apo
22.10.08,10:03
§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku
(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.
-------------
Znenie textu zákona je zrozumiteľné. Až v nasledujúcom období po období nadobudnutia investičného majetku (rozumiem v nasledujúcom roku) sa zisťuje či nedošlo k zmene účelu použitia.
-------------
Včera som bol na školení DPH a lektorka podľa Metodického pokynu počítala príklady na dopad vyúčtovania odpočítanej dane pri nadobudnutí IM v prípade, že je používaný čiastočne, alebo úplne na činnosti oslobodené od dane (koeficientovanie).

Podľa Metodického pokynu sa nerobil prepočet PRVÝ KRÁT V NASLEDUJÚCOM roku, ale v poslednom daňovom priznaní roka v ktorom bol IM nadobudnutý.
-------------
Upozornil som na tento rozpor lektorku. Bola tým zaskočená a odporúčala v prípade daňovej kontroly sa odvolávať na text zákona keďže sme v prvom roku nerobili prepočet.
-------------

Prosím o info aký je správny postup a bude super ak bude aj overený daňovou kontrolou.

Ďakujem.

apo
Marína
22.10.08,09:52
časť citátu:

§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku
(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.
-------------
Znenie textu zákona je zrozumiteľné. Až v nasledujúcom období po období nadobudnutia investičného majetku (rozumiem v nasledujúcom roku) sa zisťuje či nedošlo k zmene účelu použitia.
-------------

Lenže zdaňovacím obdobím podľa § 77 ZoDPH je kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok(zdaň. obdobie 1 roka platí pre DzP) a podľa ods.
(5) Úpravu odpočítanej dane platiteľ vykoná v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom zmenil účel použitia investičného majetku. Platiteľ postupuje pri úprave odpočítanej dane podľa prílohy č. 1. Na účely výpočtu úpravy dane odpočítanej pri investičnom majetku sa daň, ktorú platiteľ nemôže odpočítať, považuje za odpočítanie dane vo výške 0.
apo
22.10.08,10:28
Ďakujem pekne.

:rolleyes:Nestačí si prečítať iba jeden odstavec §, ale celý.

Dám ešte jednu podotázku:
Ako sa naloží z pohľadu dane z príjmu s hodnotou DPH, ktorá sa na základe prepočtu podľa prílohy č. 1 vráti do štátneho rozpočtu.

Predpokladám, že sa zaúčtuje ako náklad na hospodársku činnosť a nebude meniť vstupnú cenu investičného majetku.

Ďakujem.

apo
apo
22.10.08,10:34
Ešte jedna otázka.

Majetok bol skolaudovaný a zaradený do majetku v decembri. Takže nasledujúce obdobie už bolo v novom roku.

Myslím, že v tomto prípade stáli pri mne všetci svätí.

Je to tak?

apo
Vladimír Ozimý
22.10.08,10:50
Ďakujem pekne.

:rolleyes:Nestačí si prečítať iba jeden odstavec §, ale celý.

Dám ešte jednu podotázku:
Ako sa naloží z pohľadu dane z príjmu s hodnotou DPH, ktorá sa na základe prepočtu podľa prílohy č. 1 vráti do štátneho rozpočtu.

Predpokladám, že sa zaúčtuje ako náklad na hospodársku činnosť a nebude meniť vstupnú cenu investičného majetku.

Ďakujem.

apo

z pohľadu zákona o dani z príjmov dph ktorá sa nedá nárokovať je súčasťou základu dane ako daňový výdavok (§19 ods. 3 písm. k).
Marína
22.10.08,12:15
Ešte jedna otázka.

Majetok bol skolaudovaný a zaradený do majetku v decembri. Takže nasledujúce obdobie už bolo v novom roku.

Myslím, že v tomto prípade stáli pri mne všetci svätí.

Je to tak?
apo
Rozhodujúce je, kedy došlo k zmene použitia inv. majetku.
Citujem časť komentára k §54 ods.1
Úprava sa vykoná v tom roku, kedy dôjde k zmene použitia kúpeného investičného majetku alebo investičného majetku vytvoreného vlastnou činnosťou.
apo
23.10.08,15:52
Ďakujem za rady, ale ešte sa budem pýtať nakoľko mám z toho časový chaos a hľadám dôvod prečo sa to NEDALO urobiť skôr.

1. Mám objasnený pojem nasledujúce zdaňovacie obdobie.
Čas na zisťovanie zmeny účelu použitia začína až v zdaňovacom období, ktoré nasleduje po kolaudácii.
2. Odtsavec (5) §54 hovorí: Úpravu odpočítanej dane platiteľ vykoná v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom zmenil účel použitia investičného majetku.

Otázka:
Ak sa mám podľa odseku č. 1 zaujímať o zmenu účelu použitia v nasledujúcom zdaňovacom období v prípade ktorý riešim nemusí byť jednoduché splniť odrazu odstavec 1 aj 5 ak kolaudácia prebehla v decembri. V prípade štvrťročného platcu dane mám čas riešiť problém okolo 20. apríla.

Prosím o zdroj kde je publikovaný komentár k §54 ods. 1 z ktorého je citát.

Zatiaľ toľko a ďakujem.

apo
Marína
23.10.08,16:20
Tiež vidím rozpor medzi ods. 1 a 5. Komentár k § 54 citovaný z Poradca 5-6/2008.
apo
18.08.09,17:49
Opäť sa vraciam k §54.

Klient koeficientuje, lebo má príjmy z nájmu od neregistrovaných nájomcov a meniť postup nebude, lebo nechce im zdvihnúť nájomné o DPH aj keď by dnes už mohol.

Tento nešťastník si kúpil osobné motorové vozidlo kategórie N1 takže s odpočtom DPH.

Čítam §54 a uniká mi ako mám postupovať.

Začnem tak, že odpočítanú DPH z OMV kat. N1 budem krátiť koeficientom a ďalej sa budem riadiť §54/3c?

Potom budem sledovať zmenu ročného koeficientu?
Ak bude medziročná zmena hodnoty koeficientu väčšia ako 0,1 budem postupovať AKO pri zmene účelu použitia podľa postupu z prílohy č. 1 v zákone o DPH?

Zmenu budem posudzovať PLUS, alebo MÍNUS?

A budem to robiť celých 5 rokov?

:confused:Ja sa z toho asi pominiem.

apo
apo
23.08.09,10:35
Priatelia Poraďáci.

:mee:Nik sa nenajde čo mi potvrdí, že :

1. Pri investičnom majetku sa hneď pri obstaraní uplatní koeficient.
2. A až následne sa bude 10 rokov sledovať zmena účelu použitia.


Ďakujem.

apo
Stefan2005
23.08.09,11:49
Priatelia Poraďáci.

:mee:Nik sa nenajde čo mi potvrdí, že :

1. Pri investičnom majetku sa hneď pri obstaraní uplatní koeficient.
2. A až následne sa bude 10 rokov sledovať zmena účelu použitia.


Ďakujem.

apo


Onoho času, keď sme účtovali o koeficiente, tak sme ho uplatňovali hneď pri obstaraní majetku.
Zmenu účelu použitia sme sledovali, ak bol pri majetku uplatnený plný odpočet DPH. Ak sme vedeli, že sa bude používať i na "koeficientované" činnosti, tak sme radšej hneď uplatnili koeficient, aby sme v budúcnosti nemuseli prepočítavať dopad zmeny účelu použitia...
betka
23.08.09,12:27
Zmena účelu použitia:
Budovu prenajímam 50% v režime DPH a 50% ako oslobodené od DPH.
Obstarala som budovu za 119 tis. vrátane DPH v roku 2008

Mám nárok na odpočítanie DPH vo výške 50%, teda 9500 €., tento majetok používam na služby s možnosťou odpočítania DPH.
Suma dane bola odpočítaná podla par. 49/4 a následne par. 50.
OK?

A teraz:
V 8/2009 sa rozhodnem, že pri mojom prenájme opäť dôjde k zmene účelu použitia majetku, a to na účel s možnosťou odpočítania dane 49/2, teda z k na 1 v druhom roku používania DHM (k je koeficient, nekomentujem ďalej, máme prílohu), k sa u nás rovnalo k 0,5 v roku 2008.

A tento rok 2009 začnem prenajímať 80% v režime DPH a 20% oslobodené. Po končení roka bude moj koef. 0,8 (píšem to jednoducho, ak by stav nastal k 1.1.2009, koef. vždy vyjde ináč, počítam na konci roka, chápeme sa je to len pre ilustráciu) koef. roku 2009

= 19 000*0,8

náš vzorec z prílohy: DD=((19 000x(0,8-1))/10)x9=-3420€
Vykonám úpravu odpočítanej dane, teda odpočítam dodatočne sumu 3420 €. v 12/2009

[B]
apo
23.08.09,13:14
Ďakujem Betke, príspevok ešte ho budem podrobne študovať.

Problém, ktorý riešim je trochu v inej polohe ako budova v Betkinom príspevku, lebo sa týka nadobudnutia majetku počas obdobia keď už niekoľko rokov počítam koeficient.

Preto zopakujem moje otázky:
1. Pri nadobudnutí nového majetku budem krátiť odpočet DPH koeficientom určeným na konci roka 2008.
2. Budem musieť 10 rokov sledovať zmenu hodnoty koeficientu na konci roka oproti koeficientu uplatňovanému v bežnom roku. Ak sa koeficient zmení o viac ako 10 percent bude to považované za zmenu účelu použitia a prepočítam odpočítanú DPH z osobného motorové vozidla kategórie N1 podľa prílohy č. 1 zákona o DPH tak ako je uvedené v príklade od Betky?


Ďakujem.

apo


P.S.
Páčilo by sa mi ak by to bolo ako uvádza Štefan2005, ale zrejme to tak nieje a preto pátram po podrobnostiach, aby som nekrátil DPH 2x ako to tak zákon o DPH nechce.
betka
23.08.09,13:51
Mňa Apo poplietla jedna vec obdobie 10 rokov sa viaže k: budovám, stavebným pozemkom, bytom, nadstavbyy, prístavby....

5 rokov sa mi viaže k hnutelným veciam ako sú tvoj NA N1, prečo chceš počítať 10 rokov zmenu? Len 5 rokov.
Skús ešte raz čítať odsek 4.
Stefan2005
23.08.09,13:58
...Páčilo by sa mi ak by to bolo ako uvádza Štefan2005, ...

Citácia z metodického pokynu DRSR k úprave dane pri IM

"V § 54 zákona o DPH sa zavádza povinnosť dodatočnej úpravy odpočítanej dane, ak platiteľ zmení po odpočítaní dane použitie IM. Dodatočná úprava odpočítanej dane by nemala byť bežnou záležitosťou u platiteľov dane, nakoľko platiteľ dane bežne nemení charakter svojej podnikateľskej činnosti (zo zdanených plnení na plnenia oslobodené od dane a naopak), a preto dodatočná úprava už odpočítanej dane by mala byť skôr výnimkou, ako pravidlom. V praxi sa úprava týka často zmeny účelu použitia stavby alebo jej časti.

Platiteľ dane pri kúpe IM spravidla vie, na aké podnikateľské aktivity má tento IM slúžiť. Platiteľ pri odpočítavaní dane zaraďuje prijaté tovary a služby do jednej z troch skupín (§ 49 ods. 2 až 4 zákona o DPH) podľa toho, či má nárok na odpočítanie dane v plnej výške, alebo nemá nárok na odpočítanie dane, alebo má nárok len na pomerné odpočítanie dane."

... teda my sme nemenili charakter svojej podnikateľskej činnosti a dopredu sme vedeli účel využitia IM :)....
JankaO
23.08.09,15:24
Za zmenu účelu použitia IM, pri ktorom platiteľ odpočítal pomernú výšku dane, sa považuje aj zmena výšky ročného koeficientu (§ 50 ods. 4) o hodnotu väčšiu ako 0,10 (to zn., že ak v nasledujúcich štyroch, pri hnuteľnom mejetku, resp. deviatich rokoch, pri nehnuteľnom majetku, dôjde k zmene nahor alebo nadol hodnoty ročného koeficientu o viac ako 0,10 – vznikne platiteľovi povinnosť upraviť odpočítanú daň).
apo
23.08.09,17:19
Ďakujem milí poraďáci.

Áno 10 rokov by som nesprávne aplikoval pri hnuteľnom majetku, 5 je správne ako píše Betka.

Na margo Štefana aj my vieme, že nadobudnutý majetok bude používaný na zabaezpečenie príjmov oslobodených aj neoslobodených od dane, z toho dôvodu krátim odpočet dane hneď pri nadobudnutí.

JankaO ma uistila v tom, že medziročná zmena ročného koeficientu o viac ako 10% teda o 0,1 je zmenou účelu použitia. Ešte že to nemusíme sledovať pri hnuteľnom majetku 10 rokov.

Fajn ste super.

Ešte jedna kontrolná otázka.

Popri tom, že koeficientujeme, nadobúdame nehnuteľný majetok vlastnou činnosťou. Výstavba nehnuteľnosti trvá už druhý rok.

Dúfam, že postupujem správne ak DPH zo vstupov do investície odpočítavam v plnej výške. Nehnuteľnosť bude v budúcnosti prenajímaná a samozrejme nemožno vylúčiť možnosť, že bude prenajímaná aj neplatičom dane.

§ 54 (Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku) odstavec 1 hovorí:

(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.


Takže až po aktivácii majetku budem zisťovať zmenu účelu použitia?


Ďakujem.

apo
zukana
15.07.10,09:01
Viete ja sa chcem tiež opýtať.
Stavali sme budovu - polyfunkčný dom od roku 2008 na vlastné náklady. Tu sme si odpočítali dph na vstupe z materiálu a prác v plnej výške.
Stavba nie je dokončená.
V tomto roku sme požiadali stavebný úrad o zmenu účelu pred dokončením.

Takže teraz máme rozostavanú stavbu rodinný dom - 3 bytové jednotky.
Ako, kedy a v akej výške máme upraviť odpočítanú dph??? kolaudácia ešte nebola a bude možno až o rok ak nie o viac.

A ešte, samozrejme je tu možnosť, že v budúcnosti budeme tieto byty
prenajímať s najväčšou pravdepodobnosťou neplatcom DPH. Má to vplyv na niečo???
ROLETA
06.12.10,07:03
ahojte poradaci,
velakrat mi uz porada pomohla pri mojich otázkach. pridávam prvýkrát, tak snád správne a niekto sa co najskor najde, kto mi pomoze.
Firmy xy postavila bytovku, v ktorej je 16 bytov. dph si odpočítala celú zo vsetkych bytov pretoze boli urcené na predaj. časť z nich predali. koeficient v predchádzajúcich rokoch bol 1, takze bez problemov.
kedze trh sa vyvinul tak ako je to teraz, tak firma nechce predávat tieto byty za nízke ceny, preto sa rozhodli, ze niektoré z nich budú prenajímat.
mam otazku. mozem povazovat bytovku ako jeden celok, aby firma nemusela prepocitavat dph, kedze tieto byty v budúcnosti chce aj tak predat?/myslím zmenu účelu použitia/ alebo musím z bytov /z kazdeho samostatne/ cast dph vratit?
a pokial aj tieto byty prenajíma a koeficient sa nezmení o viac ako 0,1 aj tak by musela cast dph z odpoctu bytov vracat? ale mam zmenu účelu pouzitia nehnutelnosti riesit az ked sa mi koeficient zmení o viac ako 0,1. PROSÍM!!! dakujem :-)
KEJKA
06.12.10,11:34
Viete ja sa chcem tiež opýtať.
Stavali sme budovu - polyfunkčný dom od roku 2008 na vlastné náklady. Tu sme si odpočítali dph na vstupe z materiálu a prác v plnej výške.
Stavba nie je dokončená.
V tomto roku sme požiadali stavebný úrad o zmenu účelu pred dokončením.

Takže teraz máme rozostavanú stavbu rodinný dom - 3 bytové jednotky.
Ako, kedy a v akej výške máme upraviť odpočítanú dph??? kolaudácia ešte nebola a bude možno až o rok ak nie o viac.

A ešte, samozrejme je tu možnosť, že v budúcnosti budeme tieto byty
prenajímať s najväčšou pravdepodobnosťou neplatcom DPH. Má to vplyv na niečo???
Miesto polyfunkčnej budovy teraz máte neskolaudovaný RD, je tak? Zmena účelu prebehla na stavebnom úrade.
Z hľadiska DPH - zmena účelu nenastala. Ak by si tenmto RD predala, či už pred alebo po kolaudácii, tak odvedieš DPH.
Zmenu účelu z pohľadu DPH rieš, až keď začneš dosahovať príjmy od DPH oslobodené.



ahojte poradaci,
velakrat mi uz porada pomohla pri mojich otázkach. pridávam prvýkrát, tak snád správne a niekto sa co najskor najde, kto mi pomoze.
Firmy xy postavila bytovku, v ktorej je 16 bytov. dph si odpočítala celú zo vsetkych bytov pretoze boli urcené na predaj. časť z nich predali. koeficient v predchádzajúcich rokoch bol 1, takze bez problemov.
kedze trh sa vyvinul tak ako je to teraz, tak firma nechce predávat tieto byty za nízke ceny, preto sa rozhodli, ze niektoré z nich budú prenajímat.
mam otazku. mozem povazovat bytovku ako jeden celok, aby firma nemusela prepocitavat dph, kedze tieto byty v budúcnosti chce aj tak predat?/myslím zmenu účelu použitia/ alebo musím z bytov /z kazdeho samostatne/ cast dph vratit?
a pokial aj tieto byty prenajíma a koeficient sa nezmení o viac ako 0,1 aj tak by musela cast dph z odpoctu bytov vracat? ale mam zmenu účelu pouzitia nehnutelnosti riesit az ked sa mi koeficient zmení o viac ako 0,1. PROSÍM!!! dakujem :-)
prepočítať OC na jednotlivé byty musíš, veď ak ich budeš predávať postupne, musíš riešiť aj vyradenie bytu z majetku, bez prepočtu to vedieť nebudeš.
Zmenu účelu riešiš na konci roka podľa dosiahnutých výnosov oslobodených od DPH. Podľa výsledku prepočtu vrátiš, alebo aj nevrátiš časť DPH.
ROLETA
06.12.10,11:45
ja som skôr riesila to, ze ked mi za firmu vyjde na konci roka koeficient napr. 0,94 a predch. rok bol jedna, tak nemusim robim zmenu ucelu pouzitia vobec? aj ked 2 byty sa zatial pouzivajú na prenajom pre neplatcu dph? takze by som nemusela vratit cast z odpocitanej dph?
KEJKA
06.12.10,12:10
koeficient ti kráti DPH zo vstupov.
Ja by som vrátila časť DPH, ktorá sa vzťahuje na tie dva byty.
Ale považujem to za diskutabilné - nevidím oporu v zákone ani pre jedno ani pre druhé.
chcela som sa oprieť o hranicu IM, ale tá sa týka hnuteľných vecí.
Z_DPH hovorí o bytoch a ty dva byty máš využívané na príjmy oslobodené. Ten koeficient sa uvádza so slovíčkom "aj", takže tým by som sa neobhajovala.
(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 3 319, 39 eura a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)
ROLETA
06.12.10,12:24
Práve to nemozem najst ale v jednom metodickom pokyne bolo ze pokial mi na konci roka nevyjde celkový koeficient nizsi oproti predch.roku o viac ako 0,10 tak nemusim vobec riesit zmenu ucelu pouzitia. takze mi vychadzalo ze pokial sa dostanem ku koef. 0,91 a viac tak nebude ziadna zmena úcelu pouzitia. ale som z toho blbec kedze viem ze tieto 2 byty sa prenajimajú neplatitelom dph. z prijatých faktúr a ost. vecí na tieto byty viem, ze dph neodpočítam. ale co s tou dph z bytu ??? :-((
Stefan2005
06.12.10,12:30
Práve to nemozem najst ale v jednom metodickom pokyne bolo ze pokial mi na konci roka nevyjde celkový koeficient nizsi oproti predch.roku o viac ako 0,10 tak nemusim vobec riesit zmenu ucelu pouzitia. takze mi vychadzalo ze pokial sa dostanem ku koef. 0,91 a viac tak nebude ziadna zmena úcelu pouzitia. ale som z toho blbec kedze viem ze tieto 2 byty sa prenajimajú neplatitelom dph. z prijatých faktúr a ost. vecí na tieto byty viem, ze dph neodpočítam. ale co s tou dph z bytu ??? :-((

V tom metodickom pokyne stojí:

"Úpravu odpočítanej dane platiteľ nevykoná, ak absolútna hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia IM vypočítaná podľa vzorca v prílohe č. 1 zákona o DPH predstavuje hodnotu 0,10 a menej. Hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia IM je rozdiel čísla A a čísla B podľa horeuvedeného vzorca. To znamená, že ak napríklad platiteľ dane pri kúpe IM odpočítal daň v plnej výške a v nasledujúcom roku začal IM používať na činnosti s možnosťou odpočítania dane, ako aj na činnosti bez možnosti odpočítania dane, čiže zmenil účel použitia IM, mal by postupovať podľa § 54 zákona o DPH. Avšak vzhľadom na to, že platiteľovi vyšiel ročný koeficient v nasledujúcom roku 0,94, následne potom aj hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia bola menšia ako 0,10 (1 – 0,94 = 0,06), platiteľ nie je povinný vykonať úpravu odpočítanej dane."

tu si ho môžeš stiahnuť:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/odpocimmp.pdf
ROLETA
06.12.10,12:49
uffff, tak to mi odlahlo. dakujem, presne toto som myslela. som rada, ze mi to niekto odobril a z odpočítanej dph z bytu nemusim nic vratit. majitelia by sa moc nepotesili, aj ked si nedajú poradit ohladom prenajmu a potom to musim ja takto riesit.
este ked mi tak pekne odpovedas, mozem v rychlosti otazku?
v tejto novostavbe im zostali holobyty, kde dali teraz urobit podlahy a kupelne. je to technické zhodnotenie ked predtym tam ziadne neboli? a kuchynská linka a zariadenie bytu? to zariadenie bude účtované asi samostatne ale kuchynská linka a vstavané skrine sú tam namontované napevno a nebudú si ich moct vymontovat, takže to patrí tiez k bytu?
apo
06.12.10,12:56
Na Porade vyhľadaj aj moje príspevky kde je popísaný postup ako obísť zmenu účelu použitia v prípade nájmu novej nehnuteľnosti osobám neregistrovaným na DPH.

Robí sa to tak, že sa nájde, alebo vytvorí správca nehnuteľnosti, ktorý bude registrovaný na DPH. Správca bude mať celú budovu v nájme. Jednotlivé byty budú v podnájme správcu. Správca bude počítať koeficienty, ale už nebude dochádzať ku zmene účelu použitia u vlastníka nehnuteľnosti.

apo
ROLETA
06.12.10,13:01
oki, dakujem. určite to pozriem. budeme musiet nieco vymysliet kvôli dalsim rokom.
a odpovie mi niekto na druhu cast mojej predchádzajúcej otázky. aj ked je mimo temy. vdaka :-))) musim sem castejsie chodit, nech sa naucim lepsie pracovat s poradou.
KEJKA
06.12.10,13:31
.............................
............................................
v tejto novostavbe im zostali holobyty, kde dali teraz urobit podlahy a kupelne. je to technické zhodnotenie ked predtym tam ziadne neboli? a kuchynská linka a zariadenie bytu? to zariadenie bude účtované asi samostatne ale kuchynská linka a vstavané skrine sú tam namontované napevno a nebudú si ich moct vymontovat, takže to patrí tiez k bytu?
podľa mňa ide o TZ budovy, resp. bytu. zatiaľ z holobytov nemáš výnosy, tak by som zvýšila OC bytov aj v prípade, že TZ bude pod limitom.
ROLETA
06.12.10,13:42
ano, to si myslim aj ja. ale to zariadenie ako sedačku, TV a pod. mozem účtovat podla ceny bud do majetku firmy alebo rovno 5..? tieto nakupene veci totiz nevedia, kde presne skoncia.
Brouk
13.12.10,18:15
Nechápem tento paragraf: čiže ked sme kupili budovu v roku 2003 a odpočítali sme si DPH v plnej výške, takže ak túto budovu by sme chceli predať v roku 2010 bez DPH muselí by sme rátať koeficiet, bola by to zmena učelo použitia IM.?
apo
13.12.10,18:45
Zmena účelu použitia je to, že sa obstaral majetok, odpočítala sa z jeho ceny DPH, ale príjmy z požívania tohoto majetku su zo zákona oslobodené od DPH.

Zmena účelu použitia je v tom, že majetok nepoužívame na príjmy ku ktorým sa nesmie účtovať DPH. Ak majetok po nejakom čase predáme dôjde opäť ku zmene účelu použitia a síce v tom zmysle, že príjem už bude s daňou (ak náhodou nemáme možnosť výberu) a potom sa opäť podľa vzorcov v zákone prepočítava DPH a upravuje odvod DPH.

To čo som uviedol je len v hrubých rysoch naznačený princíp. Samostatným čítaním zákona sa dosť ťažko dopracuješ k úplnému pochopeniu celého okruhu problému. Hľadaj v odborných publikáciách príklady a na príkladoch pochopíš ako to finkuje a hlavne či sa ťa tento problém vôbec týka.

apo
a_je_to
14.12.10,11:39
Nechápem tento paragraf: čiže ked sme kupili budovu v roku 2003 a odpočítali sme si DPH v plnej výške, takže ak túto budovu by sme chceli predať v roku 2010 bez DPH muselí by sme rátať koeficiet, bola by to zmena učelo použitia IM.?

Áno, máš dve možnosti. Buď predáš budovu s DPH 19 % z predajnej ceny, alebo ju v zmysle § 38, ods. 1 predáš bez DPH, ale z pôvodne odpočítanej DPH pri obstaraní vrátiš za 12/2010, resp 4 Q 2010 =4/10 do štátneho rozpočtu – podľa § 54, ods. 1 a 7.
Ak budova aspoň „drží“ pôvodnú cenu, tak druhá alternatíva mi pripadá výhodnejšia.
LADIDO
24.05.11,19:13
Zmena účelu použitia je to, že sa obstaral majetok, odpočítala sa z jeho ceny DPH, ale príjmy z požívania tohoto majetku su zo zákona oslobodené od DPH.

Zmena účelu použitia je v tom, že majetok nepoužívame na príjmy ku ktorým sa nesmie účtovať DPH. Ak majetok po nejakom čase predáme dôjde opäť ku zmene účelu použitia a síce v tom zmysle, že príjem už bude s daňou (ak náhodou nemáme možnosť výberu) a potom sa opäť podľa vzorcov v zákone prepočítava DPH a upravuje odvod DPH.

To čo som uviedol je len v hrubých rysoch naznačený princíp. Samostatným čítaním zákona sa dosť ťažko dopracuješ k úplnému pochopeniu celého okruhu problému. Hľadaj v odborných publikáciách príklady a na príkladoch pochopíš ako to finkuje a hlavne či sa ťa tento problém vôbec týka.

apo
Čítam túto diskusiu lebo mám podobný problém, ale nenašiel som situáciu podobnú mojej. Naša spoločnosť kúpila v r.2007 nebytové priestory v ktorých má vlastné kancelárie, odpisuje si ich ale neprenajíma ich nikomu. Odpočítali sme si z ceny DPH pri kúpe.
Teraz rozmýšlame že priestory v r.2011 predáme. Otázka je či dôjde k zmene účelu použitia a mame upravovať odpočítanú daň. Chceli by sme priestory predať bez DPH.
Z mojho pohladu §54 ods. 3a nebol naplnený lebo investičný majetok z ktoreho sme odpočitali DPH sme nepoužívali na na dodanie tovarov a služieb bez možnosti odpočtu alebo s možnosťou pomerného odpočtu.
apo
25.05.11,03:27
Pri predaji nehnuteľnosti je tako:

Do 8 rokov od prvej kolaudácie sa musí vždy predať za cenu s DPH.
Potom sa môžete rozhodnúť.
Ak sa predaj urobí s DPH je to bez ďalších komplikáciií. Ak sa predaj urobí za cenu bez DPH dôjde ku zmene účelu použitia, ale ktorá daň sa prepočítava a kráti neviem. Pred x rokmi koeficientom sa upravovala všetka daň na vstupe, ako je to teraz neviem, musíš dohľadať v zákone.

apo
nika224
12.08.11,07:41
Chcela by som tiež poprosiť o radu, lebo normálne teraz neviem, či som si § 54 dobre vysvetlila.
Predávame budovu, na ktorú môžem uplatniť oslobodenie, vzhľadom k tomu, že túto budovu sme kúpili a aj užívame už od r.1995. Na tejto budove prebiehala v r. 2008-2009 rekonštrukcia - niečo bolo účtované do opráv, no niečo bolo zaradené ako technické zhodnotenie tejto budovy. Dobre chápem, že ak uplatním oslobodenie od DPH pri predaji budovy (ak by som predávala neplatiteľovi DPH), tak budem musieť vrátiť časť DPH z tej rekonštrukcie?
KEJKA
12.08.11,20:16
áno, treba prehodnotiť odpočítanú DPH a pomernú časť odvieťs ako DP DPH.
ALIBABKA
25.10.11,07:49
Dobrý deň, a ak živnostník, ktorý má budovu v osobnom vlastníctve,a urobil rekonštrukciu ,ktorá je v už v JU živnostníka,je plátca dph ,sa po 8 rokoch rozhodol zatvoriť prevádzku,aj tu sa musí robiť úprava dph vzhľadom na zmenu účelu?
KEJKA
25.10.11,07:55
áno, zmena účelu sa sleduje 20 rokov, ale sú prechodné ustanovenia.
ALIBABKA
25.10.11,16:12
DAKUJEM
alicacka
06.02.15,06:04
Prosím Vás, vedel by mi niekto povedať, či sa toto ustanovenie použije aj v prípade, ak podnikateľ pri kúpe osobného auta odpočítal plne DPH a nasledujúci rok ho začal využívať aj na súkromné účely. Má povinnosť aj v tomto prípade upraviť odpočítanú DPH ? Alebo tento § 54 sa viaže na celkom iné? Vopred veľmi pekne ďakujem.