zdenkahn
22.10.08,13:38
dobrý deň, viem že tu už nejaké témy ohľadne krbov boli, ale prosím ak máte skúsenosti, poradte... aký je lepší a výknnejší krb, teplovodný napojený na radiátory alebo teplovzdušný? počula som veľa názorov, že pri teplovzdušných rozvodoch sa zvykne na stenách usadzovať "čiernota." chcem do domu krb a nevieme sa rozhodnúť čo bude lepšie.
zdenkahn
22.10.08,12:10
no čo, nik nemá skúsenosť?
Gyures001
23.10.08,16:34
Zaujimava otazka aj ja som zbedavy ze co je lepsie ..
diry
24.10.08,17:15
Podľa mňaje to jedno - rozdiel je iba v tom, že teplovodný má v sebe zabudovaný teplovodný výmenník. Krb ako taký ale bude stále kúriť teplovzdušne! Takže keď nie je poriadny odvod spalín, tak ta tzv. čiernota na stenách bude tak, či tak. Mám krb na chalupe bez teplovodného výmenníka.
Bionda
25.10.08,14:35
Závisí aj na type radiátorov, ak je v systéme veľa vody, tak to s vykurovaním tiež bude horšie. Zvažovali sme aj my , ale máme obrovské liatinové radiátory a kopec vody.
O ttých spalinách v stenách nič neviem, keď dymovod je napojený na komín a kompletne utesnený- ako inak má unikať ten dym mimo?
kabul
26.10.08,10:32
Ahoj
ja som planoval použit na vykurovanie teplovodny krb. No rozmyslam teraz tak že asi si dam teplovzdušny, a urobim prieduchy do izieb tak aby my krb vykuroval cely barak. A k tomu elektricke podlahove kurenie.
Myslím že tak by to mohlo byt efektivnejšie, jednoduchšie na inštaláciu, a vraj aj elektricke podlahove je ekonomicke, tak by to malo byt ok

A este tak mat ele. solarne panely alebo turbinu, vtedy by to bolo velmi zaujimave riesenie
alltracboy
24.11.10,10:32
ma tu niekto nainstalovanu zostavu teplovodneho krbu s podlahovkou a kondenzacnym kotlom?
bobo01
24.11.10,11:21
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Toto bol dôvod, prečo doma krb s výmenníkom nemám. Okrem toho, si neviem predstaviť, že by som musel kúriť v krbe, aby som mal doma teplo, prípadne TÚV. Skončil som v kombinácií – kondenzačný kotol, podlahové kúrenie a rekuperátor, na TÚV: 300l bojler + solar a napojenie na kotol. Starosť o to je minimálna a ostáva viac času na robotu okolo domu, ktorej je aj tak dosť.
alltracboy
24.11.10,12:28
proti vypadku elektriny by som dal UPS a este je tam predsa pretlakovy ventil, ktory odpusti vodu pokial by prislo k neumernemu zvyseniu tlaku. V najhorsom pripade ak by zlyhal zalozny zdroj, tak by cast vody odtiekla do kanalu. Nechcem mat krb ako hlavne vykurovanie, na to bude kondezacny kotol, ale obcas sa da kurit aj drevom.
TomasHC
24.11.10,13:26
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.

Ako casto mas vypadky prudu? Ja som ich spozoroval tak 1x za rok...
mendo933
24.11.10,17:16
ma tu niekto nainstalovanu zostavu teplovodneho krbu s podlahovkou a kondenzacnym kotlom?
nie , ale planujem presne toto riesenie. momentalne to riesim, zatial som naprojektoval podlahovku a zacinam riesit ako do sustavy s KV, bojlerom ,AN napojim plynovy kotol
mendo933
24.11.10,17:21
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Toto bol dôvod, prečo doma krb s výmenníkom nemám. Okrem toho, si neviem predstaviť, že by som musel kúriť v krbe, aby som mal doma teplo, prípadne TÚV. Skončil som v kombinácií – kondenzačný kotol, podlahové kúrenie a rekuperátor, na TÚV: 300l bojler + solar a napojenie na kotol. Starosť o to je minimálna a ostáva viac času na robotu okolo domu, ktorej je aj tak dosť.
Ist to ide aj pri vypadku el. energie, moznosti je viacero od zalozneho zdroja po ochladzovaciu smycku. Ked rusi zavru kohutik tak ti ten rekuperator bude na dve veci, potom by si si vedel predstavit kurit v krbe/peci
canbo
24.11.10,17:50
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Toto bol dôvod, prečo doma krb s výmenníkom nemám. Okrem toho, si neviem predstaviť, že by som musel kúriť v krbe, aby som mal doma teplo, prípadne TÚV. Skončil som v kombinácií – kondenzačný kotol, podlahové kúrenie a rekuperátor, na TÚV: 300l bojler + solar a napojenie na kotol. Starosť o to je minimálna a ostáva viac času na robotu okolo domu, ktorej je aj tak dosť.

Tento problém je aj zo solárnym kolektorom, ktorý pri výpadku el. prúdu má problémy obdobné krbu s výmenníkom. Riešenia sú , min. chladiaca smyčka (povinné riešenie),
automat. uzavretie primárneho vzduchu, až po záložní zdroj prúdu...
patrixo
24.11.10,22:33
Na jednu dôležitú vec netreba zabudnúť.
Pri teplovodnom krbe je vo vnútri výmenník, kde cirkulácia vody je zabezpečená čerpadlom na elektrický prúd. Ak vypadne prúd, plynový kotol sa vypne tiež, ale pri krbe to neplatí. Ak bude výpadok prúdu dlhší, nadmerne zohriata voda môže výmenník roztrhnúť. Neviem si predstaviť, že by niekto vymetal oheň s krbu pri každom vypadnutí el. prúdu.
Toto bol dôvod, prečo doma krb s výmenníkom nemám. Okrem toho, si neviem predstaviť, že by som musel kúriť v krbe, aby som mal doma teplo, prípadne TÚV. Skončil som v kombinácií – kondenzačný kotol, podlahové kúrenie a rekuperátor, na TÚV: 300l bojler + solar a napojenie na kotol. Starosť o to je minimálna a ostáva viac času na robotu okolo domu, ktorej je aj tak dosť.

a nemoze byt prirodzena recirkulacia vody?
petmar
25.11.10,05:20
Roztrhnúť výmenník nehrozí, na to je expanzná nádoba. Ale je to aj tak problém, preto by bolo dobré urobiť ÚK systém so samoťahom a je navždy pokoj, prevádzka bez čerpadla a platby za elektriku.
Ale ako by to bolo pri prekúrení, keď nepotrebujeme vykurovať radiátormi-napr. v prechodnom období, návšteva a pod.? Výmenník asi trpí v tých plameňoch
alltracboy
25.11.10,05:27
samotah je minulost.. na to treba hrube rury.
Olča
25.11.10,06:22
My máme doma teplovodný krb už asi 4-5 rokov, ale tohto roku sme do kotolni dali namontovať kotol na drevo, lebo pri kúrení krbom sa nám tiež začierńovali steny a to tým, že pri otvorení dierok na krbe pri nakladaní dreva do miestnosti stále unikne dym a pri vyberaní popolu ten sa tiež rozvíri a hoci sú to malé čiastočky popola, stále bolo vidno zaprašený nábytok.Ďalšia práca bola aj s čistením sklenených dvierok na krbe. Treba ich čistiť častejšie, lebo keď sa tam pripáli veľa sadze, potom to ide ťažko a treba používať špeciálne prípravky.
Tohto roku pri používaní kotla nám odbudol dym a zaúdené miestnosti, máme menej prachu a takťiež špiny, ktorá sa nám nosila pri nosení dreva do miestnosti. Odporúčam radšej kotol, drevo tam horí pomalšie a efektívnejšie ako v krbe, treba aj menej často prikladať ako do krbu/krb máme veľký, ale celú noc tam málokedy vydržalo tlieť bez dokladania/.
alltracboy
25.11.10,07:37
nakoniec dam predsa len teplovzdusny, ale iba na prilezitostne kurenie kvoly atmoske. Cize ziadne rozvody. Kondenzacny kotol vykuri dom efektivnejsie a bez starosti.
TomasHC
25.11.10,07:39
My máme doma teplovodný krb už asi 4-5 rokov, ale tohto roku sme do kotolni dali namontovať kotol na drevo, lebo pri kúrení krbom sa nám tiež začierńovali steny a to tým, že pri otvorení dierok na krbe pri nakladaní dreva do miestnosti stále unikne dym a pri vyberaní popolu ten sa tiež rozvíri a hoci sú to malé čiastočky popola, stále bolo vidno zaprašený nábytok.Ďalšia práca bola aj s čistením sklenených dvierok na krbe. Treba ich čistiť častejšie, lebo keď sa tam pripáli veľa sadze, potom to ide ťažko a treba používať špeciálne prípravky.
Tohto roku pri používaní kotla nám odbudol dym a zaúdené miestnosti, máme menej prachu a takťiež špiny, ktorá sa nám nosila pri nosení dreva do miestnosti. Odporúčam radšej kotol, drevo tam horí pomalšie a efektívnejšie ako v krbe, treba aj menej často prikladať ako do krbu/krb máme veľký, ale celú noc tam málokedy vydržalo tlieť bez dokladania/.

1) asi mas slaby tah komina alebo blbo urobeny dymovod/klapku, ak to dymi dovnutra
2) prikladat treba az ked zostanu len uhliky, nie ked tam su 30cm plamene
3) teplovzdusny krb nie je o tom, ze drevo vydrzi horiet do rana
4) zacmudene sklo = mokre drevo alebo malo vzduchu

Takze teplovzdusny krb by som uplne nezatracoval ;)
alltracboy
25.11.10,08:12
ona pisala o teplovodnom. ale s tym drevom to bude pravda, ludia chcu setrit tak palia cokolvek. potom to spini sklo. Pre ten pripad je lepsia pec v suterene.
magno
25.11.10,08:28
My mame doma teplovzdusny krb 3 roky,ale nemozem povedat ani jednu nevyhodu ak nebudem riesit chystanie dreva.Mame porobene rozvody do celeho domu a v pohode s tym vykurime.Nemame ziadnu ciernavu nad krbom,ani dym nam dnu neunika,teda ak rychlo neotvorim dvierka,takze som uplne spokojna-je aj teplucko a aj atmoska . ;)
TomasHC
11.01.11,17:07
Jeden poznatok z tejto zimy:

Prieduchy som mal otvorene aj ked som nekuril krbom a tade do miestnosti fucal celkom chladny vzduch, nakolko izolovane rury vedu po povale, pricom izolacia je polozena na sadrokartone a rury volne na tejto izolacii, t.j. rury su ochladzovane vonkajsou teplotou (aj -15°C). Dosledkom toho v rurach skondenzovala vzdusna vlhkost a teraz mam v dvoch najnizsich miestach asi za kybel vody (v rure) :(

Takze akonahle sa trochu otepli, tak musim rury polozit na izolaciu (tam kde su vo vzduchu) a zakryt dalsou vrstvou vaty, aby sa tolko neochladzovali.

Zaujimave na ake neprijemne veci clovek pride pri svojpomocnej stavbe :D
andiablo
11.01.11,19:02
Jeden poznatok z tejto zimy:

Prieduchy som mal otvorene aj ked som nekuril krbom a tade do miestnosti fucal celkom chladny vzduch, nakolko izolovane rury vedu po povale, pricom izolacia je polozena na sadrokartone a rury volne na tejto izolacii, t.j. rury su ochladzovane vonkajsou teplotou (aj -15°C). Dosledkom toho v rurach skondenzovala vzdusna vlhkost a teraz mam v dvoch najnizsich miestach asi za kybel vody (v rure) :(

Takze akonahle sa trochu otepli, tak musim rury polozit na izolaciu (tam kde su vo vzduchu) a zakryt dalsou vrstvou vaty, aby sa tolko neochladzovali.

Zaujimave na ake neprijemne veci clovek pride pri svojpomocnej stavbe :D
pekný postreh veru. To by človeka nenapadlo, že kde tá voda dokáže skondezovať. Všetci si dávajú prívod ku krbu z vonku (najekonomickejšie) ale asi by tú prívodnú rúru chcelo dať so sklonom von keby v pípade vzniku kondenzu ta voda šla preč alebo nejako podoben to vyriešiť
evula0
12.01.11,11:00
I keď pôvodná otázka má už 2 roky, vôbec sa neriešila vhodnosť použitia akéhokoľvek krbu a potom rozdiel medzi teplovzduch a výmenník.
Na vykurovanie trvale obývaného rodinného domu(ak nie je nízko energetický a viac) samotný krb nie je až taký vhodný a dobre poslúži skôr v prechodnom období, pre atmosféru alebo pre zníženie nákladov na kúrenie hlavným zdrojom. Preto je jednoduchšia, lacnejšia a postačujúca kombinácia s teplovzduchom.
Ak ale chceme zachovať zvukotesnosť, vyššie vstupné náklady na zdroj a hlavne rozvody,radiátory a reguláciu nám nevadia, krb s výmeníkom je tiež riešenie
Na vykurovanie menšieho objektu, napr.chaty je vhodnosť závislá od režimu používania(trvale, prerušovane) a potreby rýchleho vykúrenia.
Teplovzduch je rýchly, nevyžaduje montáž radiátorov, rozvodov,regulácie a nemrznúceho média. Je zvukovo a prachovo rušivý, cenovo rádovo lacnejší.
S vodným výmenníkom alebo kotlom v pivnici cez radiátory bude teplo v chate až za ? hodín. Pre trvalé kúrenie v chate môže byť krb s výmenníkom a doplnkovými 1-2 radiátormi prijateľné riešenie.
Celkovo si myslím, že pre kúrenie cez radiátory je vhodnejší kotol, na dokurovanie domu alebo kúrenie menšieho s prestávkami užívaného objektu je vhodnejší teplovzduch a na kúrenie krbom s výmenníkom musí mať človek svoje presvedčenie o výhodnosti.
qwertin
12.01.11,12:43
My mame elektricke podlahove a teplovzdusny krb a je to fajn pohodlne. Pri kvalitnej krbovej vlozke a kvalitne urobenom krbe, dostatocna kapacita a vyska komina, nehrozi cmudenie. Sklenne dvierka na krbe sa nam zacmudia, ked pouzijeme mokre drevo, ale modernym cistiacim prostriedkom to ide lahko dole. Staci len pretriet handrou s cistacim prostriedkom.
dolfort
17.01.11,13:29
proti vypadku elektriny by som dal UPS a este je tam predsa pretlakovy ventil, ktory odpusti vodu pokial by prislo k neumernemu zvyseniu tlaku. V najhorsom pripade ak by zlyhal zalozny zdroj, tak by cast vody odtiekla do kanalu. Nechcem mat krb ako hlavne vykurovanie, na to bude kondezacny kotol, ale obcas sa da kurit aj drevom.

presne takto to mám aj ja spravené
dolfort
17.01.11,13:48
ad výmenník - máme to doma a nie je to žiadna sláva. Na to aby to dokázalo vykúriť celý dom, by to muselo mať brutál výkon. Ale väčšinou majú tie krbové vložky al. krbové kachle výkony tak 4-8kW. Dnes by som to riešil inteligentnejšie, možno iba na dokurovanie bojlera s výmenníkom.

http://hrochot.hanusovci.sk/index.php/rady-tipy-skusenosti/137-abx-vs-thorma

ad výduchy - kamarát od toho teraz v zime vyhorel (akože celý barák ľahol popolom), tak si vyber. Ale nepopieram že to kúri fantasticky.

Ak by som išiel do nejakého riešenia s pálením dreva vo vnútri domu, tak snáď riadne klasické kachle ako sa robili dakedy.
radovan17
13.03.11,08:50
je pravda ze na chate teplovzduch .my sme znizili naklady na el.vykurovanie teplovodnonym krbom ``domacej vyroby``je dolezite ako je dom energeticky narocny my mame 60tky skala tehla mury a je to super kurenie
za minus je fakt pri vyberani popola chystanie dreva a miestnost kde je krb je skoro spolocensky nevyuzitelna ak tam chce niekto z navstevy spat tak musime riadne upratat chystame sa stavat novy dom a tam sme zakomponovali ``krbovu miestnost``s obojstrannym krbom kde v obyvacke mas pekne dvierka 4polienka a vsetok bordel zostava z opacnej strany -drevo popol atd..... ako to bude fungovat nechame sa prekvapit ale nebude to hlavne kurenie ,hlavne bude plyn lebo traz ,ak nechceme platit drahu elektrinu tak musime byt doma celu zimu .......vsetko ma svoje za i proti
salinator
08.07.12,14:00
zdravim vsetkych krbovych "nadsencov".
mam dilemu, aky krb postavit v dome.
jedna sa o starsi (cca 60 rocny dom) s 40 cm murmi.
krb by som chcel umiestnit v centralnej casti domu, kde sa nachadzaju aj kominy a dumam nad tym,ci teplovzdusny, alebo "vodnik".
napad s teplovodnym sa mi zda ako progresivny z dovodu jednoducheho pripojenia na existujuce plynove kurenie. ale tiez by som mal jednoduchu montaz teplovdusneho rozvodu.
poradit by som potreboval s tym, ci je dobry napad zamyslat sa nad tym vodnikom, pretoze rozvody UK su riesene hrubymi trubkami bez cerpadla a expanznej nadrzky. ako vsetci dobre vieme plynove kurenie nie je ten najlacnejsi variant a krb v dome je prijemna relaxacia ako aj vkusny esteticky doplnok :).
to tak v kocke k mojmu problemu".
budem vdacny za kazdu radu :).
cyrilorban
02.02.13,07:08
ku vaše otázke je potrebné prihliadnúť z viac aspektov :
-obstarávacie náklady,
-používanie/občasné, pravidelné/
-hlavný, prípadne vedľajší zdroj vykurovania
Po zodpovedaní otázok si môže vlastník určiť výber.
Teplovzdušný krb, je voľba lacnejšia, no nemusí byť šťastným riešením.
Teplovodný krb s rozvodom do systému centrálneho - je nákladnejší, ale účinnejší spôsob i s ohľadom možnosti prípravy TÚV.
Ideálne riešenie je krbová vložka na pelety - kotol /s výmenníkom/na centrálne vykurovnie. Perfektné, automatická regulácia, nižšie náklady na prevádzku.:o
ilona
17.03.13,13:47
Prečítala som si aký ste mali názor na stavané krby pred 2-3 rokmi. Tiež uvažujeme o stavbe krbu na chalupe a nevieme sa rozhodnúť či teplovodný, alebo teplovzdušný. Môžete mi poradiť, aké máte skúsennosti po rokoch a ktorý krb by ste doporučili teraz, teplovzdušný,alebo teplovodný?
TomasHC
17.03.13,14:41
Prečítala som si aký ste mali názor na stavané krby pred 2-3 rokmi. Tiež uvažujeme o stavbe krbu na chalupe a nevieme sa rozhodnúť či teplovodný, alebo teplovzdušný. Môžete mi poradiť, aké máte skúsennosti po rokoch a ktorý krb by ste doporučili teraz, teplovzdušný,alebo teplovodný?

Ste na chalupe trvalo, alebo len cez víkend? Ak je to len na víkendové využitie, tak sa prikláňam k teplovzdušnému, lebo sú oveľa nižšie náklady na zhotovenie a rýchlo ohreje priestor, a hlavne je dosť blbovzdorný v porovnaní s "vodníkom". V princípe sa tam dokopy ani nemá čo pokaziť. No ale ak tam plánujete v zime tráviť dlhší čas, skôr by som riešil veľkú murovanú akumulačnú pec. Radiátory na chalupu nepatria :)
ilona
17.03.13,15:36
Tiež sme názoru, že radiator na chalupu nepatrí, len nie všetci.Dcére sa stále lepšie pozdáva teplovodný krb, že sa pri jednom kúrení vyhreje aj bojler a zároveň uvažuje o podlahovom kúrení v kúpelni a v kuchyni z tohoto krbu. Tiež by chcela, aby to zároveň fungovalo tak, že keď sa nebude kúriť, prepne sa na elektrinu a bude teplo. Oslovila som už aj firmy, aby mi poradili, ale takí, čo majú s tým skúsennosti ako zákazníci vždy poradia lepšie,ako predajcovia.
cyrilorban
17.03.13,19:23
:oi z osobnej skúsenosti, i z pohľadu komfortu určite odporúčam kotol/krb s teplovodným výmenníkom/, či už na drevo alebo na pelety z dreva. Niet nad čím uvažovať. Odporúčam značku Klover, výroboky tejto značky majú už všetko zabudované a sú do interiéru ako uliate.
Stačí zvoliť podľa osobnej predstavy, urobiť nutné pre inštaláciu a domácnosť nadobudne iný rozmer
TomasHC
18.03.13,06:04
Tiež sme názoru, že radiator na chalupu nepatrí, len nie všetci.Dcére sa stále lepšie pozdáva teplovodný krb, že sa pri jednom kúrení vyhreje aj bojler a zároveň uvažuje o podlahovom kúrení v kúpelni a v kuchyni z tohoto krbu. Tiež by chcela, aby to zároveň fungovalo tak, že keď sa nebude kúriť, prepne sa na elektrinu a bude teplo. Oslovila som už aj firmy, aby mi poradili, ale takí, čo majú s tým skúsennosti ako zákazníci vždy poradia lepšie,ako predajcovia.

Ak chcete to čo dcéra, tak sa pripravte na niekoľko-tisícovú investíciu. Krbová vložka s výmenníkom (2000+€), akumulačná nádrž s vnútorným zásobníkom (800+€) plus kopec vecí okolo toho, aby to fungovalo. Plus tá podlahovka - treba počítať aj s rozbitím starej podlahy, izoláciou, poterom, novou podlahou...
TomasHC
18.03.13,06:05
Niet nad čím uvažovať? Ideálne kotol/krb práve od vás, nie? :)
ilona
18.03.13,10:03
Ďakujem Vám obom za rady,mne sa viac pozdáva na chalupu teplovzdušný krb ako píše TomasHC, no ale uvidím aké budú cenové ponuky a či náhodou ešte niekto nenapíše nejaké iné klady a zápor teplovodného krbu.
chatari
02.04.13,13:12
caute, staviame si chatku 2ojpodlaznu, vnutorna plocha podlazia cca 40m2. Zamyslame sa nad teplovzdusnou krbovou vlozkou, ktorou chceme vykurit celu chatu. Chodit tam budeme po vikendoch, co by ste doporucili? Pocul som ze zliatinova vlozka pri takomto pouziti moze praskat, lepsia je ocelova..? Aku znacku by ste doporucili? Priviest zvonka vzduch do krbu, ci staci ten z miestnosti? Vlozka ma byt dvojplastove, trojplastova? Ci aka? :o)

Dik
krby foroneus
25.04.13,06:58
caute, staviame si chatku 2ojpodlaznu, vnutorna plocha podlazia cca 40m2. Zamyslame sa nad teplovzdusnou krbovou vlozkou, ktorou chceme vykurit celu chatu. Chodit tam budeme po vikendoch, co by ste doporucili? Pocul som ze zliatinova vlozka pri takomto pouziti moze praskat, lepsia je ocelova..? Aku znacku by ste doporucili? Priviest zvonka vzduch do krbu, ci staci ten z miestnosti? Vlozka ma byt dvojplastove, trojplastova? Ci aka? :o)

Dik
Ak na víkendy tak určite teplovzdušný krb. Ja osobne preferujem oceľové vložky s šamotovou výstelkou, ale sú o niečo drahšie ako jednoduché liatinové vložky. Ja mám na chate liatinu a kúrime do nej cca 8-9 rokov a nijako nepraská, nedeformuje sa ... Takže si nemyslím že liatina by bola zlá voľba. Samozrejme nie liatinová vložka z poľského marketu za 400-500 eur.
Peggynka
26.04.13,04:08
Mám krb-vraj krásny,ale postavený bol amatérsky.Síce pre efekt dobrý,ale aby som ho uživila,musela by som chodiť po lese ako mamka Pôstková.Idem ho dať zbúrať a kúpiť si piecku.Odborník ma lákal na teplovodný a prehliadol moju požiadavku,že chcem niečo pohotovostné,aby som mala teplo a prípadne si mohla uvariť čaj pri výpadku elektriny (kúrim plynom).Každý by si mal uvedomiť,že bez elektriny tieto systémy nefungujú a kalamity z ostatných rokov sú poučné.Pri -20°C ostať na pár hodín bez tepla nie je nič príjemné (najmä keď máte doma chorého príp. malé deti.
arizona
26.04.13,05:45
caute, staviame si chatku 2ojpodlaznu, vnutorna plocha podlazia cca 40m2. Zamyslame sa nad teplovzdusnou krbovou vlozkou, ktorou chceme vykurit celu chatu. Chodit tam budeme po vikendoch, co by ste doporucili? Pocul som ze zliatinova vlozka pri takomto pouziti moze praskat, lepsia je ocelova..? Aku znacku by ste doporucili? Priviest zvonka vzduch do krbu, ci staci ten z miestnosti? Vlozka ma byt dvojplastove, trojplastova? Ci aka? :o)

Dik
Krb je vhodny ako doplnkove kurenie,nie hlavne. Najma pri vikendovom pouzivani je dost nevhodny, lebo trva dost dlho pokym celu chatu vykuri a bude rovnomerne teplo.
Na rychle ziskanie tepla je skor vhodna bezna plechova piecka.

Je hlupost hovorit, ze z toho ci oneho materialu krb.vlozky praskaju. Krb. vlozky prasknu malokedy,aj to na pricine je nekvalitny material / rozne no name vlozky z Polska/ , alebo, co je casty pripad- nespravnym pouzivanim.
Ak sa bojis prasknutia, mozo by stalo za uvazenie kupit KV so samotovym ohniskom. Samot sa da rychlo a lacno vymenit.

Aj vonkajsi privod vzduchu, hlavne pri silnych minusovych teplotach vonku a pri obcasnom pouzivani moze prispievat k poskodzovaniu KV. Ja odporucam skor vnutorny,ale to je samozrejme vec nazoru.
krby foroneus
26.04.13,08:05
​Nesúhlasím s názorom, že bez elektriky tieto systémy nefungujú. Existujú záložné zdroje ktoré vám podľa druhu dokážu tento systém potiahnuť na niekoľko hodín. Ja to dávam automaticky ku každému vodníkovi. Druhá vec je že existujú aj celonerezové výmenníky nad krbovú vložku, ktoré sa pri výpadku elektriny dajú vypustiť a fungujú ako bežný dymovod. V tomto prípade používate krb ako teplovzdušný.
tienik
26.04.13,09:46
​Nesúhlasím s názorom, že bez elektriky tieto systémy nefungujú. Existujú záložné zdroje ktoré vám podľa druhu dokážu tento systém potiahnuť na niekoľko hodín. Ja to dávam automaticky ku každému vodníkovi. Druhá vec je že existujú aj celonerezové výmenníky nad krbovú vložku, ktoré sa pri výpadku elektriny dajú vypustiť a fungujú ako bežný dymovod. V tomto prípade používate krb ako teplovzdušný.

suhlasim, technicky sa da vsetko, ale...... vysvetlite zakaznikovi aj zivotnost baterii? Aj to ze sa opotrebuju bez ohladu na to, kokokrat budu potrebne? Chodite im ich nasledne potom aj servisovat?
Ono sa to laikom nezda, ale zalozny zdroj je ako dalsie dieta v rodine - v kuse treba nan davat pozor. Takze asi tak.
Tachnicky vzate teplovodny krb je mackopes - nie je to ani idealny krb, ani idealna teplovodna pec. Ale verim ze pre predajcov zlata bana, ked je trend mat "x veci v jednom"

Ja osobne by som sa maximalne sustredil na vlastnu bezpecnost, az potom na nejake setrenie pomocou kurenia pevnym palivom.

A aby som dal konkretne svoj nazor, mam doma krb, teplovzdusny, jednak sa mi to paci a jednak je to totalna rezerva - nepotrebuje okrem dreva nic, ani elektriku, ani tlak vody, ani plyn - proste nech sa deje co chce, mam doma kubik dreva za domom a zimou moja rodina trpet nebude pri akomkovke vypadku. Akonahle je kurenie krbom zavisle od inych energii, myslím ze hlboko straca povodny zmysel.
arizona
26.04.13,09:53
tiez povazujem teplovodny krb za "mackopsa" a zakaznikom nedoporucujem. Ale niektori si nedaju vysvetlit neprakticnost, vidia iba to co chcu vidiet...
Peggynka
26.04.13,10:04
​Nesúhlasím s názorom, že bez elektriky tieto systémy nefungujú. Existujú záložné zdroje ktoré vám podľa druhu dokážu tento systém potiahnuť na niekoľko hodín. Ja to dávam automaticky ku každému vodníkovi. Druhá vec je že existujú aj celonerezové výmenníky nad krbovú vložku, ktoré sa pri výpadku elektriny dajú vypustiť a fungujú ako bežný dymovod. V tomto prípade používate krb ako teplovzdušný.
To je všetko pekné,len nie vždy sú zákazníkmi technicky zdatní chlapi.Môj muž mi zanechal v pivnici "velín",mám dosť,keď mi treba naprogramovať ohrev TUV cez kúrenie a nie ešte pestovať záložný zdroj.Takže riešenie,ktoré idem zrealizovať je pre mňa najjednoduchšie a vaše nechcem ani zadarmo.
krby foroneus
03.05.13,05:12
Tienik -Nie som predajca. Som kachliar ktorý sa živí vlastnými rukami. Netvrdím, že teplovodný krb je najlepšie riešenie. Keď mám možnosť takisto sa mu snažím vyhnúť. Len som tým chcel povedať, že sú možnosti ktorými sa dajú výpadky elektriny ošetriť.
Jednoznačne preferujem kachlové pece, hypokausty a uzavreté akumulačné krby.
Píšeš že sa v prvom rade sústredíš na vlastnú bezpečnosť - prečo máš treplovzdušný krb? Vysušovanie vzduchu, výrenie prepáleného prachu a s tým spojené alergie ti niečo hovoria?
tienik
03.05.13,06:28
Tienik -Nie som predajca. Som kachliar ktorý sa živí vlastnými rukami. Netvrdím, že teplovodný krb je najlepšie riešenie. Keď mám možnosť takisto sa mu snažím vyhnúť. Len som tým chcel povedať, že sú možnosti ktorými sa dajú výpadky elektriny ošetriť.
Jednoznačne preferujem kachlové pece, hypokausty a uzavreté akumulačné krby.
Píšeš že sa v prvom rade sústredíš na vlastnú bezpečnosť - prečo máš treplovzdušný krb? Vysušovanie vzduchu, výrenie prepáleného prachu a s tým spojené alergie ti niečo hovoria?

no vidis, ja sa zas zivim tymi drotmi :-)
nebudem sa opakovat, ale fakt plati to, ze zalohovanie napajania je mozne, ale nie je to tak jednoduche ako to na prvy pohlad vypada. Potom to prinasa naslednu otazku, ci to cele riesenie potom fakt stoji za to.
Plne su hlasim s Tvojimi preferenciami - to su naozaj "pece" v pravom slova zmysle - urobitelne bez kompromisov. Viem si predstavit ze aj Tvoj pocit z postavenia takehoto diela musi byt iny ako z toho vodneho "mackopsa".
Co sa tyka mojej bezpecnosti, skusim to zhrnut a vysvetlit.
1) dost malo pozeram TV, takze sa velmi nebojim "prachu ktory je vsade" "bakterii co cakaju pod zachodovou doskou" atd. :-) Proste alergie su o zivotnom sposobe, o cviceni imunitneho systemu a ozaj nie o tom ci vo vzduchu lieta 5, alebo 6 zrniecok prachu. Ten prach je fakt vsade, a moj krb ho ani nevyraba, ani nepohlcuje.
Technicky vzate som na tom mozno lepsie ako 50% inych domov, pretoze komplet vetranie bezi cez vzduchotechniku, kde mam celkom dobre a pravidelne udrziavane filtre. Takze v konecnom dosledku aj napriek teplovzdusnemu krbu mam ten vzduch cistejsi ako susedia.
2) Vlhkost - cely moj dom ovlada PC, ono v spolupraci z VZT si uz vie poradit z nasou klimou a vlhkost je v pohode, aj ked kurim, aj ked nekurim. Je pravda, isty cas sa zdalo ze mam doma furt sucho (co v rocnej novostavbe vypadalo ako zazrak) ale potom sa ukazalo ze to moja meteostanica hadzala hausnumera. Teraz si to meria to PC a vsetko je OK. Takze opat, je to vec riesenia
3) Moj dom ma vypocitany (a uz aj overeny potrebny prikon na vykurovanie 2500 W v obytnych miestnostiach a 300 + 400W v kupelniach (aj to viac menej predimenzovane
pre rychly pocit teplej dlazby). No a mozno ty budes vediet lepsie, ale je mozne ist do nejakych akumulacnych zalezitosti v takomto pripade, bez toho aby som sa musel obmedzovat kedy kurim a ako dlho kurim? Mne sa proste ohen paci, vizualne. Tak isto som clovek opatrny, takze som chcel nezavislu rezervu, tak som sa dopracoval k jednoduchemu teplovzdusaku, ktory mi na 100% vyhovuje.

Nevylucujem, ze casom, ked bude chut, cas a peniaze :-) a hlavne moje presvedcenie ze existuje lepsia metoda, alebo teda druh pece z viditelnym plamenom, ze sa to neprerobi. Ak este bude Porada fungovat, vsak Ta mozno aj oslovim :-)

Ale zatial mi vyhovuje tento protiklad - dom plny elektriky vs. absolutne jednoduchy krb :-)

PS:
Aby som neklamal, na krbe mam jeden mikrospinac na snimanie zatvorenych dvierok. Mam dve male deti, tak aby som mal istotu ze sa tam nikto nehra :-)
krby foroneus
03.05.13,11:20
Tienik - Osobne mám dvoch vodníkov a nemám tam žiadny záložný zdroj a funguje to všetko v poriadku. Ale dávam ti za pravdu že je to celé veľmi komplikované. Idem stavať dom a hlavným zdrojom tepla bude centrálne umiestnená akumulačná pec. Nič iné by som do novostavby ani nedával.

S tým prachom to nie je celkom tak ako píšeš - 5 alebo 6 častíc prachu. Rozoberal som nejeden teplovzdušný krb a neveril by si čo sa v nich a v rozvodoch nachádza.

Pri tepelnej potrebe domu niečo cez 3 kw je podla mňa teplovzdušný krb extrém.
Akú výkonnú máš vložku? 10 - 12 kW? (za hodinu) Oproti 3 kw na celý dom. Asi máš rád gaťovú teplotu :)

Pec je pre novostavby ideálne riešenie. Napr. RATH bioohniská sa predávaju v rozmedzí 2,1 - 6,5 kw. Ja najčastejšie používam 3 kw. Ide o hodinový výkon, kde prikladací interval je 12 hod. Čiže pec má výkon 3x12=36kw.
A vôbec sa neboj o vizuál. Na mojej peci budem mať presklené dvierka dokonca z oboch strán cez priečku. Nie hocijaké malé - 45/37 cm

Obmedzovať sa kedy a ako kúriš je samozrejme nutné. Do pece prikladáš plnú dávku dreva raz za 12 hodín. Ak chceš oheň vidieť častejšie, dá sa dať polovičná dávka dreva raz za 6 hodín. Ale zase to vieš využívať ako hlavný zdroj kúrenia. Ráno priložíš a večer znova.
TomasHC
03.05.13,11:42
No a teraz nám pán kachliar napíš, koľko by stála pec akú si chceš urobiť pre koncového zákazníka a porovnaj to s teplovzdušným krbom s vložkou strednej triedy. 6-násobok...?
tienik
03.05.13,13:23
tak, verim ze kym sa nic nestalo, je to v pohode - ale to neznamena ze sa ani nic nestane. Statisticky je aj bleskozvod zbytocna sucast domu, ale co ak....
S tym prachom je to presne tak ako som pisal. Teplovzdusny krb viac prachu nevyrobi, len proste sposobi ze sa usadi na konkretnom mieste - v nom. U mna je tym konkretnym miestom zas fiter rekuperacie. To ma ale neopravnuje napisat ze "rekuperacia sposobuje alaergie, lebo je v nej prach" je to proste ten isty prach co bol aj v ovzdusi - ani rekuperacia, ani krb jeho produkciu nezmenia.
Preco by bol pre mna teplovzduch extrem? Ako som uz pisal, ja mam krb v prvom rade ako dekoraciu, takze pre mna je podstatne, ze ked vecer dojdem domov a zakurim o 18:00, uz o 18:15 citim teplo vychadzajuce z krbu. Do takej 22:00 mozno hori a dalej neriesim, lebo idem spat. No a z hladiska nudzoveho zdroja to nema zmysel rozoberat, tam je hlavne ze dake teplo je.
Vlozka ma maximalny vykon 9 kW, lebo som chcel velke okno, cca 50x40 cm. Ano, na plny vykon by to bolo vela, ale na moje narazove pouzitie je to v pohode.
A pec do novostavby ako hlavne kurenie? Leda ak pojdem na dochodok :-) Neviem si predstavit situacie typu sluzobna cesta a spol. Proste pri mojom sposobe zivota musim niektore veci riesit systemom "urob - nastav - zabudni" aby som mal dost casu na pracu aj rodinu. Takze mne vyhovuje to, ze o teplo v dome sa mi bez mojho pricinenia stara PC a ja si zakurim len ked sa mi chce a mam na to cas.
Samozrejme, potesilo by ma to aj inac - ale vychadzam z reality dnesnych dni.
krby foroneus
03.05.13,14:05
TomasHC - minimálne :), ale každý na čo má. Niekto daciu, niekto mercedes. Vždy je to len o komforte a účinnosti. U susedov Rakúšanov a Nemcov iné stavby ani nenájdeš. Čo je u teba vložka strednej triedy? Edilkamin? Chazzelles? Ferlux? A všetky tie vložky čo sa tvária ako vysokokvalitné francúzke výrobky a stoja raz tolko ako tie z merkury marketu? A pritom je to to isté blato. Alebo myslíš Kobok. Bežný Chopok tam už stojí okolo tisícky. Ak s takouto vložkou postavím akumulačný krb, tak jednoduchá malá kachlová pec je porovnateľne cenovo dostupná.

Tienik - K tomu prachu len toľko a už ani slovo navyše, on sa tam neusadí - on sa teplovzdušným prúdením do krbu nasáva, na vložke sa prepaľuje a následne vyfukuje. Následkom toho sú krásne očiernené miesta okolo výduchových mriežok.
Ak máš krb ako dekoráciu tak potom není o čom. Celkom drahá dekorácia či?
Ja budem mať pec ako hlavný zdroj. Na temperovanie budem mať plynový alebo elektrokotol. A prečo až v dôchodku? Ráno vstanem priložím a viac sa nestarám. Večer prídem z roboty priložím na pahrebu ktorá tam je aj po 12 hodinách a zase sa nestarám. Idem Na lyžovačku? Zapnem kotol nech temperuje. Nemám problém s ničím. A hlavne je to zdravé sálavé teplo, ktorému sa nič iné nevyrovná.
hubatá
17.01.15,17:33
My mame doma teplovzdusny krb 3 roky,ale nemozem povedat ani jednu nevyhodu ak nebudem riesit chystanie dreva.Mame porobene rozvody do celeho domu a v pohode s tym vykurime.Nemame ziadnu ciernavu nad krbom,ani dym nam dnu neunika,teda ak rychlo neotvorim dvierka,takze som uplne spokojna-je aj teplucko a aj atmoska . ;)

To teda mne uniká: smrdia mi vlasy, šaty v skrini, záclony čierne... a to si myslím že viem kúriť lebo detstvo som strávila na horárni kde sme kúrili drevom, ale s krbom si neviem zakúriť tak aby mi nešiel do izby dym. Zbytočne rozkúrim na žeravé uhlíky a potom pridám kus polena, dymí a dymí.....:D:D:D
krby foroneus
19.01.15,09:02
My mame doma teplovzdusny krb 3 roky,ale nemozem povedat ani jednu nevyhodu ak nebudem riesit chystanie dreva.Mame porobene rozvody do celeho domu a v pohode s tym vykurime.Nemame ziadnu ciernavu nad krbom,ani dym nam dnu neunika,teda ak rychlo neotvorim dvierka,takze som uplne spokojna-je aj teplucko a aj atmoska . ;)

To teda mne uniká: smrdia mi vlasy, šaty v skrini, záclony čierne... a to si myslím že viem kúriť lebo detstvo som strávila na horárni kde sme kúrili drevom, ale s krbom si neviem zakúriť tak aby mi nešiel do izby dym. Zbytočne rozkúrim na žeravé uhlíky a potom pridám kus polena, dymí a dymí.....:D:D:D

No niekde bude problém, s najväčšou pravdepodobnosťou v komíne. Pravdepodobne malý priemer, alebo účinná výška komína k danej krbovej vložke. Ale môže to byť aj zaneseným komínom, mokrým drevom ....
Matej32
19.01.16,09:00
My mame doma teplovzdusny krb 3 roky,ale nemozem povedat ani jednu nevyhodu ak nebudem riesit chystanie dreva.Mame porobene rozvody do celeho domu a v pohode s tym vykurime.Nemame ziadnu ciernavu nad krbom,ani dym nam dnu neunika,teda ak rychlo neotvorim dvierka,takze som uplne spokojna-je aj teplucko a aj atmoska . ;)

To teda mne uniká: smrdia mi vlasy, šaty v skrini, záclony čierne... a to si myslím že viem kúriť lebo detstvo som strávila na horárni kde sme kúrili drevom, ale s krbom si neviem zakúriť tak aby mi nešiel do izby dym. Zbytočne rozkúrim na žeravé uhlíky a potom pridám kus polena, dymí a dymí.....:D:D:D

Može to byť tým, že zle kúriš, ale je väčšia pravdepodobnosť, že bude problém vo vložke, buď čo sa montáže týka ako v tesnení.
Querre
20.01.16,10:07
Toto sa vraj stava pri nekvalitne urobenych krboch. Ja mam tiez obavu aby sa mi nieco taketo nestalo, teraz hladam nejaku vhodnu krbovu vlozku len aj to mam problem ze neviem pre aku sa rozhodnut ci teplovodnu ci teplovzdusnu a hlavne preco.
Cerrick
21.01.16,07:58
Toto sa vraj stava pri nekvalitne urobenych krboch. Ja mam tiez obavu aby sa mi nieco taketo nestalo, teraz hladam nejaku vhodnu krbovu vlozku len aj to mam problem ze neviem pre aku sa rozhodnut ci teplovodnu ci teplovzdusnu a hlavne preco.

Zalezi od toho, ci chces mat krb ako primarne vykurovanie alebo nie. Osobne ja som skor za teplovzdusnu vlozku. A potom kurenie kombinovat s plynom. My to tak mame a pre mna je to idealne riesenie.. :)
Querre
22.01.16,08:06
neviem, je to dobry napad mat krb ako primarne? v podstate z teplovzdusnej si viem urobit rozvody aj na poschodie a tym padom aj to vykurit nie?
bugatti5
24.01.16,15:51
Za mňa teplovzdušný. Neviem či máte plyn či elektriku, ale keby sa s tým krb skombinoval tak by o mohlo slúžiť veľmi dobre. Jasné, že sa môžu na podlažie urobiť aj prieduchy a vykúriť izby. Ale tam je podľa mňa dôležité vyberať si aj materiál z akého bude izolácia a jedno s druhým. S týmito otázkami idú ruka v ruke mnohé ďalšie
Querre
25.01.16,11:35
Za mňa teplovzdušný. Neviem či máte plyn či elektriku, ale keby sa s tým krb skombinoval tak by o mohlo slúžiť veľmi dobre. Jasné, že sa môžu na podlažie urobiť aj prieduchy a vykúriť izby. Ale tam je podľa mňa dôležité vyberať si aj materiál z akého bude izolácia a jedno s druhým. S týmito otázkami idú ruka v ruke mnohé ďalšie

pockaj tak tu mi je to trosku nejasne preco je potrebne si vybrat material? ved ked to dam niekomu robit a ma za sebou uz nejake roky praxe tak by snad to urobil tak aby to bolo dobre a kvalitne..
Heliox
26.01.16,08:26
Pokiaľ si to dáš robiť nejakej serióznej firme, tak áno nemusíš riešiť aký materiál. Ale ja kutil napríklad som sa do toho pustil sám, materiál som vyberal čo najlacnejší a dnes si môžem búchať hlavu. Celé som to vtedy nejako nedomyslel a to, čo som ušetril na materiály vtedy, som teraz minul pri opravách tých chýb ktoré som si sám narobil. Tak ak máš na ruke nejakú firmu, tak určite to daj im a nepúšťaj sa do toho sám
Arodd
27.01.16,09:09
myslim, ze obe su v niecom vyhodne aj teplovzdusna aj teplovodna, ale mne sa viac pozdava teplovzdusna, mame taku uz par rokov a bez problemov. V zime v nom kurime pomerne stale, cize takeho niecoho ze kurit v nom nebudes sa bat nemusis.
bugatti5
28.01.16,07:46
pockaj tak tu mi je to trosku nejasne preco je potrebne si vybrat material? ved ked to dam niekomu robit a ma za sebou uz nejake roky praxe tak by snad to urobil tak aby to bolo dobre a kvalitne..

už máš aj vybratú nejakú firmu? ak áno, tak potom nemáš čo riešiť, tí by ti mali vedieť pomôcť so všetkým. Aj keď im povieš ako si to predstavuješ a akú plochu chceš vykurovať, tak oni by mali vedieť aj len tak od oka už povedať, že s akým výkonom vložka by ti tam sedela.
Cerrick
28.01.16,13:04
neviem, je to dobry napad mat krb ako primarne? v podstate z teplovzdusnej si viem urobit rozvody aj na poschodie a tym padom aj to vykurit nie?

to je otazne a dost na polemizovanie, lebo kazdemu vyhovuje nieco ine. Jasne, vies si urobit rozvody do hodnych izieb a dokonca mam pocit, ze takto krbom a rozvodmi vykuris miestnosti rychlejsie ako cez radiatory. Len pri rozvodoch a takych veciach opatrne aby si to dobre urobil alebo ako pises mozno by bolo naj dat to nejakej firme, co ma prax.
Querre
29.01.16,08:23
toto je dovod preco sa do toho nechcem pustat sam. Nahodou nieco pokaslem a cele ma to bude stat viac ako takto cez niekoho keby to dam. Pomerne stale? to je super, lebo boli uz typy ludi, co ma odhovarali, ze mozno raz tam zakurim za rok a viac nie, ale neverim tomu..
Nie, firmu este nemam vybratu, ale chcel by som si od jednej firmy brat aj vlozku aj montaz, predsa ak to bude ich vlozka tak mam istotu, ze to budu vediet dobre namontovat, len este musim popozerat kde robia aj montaz a jedno s druhym.
Tie rozvody ma po pravde lakaju pretoze si myslim, ze by to mohlo byt dost efektivne riesenie. Zaroven ako vy sa vyhrial spodok tak aj poschodie. Len tomu som neporozumel, ze preco je dolezite si material vybrat..
bugatti5
01.02.16,06:42
Je to najlepšie pokiaľ sa tomu nerozumieš dať to firme. Je to hlúposť, že raz za čas, každý môj známy, čo má krb tak v ňom cez zimu kúria stále. To je kúrenie, ktoré sa nedá s plynom alebo elektrikou ani porovnať. A už si si nejaké pozeral? či máš prehľad vôbec o nejakej cene a pod.
Matej32
01.02.16,18:15
Je to najlepšie pokiaľ sa tomu nerozumieš dať to firme. Je to hlúposť, že raz za čas, každý môj známy, čo má krb tak v ňom cez zimu kúria stále. To je kúrenie, ktoré sa nedá s plynom alebo elektrikou ani porovnať. A už si si nejaké pozeral? či máš prehľad vôbec o nejakej cene a pod.

len si treba uvedomiť, že vybrať si firmu ktorá odvedie kvalitnú prácu nie je jednoduché - už som to raz absolvoval a som po pravde rád, že som nakoniec dal na rady známych a správne sa rozhodol. Ale po pravde vložku z môjho pohľadu je dosť dôležité aj vidieť real a komunikovať s predajcom a všímať si či vie poradiť, či sa rozumie tomu čo hovorí a podobne. To veľa napovie
lujza.j
01.02.16,18:26
ide to z vás jak z chlpatej deky:D:D
arizona
01.02.16,18:28
ide to z vás jak z chlpatej deky:D:D
sak dockaj Lui...zachvilu to pride :D
Sharapp
02.02.16,06:10
pockaj tak tu mi je to trosku nejasne preco je potrebne si vybrat material? ved ked to dam niekomu robit a ma za sebou uz nejake roky praxe tak by snad to urobil tak aby to bolo dobre a kvalitne..

o materiál ide preto, že pri rozvodoch sa kedysi používali na izoláciu prašné materiály a tie mohli spôsobovať prach a podobne. Len teraz sa tam dáva materiál z ktorého sa nepráši, je to síce drahšie ale stojí to za to. A potom dosť o prašnosti rozhoduje aj filter aký kvalitný tam je a pod. :)
Querre
02.02.16,10:49
nevies mi povedat co to je za material, nech to viem kupit ak ho budeme predsa stavat? A co sa tyka ventilatoru v komine, ked chce clovek dostat teply vzduch aj na poschodie musi tam byt bezpodmienecne?
buchač
02.02.16,11:02
Čítam, čítam.....neprestávam sa čudovať.
Sorry, ale použijem aj expresívum...neprestávam sa čudovať ľudskej hlúposti...špekulácie jak beta s eržou.
-------------------------------------
Mám na chalupe krbovú pec, následovníčka starej kachľovky...som s ňou veľmi spokojný.

Všetko som robil sám...aj to pripojenie dymovodu do komína.

ALE
Všetko som robil po náležitej konzultácii a osobného pohľadu na danú skutočnosť a určitých pripomienok môjho suseda, ktorý je oveľa zbehlejší v danej problematike. Konzultoval som to pripojenie aj bratrancom, ktorý má roky firmu zameranú práve na tie krby a pece.

ALE
Ak by som šiel cestou krbu (pôvodný zámysel) a krbovej vložky, tak určite oslovím bratranca s objednávkou na celkovú montáž a stavbu krbu.

ALE
Opýtam sa aj inak v súvislosti s danou problematikou.
Do akej výšky je (máte) uzatvorená poistka na danú nehnuteľnosť ?
Je vôbec uzatvorená ?
...a v neposlednej miere záleží aj od toho, že v ktorej poisťovni je uzatvorená.
pmajap
02.02.16,13:20
Mám krb, obostavaná krbová vložka, prvý bol s otvoreným ohniskom. Ak by som mala stavať ešte raz tak zainvestujem do niečoho takého s napojením na radiátory, do časti na kúrenie sa zakúri len jeden krát za deň tvdým drevom, žeravá pahreba bez akéhokoľvek ešte dymiaceho dreva sa uzavrie pred prístupom vzduchu a kachľová časť hriala ešte o 24 hod. Vykúrilo v pohode 80 štvorcov obytnej plochy.
lujza.j
02.02.16,13:34
chcem si tam ohrievať kríže:)....krása...
pmajap
02.02.16,13:39
Pod digestorom vľavo je sklokeramická doska, vpravo klasický šporák so zamurovanou 15 l nádržou na ohrev teplej vody aj s kohútikom ( to medené), veru paráda.
lujza.j
02.02.16,13:49
Pod digestorom vľavo je sklokeramická doska, vpravo klasický šporák so zamurovanou 15 l nádržou na ohrev teplej vody aj s kohútikom ( to medené), veru paráda.
mojemu oku neuniklo.....:)
arizona
02.02.16,20:03
pockaj tak tu mi je to trosku nejasne preco je potrebne si vybrat material? ved ked to dam niekomu robit a ma za sebou uz nejake roky praxe tak by snad to urobil tak aby to bolo dobre a kvalitne..

o materiál ide preto, že pri rozvodoch sa kedysi používali na izoláciu prašné materiály a tie mohli spôsobovať prach a podobne. Len teraz sa tam dáva materiál z ktorého sa nepráši, je to síce drahšie ale stojí to za to. A potom dosť o prašnosti rozhoduje aj filter aký kvalitný tam je a pod. :)
Aky prasny material na rozvody mas na mysli?
LydiaB
04.02.16,22:04
Dobry den. Chcela by som sa s vami poradit. Neviem sa rozhodnut co je rozumnejsie - teplovodny resp. teplovzdusny krb. Prerabam 40r. rodinny dom, kde prizemie bude oddychova zona a poschodie bude obyvacka s kuchynou s priznanym stropom. Krbar mi ponuka teplovodny krb. Ono je to fajn vec hlavne v zimnom obdobi. a som velky milovnik krbu a v nom plapolajuci ohnik. A teda je viac ako mozne, ze si v krbe zakurim aj v lete ak je na to prilezitost. A tu nastava kamen urazu. V teplovodnom krbe nie je mozne kurit len tak, bez toho, ze sa odvedie to vzniknute teplo niekam -podlahovka, ci napr. 700lkotol. Bazen, studnu ani sklennik nemam. V zime by to ani taky problem nebol. Skor mi ide o obdobie ked sa podlahove vykurovanie vypina a resp.ked je vonku aj teplejsie, ale zato je prilezitost si zakurit v krbe pre atmosku, alebo sa na par dni aj v priebehu leta ochladi (na co sa zasa neoplati pustat v celom dome podlahovka). Na prizemi budem mat zatial pripravu na teplovzdusny krb ked sa jedneho dna stane dvojbytovy dom. Vie mi niekto poradit z vlastnej skusenosti alebo z fachu?
Cerrick
17.02.16,11:34
myslím, že sama si sa už rozhodla ;) v tvojom prípade by bol teplovzdušný ideálny. Temperovať sa dá kľudne plynom a podobne a keď človek príde domov zakúri a je skoro hneď teplo. Raz asi týždeň cez leto sa strašne ochladilo a pršalo a mnohí by ma možno vysmiali ale my sme si v krbe zakúrili a mali sme teplúčko.
kohutex
18.02.16,07:50
niekto by mozno povedal, ze teplovodny je lepsi z toho pohladu, ze vykuri v podstate cely dom. Ale to iste je pri teplovzdusnom, ten tiez pekne dokaze dom vykurit cez prieduchy. A hlavne teplovzdusny robi tu taku pravu krbovu atmosferu, pre ktoru si ho mnohi davaju. Len ide hlavne o to aby ste si vybrali kvalitnu vlozku.