Janka 24
21.10.08,07:43
chcem sa opytat takuto vec, moja znama ma problem a ja jej neviem poradit nakolko nevystavujem Fa do ciech. Minuly rok vystavila Fa do Ciech a dala to bez dph? teraz mi vravi ze je to zle ja vsak neviem, poradite? co s tym , co bude v pripade danovej kontroly? je to treba opravit alebo nehat tak , dakujeme
ZDENIELA
21.10.08,05:49
Treba napísať prečo zistila, že to má zle a čoho sa faktúrka týka, či sú zúčastnéné strany platcami DPh alebo nie a v ktorom štáte ...
Janka 24
21.10.08,05:53
je to platba za nejake sluzby-zvaranie alebo co, a cesi nie su platcami ale ona ano , a neviem ako to zistila
Janka 24
21.10.08,06:06
ZDENIELA poradis?
ZDENIELA
21.10.08,06:12
je to platba za nejake sluzby-zvaranie alebo co, a cesi nie su platcami ale ona ano , a neviem ako to zistila
Keďže odberateľ nie je platca DPH. Faktúrka mala byť vystavená s DPH-čkou - vážne to je chyba, nie je totiž splnená podmienka oslobodenia od DPH.
Treba to opraviť, cez opravné priznanie k DPH a čo možno najskôr aj zaplatiť, pretože túto daň ste mali odviesť daňovému úradu. Výšku penálov z nezaplatenia si môžeš vyrátať pomocou kalkulačky na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Janka 24
21.10.08,06:49
ake pokuty hrozia ak na to pride DÚ a nebude to opravene?, lebo znama nevie ci su fakt platici dph alebo nie a nevie ako to ma zistit, bol za nou len nejaky robotnik aby im vystavila Fa a dal jej len ico, ak by boli platici tak moze byt Fa bez dph? da sa to niekde zistit na nete kedze nema na nich cislo? dakujem pekne
sway
21.10.08,07:02
ake pokuty hrozia ak na to pride DÚ a nebude to opravene?, lebo znama nevie ci su fakt platici dph alebo nie a nevie ako to ma zistit, bol za nou len nejaky robotnik aby im vystavila Fa a dal jej len ico, ak by boli platici tak moze byt Fa bez dph? da sa to niekde zistit na nete kedze nema na nich cislo? dakujem pekne

pokuta hrozí v takom zmysle, že ti dajú k úhrade nezaplatenú daň na výstupe, plus penále za každý deň omeškania... čo sa tiahne až do dňa zaplatenia, takže ak na to prídu o 2 roky môže z toho byť pekná suma... dá sa to presne rátať na kalkulačke DÚ, čo ti sem hodili link na ňu.

register pre ČR je tu:

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846B-9AA31A6F/cds/xsl/40.html?year=

;)
ivni
21.10.08,07:20
Ja mám podobný problém. Ale my sme obidvaja platcami Dph. Ja to vystavujem bez DPH a do daň. priznania to dávame plus - minus.Myslíte že je to správne?
Lali
21.10.08,07:39
Dobrý deň,
ja by som faktúru za služby pre podnikateľa z ČR, ktorý nie je platcom DPH, fakturovala bez DPH. V brožúre Poradca - 1000 riešení číslo 4/2007 - Ak slovenský platiteľ dodá do iného členského štátu služby podľa paragrafu 15, atď. daňová povinnosť vzniká v tomto členskom štáte. Služby sa fakturujú bez DPH a podľa legislatívy platnej v danom členskom štáte, sa služba zdaní v štáte odberateľa. Daňová povinnosť vzniká aj podnikateľovi, ktorý nie je registrovaný pre daň. Daň musí v tom prípade zaplatiť bez možnosti odpočítania dane - píše Ing. Lýdia Chabanová.
Žeby som tomu zle rozumela ?
ZDENIELA
21.10.08,10:24
Ja mám podobný problém. Ale my sme obidvaja platcami Dph. Ja to vystavujem bez DPH a do daň. priznania to dávame plus - minus.Myslíte že je to správne?
Veľmi záleží aj na tom, za čo tie faktury vystavuješ, to že ste obaja platcami DPH a každý v inom členskom štáte je len jedna podmienka oslobodenia DPH.
Jana Acsová
21.10.08,10:29
je to platba za nejake sluzby-zvaranie alebo co, a cesi nie su platcami ale ona ano , a neviem ako to zistilaTo zváranie, "alebo co" môže byť dosť významné. Záleží aj v akej súvislosti bolo vykonané. T.j. čoho sa zváranie týkalo a kde bolo vykonané, či sa nejedná o práce na nehnuteľnom, alebo hnuteľnom majetku s následným premiestnením do iného ČŠ a podobne.
Jana Acsová
21.10.08,10:30
Treba to opraviť, cez opravné priznanie k DPH a čo možno najskôr aj zaplatiť, pretože túto daň ste mali odviesť daňovému úradu...Opravné DP pripadá do úvahy iba v prípade, že daňovník je stále v lehote na podanie DP. Ak je po lehote, do úvahy pripadá iba dodatočné DP.
Jana Acsová
21.10.08,10:33
Veľmi záleží aj na tom, za čo tie faktury vystavuješ, to že ste obaja platcami DPH a každý v inom členskom štáte je len jedna podmienka oslobodenia DPH.
Prepokladám, že sa nejedná o oslobodenie ale prenos daňovej povinnosti a teda určenie miesta dodania služby v inom ČŠ EÚ, čo nie je možné stotožňovať s oslobodením, aj keď sa daň v tuzemsku neuplatní.
ZDENIELA
21.10.08,10:33
Opravné DP pripadá do úvahy iba v prípade, že daňovník je stále v lehote na podanie DP. Ak je po lehote, do úvahy pripadá iba dodatočné DP.
Jasné, súhlasím a ďakujem za opravu ....;)
Milan Benka
21.10.08,10:33
Keďže odberateľ nie je platca DPH. Faktúrka mala byť vystavená s DPH-čkou - vážne to je chyba, nie je totiž splnená podmienka oslobodenia od DPH.
Treba to opraviť, cez opravné priznanie k DPH a čo možno najskôr aj zaplatiť, pretože túto daň ste mali odviesť daňovému úradu. Výšku penálov z nezaplatenia si môžeš vyrátať pomocou kalkulačky na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)


Ja mám podobný problém. Ale my sme obidvaja platcami Dph. Ja to vystavujem bez DPH a do daň. priznania to dávame plus - minus.Myslíte že je to správne?


Dobrý deň,
ja by som faktúru za služby pre podnikateľa z ČR, ktorý nie je platcom DPH, fakturovala bez DPH. V brožúre Poradca - 1000 riešení číslo 4/2007 - Ak slovenský platiteľ dodá do iného členského štátu služby podľa paragrafu 15, atď. daňová povinnosť vzniká v tomto členskom štáte. Služby sa fakturujú bez DPH a podľa legislatívy platnej v danom členskom štáte, sa služba zdaní v štáte odberateľa. Daňová povinnosť vzniká aj podnikateľovi, ktorý nie je registrovaný pre daň. Daň musí v tom prípade zaplatiť bez možnosti odpočítania dane - píše Ing. Lýdia Chabanová.
Žeby som tomu zle rozumela ?


Najprv si poriadne zadefinujte, akú službu idete faktúrovať a potom si musíte určiť miesto dodania služby. Až potom môžete diskutovať o tom, ako vystaviť fa.

Prečo ?
Mohla Vám vzniknúť registračná povinnosť v ČR a ani si to neuvedomujete.
Jana Acsová
21.10.08,10:34
Ja mám podobný problém. Ale my sme obidvaja platcami Dph. Ja to vystavujem bez DPH a do daň. priznania to dávame plus - minus.Myslíte že je to správne?Ak Vy vystavujete faktúru, tak nerozumiem plus, mínus. Táto "transakcia", resp. tento spôsob zahrnutia dane do záznamov a daňového priznania pripadá do úvahy v prípade došlej faktúry, kde dodávateľ uplatní prenos daňovej povinnosti a odberateľ je osobou povinnou platiť daň v tuzemsku podľa § 69 ZDPH.