salamun
22.10.08,08:17
Dobry den!
Naša firma sa rozhodla predať určitý majetok, medzi tým aj pozemky, na ktorých je budova a ďalšie stavby. Problém je v tom, že firma, ktorá to kupuje chce, aby bol majetok ktorý je na pozemkoch rozčlenený, aby to mohli odpisovať. Niektoré časti ale my v účtovníctve neevidujeme, pretože doteraz o to nikto nedbal. jedná sa o oplotenia, spevnené plochy (parkovisko pre autá) a halu (prístrešok) pre parkovanie nákladných áut. Na prístrešok bolo vydané aj stavebné povolenie, ale nebol nikdy skolaudovaný, keďže nebol celkom dokončený, na zvyšok povolenia niesu, pretože to bola vraj iba rekonštrukcia predchádzajúcich oplotení. Ako by som tieto veci vedel zaradiť, aby som splnil všetky účtovné a daňové náležitosti a tiež ustanovenia stavebného zákona? dali sme si vypracovať znalecký posudok, takže problém s ocenením nieje. Plánujeme urobiť mimoriadnu inventúru a "nájsť" tento majetok. Môže mi tu niekto napísať aké všetky dokumenty k tomu potrebujem, prípadne aj postup účtovania aby to bolo všetko OK.
Vopred ďakujem za každý názor!
salamun
27.10.08,07:59
nikto neporadi???
adato
12.11.08,17:55
V otázke sa prelína viacero problémov:
1. S odpredajom nevidím problém - zmluvu vystavíte tak, aby ste tam mali všetky položky. Problém je však s tými, ktoré by mali byť zapísané na liste vlastníctva - prístrešok pre parkovanie (ak tam bolo stavebné povolenie, malo by byť aj kolaudačné). Toto bude potrebné dotiahnuť s úradom.
2. Oplotenie je charakterizované v stavebnom zákone ako drobná stavba, teda tu malo byť asi len ohlásenie.
3. Dosť ma zaujalo aj to, že tieto položky majetku chcete nájsť pri inventúre.
Ako ste účtovali náklady na obstaranie? To, čo ste investovali do kúpy a výstavby nemalo skončiť v nákladoch roka, ale na účtoch obstarania a následne sa malo zaradiť.
salamun
13.11.08,20:47
no s nakladmi je to tazsie. to vsetko velmi dobre viem, co ste napisali. Niektore veci boli v nakladoch postupne (pravdepodobne davno pred tym ako som do firmy prisiel ja), niektore v nakladoch neboli vobec, pretoze napr halu "zohnali" konatelia niekde "len tak" bez dokladov. skolaudovana nieje, pretoze nebola dokoncena (zrejme sa nieco nedotiahlo do konca) takze je to trosku komplikovanejsie. ale aj tak velmi pekne dakujem za prispevok. potesilo ma, ze aspon niekto reagoval
thx
jonatanmika
15.11.08,04:06
3. Dosť ma zaujalo aj to, že tieto položky majetku chcete nájsť pri inventúre.
Ako ste účtovali náklady na obstaranie? To, čo ste investovali do kúpy a výstavby nemalo skončiť v nákladoch roka, ale na účtoch obstarania a následne sa malo zaradiť.



Najlepšie je "nájsť" to pri inventúre už "odpísané" .