Coosom
22.10.08,08:11
Ahojte,
som malý SZČO,
blíži sa koniec roka a práve som zistil, že mi vychádza veľký základ dane, začínaju na mňa platiť milionárske dane a podobne. (základ 550 000).

Vypočítal som si, že ako SZČO budem mať veľké odvody nad 10 000.
Možno si poviete, keď si toľko zarobil ,tak na to musíš mať, ale to bola len náhoda, peniaze sa vo firme veľmi rýchlo minú.
Nemám žiadne isté mesačné zákazky a všetko záleži od štastia, získania zákazníka a podobne - ponúkam služby v oblasti IT.

Dá sa povedať, že registrujem pokles a už teraz mám problém sa "uživiť" ak zoberiem do úvahy dph, dane, náklady na prevádzku, najom..

Potreboval by som poradiť, čo urobiť, alebo ako to niektori možno vyriešili.
Nechcem nič nekalé a ani nechcem, aby to k tomu smerovalo !

Len viem, že ak budem mať takéto odvody, neutiahnem to.

Rozmýšľam o pozastavení živnosti na 12mes a založení sro.

Niekde na porade som čítal, že to niekto riešil tak, že si založil sro a sro fakturovala služby SZČO za poradenstvo do takej miery, aby si SZČO upravila základ a bežala ďalej..

Čo poviete ?

Všetkým za príspevky ďakujem.
m.hladka
22.10.08,07:34
Podobné veci si tu už preberal včera.

Pozastavenie živnosti, čo s KM ? Včera
07:36 AM Coosom
zalobaba
22.10.08,07:36
Opakovanie je matkou múdrosti..... a otcom "sériovej výroby".....
Coosom
22.10.08,07:50
Pre informáciu ostatných, nezvyknem riešiť to isté 2x v 2 témach.
Včera som sa pýtal čo s KM, aby som mal prehľad, ako sa pohnúť ďalej.
Dnes som založil inú tému, ktorá nie je totožná s predošlou.
Myslím, že aj nadpis tejto témy hovorí jasne.


Opakovanie je matkou múdrosti..... a otcom "sériovej výroby".....
Pozrela si si príspevok, o ktorom píše m.hladka, alebo si toto len tak napísala, aby bola sranda ?
Lebo keby si si ho pozrela, toto by ťa nenapadlo.
zalobaba
22.10.08,07:57
Pre informáciu ostatných, nezvyknem riešiť to isté 2x v 2 témach.
Včera som sa pýtal čo s KM, aby som mal prehľad, ako sa pohnúť ďalej.
Dnes som založil inú tému, ktorá nie je totožná s predošlou.
Myslím, že aj nadpis tejto témy hovorí jasne.


Pozrela si si príspevok, o ktorom píše m.hladka, alebo si toto len tak napísala, aby bola sranda ?
Lebo keby si si ho pozrela, toto by ťa nenapadlo.


Vrele odporúčam prečítať si etiketu porady.
davos
22.10.08,08:14
Pozdravujem coosom.mám taký istý problém - ešte horší ako Ty.
Neviem to vyriešiť.Všetko brzdia náklady do výšky 30.000 Sk ktoré si možeme dať do nákladov naraz jednorázovo.Všetky investície do firmy nad 30.000,-sk sa odpisujú 4 až 6 rokov
takže nemá zmysel nakupovať niečo.Z mojich doterajších
zisťovaní každý krok či už ukončenie živnosti,prerušenie,založenie
s.r.o prinesie len nove problémy a ešte väčšie zamotávanie sa do
do guláša podnikania a zákonov čo je pre obyčajného živnostníka
neriešiteľné.Ja osobne som už asi rezignoval -zaplatím. dospel som k tomu že nemá zmysel drieť ako somár a potom skoro o všetko prísť na dani a odvodoch.
Coosom
22.10.08,09:04
Pozdravujem coosom.mám taký istý problém - ešte horší ako Ty.
Neviem to vyriešiť.Všetko brzdia náklady do výšky 30.000 Sk ktoré si možeme dať do nákladov naraz jednorázovo.Všetky investície do firmy nad 30.000,-sk sa odpisujú 4 až 6 rokov
takže nemá zmysel nakupovať niečo.Z mojich doterajších
zisťovaní každý krok či už ukončenie živnosti,prerušenie,založenie
s.r.o prinesie len nove problémy a ešte väčšie zamotávanie sa do
do guláša podnikania a zákonov čo je pre obyčajného živnostníka
neriešiteľné.Ja osobne som už asi rezignoval -zaplatím. dospel som k tomu že nemá zmysel drieť ako somár a potom skoro o všetko prísť na dani a odvodoch.

Zdravím.
Ak som správne pochopil, tak u teba je to o to horšie, že máš aj investície nad 30 000 ?
Ja rád zaplatím aj daň aj DPH, ale nie platiť toľko do socialnej a zdravotnej.
Tak ako píšeš, aj ja zisťujem, že "driem" aby som zarobil aspoň na chod firmy nie to, aby som mal dostatok financií ešte pre seba.

Ako to budeš riešiť ? Zaplatíš, ale predpokladám, že nebudeš platiť na odvodoch až toľko a budeš to riešiť tiež sro.

Mne sa tu najviac hodí pozastavenie na rok, a potom obnovenie,
čím sa dostanem na minimum z čoho budem platiť odvody..
Ajuška
22.10.08,09:14
...Mne sa tu najviac hodí pozastavenie na rok, a potom obnovenie, čím sa dostanem na minimum z čoho budem platiť odvody..
Lenže čo budeš ten rok robiť?...:confused:... Veľa sa tu debatilo o prechode SZČ0 na s.r.o. (hlavne z dôvodu vysokých odvodov do SP)... Vyhľadaj si príbuzné témy... zorientuj sa... prípadne sa poraď so šikovným účtovníkom (ak ešte takého nemáš - najvyšší čas...) ;)
http://www.porada.sk/t92766-szco-na-s-r-o.html
Coosom
22.10.08,09:18
Lenže čo budeš ten rok robiť?...:confused:... Veľa sa tu debatilo o prechode SZČ0 na s.r.o. (hlavne z dôvodu vysokých odvodov do SP)... Vyhľadaj si príbuzné témy... zorientuj sa... prípadne sa poraď so šikovným účtovníkom (ak ešte takého nemáš - najvyšší čas...) ;)

Šikovný účtovník mi poradil založiť sro ešte tento rok a vyfakturovať na SZČO služby, čím si znížim základ.

Iná možnosť je tá o ktorej píšem, pozastaviť živnosť a žaložiť sro, rok byť len konateľom a po roku obnoviť živnosť a živnosť používať už len na výber "výplaty" zo sro.
Ajuška
22.10.08,09:21
Šikovný účtovník mi poradil založiť sro ešte tento rok a vyfakturovať na SZČO služby, čím si znížim základ.

Iná možnosť je tá o ktorej píšem, pozastaviť živnosť a žaložiť sro, rok byť len konateľom a po roku obnoviť živnosť a živnosť používať už len na výber "výplaty" zo sro.
Šikovný ako "šikovný"...:---... len treba vedieť aj počúvať...;)... k výberu "výplaty" z s.r.o. živnosť nepotrebuješ... to zvládneš aj ako spoločník/konateľ...
m.hladka
22.10.08,10:21
Šikovný účtovník mi poradil založiť sro ešte tento rok a vyfakturovať na SZČO služby, čím si znížim základ.

Iná možnosť je tá o ktorej píšem, pozastaviť živnosť a žaložiť sro, rok byť len konateľom a po roku obnoviť živnosť a živnosť používať už len na výber "výplaty" zo sro.

Len pozor na prelievanie príjmov z jednej vlastnej firmy do druhej vlastnej firmy. V takom prípade DU kontroluje obe naraz. Aby si nespadol z blata do kaluže.

Ale aj tak si myslím, že je to skoro rovnaká téma.
m.h.
davos
22.10.08,13:42
Tiež som mal tendencie riešiť to nejakým učtovaním,obchodmi,predajom tovaru ,majetku medzi
vlastnou živnosťou a s.r.o.
Bol som však upozornený na nejake "účelové obchodné vzťahy "medzi personálne prepojenými firmami za účelom znižovania daň základu -čo ti neskôr za pár rokov môže nejaká kontrola pekne spočítať takže som od toho
upustil.Poradiť vie málokto-vždy je to len teória a nikto Ti nezaručí že keď príde kontrola bude to OK.Zisťujem že "celé "učtovníctvo je len o náhode či príde alebo nepríde kontrola a čo budú kontrolovať.
Základný problém SZČO sú vysoké odvody -pokiaľ sa človeku začne dariť v biznise.
Pokiaľ máš vysoký zisk, daň zaplatíš rovnakú či si SZČO alebo s.r.o. /aspoň pokiaľ mám info/
Vysokým odvodom sa dá vyhnuť prejdením na s.r.o kde si prakticky sám určíš koľko chceš plaťiť odvody -
Zase pokiaľ nemáš o fungovaní s.r.o. ani poňatia tak ako ja -je tu riziko chýb v administratíve,učtovaní a podobne čo v konečnom dôsledku môže byť tvrdo postihnuté- výsledok -zas prídeš o peniaze.
Osobne od nového roka zakladám s.r.o ,živnosť utlmím na minimum
môj biznis mi nedovolí prerušiť ju alebo zrušiť,pretože by ma to stálo ešte viacej peňazí ako keď zaplatím vysoké odvody.
Coosom
22.10.08,15:14
Tiež som mal tendencie riešiť to nejakým učtovaním,obchodmi,predajom tovaru ,majetku medzi
vlastnou živnosťou a s.r.o.
Bol som však upozornený na nejake "účelové obchodné vzťahy "medzi personálne prepojenými firmami za účelom znižovania daň základu -čo ti neskôr za pár rokov môže nejaká kontrola pekne spočítať takže som od toho
upustil.Poradiť vie málokto-vždy je to len teória a nikto Ti nezaručí že keď príde kontrola bude to OK.Zisťujem že "celé "učtovníctvo je len o náhode či príde alebo nepríde kontrola a čo budú kontrolovať.
Základný problém SZČO sú vysoké odvody -pokiaľ sa človeku začne dariť v biznise.
Pokiaľ máš vysoký zisk, daň zaplatíš rovnakú či si SZČO alebo s.r.o. /aspoň pokiaľ mám info/
Vysokým odvodom sa dá vyhnuť prejdením na s.r.o kde si prakticky sám určíš koľko chceš plaťiť odvody -
Zase pokiaľ nemáš o fungovaní s.r.o. ani poňatia tak ako ja -je tu riziko chýb v administratíve,učtovaní a podobne čo v konečnom dôsledku môže byť tvrdo postihnuté- výsledok -zas prídeš o peniaze.
Osobne od nového roka zakladám s.r.o ,živnosť utlmím na minimum
môj biznis mi nedovolí prerušiť ju alebo zrušiť,pretože by ma to stálo ešte viacej peňazí ako keď zaplatím vysoké odvody.

Aj mne sa zdá, že ide o nekalé účtovanie a tak už nad tým nerozmýšľam.
Osobne nemám problém zaplatiť daň, DPH.. s tým počítam a aj celý rok na to odkladám, takže ma to vôbec nezaskočilo.
Skôr tie odvody , kto by platil viac ako 12 000 odovdy ?
Nebudem tu písať, ako chodím k doktorom a platím, alebo ako sa štát na mňa "..", keďže do 25r sa má o mňa postarať rodič a ja mám ešte len krátko po 24-ke a chodím na výšku a štát mi nič nedal.

Rozhodol som sa rýchlo si založiť sro a už nič nefakturovať cez SZČO.
K 31.12 pozastavím živnosť na 1 rok, a budem len konateľ.
Rok si teda dám pauzu v práci :) a od socialky.
Paula
22.10.08,15:20
K 31.12 pozastavím živnosť na 1 rok, a budem len konateľ.
Rok si teda dám pauzu v práci :) a od socialky.


Zaujímavé, pozastavený živnostník + ničnerobiaci len konateľ. A smiem sa tíško spýtať, kto Ťa bude živiť, šatiť, atp.? ;)
tuta
22.10.08,15:52
Zaujímavé, pozastavený živnostník + ničnerobiaci len konateľ. A smiem sa tíško spýtať, kto Ťa bude živiť, šatiť, atp.? ;)


Pauli, odpovedal si sám:

Nebudem tu písať, ako chodím k doktorom a platím, alebo ako sa štát na mňa "..", keďže do 25r sa má o mňa postarať rodič a ja mám ešte len krátko po 24-ke a chodím na výšku a štát mi nič nedal.
Coosom
22.10.08,16:37
Nie, odpoviem si sám !

Tuta od teba to bolo trošku hlúpe - citát, kde som chcel vyzdvihnuť to, že štát sa o mňa nestará, nie to, že budem na krku rodičov, vlastne len mami, keďže som polosirota.

Otázka kto ma bude živiť by ma ani nenapadla, lebo:
- budem konateľ a mám podiel na zisku, a je niekoľko spôsobov ako si vybrať z sro peniaze.
Ak by sa aj nedalo, tak budem žiť z toho, čo som si do teraz odložil

Koniec koncov, jedná sa len o jeden rok, a ak by sa sro darilo, prečo sa v nej nezamestňáť..