stefania71
21.10.08,11:17
Dobrý deň. Pred 4 rokmi sme si kúpili počítač s nasledovnými parametrami
256 MB, AMD Sempron 2500+, VAG.GeForce FX5200, teraz máme problém, že niektoré hry už veľmi "seká". Rozmýšlame či máme počítač trochu vynoviť alebo sa už oplatí kúpiť nový? Aby som kúpila dobrý PC na hry aj na administratívne činnosti aké základné parametre by mal mať?
Ďakujem
bobino38
21.10.08,09:45
..ak máš dobrú základnú dosku ktorá zvladne viac RAM pamäte a aj rýchlejší procesor tak nie problém aj repasovať, no a tie dnešné najmodernejšie hry by si mala mať minimálne 512 MB a viac grafickú kartu...samozrejme s tým súvisí aj nový zdroj ak máš v tom pôvodnom PC slabší zdroj...takže ťažko radiť, hádam kúpa noveho s dobrou základnou doskou....ostatné komponenty by som riešil podľa nej.
dolfort
21.10.08,10:40
Nový. Neviem, s tou zostavou, čo sa dá na tom spustiť, aká hra? Tetris?
Pravdepodobne nemáš dosku ktorá podporuje dnešné rozhrania komponentov, aj keby si chcela upgradovať.
Namiesto ATA je SATA
Namiesto PCI je PCIe
V grafike namiesto AGP je PCIe
Namiesto SDRAM a DDR RAM sú DDR2 a DDR3
Z portov odchádzajú PS/2 a všetko ide na USB
atď. atď.

Zhodou okolností mám na jednom kompe práve FX5200, je to OK karta ale na novšie hry už absolútne nestačí, to ani neuvažuj.
Vynovením kompu vylepšíš len zopár komponentov a výsledok bude len kompromis (nemôžeš vymeniť procák za nový, lebo nesedí socket).
Skrátka chce to novú dosku a od toho ide všetko.

Ak to má byť komp (aj) na hry, radšej investuj do nového, s podporou DirectX10, 800MHz DDR2 pamäťami (aspoň 2GB), dvojjadrový procák (min. 1GB L2 cache), a samozrejme grafická karta z vyšších rád (trebárs GeForce 8 al. 9 - záleží čo chceš hrať). A môžeš mlátiť ďalších 4-5 rokov.
Rátaj s tým že dobrá grafika nie je lacná.
stefania71
21.10.08,11:15
Ďakujem pekne za rady, teraz už viem na čom približne som. A asi sa prikloním ku kúpe nového PC.
Chobot
21.10.08,12:10
Nový. Neviem, s tou zostavou, čo sa dá na tom spustiť, aká hra? Tetris?
Pravdepodobne nemáš dosku ktorá podporuje dnešné rozhrania komponentov, aj keby si chcela upgradovať.
Namiesto ATA je SATA
Namiesto PCI je PCIe
V grafike namiesto AGP je PCIe
Namiesto SDRAM a DDR RAM sú DDR2 a DDR3
Z portov odchádzajú PS/2 a všetko ide na USB
atď. atď.

Zhodou okolností mám na jednom kompe práve FX5200, je to OK karta ale na novšie hry už absolútne nestačí, to ani neuvažuj.
Vynovením kompu vylepšíš len zopár komponentov a výsledok bude len kompromis (nemôžeš vymeniť procák za nový, lebo nesedí socket).
Skrátka chce to novú dosku a od toho ide všetko.

Ak to má byť komp (aj) na hry, radšej investuj do nového, s podporou DirectX10, 800MHz DDR2 pamäťami (aspoň 2GB), dvojjadrový procák (min. 1GB L2 cache), a samozrejme grafická karta z vyšších rád (trebárs GeForce 8 al. 9 - záleží čo chceš hrať). A môžeš mlátiť ďalších 4-5 rokov.
Rátaj s tým že dobrá grafika nie je lacná.

Síce súhlasím s tým čo napísal dolfort, ale ak nechceš míňať veľa peňazí na nový komp, tak v dnešných časoch v krajnom prípade ešte je možné túto zostavu trochu upgradnúť. Dali by sa dokúpiť nové pamäte (tam budú DDR) dať lepšiu grafickú kartu (existujú ešte aj nové AGP, alebo na inzerát). Ja mám tiež 4 ročný komp s tým istým procákom, grafika je tam od začiatku výkonná ATI9600XTX, dokupoval som pamäte a hry to pekne ťahá. Jedine pri spracovávaní videa je cítiť slabší výkon procesora.
Fero11
21.10.08,12:52
Ak to má byť komp (aj) na hry, radšej investuj do nového, s podporou DirectX10, 800MHz DDR2 pamäťami (aspoň 2GB), dvojjadrový procák (min. 1GB L2 cache), a samozrejme grafická karta z vyšších rád (trebárs GeForce 8 al. 9 - záleží čo chceš hrať). A môžeš mlátiť ďalších 4-5 rokov.
Rátaj s tým že dobrá grafika nie je lacná.
Chcel si napisat asi 1MB ;)
poplas
22.10.08,16:19
Nerepasuj, ale kúp nový. Nové technológie sú nové výkony. Vymeníš pár komponentov a ostatné budú staré, Už navyše 5 tisíc od repasovania a máš rovno nový. Dnes su naj mašinky celkom lacné. Zariaď sa podľa toho aký máš rozpočet, a kupuj vo veľkosklade - ušetríš. www napr.: agem
Fero11
22.10.08,16:22
Ked som si ja zhanal komponenty, tak som nasiel lacnejsie komponenty v beznych e-shopoch, ako vo velkoskladovych e-shopoch.
dolfort
23.10.08,20:36
Nerepasuj, ale kúp nový. Nové technológie sú nové výkony. Vymeníš pár komponentov a ostatné budú staré, Už navyše 5 tisíc od repasovania a máš rovno nový. Dnes su naj mašinky celkom lacné. Zariaď sa podľa toho aký máš rozpočet, a kupuj vo veľkosklade - ušetríš. www napr.: agem

mimotemy Agem je naprd obchod. Predávajú lacné shity a riešiť u nich reklamáciu je rovno na mašľu. Detaily vynechám.
kabul
23.10.08,20:41
no ja neodporucam ti upgradovat terajsi system, alebo komplet kupa pc skor odporucam iba dokupit komponenty ako

maticna- staci aj nejaka lacna
procak - 2 jadrovy
pamat - ddr2 2gb
grafika - ak potrebujes na hry tak uz za 1500 sa da kúpit slušná
hardisk podla potreby

cele ta to tak vyjde od 5 do max 7tis. Dnes sú ceny úplne inde ako 3 roky dozadu kedy len schopny procak stál 6tisic

V dnesnej dobe dat za PC 20tis, je podla mna utopia, lebo cele je to aj tak o marketingu (rozdiel výkonu medzi lacnejsími a najdrahsími sa az tak brutálne nelíši, terajsie hry si v pohode zahrajes aj na lacnejsej masine pri nizsom rozliseni ktore je tiez v pohode.)

Treba si aj uvedomit že za 3 roky nebude mat to PC ziadnu hodnotu tak preco tie peniazky neodlozit a kupit si zakladne komponenty zasa o 3 roky ?

PS: tie high-end vecicky su pre takych co sa potrebuju pochvalit a zvysit ego ze hra na plnom rozliseni
zameraj sa na main-stream ten v densnej dobe neje vobec drahy......
Stevo5
24.10.08,11:46
2kabul :
Súhlasím, a ak by aj požadoval hrať hry vo vyšších detailoch nie je problém grafiku dokúpiť samostatne. Je ale dôležité aby skrinka (chladenie) a výkon zdroja zodpovedali výkonnej grafike.
Inak úplne súhlasím s tým že nie je treba kupovať drahé PC ale radšej častejšie vymieňať komponenty a kupovať ich s prehľadom. Ak je kvalitná skrinka a výkonný zdroj, tieto nie je treba tak často vymieňať, a tak za 2-3 roky sa vymení MB a procesor, prípadne RAM a podľa potreby grafika.
alenap
29.11.08,18:50
Ahojte,
chcela by som si kúpiť nový počítač, na ktorom budem prevažne účtovať. Chcela by som trochu kvalitnejší, akj keď neviem či mi bude stačiť cca 20-25 tis. SK. Vedeli by ste mi poradiť parametre a značku a tiež monitor? ďakujem
Chobot
29.11.08,23:15
Ahojte,
chcela by som si kúpiť nový počítač, na ktorom budem prevažne účtovať. Chcela by som trochu kvalitnejší, akj keď neviem či mi bude stačiť cca 20-25 tis. SK. Vedeli by ste mi poradiť parametre a značku a tiež monitor? ďakujem

Na lepší kancelársky stroj ti to v pohode bude stačiť. Ale nie na značkový (IBM, HP...), tam by si musela ísť s parametrami dole.

Predpokladám ,že si to nebudeš sama skladať, preto je lepšie, keď sa budeš pozerať po zostavách, napr. túto za 18 tisíc:

http://www.shark.sk/default.aspx?content=TVRDETAIL&nparams=kod_id;14397 + k tomu Windows.

Alebo len samotný PC už s OS Win Vista:

http://www.shark.sk/default.aspx?content=TVRDETAIL&nparams=kod_id;13657

a k tomu si dokúpiš monitor.
alenap
30.11.08,11:26
ďakujem
sthruska
30.11.08,12:36
Aj ja sa prikláňam ku kúpe nového. Dôvody už odzneli. Ale jeden, z môjho pohľadu zaujímavý (rozhodujúci) je, že oddelíš pracovný PC od herného. Ak sa Ti na ňom hrajú aj deti, tak nie je čo rozmýšľať.
Composite
30.11.08,16:33
nový, lebo na tú dosku čo tam máš už lepšie komponenty nedáš.
Takže celé nové PC
stefania71
01.12.08,10:08
Ďakujem všetkým za rady, veľkou istotou sa prikloním ku kúpe nového počítača, ešte by som sa chcela spýtať, keď idem investovať mám kúpiť PC 1 GB alebo už aspoň 2 GB, a lepšia grafická karta aká by mala byť?
Ďakujem
Chobot
01.12.08,10:26
Ďakujem všetkým za rady, veľkou istotou sa prikloním ku kúpe nového počítača, ešte by som sa chcela spýtať, keď idem investovať mám kúpiť PC 1 GB alebo už aspoň 2 GB, a lepšia grafická karta aká by mala byť?
Ďakujem

Pamäť je lepšie mať 2 GB, ale ak bude dobrá a cenovo výhodná zostava s 1 GB pamäťou, kúp ju, nie je problém doložiť ešte 1 GB pamäte (stojí to možno nejakých 500 Sk).

GK - zálež od toho, na aké práce. Na bežné kancelárske + sem tam nejaké to video postačuje GK radu 9400-9500 (resp. staršia rada 8500). Maximálne však do rady 9600, alebo z ATI nanajvýš do rady 4670.
eloelic
06.12.08,16:55
PC su v dnesnej dobe lacnou zalezitostou. Takze NOVY PC.
220870
10.12.08,18:26
Plánujem nákup nového PC pretože tá moja stará šopa už kolabuje A preto sa chcem múdrejších ako ja spýtať , na HLAVNE nedostatky týchto PC čo by ste tomu vytkli čo by tam za tú cenu ešte malo byť a nieje:
http://abshop.ekatalog.biz/zbozi/comfor-7/detail.aspx?p=z:136995
http://abshop.ekatalog.biz/zbozi/comfor-4x4/detail.aspx?p=z:126317
Potrebujem niečo do čoho nebudem musieť čo najdlhšie nič dokupovať ani meniť.
Ďakujem.
ekopo
10.12.08,18:31
Záleží od toho, čo chceš na PC robiť

porovnaj
http://www.shark.sk/default.aspx?content=TVRDETAIL&nparams=kod_id;15245
220870
10.12.08,18:45
Všetko od hier ktoré hrá synátor ( to ma až tak moc netrápi)cez úpravu videí až po najnovšie OFIS balíky ktoré už moja šopa nestíha.Mám na mysli hlavne také problémy , aby mi PC výkonovo vydržal čo najdlhšie.To čo mám teraz v pohode stíhalo staršie windows ale na VISTU to už nemá. Nechcel by som sa dožiť toho že kúpim niečo za 30-40 tisíc čo budem musieť po 3-4 rokoch vyhodiť na smetisko pretože to už nič nezvládne. Dôležité je pre mňa aj to aby sa to dalo v budúcnosti rozširovať a vylepšovať..
ekopo
10.12.08,18:56
4 roky je dnes na PC veľmi dlhá doba. "Lepiť" sa bude dať, ale nebude to určite ono. Vzhľadom na to čo si písal o využití , poobzeraj po PC v cenových reláciách 25.000,-Sk, Pretože po 4 rokoch aj tak kúpiš nový.
Fero11
10.12.08,19:34
Plánujem nákup nového PC pretože tá moja stará šopa už kolabuje A preto sa chcem múdrejších ako ja spýtať , na HLAVNE nedostatky týchto PC čo by ste tomu vytkli čo by tam za tú cenu ešte malo byť a nieje:
http://abshop.ekatalog.biz/zbozi/comfor-7/detail.aspx?p=z:136995
http://abshop.ekatalog.biz/zbozi/comfor-4x4/detail.aspx?p=z:126317
Potrebujem niečo do čoho nebudem musieť čo najdlhšie nič dokupovať ani meniť.
Ďakujem.
Co by som im vytkol ??
Tak hlavne cenu, dnes sa neoplati kupovat PC nad 25000Sk
Poviem priklad. chcem si kupit novu plazmu, mam zaujem o 50" sam****g s velmi dobrymi parametramy je to rada 7 a ma vsetky pozadovane vstupy, co som chcel USB, LAN HDMI CI, DVB-T mpeg4 ....atd. cena sa pohybuje cca 40000 Sk.
Kedze vysielat sa v DVB-T tak skoro nebude a diGI ci UPC predpokladam na tejto telke najlepsie nevyzneju, tak sa musim rozhodnut pre nieco mensie 40"-42" asi pan****c v cenovej relacii cca 20000-25000Sk.
Ak sa na satelite po case rozsiria HD kanaly, potom kupim dalsi TV, mozno ten sam****g. ale uz bude stat, tiez len 20000Sk, tak budem mat za tu istu cenu 2 TV

Takze fakt sa neoplati investovat do CPU cca 8000-9000 ked o rok bude mat hodnotu 6000sk
220870
13.12.08,12:05
Bude to dobré takto?Je tá cena ok?
Fero11
13.12.08,13:56
z toho obrazku nic nieje vidiet
danielka78
14.12.08,18:12
Radšej si kúp nový s procesorom Intel.
mpca
14.12.08,23:18
Radšej si kúp nový s procesorom Intel.

Neviem preco pocituje nutnost napisat do temy skor ako ju CELU precita,,????

Pozri sa na tu cenovu ponuku o dva posty vyssie "Intel Core 2 Quad"....
a je tam vlastne rozpisana cela zostava...
celkova cena je 38 alebo 39 tisic...