Nellka
21.10.08,10:44
Dobrý deň! robím účtovníctvo živnostníkovi, ktorý býva v podnájme v 2-izbovom byte. chcel by si dávať do účtovníctva aspoň pomernú časť nákladov vynaložených na prevádzku tohto bytu, keďže svoj byt používa zároveň ako kanceláriu. chcela by som sa spýtať čo k tomu potrebuje. viem, že by mal s prenajímateľom spísať zmluvu o nájme nebytových priestorov. ale ako sa dá z bytu alebo rodinného domu urobiť nebytový priestor? čo k tomu vlastne treba všetko vybaviť? budem moc vďačná ak s tým má niekto skúsenosti a poradí mi!! ďakujem
hanelie
21.10.08,09:09
požiadať o zmenu bytového priestoru na nebytový - ale za túto časť sa potom enormne zvýši nájom a daň z nehnuteľnosti / priestor na podnikateľskú činnosť /
Nellka
21.10.08,09:48
ďakujem za info!!
silviamb
21.10.08,12:12
Na tuto temu mam aj ja otazku - cim viac studujem zakony, tym menej im rozumiem, tak verim, ze mi niekto bude vediet pomoct. Vraj sa v minulosti dalo dat do nakladov, ak mal niekto kancelariu vo vlastnom dome - bola to tusim ciastka do 37.000,- Sk na rok. Mna v tejto suvislosti napada, ci sa to da uplatnit aj v pripade, ze mam sidlo s.r.o. v rodinnom dome, ktoreho som 1/3 vlastnikom a nemam tam trvaly pobyt. Ak ano, tak za akych podmienok. Dakujem za pomoc
silviamb
13.11.08,20:56
posuvam a dakujem
Muška
13.11.08,21:12
Na tuto temu mam aj ja otazku - cim viac studujem zakony, tym menej im rozumiem, tak verim, ze mi niekto bude vediet pomoct. Vraj sa v minulosti dalo dat do nakladov, ak mal niekto kancelariu vo vlastnom dome - bola to tusim ciastka do 37.000,- Sk na rok. Mna v tejto suvislosti napada, ci sa to da uplatnit aj v pripade, ze mam sidlo s.r.o. v rodinnom dome, ktoreho som 1/3 vlastnikom a nemam tam trvaly pobyt. Ak ano, tak za akych podmienok. Dakujem za pomoc

Silvia...o sume 37000,- Sk som nepočula.
Klikni: http://www.porada.sk/76888-post9.html
je to síce starší príspevok, ale nič nestratil na aktuálnosti.
Muška
13.11.08,21:18
Vladimír Ozimý
14.11.08,06:23
Na tuto temu mam aj ja otazku - cim viac studujem zakony, tym menej im rozumiem, tak verim, ze mi niekto bude vediet pomoct. Vraj sa v minulosti dalo dat do nakladov, ak mal niekto kancelariu vo vlastnom dome - bola to tusim ciastka do 37.000,- Sk na rok. Mna v tejto suvislosti napada, ci sa to da uplatnit aj v pripade, ze mam sidlo s.r.o. v rodinnom dome, ktoreho som 1/3 vlastnikom a nemam tam trvaly pobyt. Ak ano, tak za akych podmienok. Dakujem za pomoc

neexistuje žiadna odpočítateľná položka pre daňovníka ak využíva časť domu na podnikanie nezaradeného do obchodného majetku. Na daňovu uznateľnosť vždy musíte mať na pamäti § 2 písm. i) t.j. čo je daňový výdavok. takže do daňových výdavkov môžte jednoducho povedané dať to čo vám slúži na dosiahnutie zdaniteľných príjmov a viete si to obhájiť. Do daňových výdavkov nie je možné dať technické zhodnotenie poprípade opravy na majetku ktorý nie je v obchodnom majetku, t.j. neúčtuje sa o ňom.
učtovníčka
14.11.08,08:06
Majiteľ jednoosobovej s.r.o. kúpil dom v ktorom dal sídlo firmy. Nie je to jeho trvalý pobyt. Ako zlegalizovať náklady na úpravu priestorov na činnosť firmy, keď je to jeho súkromný majetok. Môže ho zaradiť do majetku firmy bez odpisovania / len tak aby mohol účtovať do nákladov/. Ako to urobiť správne aby sa niečo nepokazilo.
Ďakujem
Vladimír Ozimý
14.11.08,10:35
Majiteľ jednoosobovej s.r.o. kúpil dom v ktorom dal sídlo firmy. Nie je to jeho trvalý pobyt. Ako zlegalizovať náklady na úpravu priestorov na činnosť firmy, keď je to jeho súkromný majetok. Môže ho zaradiť do majetku firmy bez odpisovania / len tak aby mohol účtovať do nákladov/. Ako to urobiť správne aby sa niečo nepokazilo.
Ďakujem

ak chce zlegalizovať výdavky na majetok, potom je potrebné zaradiť ho alebo jeho časť do podnikania. Daňový výdavok si daňovník môže uznať ale nemusí t.j. ak si nebude chcieť uznávať daňové odpisy potom si ich samozrejme nemusí uplatňovať. Čo sa týka účtovných odpisov tie by mal evidovať keďže tým vyjadruje opotrebenie dlhodobého majetku účtovnej jednotky. Inak by porušil postupy účtovania.
sona1980
17.02.12,09:52
Podnikateľ si vo svojom byte zriadil kanceláriu, tento priestor nemá zahrnutý v majetku. Ako určím podiel nákladov pripadajúci na kanceláriu. Podľa rozlohy bytu, koľko pripadá na predmetnú izbu a podľa toho určím % z nájmu, ktoré si zahrnie do nákladov? Je to nejak obmedzené? Ďakujem za odpoveď.