milka1619
21.10.08,14:31
Dobrý deň,
prosím o radu :
započítava sa stravné do čistej mzdy pre výpočet exekučnej zrážky zo mzdy zamestnanca. Ďakujem.
invest
21.10.08,12:53
nie, prečo by sa malo?
milka1619
21.10.08,13:10
Máme zamestnancov, ktorým zrážame exekučné zrážky a títo pracujú v ČR - vyplácame im stravné. V pomocnej literatúre, ktorú som si zohnala sa uvádza : do ČM sa sa nezapočítavajú prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.
A to mi nie je dosť jasné.
Andyke
21.10.08,13:28
Máme zamestnancov, ktorým zrážame exekučné zrážky a títo pracujú v ČR - vyplácame im stravné. V pomocnej literatúre, ktorú som si zohnala sa uvádza : do ČM sa sa nezapočítavajú prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách.
A to mi nie je dosť jasné.

Máš to jasne vysvietené: prídavky na deti a stravné (diéty) predsa nie sú mzdou za vykonanú prácu, takže pri exek.zrážkach na tieto položky neprihliadame.Tu máš oporu v zákone :

§ 69 zákona číslo 233/1995 Z.z. (Exekučný poriadok):

(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie 8a).

(2) Do čistej mzdy sa započítavajú aj čisté odmeny za vedľajšiu činnosť, náborový príspevok a hodnota naturálií. Nezapočítavajú sa však do nej prídavky na deti a sumy poskytované na náhradu nákladov spojených s pracovným výkonom, a to najmä pri pracovných cestách."
jvp111
30.01.09,11:54
Dobrý deň, potrebovala by som si poradiť: ak máme exekučný príkaz, na základe ktorého je vyčíslená čiastka na
pohľadávku cca100 000,- Sk a je uvedené číslo účtu oprávneného
a následne aj trovy exekúcie na čiastku 10 000,- na účet súdneho exekútora, v tomto prípade mesačnú zrazenú čiastku delím pomernou čiastkou a naraz odvádzam na obidve čísla účtu, alebo najprv vysporiadam celú pohľadávku a až potom trovy exekúcie. Nemôžem sa dovolať súdnemu exekútorovi a potrebovala by som súrne poradiť.
ďakujem pekne
Jana Motyčková
30.01.09,12:47
V takom prípade sú obe zrážky rovnocenné, takže vypočíta sa tretina, a tá sa rozdelí pomerne podľa výšky pohľadávky a tak sa pošle na oba účty. V takomto prípade je aj možnosť uplatniť postup podľa §81 Exekučného poriadku a poslať celú sumu exekútorovi a exekútor rozdelí sumu na jednotlivých oprávnených.
denisie
30.01.09,12:57
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako sa účtujú exekučné zrážky z účtu podnikateľa? a taktiež trovy exekútorom? Použijem účet 568? alebo ide o N nezahrňovaný do základu dane, resp. pripočítateľná položka k základu?
Vopred ďakujem
milka1619
09.05.11,12:08
Dobrý deň, chcem sa opýtať: doručený bol exek. príkaz , oprávnený firma cccccccc, s.r.o.
Je to neprednostná pohľadávka, zrážam z 1/3 ? Ďakujem.
LenkaBr
16.05.11,08:19
podlieha exekučnému príkazu aj náhrada príjmu pri PN?
... par. 89 alebo 92 ods. 2?

Doteraz som počítala len z čistej mzdy, ktorá vyšla po odrátaní poistného a dane.
LenkaBr
16.05.11,12:45
Ak by ste mi vedeli poradiť, ešte ma napadla jedna otázka:

Ak zamestnanec ukončil PP v priebehu mesiaca, počíta sa tiež alikvotná čiastka základnej sumy? Alebo tá je nepostihnuteľná v plnej výške naňho aj na manželu?

ZC skončil 10.3.2011, čistá mzda 192,43 + 5,50 € (1 deň PN)

Ako vypočítať zrážku?
Jana Motyčková
16.05.11,17:12
Náhrada pri PN sa započítava do príjmu pri exekúcii.
Základná suma sa vždy použije celá - ak exekútor neurčil inak.
LenkaBr
17.05.11,06:35
Ďakujem, pani Motyčková. Prajem pekný deň.