zelinka
21.10.08,13:25
V sobotu sa žení náš zamestnanec, ktorý je momentálne rozvedený. Aké potvrdenie mi má doniesť? Mám túto zmenu z rozvedeného na ženatého aj niekde nahlasovať? Ďakujem
Mirica-LV
21.10.08,11:27
určite kópiu sobášneho listu, resp. potvrdenie o uzavretí manželstva dávajú to na MsÚ spolu zo sobášnym listom
Tweety
21.10.08,11:27
V sobotu sa žení náš zamestnanec, ktorý je momentálne rozvedený. Aké potvrdenie mi má doniesť? Mám túto zmenu z rozvedeného na ženatého aj niekde nahlasovať? Ďakujem
Sobášny list, ktorý doložiš do jeho karty, a podpíše Ti zmenu vo Vyhlásení k zdaneniu. Zmenu oznámiš SP cez RLFO. A nezabudnite sa poskladať na svadobný dar, ale to je už mimotemy.
Chobot
21.10.08,12:14
Sobášny list, ktorý doložiš do jeho karty, a podpíše Ti zmenu vo Vyhlásení k zdaneniu. Zmenu oznámiš SP cez RLFO. A nezabudnite sa poskladať na svadobný dar, ale to je už mimotemy.

Tak mi napadá - musí vôbec zamestnanec nahlasovať zmenu stavu? Veď ak si neuplatňuje odpočítateľnú položku na manželku, tak je to zamestnávateľovi jedno, nie? Výška odvodov sa nemení, či je slobodný alebo ženatý...:rolleyes:
Tweety
21.10.08,12:15
Tak mi napadá - musí vôbec zamestnanec nahlasovať zmenu stavu? Veď ak si neuplatňuje odpočítateľnú položku na manželku, tak je to zamestnávateľovi jedno, nie? Výška odvodov sa nemení, či je slobodný alebo ženatý...:rolleyes:
Ale každá zmena, t.j. aj zmena mena sa musí hlásiť.:--- A do SP obzvlášť do 8 dní. Na RLFO má uvedené rozvedený, a to už nebude. A na konci obdobia ako si uplatní prípadne NČ na manželku ak ju nebude mať zoficiálnenú vo Vyhláseni ?
zelinka
23.10.08,08:26
Ďakujem Vám všetkým za rady:-)
Airam25
24.10.08,11:31
V súvislosti s touto témou mám otázočku.Čo môže nastať ak sa zmena stavu zo "slobodný" na "ženatý" nenahlási na SP cez RLFO?? Veď NČ si uplatniť aj tak nemôže ak jeho manželka pracuje teda.má príjem.
Tweety
24.10.08,11:33
V súvislosti s touto témou mám otázočku.Čo môže nastať ak sa zmena stavu zo "slobodný" na "ženatý" nenahlási na SP cez RLFO?? Veď NČ si uplatniť aj tak nemôže ak jeho manželka pracuje teda.má príjem.
A prečo by nemohol, to, že pracuje, ešte neznamená, že nárok na NČ nemôže vzniknúť.
Airam25
24.10.08,11:49
No pýtala som sa,čo hrozí, pretože som zdedila mzdovu agendu zamestanca, kde mu táto zmena cez RLFO do SP nebola urobená, a nárok na NČ mu ešte nevznikol.
Tweety
24.10.08,11:51
No pýtala som sa,čo hrozí, pretože som zdedila mzdovu agendu zamestanca, kde mu táto zmena cez RLFO do SP nebola urobená, a nárok na NČ mu ešte nevznikol.
Zatiaľ za neskoro podané, alebo nenahlásené zmeny v RLFO nedávajú pokuty, ale možno raz...
jales
24.10.08,13:01
Keď nemáš v prevádzke všetkých ľudí po kope, často sa stáva, že len náhodou zistíš, že sa niekto oženil. Žena vačšinou mení meno, ale chlap nie a tak o tom informuje len blízke okolie. Mne sa už stalo, že som to hlásila až keď na začiatku roka podpisovali zmeny vo vyhlásení. Penále mi tiež zo SP zatiaľ za to nedali.
Tinika
26.11.08,19:36
Dobrý deň,
ja mám tiež zamestnanca nahláseného ako slobodného, tak mi bolo povedané. Dnes som sa dozvedela, že je ženatý, ale sobáš mal v Amerike, a že teraz niekedy bude mať svadbu aj tu. To znamená, že sobáš v Amerike sa u nás neberie? Že to mám dobre, že je v SP ako slobodný? A ešte má dieťa. Môže si uplatňovať daňový bonus? Stačí mi k tomu rodný list a podpísané vyhlásenie k dani z príjmov? Ďakujem
veronikasad
26.11.08,19:41
Dobrý deň,
ja mám tiež zamestnanca nahláseného ako slobodného, tak mi bolo povedané. Dnes som sa dozvedela, že je ženatý, ale sobáš mal v Amerike, a že teraz niekedy bude mať svadbu aj tu. To znamená, že sobáš v Amerike sa u nás neberie? Že to mám dobre, že je v SP ako slobodný? A ešte má dieťa. Môže si uplatňovať daňový bonus? Stačí mi k tomu rodný list a podpísané vyhlásenie k dani z príjmov? Ďakujem
K poberaniu daňového bonusu na dieťa je okrem rodného listu a podpísaného vyhlásenia nutná aj spoločná domácnosť s dieťaťom.
Tinika
26.11.08,19:57
K poberaniu daňového bonusu na dieťa je okrem rodného listu a podpísaného vyhlásenia nutná aj spoločná domácnosť s dieťaťom.

A to sa čím preukazuje?
veronikasad
26.11.08,20:13
A to sa čím preukazuje?
Podpísaním vyhlásenia zamestnanec potvrdzuje aj spoločnú domácnosť, príp. môžeš od neho žiadať čestné vyhlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti. Ak má rovnaký trvalý pobyt, nie je žiadny problém.
Tinika
26.11.08,20:35
Podpísaním vyhlásenia zamestnanec potvrdzuje aj spoločnú domácnosť, príp. môžeš od neho žiadať čestné vyhlásenie, že žijú v spoločnej domácnosti. Ak má rovnaký trvalý pobyt, nie je žiadny problém.

A s tým jeho rodinným stavom mi nevieš poradiť?
Llívia
14.01.11,06:37
mimotemy Do SP pri prihlasovaní zamestnanca som v RLFO uviedla, že je ženatý. Dnes ma upozornil, že je slobodný. Ako to mám opraviť v Soc. poisťovni?
mimotemymimotemy Prečo vôbec potrebuje SP vedieť rodinný stav zamestnanca?
emily 2
02.09.11,07:12
Dobry den,
zamestnanec sa ozenil a neviem presne ako to zapisat do vyhlasenia:
Vo vyhlaseni napisat III.druh zmeny zenaty, datum, podpis a teraz neviem ci mam dopisat na 1 stranu Rod. stav : zenaty a dopisat manzelku ....? (a tam kde vyhlasuje ze nedoslo k dalsim zmenam bude podpisovat az v novom roku v januari? )
Na SP vypisem zmenu elektronicky.

dakujem
emily2
katka50
02.09.11,07:18
Dobry den,
zamestnanec sa ozenil a neviem presne ako to zapisat do vyhlasenia:
Vo vyhlaseni napisat III.druh zmeny zenaty, datum, podpis a teraz neviem ci mam dopisat na 1 stranu Rod. stav : zenaty a dopisat manzelku ....? (a tam kde vyhlasuje ze nedoslo k dalsim zmenam bude podpisovat az v novom roku v januari? )
Na SP vypisem zmenu elektronicky.

dakujem
emily2
Na 1.strane vypíše údaje o manželke. Zmenu stavu uvedie na III. strane -tak, ako si uviedla: druh zmeny -ženatý, zmena nastala dňa - dátum sobáša, podpis a dátum podpisu.
emily 2
02.09.11,07:26
dakujem,

sa mi to zdalo trochu divne, ze menim tu prvu stranu -ale vlastne v zmenach bude poznacene ze to bolo zmenene dodatocne