maaya
21.10.08,08:07
Moj jeden dobry znamy (bratranec) ma taky problem, ze stratil zamestnanie k 15.oktobra 2008 (odisiel dohodou zo skrachujuceho podniku). Najprv bolo tak, ze bude mat hned zamestnanie od 16.oktobra (preto bola ta dohoda), ale z dajakych dovodov sa mu to nepodarilo. Teraz bol na pohovore a mal by byt zamestnany od 1.novembra 2008 v automobilke, o tyzden ide na vysetrenia a podpisat zmluvu. Zatial sa nezaregistroval na UPSVaR ako nezamestnany, lebo dufal, ze nebude dlhsiu dobu bez prace.
Ma teraz dilemu: ma sa registrovat do 31.oktobra na UPSVaR alebo nie? Ak sa nezaregistruje, bude musiet niekam platit dajake odvody z vlastneho vrecka za toto obdobie bez zamestnania? Ak ano, kam a v akej vyske? Moze mat dajake postihy z toho, ze sa dodnes nezaregistroval na UPSVaR?
Vopred vam vsetkym dakujem.
DanielaSL
21.10.08,06:17
Za toto obdobie nemusí byť zaregistrovaný na Úrade práce, ale v tom prípade ako dobrovoľne nezamestnaný si bude musieť zaplatiť odvody do zdravotnej poisťovne - čo je 751,- Sk za mesiac.
ZDENIELA
21.10.08,06:18
Či sa zaregistruje alebo nie je len na jeho vlastnom rozhodnutí...
Postih z toho nebude mať žiaden, len na zdravotnú poisťovňu sa mal do 8 dní od straty zamestnania ( je ešte v lehote) zaregistrovať ako samoplatiteľ a platiť si dobrovolné poistné, čo je Sk 751,--/ mesiac. Túto sumu bude platiť i naďalej, ak sa nezaregistruje na UPSVaR až do dňa zamestnania. Na sociálku sa hlásiť nemusí, ak si tu nechce dobrovolne platiť.
maaya
21.10.08,06:31
Dakujem velmi pekne za cenne odpovede.

Este jednu otazocku by som mala: ak bude dobrovolne nezamestnany teraz a potom by napr. o rok stratil zamestnanie (dufam, ze sa to nestane!), nebude vadit UPSVaR, ze bol dobrovolne nezamestnany? Dostaval by davky v nezamestnanosti?

Platit ma len do zdravotnej poistovne. Do ostatnych fondov nemusi? Do socialnej poistovne kvoli comu radite, ze by mohol dobrovolne platit?

Dakujem.
Manual
21.10.08,06:51
Prečítaj si tento § zákona o soc.poistení a ďalšie

Dávka v nezamestnanosti

Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti

§ 104
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

(3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov a nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu. 2)

(4) U fyzických osôb uvedených v odseku 3 je obdobie poistenia na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu 2) obdobím poistenia v nezamestnanosti podľa tohto zákona.

(5) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa nezapočítava obdobie poistenia v nezamestnanosti, ktoré bolo získané ku dňu vzniku predchádzajúceho nároku na dávku v nezamestnanosti.

(6) Obdobie dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti sa započítava na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti len vtedy, ak za toto obdobie poistenec zaplatil poistné na poistenie v nezamestnanosti najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na poistenie v nezamestnanosti.

(7) Rok poistenia v nezamestnanosti je 365 dní poistenia v nezamestnanosti.
maaya
21.10.08,07:26
Manual, dakujem za odpoved. Ale toto este nevysvetluje, preco by mal alebo mohol dobrovolne platit do socialnej poistovne. Aky dovod je na to?
mirpo
21.10.08,07:51
Dakujem velmi pekne za cenne odpovede.

Este jednu otazocku by som mala: ak bude dobrovolne nezamestnany teraz a potom by napr. o rok stratil zamestnanie (dufam, ze sa to nestane!), nebude vadit UPSVaR, ze bol dobrovolne nezamestnany? Dostaval by davky v nezamestnanosti? Dostával, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak. Presne ako napísal Manual

Platit ma len do zdravotnej poistovne. Do ostatnych fondov nemusi? Do socialnej poistovne kvoli comu radite, ze by mohol dobrovolne platit?
Dakujem.
odpoveď v texte

Manual, dakujem za odpoved. Ale toto este nevysvetluje, preco by mal alebo mohol dobrovolne platit do socialnej poistovne. Aky dovod je na to? Dobrovolný plátca odvodov môže byť aj kvôli tomu, aby v budúcnosti mal nárok na dávku v nezamestnanosti /pretože tých pár dní mu môže nakoniec chýbať.../
zdeník
11.02.09,09:04
Ja sa chcem spýtať, keď je osoba registrovana na ÚP - moze mať súbežne Dohodu o vykonaní prace na 1 tyždeň? Sú nejaké obmedzenia na výšku príjmu z tejto dohody?
indra
11.02.09,14:09
hranica prijmu pri evidnecii na UP je max. 131.65€/mesiac (plati od 1.1.09)