Coosom
21.10.08,07:36
Ahojte,
vzhľadom na vysoké odvody 19 DPH, 19 DAN, Socialka, zdravotna, prevadza.. som sa rozhodol pozastaviť si živnosť, keďže som zistil, že pracujem len na štát a na to, aby som vlastne podnikať mohol.

Chcem začať od nuly ako s.r.o. a po 1/2 roku si obnoviť živnosť, stať sa neplatcom DPH a len si týmto spôsobom fakturovať peniaze zo sro a držať sa minima, samozrejme platiť odvody..

SZČO som od roku 2005.
Od tohto obdobia som si do kancelárie ponakupoval 3 počítače, 2 notebooky, nejaký nábytok, tlačiarne.. Vychádza to spolu na 170 000 Sk.
Nemám nič na sklade.

Všetko som kupoval samostatne, do 20 000, takže som si to dal do účtovníctva ako KM. Prvý rok som nebol platcom DPH, potom som sa prihlásil.

Zaujíma ma, čo s tým KM po pozastavení ?
Viaceri mi povedali, že čo už mám dlhšie ako 1, 2 roky, len nech si vyradim z KM a je to vporiadku. Že do 30 000 je to vlastne rovno odpísane..

Môžem si teda tieto veci len tak vyradiť ?
To obnovenie živnosti ešte nie je isté, preto by som nerád nechával niečo otvorené.

Ako ste to robili ?
m.hladka
21.10.08,09:04
Čo myslíš pod pozastavením živnosti - ukončenie, alebo prerušenie živnosti?
A pod obnovením živnosti, rozumiem že chceš pokračovať v pozastavenej - prerušenej živnosti, alebo úplne novú živnosť založiť?
Ak máš ukončenú živnosť, tak majetok si musíš vyradiť z firmy. Ak máš živnosť pozastavenú - prerušenú, tak môžeš a nemusíš si vyradiť DrHIM, lebo po uplynutí lehoty budeš pokračovať ďalej v podnikaní.
SRO si môžeš založiť aj v prípade horeuvedených informácii.
Coosom
21.10.08,10:03
Ďakujem za záujem a odpoveď.
Pod pozastavením rozumiem prerušenie živnosti na dobu x s možnným obnovením alebo pozastavením na ďalšie obdobie ( ak je to možné).

Hlavným cieľom je nepodnikať na živnosť, maximálne živnosť po obnovení používať na fakturáciu služieb.
Živnosť chcem teda prerušit / pozastaviť na obdobie 6 mes. a potom uvidím, či bude mať pre mňa význam ju znovu obnoviť alebo už ukončiť.

Na celé podnikanie chcem používať s.r.o.

To čo ma zaujíma je, ako pripraviť živnosť k pozastaveniu / ukončeniu tak, aby aj keď si ju obnovím alebo zruším, nemal som dodatočné náklady, alebo starosti.

Mám 2 kancelárie, ktoré sú zariadené nábytkom, 3 Pc, notebook..
Všetko som kupoval postupne od roku 2005 v evidovanej sume 170 000 spou.
Tento rok som nič nekupoval a všetko je evidované ako KM.

Môžem jednoducho tenko KM dať ako vyradený, alebo čo s ním ?
Okolie mi hovorí, že do 30 000 som ho ani nemusel dávať do účtovníctva, a že je to priama spotreba..

Ešte som rozmýšľal:

Iná možnosť je založiť sro skôr a KM jej predať, alebo opačne, zrušiť živnosť k 30.1 a tovar predať sro v novom roku / samozrejme, počítam DP za rok 2009/.

Ako ste to robili, alebo ako je to najlepšie urobiť ?

A ešte doplním, evidujem sklad, ale nemám žiadne položky skladom.
m.hladka
21.10.08,11:14
Ak chceš prerušiť živnosť, tak to môžeš aj na dva roky, vždy sa dá zrušiť prerušenie, čo je výhodnejšie ako vždy po pol roku predĺžovať pozastavenie (čas rýchlo uteká).
Majetok si rozhodni, či vyradiš, alebo necháš vo firme pre SZČO, pretože ho môžeš potom využiť aj pre SRO.
KM by som nepredávala svojej SRO, jednoducho vložím bezplatne svoj majetok do firmy.
SRO doporučujem založiť v januári 2009.
To je môj názor.
Coosom
21.10.08,12:06
Ak chceš prerušiť živnosť, tak to môžeš aj na dva roky, vždy sa dá zrušiť prerušenie, čo je výhodnejšie ako vždy po pol roku predĺžovať pozastavenie (čas rýchlo uteká).
Majetok si rozhodni, či vyradiš, alebo necháš vo firme pre SZČO, pretože ho môžeš potom využiť aj pre SRO.
KM by som nepredávala svojej SRO, jednoducho vložím bezplatne svoj majetok do firmy.
SRO doporučujem založiť v januári 2009.
To je môj názor.

Ďakujem za informácie,
bol som teraz za účtovníkom sa podariť, ktorý mi bude robiť potom PU na sro, odporučil mi to isté.
Staré veci vyradiť, vraj som ich ani nemusel všetky dávať do evidencie.. a bezplatne vložiť na SRO...
ekonella
09.01.09,15:10
SZČO auotoopravár pozastavil prevádzkovanie živnosti od 2.2.08 do3.6.09. Určite bude v podnikaní pokračovať. AJ za obdobie pozastavenia živnosti mu vzniknú výdavky, ktoré musí podľa zmúv uhradiť/nájomné,telefón,poistné za auto.../. Môžu sa zaúčtovať niektoré z týchto výdavkoch do VOZD ?
Marianna01
09.01.09,15:21
SZČO auotoopravár pozastavil prevádzkovanie živnosti od 2.2.08 do3.6.09. Určite bude v podnikaní pokračovať. AJ za obdobie pozastavenia živnosti mu vzniknú výdavky, ktoré musí podľa zmúv uhradiť/nájomné,telefón,poistné za auto.../. Môžu sa zaúčtovať niektoré z týchto výdavkoch do VOZD ?

nie, pretože nevykonáva podnikateľskú činnosť - nemá nárok ani na odpočet, keďže nemá príjmy.
STRELEC
09.01.09,15:46
nie, pretože nevykonáva podnikateľskú činnosť - nemá nárok ani na odpočet, keďže nemá príjmy.
Dovolím si mať iný názor. Niektoré druhy výdavkov musí subjekt vynaložiť a to aj keď prechodnú dobu živnosť neprevádzkuje. Sú to napr. výdavky súvisiace s majetkom na udržanie jeho stavu. bezpečnosti, poistnej ochrany ....
U posledne menovaného výdavku je to diskutabilné a pri zvýšenej opatrnosti je možné uplatniť alikvotný podiel výdavkov.
Bežné prevádzkové výdavky (mobil...) sú problematické, ale aj tie môžu súvisieť s jeho budúcou oživenou činnosťou. Posúdenie by som nechal na poznanie konkrétnej situácie a konkrétnych výdavkov.