tomasky
14.05.05,14:06
Dobrý deň,

pomôžte mi prosím.


Kúpil som si na slov.internetovom obchode fi. ****** s.r.o.(zatiaľ) nebudem menovať monitor CRT za nie malý peniaz (8983,00 Sk) dodaný zásielkovou službou dňa: 15.4.2005 (piatok okolo 18. hod.). Značkový monitor LG FLATRON 19" F900B som v sobotu pripojil na PC a po povinnom žhavení cca 2 hodiny som ho začal kalibrovať. Monitor bol absolutne vadný. Nesprávne farby, zlá základná maska a obraz ktorý sa ani cez OSD nedal nastaviť. No skrátka hrôza! Namiesto radosti - starosti. Navyše k monitoru bol dodaný český Reklamačný list s českými záručnými strediskami, ale opatrený pečiatkou nášho slovenského predajcu, s českým Reklamačným poriadkom a samozrejme s českým manuálom. Po podrobnej obhliadke obalu-krabice ( znatelne ošúchaného ) som našiel žiletkou obrezaný a oskalpovaný Kóde štítok (kúštik čiarového kódu ostalo)! V pondelok 18.4.2005, keď som písal reklamačný e-mail mi obraz na monitore vypadol - čierny obraz hoci kontrolka POWER svietila zelená. Jednoducho "šunt". Až o pol tretej t.j. 19.4.2005 sa mi konečne podarilo mejl odoslať, v ktorom som popísal všetky závady. Monitor mi fi. ******s.r.o dňa 20.4.2005 odobrala a čakal som, že mi zašlú čo najskôr druhý. Po mojich aj telefonických urgenciách mi konečne odpovedali 12. 5. 2005 toto:

" Prijemny dobry den,



pan *****, servisne stredisko bolo upozornene, ze sa blizi koniec reklamacnej doby a vyzvali sme ho na co najrychlejsie vyriesenie Vasej reklamacie.



S pozdravom ****** "

Pýtam sa a prosím o radu. Je to normálny postup predajcu pri okamžitej reklamácii ( viď.dva dni pracovného pokoja) po dodaní zakúpeného výrobku? Ako mám ďalej postupovať. Poraďte.
Miruška
14.05.05,12:40
Neviem čo ti to napísali za hlúposť, ale od 1.4.2004 je na Slovensku zavedená 2- ročná záručná doba. Spotrebiteľ má právo požadovať od predajce aby mu písomne potvrdil záručnú dobu. Ak ak nie tak predajca vydá písomný doklad o zakúpení výrobku. ( potvrdenie, daňový doklad, faktúra )

Záručná doba sa nevzťahuje na chyby vzniknuté bežným používaním, čo predpokladám nie je v tvojom prípade, vzhľadom k tomu, že si ihneď reagoval pri vzniknutí závady.
Záručná doba sa nevzťahuje na chyby, kvôli ktorým predávajúci poskytol príslušný výrobok zľavu čo tiež nie je v tomto prípade.

Takže ak ti môžem poradiť, treba napísať opätovne reklamáciu odvolať sa na novelu Občianskeho zákonníka č. 40/1964 Zb s účinnosťou od 1.4. 2004, v zmysle ktorej bola na Slovensku zavedená 2- ročná záruka na výrobky.
To znamená, že Ti odpísali absulútne neprofesionálne.
Ja by som ešte na záver listu doložila, že pokiaľ nebudú postupovať podľa uvedeného zákona, oboznámim SOI o ich spôsoboch vybavovania reklamácii voči zákazníkom.

Netreba sa dať, máš na to právo.
bepo
14.05.05,17:09
Čo myslíš pod pojmom normálny postup pri okamžitej reklamácii?Ja kupujem vo veľkosklade a keď sa mi pokazil LCD displey,zobrali mi ho že ho pošlú na opravu výrobcovi.Po troch týždňoch bol výsledok že je to neopraviteľné a dali mi zo skladu nový.Ale tie 3 týždne som si musel zabezpečiť náhradu sám,nedali mi z fleku nový.A tento postup je správny aj keď consumer unfriendly.
tomasky
14.05.05,17:18
Miruška ďakujem.

Áno aj ja si myslím, že nepostupovali správne. Monitor mi po mojej reklamácii zobrali naspäť 20.4.2005 a ja som bol od toho času "odrezaný" od sveta. Telefony mi nebrali a písať urgencie cez poštou je archaizmus. Stále som dúfal, že v zhľadom na moju okamžitú reklamáciu mi pošlú druhý monitor. Veď nakoniec kupovať cez internet je kupovať " kočku v mechu ". Musel som si požičať monitor, aby mi až teraz 12. 5. odpovedali "radostnú správu", že je v nejakom utajenom servisnom stredisku (v Čechách?). Ja nechcem repasovaný monitor a toto som im jasne aj oznámil. Tento predajca je zrejme zrelý na hĺbkovu kontrolu SOI. Asi 2 týždne pred monitorom, objednal som pre moju známu počítač za 11 000,00 Sk (len stroj) v konfigurácii (AGP grafika) a poslali jej s integr. grafikou cca o 2 000,00 Sk lacnejší, teda slabší. Ešte, že rozumiem počítačom ináč by ju dobehli. Čas letí. Oznámil som im, že takýto opravovaný monitor ak mi ho pošlú nepreberiem (výrobné číslo mám). Budem postupovať správne? A čo ďalej?
Zatiaľ Ti pekne ďakujem. tomasky
Miruška
15.05.05,17:42
Som veľmi rada, že som Ti poradila.

Napíšem Ti ešte zopár bodov, hádam Ti pomôžu:

- maximálna doba vybavenia reklamácie je 30 dní

- ak ide o chybu opraviteľnú predajca môže dať výrobok opraviť
- ak ide o chybu neopraviteľnú t. j. rozsah poškodenia je taký, že nie je možné chybu odstrániť ( možno v tvojom prípade , neviem, lebo elektronika nie je veľmi moja silná stránka ) bez viditeľného vizuálneho defektu alebo náklady na opravu presahujú cenu výrobku môže predajca:
a) výrobok vymeniť za iný rovnaký , nepoužívaný výrobok
b) vrátiť peniaze t.j. odstúpiť od zmluvy ( v tom prípade ak chyba výrobku bráni jeho ďaľšiemu používaniu a nie je možné ju odstrániť alebo ak sa trikrát po sebe zopakovala tá istá odstrániteľná chyba u toho istého výrobku , alebo ak predajca nevybavil reklamáciu v zákonom stanovenej lehote maximálne 30 dní.

Zatiaľ toľko. Ak bude treba ešte niečo, tak daj vedieť. Zatiaľ sa drž
sklenkova
15.05.05,19:06
Ja by som sa obrátila na SOI a zároveň by som im oznámila že odstupujem od zmluvy- samozrejme-zastaralo-poštou, nakoľko porušili podmienky (vypísať všetky vady) predaja (zákon od 1.4.2005 o spot. zmluvách-tak sa to tuším volá) a žiadam ich o vrátenie peňazí ,ináč sa obrátim na súd a budem žiadať aj náhradu škody, ktorú mi spôsobili, ak ju vieš preukázať
pyton
16.05.05,06:25
to sklenkova: SOI-ka ti poradí obrátiť sa na súd , že nemá kompetencie do toho zasahovať...neviem potom načo má kompetencie.:mad:
tomasky
16.05.05,10:06
Odpoviem všetkým. Ďakujem za pomoc. Všetci dýchame vzduch, aby sme žili a všetci kupujeme - aby sme žili a to je jedno či je to podnikateľ, spisovateľ, alebo predseda vlády SR. Počet pravdepodobnosti hovorí, že dnes kúpim zlý výrok ja a zajtra ty! Ide o to ako seriózne bez tvojej újmy ťa predajca vybaví.
Teraz to už môzem prezradiť. Tento predajca je " Slovenský internetový obchod na Slovensku - KARMAN Computers " so sídlom v Trenčíne. Slovenský predajca, ktorý pečiatkuje " české Záruční listy na ktorom sú len české servisné strediská, český reklamačný poriadok a samozrejme český manuál ", akoby sme boli ešte ČSFR. Úsudok si urobte sami. Že na celej čiare porušujú zákony SR si nič nerobia, (ak o tom vôbec vedia). Osobne som si na 90% istý, že tento predajca, sú len dva počítače On-line a nejaké prebalovacie stredisko - a vymetáky, nepredajné ležiaky z českej republiky von! Slováci kúpia.
kika, rozhodol som sa pre tvoj postup, ale o dve hodiny skôr, e-mailom sprílohou o odstúpení od kúpnej zmluvy. Potvrdenie o prevzatí majlu som zatial nedostal. Nevadí. Ten trik poznám aj ja. Aj ja mám na lište Pop Tray. Ak toto dopíšem idem klasikou poslať moje odstúpenie od kúpy. Tento postup som považoval v danej situácii za správny. Nerád by som bol, keby mi ten " opravený šunt " poslali (z Čiech) a ja by som v budúcnosti s ním mal ďalšie problémy. Počítačom rozumiem. Od r.1996 je to už piaty (dva poskladané) a piaty monitor (ten sa žial poskladať nedá). Dobrá rada všetkým. Kupujte na inernete len od slovenských predajcov a najlepšie v mieste bydliska a ktorí nakupujú len z veľkoskladov (slovenských) v mieste bydliska. Takýchto je však bohužial málo. Určite sa vyhnete mojim problémom. Ako nájsť " našich". Príkad:
Nájdete si int.predajcu napríklad " e-shop.sk " (w-čka som nedal aby som neaktivoval hyperlink) a dobre si pozrite stránku. Je samozrejme slovenská. Potom v GOOGLE vyhladajte českých predajcov PC a zistíte, že ich je "milion".
Ak budete mať šťastie napr. " pepa-Computers.cz " a objaví sa vám tá istá stránka len v češtine - utekajte.
Ja viem, že som toho napísal veľa (som z toho priznám unavený), ale dúfam, že týmto mojim príspevkom som niekomu niečo dal.
Ďakujem všetkým a prajem vľa podnikatelských úspechov.
tomasky
pyton
16.05.05,10:56
tomasky, ešte sa môžeš skúsiť obrátiť na združenia spotrebiteľov:


Kto poradí?



Poradenské centrá Združenia slovenských spotrebiteľov



Banská Bystrica -
Lazovná 9, 97400; tel: 088/4152 205

Bratislava - Palisády 22, 81106; tel: 07/5441 1148

Košice - Dénešova 19, 04011; tel: 095/6024 142

Nové zámky - Kapisztóryho 1, 94036; tel: 0817/42 32 64

Prešov - Požiarnická 17, 08001; tel: 091/61 17 22

Prievidza - Nám. slobody, 97101; tel: 0862/5426 941-3

Rožňava - Košu Schoppera 22, 04801; tel: 0942/7346 171

Stará Ľubovňa - Továrenská 1, 06401; tel: 0963/4326 047

Trenčín - Legionárska 5, 91105; tel: 0831/6400 400

Trnava - Trhová 2, 91701; tel: 0805/5512 342 - podľa našich zdrojov
už nefunguje

Vranov nad Topľou - Nám. slobody, 09301; tel: 0931/246 08

Zvolen - Študentská 32, 01001; tel: 0855/5331 563
tomasky
16.05.05,14:30
pyton, ďakujem za kontakty.(už ich mám uložené).
Pošt.klienta mám nastaveného, aby som dostal správu o prevzatí. Správu o prevzatí som ešte nedostal. Urobili to tak ako som očakával. pozreli si ju na serveri prečítali a buď vymazali, alebo nechali tam. " chlapci sa nevzdávajú " robia sa na mŕtvych chrobákov". Zrejme nevedia čo ďalej a študujú zákony. Nevadí, zajtra im ju donesie poštár. Ako vidím bude to ešte boj. Tak, aj takýto môže byť slovenský internetový obchod, keď kupuješ kočku v mechu! Ani sa mi nechce veriť, že TeleShop je lepší. Spôsob predaja zhodný, ale výrobok môžeš do 30 dní hoci kedy vrátiť, keď nie si sním spokojný. Aj to je len bluf?
tomasky
tomasky
17.05.05,13:12
Dobrá správa (ale ten stratený čas a nervy!)

Ďakujem Porade a všetkým, ktorí ma podporili.

Dnes som obdržal toto:

Prijemny dobry den,

pan ******* samozrejme Vase e-maily sa snazim sledovat, Vase odstupenie od kupnej zmluvy som obdrzal posunul som ho kolegyni, ktora Vam vystavi minus. fakturu a posle korunky na ucet.

Budete vyrozumeny e-mailom. Za spolupracu dakujeme.

S pozdravom

Ondrej Adamec | KARMAN.SK |

tomasky
Chobot
17.05.05,13:29
No vidís, tak nakoniec Ti predsa len vybavili reklamáciu.

Na druhej strane vsak naozaj nie sú povinní dat ti k dispozícii druhý monitor pocas doby, ked je výrobok v servise z dôvodu reklamácie. To sa deje len v tom prípade, ak tak je vyslovene uvedené v kúpnej zmluve.
Miruška
17.05.05,15:16
Ahoj Tomaky. Zaujímalo by ma čo si im napísal, či si im niečím pohrozil, alebo si len slušne uviedol 2 ročnú záručnú lehotu. Veľmi by ma zaujímalo, na čo sa chytili, lebo tá prvá odpoveď z ich strany bola úplne smiešna.
pyton
17.05.05,15:17
Chobot, v Nemecku keď sa ti pokazí auto a ideš s ním do servisu, bez zbytočných rečí a papierovačiek ti dajú kľúče od takého istého auta a povedia ti, kedy si máš prísť po svoje opravené. Pre nás nepredstaviteľná situácia.
ivet.b
22.06.06,09:00
Ahojte vospolok,
ja tu teraz vo firme riesim reklamaciu jedneho CRT monitora. Chlapik ho doniesol reklamovat uz tretikrat s tou istou chybou.
Je mi jasne, ze vyuziva moznost odstupenia od zmluvy, lebo hned na druhy den od kupy volal, ze ci by nebolo mozne monitor vratit a kupit si lepsi LCD+doplatok.
Lenze mi to riesime standartnym postupom- reklamacia v servise, zatial ten CRT vzdy opravili.
Som ale v pomykove, lebo neviem, kedy ma narok na odstupenie od zmluvy.
Ked monitor doniesol uz tretikrat alebo az po tretej vybavenej reklamacii z nasej strany?
Podla mna uz teraz, kedze nam ho doniesol uz tretikrat, cize ak nepozaduje vyslovene opravu, ma narok na vratenie penazi.
Rozmyslam dobre?