NOVA40
20.10.08,19:00
Milí poraďáci, prosím o radu!
Firma z USA, ktorá si vytvorila pobočku v Bratislave, uviedla do pracovných zmlúv svojich slovenských zamestnancov, že im mzda bude vyplácaná najneskôr do 29. v mesiaci za ktorý im mzda patrí. Zákonník práce však hovorí o výplate mzdy za vykonanú prácu a v ďalšom paragrafe dokonca hovorí o vyplácaní mzdy mesačne pozadu (čo je logické). Myslím si, že slovenskí zamestnanci podliehajú slovenským zákonom a tak by ich mzda mala byť vyplácaná podľa Zákonníka práce aspoň 1. alebo 2. v nasl. mesiaci. S týmto však materská firma nesúhlasí. Dokonca nesúhlasí ani s tým, aby mzda bola vyplácaná zálohovo (čo som im navrhovala), takže vlastne zamestnanci svoje peniaze dostanú, len pod hlavičkou "záloha" a výplata bude s nulou, ale ani s týmto nesúhlasili. Som teraz na rozpakoch, ako sa zachovať, aby som vyhovela materskej firme, ale zároveň dodržala zákon.
Prosím o vaše názory, prípadne radu.
Vopred ďakujem!:confused:
Tweety
20.10.08,17:14
Milí poraďáci, prosím o radu!
Firma z USA, ktorá si vytvorila pobočku v Bratislave, uviedla do pracovných zmlúv svojich slovenských zamestnancov, že im mzda bude vyplácaná najneskôr do 29. v mesiaci za ktorý im mzda patrí. Zákonník práce však hovorí o výplate mzdy za vykonanú prácu a v ďalšom paragrafe dokonca hovorí o vyplácaní mzdy mesačne pozadu (čo je logické). Myslím si, že slovenskí zamestnanci podliehajú slovenským zákonom a tak by ich mzda mala byť vyplácaná podľa Zákonníka práce aspoň 1. alebo 2. v nasl. mesiaci. S týmto však materská firma nesúhlasí. Dokonca nesúhlasí ani s tým, aby mzda bola vyplácaná zálohovo (čo som im navrhovala), takže vlastne zamestnanci svoje peniaze dostanú, len pod hlavičkou "záloha" a výplata bude s nulou, ale ani s týmto nesúhlasili. Som teraz na rozpakoch, ako sa zachovať, aby som vyhovela materskej firme, ale zároveň dodržala zákon.
Prosím o vaše názory, prípadne radu.
Vopred ďakujem!:confused:

Veď ten termín je v súlade so ZP:
§ 129
Splatnosť mzdy


(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
NOVA40
20.10.08,17:51
Veď ten termín je v súlade so ZP:
§ 129
Splatnosť mzdy


(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
To ale potom znamená, že ak zamestnanci dostanú výplaty napr. 26. v mesuiaci a niekoľko ich do konca mesiaca ochorie, alebo nedaj bože niekto bude mať pracovný úraz, znamená to opraviť spätne všetky mzdy a odvody...
Tweety
20.10.08,17:57
Mzda je splatná pozadu, nie dopredu. Takže pozri presne ako to tam je.
Chobot
20.10.08,21:09
To ale potom znamená, že ak zamestnanci dostanú výplaty napr. 26. v mesuiaci a niekoľko ich do konca mesiaca ochorie, alebo nedaj bože niekto bude mať pracovný úraz, znamená to opraviť spätne všetky mzdy a odvody...


Takéto zmeny sa opravia v nasledujúcom mesiaci. My máme splatnosť mzdy v prvých dňoch nasledujúceho mesiaca a dochádzka sa uzatvára cca. 4 dni pred skončením mesiaca. Každý vie, že ak plánuje dovolenku, tak si ju musí nahlásiť tie 4 dni pred koncom mesiaca. Ak sa niečo zmení, opraví sa to v nasledujúcom mesiaci.

Je to len výhoda, že majú zamestnanci peniaze čo najskôr. Vieš koľko firiem vypláca peniaze až v posledný deň nasledujúceho mesiaca? Ako by tí zamestnanci boli radi, keby im vyplatili peniaze o mesiac skôr? Myslím, že by im nevadilo, že ešte neskončil mesiac. A podľa mňa to neodporuje ZP, lebo je to v podstate "najneskôr do konca nasledujúceho kal. mesiaca". Nikde nie je napísané, že to môže byť až po skončení bežného mesiaca.

Ale je to čudné, že vlastne už vopred chcú vyplatiť peniaze, hoci mesiac ešte neskončil. V našich končinách je to nezvyčajné, možno v zahraničí je to bežné.
jaja99
20.10.08,21:34
Podľa mňa výplata 3 dni pred koncom mesiaca nie je "pozadu za mesačné obdobie", čiže vždy to bude len záloha určená podľa predpokladu dochádzky.
Dovolenky sa dajú riešiť v nasledujúcom mesiaci, ale PN, OČR?
Nám sa stalo, že zamestnankyňa zomrela 30.1.
Čo by ste robili potom?

Snáď im to vysvetli na konkrétnych prípadoch, ktoré môžu nastať.
Máte prémie za dochádzku vyplácané mesačne? Ak áno skús argumentovať, že ak zamestnnacom vyplatia prémiu a oni nesplnia limit dochádzky, tak im vlastne vyplácaš nad rámec zmluvy - neviem, či by išlo o daňový výdavok.

PS: Ani pokuty za nekorektné vedenie účtovníctva nie sú malé.
NOVA40
21.10.08,04:49
Ja som tiež toho názoru, že MZDA JE SPLATNÁ POZADU, veď podkladom ku mzde by mala byť aj dochádzka. Je fakt, že sa dá načiarkať aj vopred. Tu sa jedná o fixnú mzdu, bez odmien, len so zrážkami. Pracovníci veľa cestujú, preto mám obavu z nepredvídaných okolností. A čo potom? Výplaty robím 24. v mesiaci a 29. ich majú mať už na účtoch (v danom mesiaci, za ktorý dostávajú mzdu). Myslím si, že to nie je v poriadku. Hoci v pracovnej zmluve to tak majú nadefinované, už nikde ďalej neošetrili prípadné nepredvídateľné udalosti... Čo mi teda radíte? Podľa mňa je to stále len záloha na mzdu, veď im dávam mzdu za obdobie, ktoré ešte len odpracujú...
Chobot
21.10.08,06:38
Ja som tiež toho názoru, že MZDA JE SPLATNÁ POZADU, veď podkladom ku mzde by mala byť aj dochádzka. Je fakt, že sa dá načiarkať aj vopred. Tu sa jedná o fixnú mzdu, bez odmien, len so zrážkami. Pracovníci veľa cestujú, preto mám obavu z nepredvídaných okolností. A čo potom? Výplaty robím 24. v mesiaci a 29. ich majú mať už na účtoch (v danom mesiaci, za ktorý dostávajú mzdu). Myslím si, že to nie je v poriadku. Hoci v pracovnej zmluve to tak majú nadefinované, už nikde ďalej neošetrili prípadné nepredvídateľné udalosti... Čo mi teda radíte? Podľa mňa je to stále len záloha na mzdu, veď im dávam mzdu za obdobie, ktoré ešte len odpracujú...

Ešte je na diskusiu, kedy dostávajú výplatnú pásku. Pokiaľ to je až po skončení mesiaca, tak to kľudne môžeš urobiť tak, že to, čo dostanú na účet bude ako na výplatnej páske figurovať ako záloha mzdy. Síce zmeny na konci mesiaca nestihneš urobiť, urobíš ich v ďalšom mesiaci, ale aspoň podľa pásky to bude mesiac pozadu (a tá záloha je tiež akceptovateľná). Skús to tým šéfom takto vysvetliť, že aj ich požiadavka bude splnená aj to bude v súlade s legislatívou.
NOVA40
21.10.08,06:53
Ďakujem za názory a pomoc!
Všetkým prajem pekný deň!
Maťa