Coosom
21.10.08,05:50
Zdravím Vás,
od včera študujem príspevky k tejto téme,
mám ale otázky, ktoré som tu nenašiel a osobne by ma zaujímali detailnejšie.

Som SZČO, chcel by som ponúkať služby do ČR - vytváranie www stránok a obchodov, na SR to nerobím podľa autorského zákona, ale ako živnosť - tvorba wébových stránok.
Som platcom DPH a účtujem v sústave JU, mám len SK účty.

Zaujíma ma vystavenie FA, zaúčtovania a úhrada.
Všade sa píše, že do zahraničia za služby vystavujem FA bez DPH.
Je to teda správne ? Vystavim v Alfe FA za službu, a sumu za službu dám napr. 100 Sk a DPH dám 0% a o nič iné sa nestarám ?

Čo to vlastne znamená, alebo prečo to je tak, že za služby mimo SR neuvádzam a neplatím štátu DPH ?
Môžem takto fakturovať aj neplatcom ?
Fakturovať by som chcel v SK, je lepšie si založiť cz účet podľa Vás ?

Pôjde len o niekoľko korún mesačne (nepresiahne 8000 Sk) a tak by som nechcel preplácať..


Ďakujem Vám za odpovede.
Coosom
21.10.08,04:25
Áno, tak ako píšeš.
Vytvorím stránku alebo internetový obchod a to potom predám zákazníkovi / firme, ktorá si ho prevádzkuje na svojej www stránke.

Všetko fakturujem formuláciou - Tvorba wébových stránok, keďže to mám v živnosti ako samostatnú živnosť a spadá to aj pod počítačové služby.

Beriem to teda ako druh služby a vôbec sa nezaoberám autorským zákanom, keďže si ani autorstvo neuplatnujem..
Dáša_
21.10.08,04:28
Áno, tak ako píšeš.
Vytvorím stránku alebo internetový obchod a to potom predám zákazníkovi / firme, ktorá si ho prevádzkuje na svojej www stránke.

Všetko fakturujem formuláciou - Tvorba wébových stránok, keďže to mám v živnosti ako samostatnú živnosť a spadá to aj pod počítačové služby.

Beriem to teda ako druh služby a vôbec sa nezaoberám autorským zákanom, keďže si ani autorstvo neuplatnujem..

a je to podnikateľ alebo nepodnikateľ?

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.


Pod par.8 spadaš
Coosom
21.10.08,04:39
Tomu veľmi nerozumiem, nedá sa to napísať priamo ?
Budem služby ponúkať len podnikateľom v ČR, budem teda fakturovaž bez DPH a dph si nebudem všímať a nemusím sa "ničoho" báť, že robím zle, nemusím nič naviac účtovať, len ako príjema za služby a platiť z toho daň, aj keď som platca DPH.. ?
Dáša_
21.10.08,04:44
Tomu veľmi nerozumiem, nedá sa to napísať priamo ?
Budem služby ponúkať len podnikateľom v ČR, budem teda fakturovaž bez DPH a dph si nebudem všímať a nemusím sa "ničoho" báť, že robím zle, nemusím nič naviac účtovať, len ako príjema za služby a platiť z toho daň, aj keď som platca DPH.. ?

Ak služby ponúkaš len podnikateľom v čechách, tak miesto dodania je Č. T.j. ty ako platca dph fakturuješ bez dane a oni si to u seba samozdania.
Ale bolo by vhodné o tom urobiť poznámku na faktúre.
Coosom
21.10.08,05:21
Ďakujem za Váš čas a radu.
Ak som správne pochopil, alebo ak by som to zosumarizoval pre potvrdenie, tým, že sa jedná len o služby a miesto dodania je iné ako miesto dodávateľa, teda mňa, fakturujem bez DPH a oni si to samozdania.
Na faktúre by som uvádzal vetu o tom.

Hovorí o tom ten zákon, či ste poslali vyššie..

A tú sumu len zdaním, ako príjdem za služby.

Ešte ma zaujíma, prečo náš štát nechcel 19% keď som platca DPH a v ČR si to musia zdaniť.. veď ani oni by nemuseli nie ?

Čo aj keby mne fakturoval islužby z ČR, tak by mi fakturovali bez DPH a ja by som to prijal ako výdavok a ešte napočítal z tejto sumy DPH ?
Dáša_
21.10.08,05:26
Ešte ma zaujíma, prečo náš štát nechcel 19% keď som platca DPH a v ČR si to musia zdaniť.. veď ani oni by nemuseli nie ?

Čo aj keby mne fakturoval islužby z ČR, tak by mi fakturovali bez DPH a ja by som to prijal ako výdavok a ešte napočítal z tejto sumy DPH ?

Lebo v ramci EU sa zdanuje iba raz a zdanuje sa na mieste spotreby.

A samozdanenie znamena, ze si sám vypocitas dan a ako platca dph si ju v danovom priznani aj odpocitas, vysledok je 0 vo financnom vyjadreni.
natalycom
21.10.09,19:55
Chcela by som sa opýtať, že ak by SZČO platca DPH poskytoval počítačové a programátorské služby v ČR. Ako potom vystaví faktúru? Tiež bez DPH a v ČR si to samozdania?
beabea
09.05.11,19:43
Prosím Vás, SZČO, neplatca DPH fakturuje služby do ČR.....má nejakú povinnosť sa registrovať na DPH v ČR alebo nemusí? Lebo česká strana tvrdí, že musí...nejako sa mi to nevidí...oni si v ČR vo výkaze DPH robia na prjaté faktúry zo SR samozdanenie...je to tak správne?
Nella_2
10.05.11,07:25
Prosím Vás, SZČO, neplatca DPH fakturuje služby do ČR.....má nejakú povinnosť sa registrovať na DPH v ČR alebo nemusí? Lebo česká strana tvrdí, že musí...nejako sa mi to nevidí...oni si v ČR vo výkaze DPH robia na prjaté faktúry zo SR samozdanenie...je to tak správne?
Neplatca DPH, ktorý dodáva služby do ČR (alebo iného členského štátu EÚ) sa musí zaregistrovať u nás podľa par. 7a. Bude mať pridelené IČ DPH, bude musieť štvrťročne podávať súhrnné výkazy na DÚ, ale platcom DPH sa nestáva.
beabea
10.05.11,16:48
Neplatca DPH, ktorý dodáva služby do ČR (alebo iného členského štátu EÚ) sa musí zaregistrovať u nás podľa par. 7a. Bude mať pridelené IČ DPH, bude musieť štvrťročne podávať súhrnné výkazy na DÚ, ale platcom DPH sa nestáva.

Platí to aj, keď je služba vykonávaná na území SR?
mata82
11.05.11,13:05
Záleží o akú službu sa jedná, musí sa určiť miesto dodania podľa § 15, 16.
tibor1000
25.09.11,14:27
Dobrý deň prajem poraďáci. Prosím Vás,ako je to v prípade,keď dodávame službu pre odberateľa so sídlom v ČR,ale má prevádzku v SR,a mu túto službu poskytujeme pre túto prevádzku v SR? ( IČ DPH je "CZ..." aj pre slovensku prevadzku). Faktúru máme vystaviť normálne s 20% DPH? ďakujem za pomoc
tibor1000
26.09.11,06:55
Dobrý deň prajem poraďáci. Prosím Vás,ako je to v prípade,keď dodávame službu pre odberateľa so sídlom v ČR,ale má prevádzku v SR,a mu túto službu poskytujeme pre túto prevádzku v SR? ( IČ DPH je "CZ..." aj pre slovensku prevadzku). Faktúru máme vystaviť normálne s 20% DPH? ďakujem za pomoc
posúvam
Milan Benka
26.09.11,15:08
Dobrý deň prajem poraďáci. Prosím Vás,ako je to v prípade,keď dodávame službu pre odberateľa so sídlom v ČR,ale má prevádzku v SR,a mu túto službu poskytujeme pre túto prevádzku v SR? ( IČ DPH je "CZ..." aj pre slovensku prevadzku). Faktúru máme vystaviť normálne s 20% DPH? ďakujem za pomoc

Ak má tento odberateľ prevádzku v SR a jednoznačne poskytujete službu tejto prevádzke, vystavíte fa so "slovenskou" DPH. Nech Vás nemýli jeho česká registrácia k dani.
tibor1000
27.09.11,06:45
ďakujem moc za radu
vierka.vieročka
27.09.11,07:41
Ahojte, a ako to bude ak my poskytujeme služby (prepravu nákl. dopravou) pre maďarského odberateľa? Vystavujeme faktúru bez dph??? Doprava bola zo Slovenska do Maďarska ( nejaký tovar sme mu prepravili).
zlatka.b
27.09.11,10:49
Preprava zo Slovenska do Maďarska bez DPH - ak je odberateľ ekonomická osoba - musí mať IČ DPH HU.... Do priznania DPH sa obrat neuvádza, ale podáva sa súhrnný výkaz
vierka.vieročka
29.09.11,11:28
Čooo ? súhrnný výkaz??? no to určite nie.
zk24
29.09.11,11:40
Čooo ? súhrnný výkaz??? no to určite nie.


Metodický pokyn k určeniu miesta dodania služieb - DPH od 1.1.2010 (http://www.porada.sk/index.php/dane-a-poplatky/da-z-pridanej-hodnoty/421-metodicky-pokyn-k-ureniu-miesta-dodania-sluieb-a-k-registracii-zdanitenych-osob-zakon-dph-2010)



Od 1.1.2010 sa všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb zdaniteľnej osobe uplatňuje pri väčšine služieb dodaných zdaniteľnej osobe. Všeobecné pravidlo pre určenie miesta dodania služieb poskytnutých zdaniteľným osobám, t.j. § 15 ods. 1 zákona o DPH sa uplatní napr. pri nasledovných druhoch služieb, ktoré sú poskytnuté zdaniteľnej osobe:
- preprava tovaru vrátane prepravy tovaru medzi členskými štátmi,
- doplnkové služby pri preprave tovaru ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby,
- atď......... (viac v dole priloženej linke)

Príklad
Český podnikateľ so sídlom a identifikačným číslom pre DPH prideleným v Českej republike si u prepravcu - slovenského platiteľa dane objedná prepravu tovaru v Chorvátsku. Miestom dodania služby je podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH miesto, kde má príjemca služby sídlo, t.j. Česká republika. Osobou povinnou platiť daň je český príjemca služby. Slovenský prepravca vykonanú prepravu v Chorvátsku fakturuje bez slovenskej DPH a vykonanú prepravu vykáže v súhrnnom výkaze.


Zdroj: http://uctovnictvo.sk/index.php/dane-a-poplatky/da-z-pridanej-hodnoty/421-metodicky-pokyn-k-ureniu-miesta-dodania-sluieb-a-k-registracii-zdanitenych-osob-zakon-dph-2010
vierka.vieročka
16.02.13,15:56
ahojte, SZČO vykonáva sezónne delegátske práce v Taliansku, no fakturuje do Českej kancelárie. Je neplatca DPH. Platí aj pre neho povinnosť podávať súhrnný výkaz? Má podpísanú s touto českou firmou mandátnu zmluvu na dobu určitú.