EddieH76
20.10.08,20:40
Ahojte, chcem sa opytat na takuto situaciu. Ked su vo firme dvaja konatelia, kde obaja mozu konat samostatne a jeden z nich ohrozuje svojim konanim firmu, aka je zodpovednost toho druheho za ohrozenia do ktorych sa firma moze dostat?
Dakujem.
mlisa
21.10.08,07:42
nie som si ista ako je to s ohrozenim, ale v pripade sposobenia skody plati ust. § 135a OBZ:
(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.
(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti.
Cize ak jeden konatel sposobi spolocnosti skodu, zodpoveda za nu spolocne a nerozdielne aj druhy konatel, pokial nepreukaze ze on postupoval s odbornou starostlivostou. Ak doslo len k ohrozeniu spolocnosti, ale nebola sposobena skoda, riesenie vidim v odovolani konatela, ktory to sposobil. Druhy konatel by sa mohol "vyvinit" podobne ako podla ods. 3, ale blizsie to OBZ neriesi.[/font]
EddieH76
21.10.08,19:09
dakujem za vysvetlenie. Pomohlo mi. Mozno by som sa este opytal na zodpovednost za skody voci statu, resp. statnym instituciam. Je to tak isto?
mlisa
22.10.08,06:56
v tom pripade by islo o to, o aku skodu ide, ci bola sposobena konanim konatela ako FO, vtedy by zodpovedal sam, alebo ked konal za spolocnost, v tom pripade za sposobenu skodu zodpoveda spolocnost.
EddieH76
24.10.08,13:35
Povedzme, ze firma ma zaplatit dan z prijmu a nespravnym hospodarenim nema dostatok financnych prostriedkov na uhradenie v termine a uhradi to az s casovym oneskorenim.