Lídia
22.10.08,13:04
Prosím o radu. Dostala som za úlohu vypracovať "kárne opatrenie". Až neuveriteľné-jeden zamestanec fyziky napadol druhého na dielni.
Ak s tým má niekto skúsenosť, resp. nejaký vzor, prosím zašlite.
Ďakujem.
wagner
22.10.08,18:38
Rada by som vedela, podľa akého zákona ideš vypracovať kárne opatrenie. Nech obraciam zákonník práce z ktorejkoľvek strany,kárne opatrenie tam nevidím. Podľa mňa by mal tieto prípady riešiť pracovný poriadok, alebo napíšeš upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny podľa ZP. Pokiaľ nemáte pracovný poriadok, nemáš veľa možností. Takéto veci má obsahovať pracovný poriadok, v ktorom by malo byť vyšpecifikované, čo je hrubé a závažné porušenie pracovnej disciplíny a pod.
Paula
22.10.08,18:47
Účtovník, finančný manažér dostal za úlohu vypracovať kárne opatrenie?:confused: Nie je to v kompetencii iného zodp. pracovníka, keď už ?
Lídia
23.10.08,05:35
Súhlasím, už som sa z tejto úlohy "vyvliekla".
Lídia
23.10.08,05:37
Horúce hlavy vychladli, a asi to bude riešiť zamestnávateľ napomenutím v ústnej forme.
matthiew7
14.07.11,15:56
Prosím o radu. Dostala som za úlohu vypracovať "kárne opatrenie". Až neuveriteľné-jeden zamestanec fyziky napadol druhého na dielni.
Ak s tým má niekto skúsenosť, resp. nejaký vzor, prosím zašlite.
Ďakujem.

Mám tiež problém, zamestnanec mi neprišiel druhý deň do práce bez udania dôvodu, nemá ani mobil ani pevnú linku. Dnes som volal s jeho synom a povedal, ževraj otec si včera vzal dovolenku, lenže nikomu o tom nepovedal, dnes vraj išiel do práce, povedal, že sa zastaví u rodičov a dá mi vedieť. Samozrejme, že nezavolal a telefón mi viac nedvíhal. Personálna je na dovolenke a dostalo sa to k riaditelovi, sme štátna firma, ja mám pozíciu hlavného technika oficiálne v papieroch, neoficiálne som vlastne ich vedúci. Riaditeľ mi povedal, že mu mám dať kárne a vziať odmeny, ja si však myslím, že také právomoci nemám, aspoň mi to tak bolo povedané, že s platom aj odmenami môže manipulovať iba riaditeľ. Ak mu však mám napísať kárne opatrenie, ako to formulovať? Je to hrubé či závažné porušenie pracovnej disciplíny? pretože v našom pracovnom poriadku túto vec akosi nemáme podchytenú. Vopred ďakujem za rady
Gabhus
15.07.11,03:24
Keď si dobre pamätám, kárne opatrenie bolo v Zákonníku práce dávno - dávno, bol to § 77 a bolo tam napísané, čo sa tomu človeku zoberie - napr. prémie, plat znížený a tak. Ale hovorím - to bolo dávno, ešte som bola mladá:D:D
Barbara
15.07.11,04:05
Keď si dobre pamätám, kárne opatrenie bolo v Zákonníku práce dávno - dávno, bol to § 77 a bolo tam napísané, čo sa tomu človeku zoberie - napr. prémie, plat znížený a tak. Ale hovorím - to bolo dávno, ešte som bola mladá:D:D


súhlasím, to ešte bolo za socíka , podľa terajšieho Z.P. je to porušenie pracovnej disciplíny a nie kárne opatrenie
Tweety
15.07.11,06:21
Mám tiež problém, zamestnanec mi neprišiel druhý deň do práce bez udania dôvodu, nemá ani mobil ani pevnú linku. Dnes som volal s jeho synom a povedal, ževraj otec si včera vzal dovolenku, lenže nikomu o tom nepovedal, dnes vraj išiel do práce, povedal, že sa zastaví u rodičov a dá mi vedieť. Samozrejme, že nezavolal a telefón mi viac nedvíhal. Personálna je na dovolenke a dostalo sa to k riaditelovi, sme štátna firma, ja mám pozíciu hlavného technika oficiálne v papieroch, neoficiálne som vlastne ich vedúci. Riaditeľ mi povedal, že mu mám dať kárne a vziať odmeny, ja si však myslím, že také právomoci nemám, aspoň mi to tak bolo povedané, že s platom aj odmenami môže manipulovať iba riaditeľ. Ak mu však mám napísať kárne opatrenie, ako to formulovať? Je to hrubé či závažné porušenie pracovnej disciplíny? pretože v našom pracovnom poriadku túto vec akosi nemáme podchytenú. Vopred ďakujem za rady
Ja na tvojom mieste, by som dala návrh riaditeľovi( ak to nie je v tvojej kompetencii) na upozornenie porušenia PD s tým, že pri opätovnom jej porušení, bude so zamestnancom okamžite skončený PP, z dôvodu závažného porušenia PD.
terezamaria
15.07.11,07:05
Mám tiež problém, zamestnanec mi neprišiel druhý deň do práce bez udania dôvodu, nemá ani mobil ani pevnú linku. Dnes som volal s jeho synom a povedal, ževraj otec si včera vzal dovolenku, lenže nikomu o tom nepovedal, dnes vraj išiel do práce, povedal, že sa zastaví u rodičov a dá mi vedieť. Samozrejme, že nezavolal a telefón mi viac nedvíhal. Personálna je na dovolenke a dostalo sa to k riaditelovi, sme štátna firma, ja mám pozíciu hlavného technika oficiálne v papieroch, neoficiálne som vlastne ich vedúci. Riaditeľ mi povedal, že mu mám dať kárne a vziať odmeny, ja si však myslím, že také právomoci nemám, aspoň mi to tak bolo povedané, že s platom aj odmenami môže manipulovať iba riaditeľ. Ak mu však mám napísať kárne opatrenie, ako to formulovať? Je to hrubé či závažné porušenie pracovnej disciplíny? pretože v našom pracovnom poriadku túto vec akosi nemáme podchytenú. Vopred ďakujem za rady

O kárnom opatrení Ti tu už dievčence písali.

Jednoznačne by som dala absenciu s krátením dovolenky a samozrejme zápisnicu o absencii, ktorú podpíšeš Ty a 2 svedkovia. To pre prípad, že by zajtra do práce prišiel a za pár dní by to spravil znovu. Domov by som mu zaslala upozornenie, že pri ďaľšom porušení pracovnej disciplíny / teraz absencia/, mu bude daná výpoveď podľa § 63, ods.1, písm.e/ ZP.

Pokiaľ chcete krátiť odmeny, môžeš hýbať iba s pohyblivou čiastkou, samozrejme Tvoj návrh musí podpísať šéf organizácie, teda riaditeľ.
Dada
10.10.11,11:16
Je kárnym opatrením (porušením pracovnej disciplíny), ak zamestnanec nenahlási zamestnávateľovi zmenu bydliska?
Mila123
10.10.11,11:24
Je kárnym opatrením (porušením pracovnej disciplíny), ak zamestnanec nenahlási zamestnávateľovi zmenu bydliska?
pozri si § 68 ZP....a § 63 ods. 4 a 5
Dada
10.10.11,11:37
pozri si § 68 ZP....a § 63 ods. 4 a 5
Fajn, to sú dôsledky porušenia prac. disciplíny, to je jasné. Ale či je porušením prac. disciplíny aj nenahlásenie zmeny bydliska, som sa tam nedozvedela.
Mila123
10.10.11,11:41
Fajn, to sú dôsledky porušenia prac. disciplíny, to je jasné. Ale či je porušením prac. disciplíny aj nenahlásenie zmeny bydliska, som sa tam nedozvedela.
to netuším, ale myslím si, že by to bolo veľmi tvrdé opatrenie, keby nenahlásim zmenu bydliska zamestnávateľovi a ten so mnou ukončí PPV....
alebo tým, že sa nenahlásila zmena adresy utrpel zamestnávateľ nejakú napr. škodu???
môj osobný názor....