Janka6685
13.05.05,12:08
Ahojte. Chcem poprosiť o radu v dvoch otázkach:

1. Jedna pani bola evidovaná na ÚP. Keďže sa stará o syna autistu poradili jej dočasne sa vyradiť z evidencie na pol roka. Po pol roku išla, že sa prihlási a povedali jej, že nemusí, lebo je jasné, že autistovi sa za pol roka nezlepší zdravotný stav. To bolo pre vysvetlenie, z akého dôvodu je vyradená. Chcela by som vedieť, či v takomto prípade za ňu celý ten čas štát platil odvody do zdrav. a soc. pois. Ide jej hlavne o to, či bude dostávať materský príspevok, keďže v júli sa jej narodí bábo.

2. Počula som, že ak zamestnávateľ zamestná zamestnanca, ktorý bol evidovaný na ÚP viac ako jeden rok, dostane naňho nejakú dotáciu. Je to pravda?

Vopred Vám ďakujem za Vaše rady.
DanielaSL
13.05.05,16:29
Odpoveď k 1. otázke : ak sa to týkalo tohoto roku tak predpoklám, že keď sa odhlásila , tak bola dobrovoľne nezamestnaná ?
Ak áno,tak zdravotné poistenie platil štát, ale na sociálnu nie. Ak chce dostať materskú odporúčam jej ísť sa poradiť na soc.poisťovňu , ak tam budú pracovať také milé žienky ako u nás , tak jej iste dobre poradia.
Janka6685
13.05.05,19:21
Ďakujem. Dúfam, že natrafí na milé tetušky, lebo na našej sociálke mám skúsenosť aj s takými aj s onakými:rolleyes:
Jana Motyčková
13.05.05,19:35
Predpokladám, že už nie je v ochrannej lehote, takže nárok na materské z bývalého zamestnania nebude mať. Tiež si asi neplatila dobrovoľne nemocenské poistenie. Jediná moznosť je, ak by jej vychádzalo 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa, mohla by sa zamestnať aspoň na krátky čas pred nástupom na materskú a potom by mohla dostávať materskú z tohoto zamestnania.

Čo sa týka 2.otázky, ak zamestnávateľ zamestná "znevýhodneného uchádzača o zamestnanie", t.j. napr. nezamestnaného, ktorý je na úrade práce evidovaný apoň rok, môže požiadať o dotáciu z úradu práce. Výška dotácie závisí od regiónu. U nás - v Novom Meste n. V. (náhodou som sa bola tento týždeň na to pýtať) poskytujú 42% z celkovej ceny práce prvých 6 mesiacov, ďalších 9 mesiacov asi 24% (presné číslo som zabudla). Podmienkou je, že zamestnanec musí byť v PP aspoň 2 roky, v prípade, že by odišiel, musí byť na jeho miesto prijatý zase znevýhodnený uchádzač o zamestnanie. Celková cena práce je hrubá mzda + odvody.
Janka6685
14.05.05,07:21
Predpokladám, že už nie je v ochrannej lehote, takže nárok na materské z bývalého zamestnania nebude mať. Tiež si asi neplatila dobrovoľne nemocenské poistenie. Jediná moznosť je, ak by jej vychádzalo 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa, mohla by sa zamestnať aspoň na krátky čas pred nástupom na materskú a potom by mohla dostávať materskú z tohoto zamestnania.

Čo sa týka 2.otázky, ak zamestnávateľ zamestná "znevýhodneného uchádzača o zamestnanie", t.j. napr. nezamestnaného, ktorý je na úrade práce evidovaný apoň rok, môže požiadať o dotáciu z úradu práce. Výška dotácie závisí od regiónu. U nás - v Novom Meste n. V. (náhodou som sa bola tento týždeň na to pýtať) poskytujú 42% z celkovej ceny práce prvých 6 mesiacov, ďalších 9 mesiacov asi 24% (presné číslo som zabudla). Podmienkou je, že zamestnanec musí byť v PP aspoň 2 roky, v prípade, že by odišiel, musí byť na jeho miesto prijatý zase znevýhodnený uchádzač o zamestnanie. Celková cena práce je hrubá mzda + odvody.
Ďakujem za odpovede.

Druhou odpoveďou si ma potešila:cool: . Ale k tej prvej: nie som si istá, ale keď je niekto vedený na ÚP, platia za neho všetky odvody. Potom asi pani urobila hlúposť, že poslúchla radu tetušky na úrade, aby sa dala dočasne vyradiť, lebo tak prišla o možnosť, aby za ňu štát platil všetky odvody. No to je pekné, oni sa zbavili povinnosti a ty sa staraj. A ešte keď väčšina ľudí, čo je hlásených na ÚP vôbec nepoznajú zákony a veria pracovníkom ÚP. Jasné, neznalosť zákona neospravedlňuje...:mad:
Monica
14.05.05,08:08
Ďakujem za odpovede.

Druhou odpoveďou si ma potešila:cool: . Ale k tej prvej: nie som si istá, ale keď je niekto vedený na ÚP, platia za neho všetky odvody. Potom asi pani urobila hlúposť, že poslúchla radu tetušky na úrade, aby sa dala dočasne vyradiť, lebo tak prišla o možnosť, aby za ňu štát platil všetky odvody. No to je pekné, oni sa zbavili povinnosti a ty sa staraj. A ešte keď väčšina ľudí, čo je hlásených na ÚP vôbec nepoznajú zákony a veria pracovníkom ÚP. Jasné, neznalosť zákona neospravedlňuje...:mad:Za evidovaného na ÚP štát platí len zdravotné poistenie. Do SP štát za dotyčného neplatí nič.
Jana Motyčková
14.05.05,09:34
Je to tak, ako píše Monica, nepomohlo by jej, keď by bola evidovaná na ÚP.
Janka6685
18.05.05,08:32
To potom ženy evidované na ÚP nedostávajú materský príspevok?
jarkra
18.05.05,09:58
Dostávajú len rodičovský príspevok vo výške okolo 4000,- odo dňa narodenia dieťaťa. Aspoň myslím.
Jana Motyčková
18.05.05,10:20
Je to tak ako píše Jarkra. Materské môžu dostávať jedine v prípade, že sú v ochrannej lehote, t.j. nástup na materskú je do 6 mesiacov po skončení pracovného pomeru.
Janka6685
18.05.05,10:37
Takže pani o ktorej píšem, ktorá je dočasne vyradená z ÚP, lebo sa stará o choré dieťa dostane rodičovský príspevok? Prepáčte, že sa toľko pýtam, ale musím v tom mať jasno.
Jana Motyčková
18.05.05,10:43
Áno. Prvýkrát za mesiac, v ktorom sa dieťa narodí. Od 1.7. má byť, myslím, zmena zákona o RP ale v tomto by sa nemalo nič meniť.
Janka6685
18.05.05,10:47
Strašne veľmi ďakujem za trpezlivosť ohľadom mojich otázok.
pabe
17.01.06,17:43
My sme dostali dotaciu z UP za znevyhodneného uchádzača.
Nabehla na účet 29.12.2005
Začne sa čerpať od 1.1.2006- zamnestanie uchádzača.
Ako ju zaučtovať ? A potom ako ju rozpúšťať ?
Prosím o konkrétne účty, lebo fakt neviem čo stým.
Na porade som našla len účtovanie dotacii na začatie podnikania, alebo na HIM.

Dakujem .
:confused:
Laura1
17.01.06,18:57
Ďakujem za odpovede.

Druhou odpoveďou si ma potešila:cool: . Ale k tej prvej: nie som si istá, ale keď je niekto vedený na ÚP, platia za neho všetky odvody. Potom asi pani urobila hlúposť, že poslúchla radu tetušky na úrade, aby sa dala dočasne vyradiť, lebo tak prišla o možnosť, aby za ňu štát platil všetky odvody. No to je pekné, oni sa zbavili povinnosti a ty sa staraj. A ešte keď väčšina ľudí, čo je hlásených na ÚP vôbec nepoznajú zákony a veria pracovníkom ÚP. Jasné, neznalosť zákona neospravedlňuje...:mad:
Často počúvam, že pracovníčky na Úrade práce "poradili" nezamestnaným, že na čo budete zbytočne chodiť každú chvíľu a zháňať pečiatky, odhláste sa dobrovoľne, potom vzniknú problémy s odvodmi - a štát samozrejme vykazuje percentuálne zníženie nezamestnanosti!!!

Nechcem ublížiť tým pracovníčkam, možno chcú pomôcť, ale nepoznajú dôsledky!!

Laura
gita
25.01.06,09:56
My sme dostali dotaciu z UP za znevyhodneného uchádzača.
Nabehla na účet 29.12.2005
Začne sa čerpať od 1.1.2006- zamnestanie uchádzača.
Ako ju zaučtovať ? A potom ako ju rozpúšťať ?
Prosím o konkrétne účty, lebo fakt neviem čo stým.
Na porade som našla len účtovanie dotacii na začatie podnikania, alebo na HIM.

Dakujem .
:confused:
Ako sa žiada príspevok? Kde? Môj klient, ktorému robím učto, chce zamestnať dvoch z ÚP, doteraz boli nacierno. 2 roky ich musí zamestnávať?
ajobs
25.01.06,14:32
Ako sa žiada príspevok? Kde? Môj klient, ktorému robím učto, chce zamestnať dvoch z ÚP, doteraz boli nacierno. 2 roky ich musí zamestnávať?

Pozri stánku www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk), pracovné miesto musí byť minimálne 2 roky, evidovaný uchádzač musí tzv. znevýhodnený (byť aspoň 12 mesiacov na ÚP, zdravotne postihnutý, pod 25 alebo nad 50 rokov a pod.)
Pozri aj link http://podnikanie.php5.sk/narok.html
ajobs
07.03.06,18:39
Chcela by som poradiť, aké odvody a kde by som musela platiť, keby som
bola dobrovoľne nezamestnaná, myslím aj v akej výške a do akých poisťovní, vdaka za radu.

Je to síce mimotemy , ale ako dobrovoľne nezamestnaná platíš iba odvody do svojej zdravotnej poisťovne vo výške 634 Sk mesačne. Iné odvody (napr. do sociálnej poisťovne) nie, iba ak by si chcela dobrovoľne.;)
Bezonmama
11.03.06,13:49
Mám takúto otázku, keby by som chcel byť dobrovoľne nezamestnaný, kde sa mám ísť nahlásiť a koľko budem musieť platiť mesačne do poisťovni a do akej? Diki za radu.
Zita4
11.03.06,17:07
Mám takúto otázku, keby by som chcel byť dobrovoľne nezamestnaný, kde sa mám ísť nahlásiť a koľko budem musieť platiť mesačne do poisťovni a do akej? Diki za radu.
Dobrovoľne nezamestnaní musia túto skutočnosť o sebe nahlásiť len do svojej zdravotnej poisťovne a sami si platiť poistné. ;)
Bezonmama
03.02.08,11:17
Chcem sa opýtať, môj syn minulého rku robil dva mesiac absolventsku prax, potom bol 5 mesiacov v zahraničí, bol ako dobrovoľný platca, od septembra študuje na vysokej škole, je povinný si podať daňové priznanie, do akej výšky zárobku je potrebné podať daňové priznanie, je to obmedzené, prosím poraďte mi.%Dakujem