Branislav
18.05.04,07:15
Ako treba vystavit fa za uroky z poskytnutej pozicky? Poskytol som pozicku do Ciech a som osoba identifikovana pre dan a aj Cech je osoba identifikovana pre dan. Bude sa to fakturovat s dph alebo bez dph?
porfin
18.05.04,08:38
Záleží podľa mňa od tvojej podnikateľskej činnosti, ale ak by si napríklad predal dáky tovar zákazníkovi a on nemal naň peniaze a ty by si mu ešte aj požčal na tento tovar hotovosť tak tu by som DPH neuplatňovala.
Viď §4 ods .9 .....Výnosy/ príjmy/ z poist......., ktoré sú oslobodené od dane podľa §39, sa nezahŕňajú do obratu, ak sú tieto služby poskytované pri dodaní tovaru aklebo služby ako doplnkové služby.
Takto to bolo povedané na školení :) dúfam že som to správne pochopila a nedoplietla som Ťa.
Krásny deň
DušanČ
18.05.09,09:52
Ja by som odpoveď od "porfin" poopravil v tom zmysle, že fakturovanie úrokov sa robí zásadne bez DPH a je jedno, či partner je zo Slovenska alebo iného štátu. Podľa § 2 zákona o DPH je predmetom dane dodanie tovaru alebo služby. Vyrúbenie úrokov z pôžičky nie je ani jedno ani druhé, čiže fakturuje sa bez DPH.
alušik
18.05.09,10:36
Ja by som to tiež trošku poopravila.;)
Úroky z poskytnutej pôžičky sú podľa môjho názoru protihodnota pri poskytnutej pôžičke... Takže skôr nie že to nie je predmetom dane, ale je to od dane oslobodené ;) - viď § 39 Zákona o DPH.

§ 39
Finančné služby
(1) Oslobodené od dane sú:
a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia...
DušanČ
18.05.09,11:15
OK, Alenka, bolo by Však na ďalšiu diskusiu, či účtovanie úrokov je to isté, ako poskytnutie a správa pôžičky. Podľa mňa nie je. Hlavné je, že fakturácia úrokov je bez DPH tak, či tak.
KEJKA
18.05.09,11:31
nie je jedno, či úroky sú/nie sú predmetom dane DPH, alebo či sú oslobodené.
Nakoľko sú oslobodené, tak DPH na vstupe sa kráti koeficientom. Toto tiež neplatí vždy, a síce napr. ak ide o príležitostnú - jednorazovú záležitosť.
Ak by úroky neboli predmetom dane, tak by sme v súvislosti s nimi nemuseli nič upravovať.
lynn
04.06.09,12:45
Prosím Vás poraďáci o odbornú pomoc: na úroky z omeškania vystavujem fa domácemu odberateľovi bez DPH. Toto zdan.plnenie nie je predmetom DPH alebo je oslobodené? Podľa predchádzajúcich informácií je oslobodené. Má byť vyjadrené v niektorom riadku DP DPH? Ak je oslobodené musí sa krátiť koeficient na vstupe? čo sa týka účtovania prijatých úrokov je účet 662 správny?/311/662/. Predpokladám, že pokiaľ úroky nie sú zaplatené nie sú daňovým výnosom.
Vďaka za každú radu
Milan Benka
04.06.09,13:34
Prosím Vás poraďáci o odbornú pomoc: na úroky z omeškania vystavujem fa domácemu odberateľovi bez DPH. Toto zdan.plnenie nie je predmetom DPH alebo je oslobodené? Podľa predchádzajúcich informácií je oslobodené. Má byť vyjadrené v niektorom riadku DP DPH? Ak je oslobodené musí sa krátiť koeficient na vstupe? čo sa týka účtovania prijatých úrokov je účet 662 správny?/311/662/. Predpokladám, že pokiaľ úroky nie sú zaplatené nie sú daňovým výnosom.
Vďaka za každú radu

Úrok z omeškania nie je predmetom dane ( na rozdiel od úrokov z poskytnutej pôžičky, kedy úroky sú predmetom dane )

Účtovanie 31X / 644 .

Úrok z omeškania vstupuje do základu dane až po jeho inkase od dĺžnika.
lynn
04.06.09,14:11
Milan ďakujem za skorú odpoveď. Aby som tomu správne rozumela Vaša formulácia "nie je predmetom dane" znamená, že pri fakturácii úrokov z omeškania nejde o plnenie oslobodené od DPH a teda otázky ohľadom koeficientu sú bezpredmetné? V každom prípade faktúra je vystavená bez DPH.
Milan Benka
04.06.09,15:48
Milan ďakujem za skorú odpoveď. Aby som tomu správne rozumela Vaša formulácia "nie je predmetom dane" znamená, že pri fakturácii úrokov z omeškania nejde o plnenie oslobodené od DPH a teda otázky ohľadom koeficientu sú bezpredmetné?

ANO

V každom prípade faktúra je vystavená bez DPH.

Nie celkom. V jednom prípade je vystavená bez DPH a v druhom s 0% DPH.