AdrianaA
22.10.08,12:07
Kupujeme pozemok na stavbu domu. Predávajúci nám navrhol, aby sa do zmluvy uviedla podstatne nižšia suma ako v skutočnosti zaplatíme s tým, že nám zniži cenu pozemku o 100 tis. Skk. Na tomto pozemku plánujeme postaviť dom, takže v najbližšej dobe ho neplánujeme predať. Mám však obavy urobiť takýto krok. Aký je Váš názor ?
mona091
22.10.08,10:19
a aky ma dovod, ze chce znizit cenu?
(dan z prevodu sa neplati, dan z predaja nehnutelnosti podla podmienok, ze by vyporiadanie?)
aksas2
22.10.08,10:21
a aky ma dovod, ze chce znizit cenu?
(dan z prevodu sa neplati, dan z predaja nehnutelnosti podla podmienok, ze by vyporiadanie?)
plati sa dan z prijmu, ktoru tvori 19% z rozdielu medzi nadobudacou cenou a cenou, za ktoru to preda, takze je myslim uplne jasne o co mu ide:)
mona091
22.10.08,10:25
nie je to uplne jasne,
pretoze pri splneni podmienok nemusi platit dan z prijmu, a keby platil, zalezi, o kolko chce uviest nizsiu cenu, zo 100 tisic usetri na dani 19000, ale chce dat zlavu 100 tisic, takze o aku sumu chce znizit predajnu cenu pri zlave 100 tisic?
AdrianaA
22.10.08,10:25
Áno , ide mu o daň z príjmu. On kúpil veľký pozemok, rozparceloval to a teraz to predáva na výstavbu rod.domov. Mňa však zaujímajú moje riziká.
aksas2
22.10.08,10:31
Áno , ide mu o daň z príjmu. On kúpil veľký pozemok, rozparceloval to a teraz to predáva na výstavbu rod.domov. Mňa však zaujímajú moje riziká.
V každom prípade, pokiaľ to neplánuješ predať do piatich rokov, tak si treba zvážiť, či Ti to stojí za to. Možem len doplniť, že čo sa týka katastra, v minulosti bol povinný poskytovať súčinnosť daniarom (zasielal im jedno vyhotovenie zmluvy) v súčasnosti už takúto povinnosť nemá.
mona091
22.10.08,10:33
v pripade akychkolvek reklamacii - napadnutia kupnej zmluvy, vzdy budete mat narok vychadzajuci zo sumy uvedenej v KZ, pripadne rozne zlavy, nedodraznia zmluvnych podmienok a pod.,

dalej, ak by ste nahodou ziadali o uver na vystavbu, klienti vyuzivaju refundovanie kupnej sumy za pozemok, ktorou si nahradzaju prvu tranzu,

dokladovanie kupnej sumy sa da vyuzit aj pri inych zameroch,
AdrianaA
22.10.08,10:43
Na tom pozemku plánujeme stavať rod. dom . Chceme začať buď na jeseň 2009 alebo jar 2010. Chceli by sme tam aj bývať. Takže ho zrejme nepredáme. Život však prináša zmeny a neviem čo bude zajtra a nieto ešte o 5 rokov. Čo sa týka financovania domu, tak to máme vyriešené. Ja aj manžel máme vlastné 3 izbové byty. V súčasnosti bývame v mojom, lebo je lepšie riešený a aj väčší. Takže v prípade úveru by sme zakladali byty a nie pozemok. Skôr ma trápia reklamácie kúpnej zmluvy.
mona091
22.10.08,10:57
neviem do akej miery mate osetreny predaj pozemku - pravne vztahy, geometricke zameranie, vyjadrenia existujucich vedeni, uzemny plan obce a i.,
ja by som to riesila cez pravnika
AdrianaA
22.10.08,11:17
neviem do akej miery mate osetreny predaj pozemku - pravne vztahy, geometricke zameranie, vyjadrenia existujucich vedeni, uzemny plan obce a i.,
ja by som to riesila cez pravnika
Je tam jeden vlastník na LV. Celý pozemok získal vydržaním pred cca. 2 rokmi a následne ho rozparceloval. Dnes je už predaná polovička parciel. Je spravený geometrický plán. K dnešnému dňu je tam voda, plyn, postavená trafostanica alebo ako sa to volá a do mesiaca by mala byť elektrina. V obci zatiaľ nie je kanalizácia, ale už sú plány a má sa do 2 rokov realizovať. Obec má túto lokalitu v územnom pláne určenú na výstavbu rod.domov. Právnika sme už navštívili, ale toto o cene nám bolo navrhnuté až teraz, keď sme im povedali, že neberiem na pozemok úver, ale bude zaplatený prevod cez účet.
Zitulda
22.10.08,14:21
Je tam jeden vlastník na LV. Celý pozemok získal vydržaním pred cca. 2 rokmi a následne ho rozparceloval. Dnes je už predaná polovička parciel. Je spravený geometrický plán. K dnešnému dňu je tam voda, plyn, postavená trafostanica alebo ako sa to volá a do mesiaca by mala byť elektrina. V obci zatiaľ nie je kanalizácia, ale už sú plány a má sa do 2 rokov realizovať. Obec má túto lokalitu v územnom pláne určenú na výstavbu rod.domov. Právnika sme už navštívili, ale toto o cene nám bolo navrhnuté až teraz, keď sme im povedali, že neberiem na pozemok úver, ale bude zaplatený prevod cez účet.

ArdianaA- Dovoľujem si poradiť Ti, že ešte pred podpísaním zmlúvy si daj zistiť či sa nenachádzajú na pozemku podzemné vedenia a siete. Radím vopred z dôvodu, lebo mnohí na to zabudnú a neprajem Ti aby si dopadla ako môj syn a Lubomir Nociar, preto ak chceš, pozri si tému: Náhrada za vecné bremeno zo zákona. Prajem Ti aby také podzemné vedenia a siete tam neboli a teším sa s Tebou na pekný domček.
AdrianaA
23.10.08,05:18
ArdianaA- Dovoľujem si poradiť Ti, že ešte pred podpísaním zmlúvy si daj zistiť či sa nenachádzajú na pozemku podzemné vedenia a siete. Radím vopred z dôvodu, lebo mnohí na to zabudnú a neprajem Ti aby si dopadla ako môj syn a Lubomir Nociar, preto ak chceš, pozri si tému: Náhrada za vecné bremeno zo zákona. Prajem Ti aby také podzemné vedenia a siete tam neboli a teším sa s Tebou na pekný domček.
No v elektrárňach som si to zisťovala. Podzemné tam nič nemajú, je tam len nadzemné, ale to je v dostatočnej vzdialenosti od celej tej oblasti rozparcelovaných pozemkov. Predtým tam boli len polia a tie pozemky sú na kopci. Kde by som sa ešte podľa teba mala informovať a načo by som ešte nemala zabudnúť ? Ešte si zvýraznila v citovanom časť : Celý pozemok získal vydržaním pred cca. 2 rokmi a následne ho rozparceloval. Prečo ?
Zitulda
23.10.08,14:30
Ešte si zvýraznila v citovanom časť : Celý pozemok získal vydržaním pred cca. 2 rokmi a následne ho rozparceloval. Prečo ?
No vidíš, tak na toto som zabudla, či si sa ho neopýtala, že prečo hneď po vydržaní (to akože po vyvlastnení?!, po zdedení?! alebo vykúpil celý pozemok ?!-ja nviems výrazom vydržanie-prepáč) rozparceloval a predáva. Podľa mňa, by si mala požiadať o vyjadrenie telekomunikácie. K tomu viem že treba doložiť žiadosť o zakreslenie ich vedení-doložiť situácie (syn prikladal 2:- v mierke 1:1000 a situáciu so širšímy vzťahmi -t.j.že tam je vidieť väčšiu oblasť okolia v mierke 1:2880) kde je pozemok a vyznačiť hranicu. Na telecom...-terajší T Com dostaneš predtlačenú žiadosť ,tam to vyplníš a oni sa Ti vyjadria v termíne aký majú stanovený- cca 2-3 týždne. Najlepšie je osobne zaniesť a oproti podpisu!!! Ich vyjadrenia sú žiaľ iba informatívne a slúži ako prehľad sietí, potom Ti tam napíšu, že že k územn., staveb.povoleniu musíš predložiž PD na ich vyjadreni sa, kde je potrebné riešiť ochranu ich PTV poprípade prekládku. Tú prekládku si zaplatí každý stavebník sám. Píšeš, že je tam elektrika, aj plyn - tak si žiadaj pozrieť sa, kde sú presne tieto vedenia, nech Ti to ukážu v situácii (a tam hľadaj svoj pozemok)
.Vlastne si v elektr. bola tak si to videla? No a plynárne? ja by som nieleb od nich, ale aj od elektrární vyžiadala zakreslenie ich tras. Ak nemajú tak je to fajn, ale máš to čierne na bielom. Možná že budem pripadať ako alibista, ale istota je zicher.Vieš, keby sa syn aj s manželom neponáhľali s kúpnou zmlúvou, mohli sme dopadnúť ináč. Ak chceš o tom niečo vedieť, pozri si ešte tému "Kúpa stavebného pozemku a náležitosti s tým spojené".
Čo sa týka tej ceny, na to Ti neviem odpovedať-odpovedali Ti iní. Ja som tak trochu v spojitosti s financiami skeptická a radšej zaplatím viac a mám o tom doklad, a ak nie, tak by som do takých tranzakcií nešla, aj keby som na tom získala(to teraz, ale nik nevie čo môže byť neskôr.
Toto ale neber za bernú mincu, ale treba všetko dôkladne zvážiť.
AdrianaA
24.10.08,05:30
To vydržanie neviem či je správny názov, ale je to v podstate vyvlastnenie. Je to tuším ak užívaš nejakú pôdu o ktorú nikto nejaví záujem, tak ju môžeš po nejakom čas vyvlastniť. Tie telekomunikácie, to je aké zložité, banda jedna. No pôjdem si to overiť. Čo sa týka elektrárni, tak tam som volala, lebo je tam elektrina, ale v určitej vzdialenosti cca 60 m od nášho pozemku. Normálne nadzemné vedenie. Nič iné tam elektrárne nemajú. No a plyn na kopci za dedinou tiež nie je. Dokonca, keď si zmluvu prečítala právnička, sú tam body, kde riešia tieto záležitosti a právnička nám povedala, že tie zmluvy sú profesionálne. No ale radšej si to overím. S tou cenou sa ešte musím poradiť s manželom a určite aj s právničkou.
aksas2
24.10.08,05:37
To vydržanie neviem či je správny názov, ale je to v podstate vyvlastnenie. Je to tuším ak užívaš nejakú pôdu o ktorú nikto nejaví záujem, tak ju môžeš po nejakom čas vyvlastniť. Tie telekomunikácie, to je aké zložité, banda jedna. No pôjdem si to overiť. Čo sa týka elektrárni, tak tam som volala, lebo je tam elektrina, ale v určitej vzdialenosti cca 60 m od nášho pozemku. Normálne nadzemné vedenie. Nič iné tam elektrárne nemajú. No a plyn na kopci za dedinou tiež nie je. Dokonca, keď si zmluvu prečítala právnička, sú tam body, kde riešia tieto záležitosti a právnička nám povedala, že tie zmluvy sú profesionálne. No ale radšej si to overím. S tou cenou sa ešte musím poradiť s manželom a určite aj s právničkou.
Je to práve naopak, nehnuteľnosť možeš vydržať, ak ju užívaš desať rokov v dobrej viere, samozrejme vydržanie musí osvedčiť notár notárskou zápisnicou, vyvlastňuje štát vo verejnom záujme a za stanovených podmienok.
AdrianaA
24.10.08,05:40
Je to práve naopak, nehnuteľnosť možeš vydržať, ak ju užívaš desať rokov v dobrej viere, samozrejme vydržanie musí osvedčiť notár notárskou zápisnicou, vyvlastňuje štát vo verejnom záujme a za stanovených podmienok.
Je takéto získanie pozemku napadnuteľné ? Teda, či sa môžu niekedy v budúcnosti ozvať nejakí minulí vlastníci a môžu žiadať náhradu ?