok to bude zrejme rovnako, takze orechy pojdu vylupane do mraziaka.
airin.nice
08.11.10,17:53
Dobry vecer, nepredava nahodou niekto kvalitne vlasske orechy v rozumnej cene?.:)
dakujem..
terezamaria
08.11.10,18:13
Čo je pre Teba rozumná cena? Ja viem o jednom pánovi, ktorý predáva kvalitné za 6 eur. Je to veľa, či málo?
ubka
08.11.10,19:10
Dík za rady. O zábavu mám teda postarané. :mee:
Tak ako píše maco..už nepatrná pleseň môže spôsobiť vážne a ťažko liečiteľné ochorenie. Neviem, neviem, či tá "zábava" o ktorej spomínaš stojí za to.:rolleyes:
Ja by som takto napadnuté orechy určite nekonzumovala-človek má oveľa väčšie straty ako pár kg orechov a môže mať, ak z nich zje čo i len minimálne množstvo, v podobe chodenia po lekároch a zisťovania, či liečenia dôsledkov po zjedení plesňou napadnutých orechov.
Vyhoď to a považuj to za dobrú skúsenosť pre ďalšie roky :))
airin.nice
09.11.10,17:29
to je aj dost...take optimum si predstavujem do 5 €...
ja nepotrebujem vela, len nejake 2-3 kg na sviatky..
ondrejvla
09.11.10,20:49
to je aj dost...take optimum si predstavujem do 5 €...
ja nepotrebujem vela, len nejake 2-3 kg na sviatky..

No to budeš mať šťastie, ak sa ti to podarí kúpiť. Ja som kúpil po 7,-€/kg a bola som spokojná. V iné roky som mala záľahu orechov, tento rok nebolo vôbec nič.
legolas
10.11.10,06:48
..my predávame orechy lúpané po 4 €, ale už sme popredali, to je príliš veľa za 7 €...,
airin.nice
10.11.10,18:44
No mozno uverite/neuverite-ale bola som na trhovisku v Martine a tam predavaju za 1kg/9,50€.
Normalne sa mi oci pretacali, ked som sa predavaca spytala ze co to ma za otrasnu cenu-odpovedal-orechov niet a ked sa mi nepaci-mam si dat cviklu do kolaca.:))a este samozrejme nezabudol pridat-ze v Tescu budu mat aj drahsie...:)takze aj takito predavaci su a ryzuju z toho ze sa blizia sviatky.
Inac minuly rok som kupila u nas za 4,50|€.
durisovad
10.11.10,18:50
Ja z dovodu uchovania si svojho dusevneho zdravia radsej na trznicu v Martine ani nechodim, ceny su vysoke, predavaci drzi. A tovar maju od priekupnikov.
airin.nice
10.11.10,18:55
Ja z dovodu uchovania si svojho dusevneho zdravia radsej na trznicu v Martine ani nechodim, ceny su vysoke, predavaci drzi. A tovar maju od priekupnikov.
no zial ano....je to tak ako pises...
mahony1
02.12.10,14:10
Dobry vecer, nepredava nahodou niekto kvalitne vlasske orechy v rozumnej cene?.:)
dakujem..

hej, pocul som, ze dolfort lacno predava... :);)
mahony1
02.12.10,14:11
Inak viete, co je orieskova voda? :confused: mimotemy
dolfort
02.12.10,15:30
hej, pocul som, ze dolfort lacno predava... :);)

Tento rok nemám nič a na budúci ide asi orech k zemi :-(((

:mee:
dolfort
02.12.10,15:31
Inak viete, co je orieskova voda? :confused: mimotemy

tak to by ma celkom zaujímalo
EPk
03.12.10,06:47
Inak viete, co je orieskova voda? :confused: mimotemy
Vodu nepoznám ale robim orechove mlieko
2lyzice orechov (ake mame, moze byt aj slnecnica)
hrst mandli
1 lyzica sezamu
rozmixovat s 1/2 l vody
katarina.j
03.12.10,06:54
No mozno uverite/neuverite-ale bola som na trhovisku v Martine a tam predavaju za 1kg/9,50€.
Normalne sa mi oci pretacali, ked som sa predavaca spytala ze co to ma za otrasnu cenu-odpovedal-orechov niet a ked sa mi nepaci-mam si dat cviklu do kolaca.:))a este samozrejme nezabudol pridat-ze v Tescu budu mat aj drahsie...:)takze aj takito predavaci su a ryzuju z toho ze sa blizia sviatky.
Inac minuly rok som kupila u nas za 4,50|€.
Fíha, tak to je dobrá paleta 9,50€/kg! moja mama má obrovský orech na záhrade a tento rok už nemala komu dať orechy lúpané, tak to predala jednej pani-cukrárke tuším po 4€/kg.inak ako skladujete olúpane orechy? ja som ich mávala v skrini (špajzičke v bytovke) v papierovom sáčku, ale stále sa mi tam robili chrobáčiky a potom som orechy vyhodila. teraz ich mám v mrazničke podelené v miskách, tak hádam to nevadí a nestratia sa vitamíny zmrazením...či???
mahony1
03.12.10,07:13
tak to by ma celkom zaujímalo

tak, dobre... Orieskova voda je taka studena voda, ze pri sprchovani sa ti .... scvrknu na oriesky... (plati to len pre chlapov).
Ale to len tak na uvolnenie :-) mimotemy
durisovad
03.12.10,09:35
Katarina, ja skladujem nalupane orechy v mraznicke v sackoch urcenych do mraznicky. Vsetky orechy vylupem, pretoze tak ako plesniveju ludom domy a byty, aj orechy maju takuto tendenciu, zvlast ak sa nedaju zbierat pravidelne a v suchom pocasi. Staci, aby boli pol dna na zemi vo vlhku a uz su napadnute. Pri lupani hned napadnute vyhodim a dobre preskladujem. Mame este nieco aj z vlanajska a nic im nechyba.