evlarad
22.10.08,14:04
Ahojte vsetci,

Chcel by som vas poprosit o radu. Stala sa mi taka nemila vec. Kazdy to urcite pozna z beznej premavky, ked sa clovek snazi preradid z jedneho pruhu do druheho(do odbocovacieho pruhu napr) ale nikto ochotny sa nenajde vas pustit tak treba "trosku pritlacit". Mal som vyhodenu smerovku ze chcem odbocit do praveho jazdneho pruhu ale pan za mnou vpravo sa rozhodol ze mi to neumozni. Zacala taka mensia pretlacacka a pravdepodobne aj minimalny dotyk aut. Chlapik zastavil auto, vyskocil z neho a utekal s krikom ku mojim dveram. Zlakol som sa, nemam rad takyto fyzicky kontakt, tak som pridal plyn zaradil sa pred neho a odisiel. Po mesiaci a pol sa ukazalo ze pan na mna podal trestne oznamenie za poskodenie vozidla (skoda do 5000sk) a utek z miesta cinu. Je pravda ze je to aj urcite moja vina ale vtedy covek nerozmysla striedmo a ani som si nevsimol na svojom aute ziadnu skodu. V piatok idem na policiu a mam z toho riadny strach. Stretol sa niekto z vas uz s podobnou situaciou? Viete mi poradit ako najlepsie z tohoto vykluckovat?

Dakujem
Majco
Chobot
22.10.08,12:20
Ahojte vsetci,

Chcel by som vas poprosit o radu. Stala sa mi taka nemila vec. Kazdy to urcite pozna z beznej premavky, ked sa clovek snazi preradid z jedneho pruhu do druheho(do odbocovacieho pruhu napr) ale nikto ochotny sa nenajde vas pustit tak treba "trosku pritlacit". Mal som vyhodenu smerovku ze chcem odbocit do praveho jazdneho pruhu ale pan za mnou vpravo sa rozhodol ze mi to neumozni. Zacala taka mensia pretlacacka a pravdepodobne aj minimalny dotyk aut. Chlapik zastavil auto, vyskocil z neho a utekal s krikom ku mojim dveram. Zlakol som sa, nemam rad takyto fyzicky kontakt, tak som pridal plyn zaradil sa pred neho a odisiel. Po mesiaci a pol sa ukazalo ze pan na mna podal trestne oznamenie za poskodenie vozidla (skoda do 5000sk) a utek z miesta cinu. Je pravda ze je to aj urcite moja vina ale vtedy covek nerozmysla striedmo a ani som si nevsimol na svojom aute ziadnu skodu. V piatok idem na policiu a mam z toho riadny strach. Stretol sa niekto z vas uz s podobnou situaciou? Viete mi poradit ako najlepsie z tohoto vykluckovat?

Dakujem
Majco

Bohužiaľ skutočne di porušil povinnosti dané v § 51 ods. 3 zákona 315 (http://www.porada.sk/t59477-315-ostatne-pohladavky.html)/1996:

3) Ak pri dopravnej nehode došlo k usmrteniu osoby alebo k jej zraneniu, ak došlo k poškodeniu cesty alebo všeobecne prospešného zariadenia, ak unikli nebezpečné veci /11/ alebo ak na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikla hmotná škoda zrejme prevyšujúca desaťnásobok minimálnej mzdy zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou ustanovenou osobitným predpisom, /12/ účastník dopravnej nehody je povinný

a) ohlásiť bezodkladne dopravnú nehodu policajtovi,
b) zdržať sa konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody, najmä premiestnenia vozidiel; ak sa situácia, ktorá vznikla dopravnou nehodou, musí zmeniť, najmä ak je to potrebné na uvoľnenie alebo na ošetrenie zranenej osoby alebo na obnovenie premávky predovšetkým vozidiel verejnej hromadnej dopravy osôb, účastník dopravnej nehody je povinný vyznačiť situáciu a stopy,
c) zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu policajta alebo sa na toto miesto bezodkladne vrátiť po poskytnutí alebo privolaní pomoci, alebo po ohlásení dopravnej nehody.

(4) Ak škoda spôsobená pri dopravnej nehode na žiadnom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí ani na inom majetku nedosiahla výšku ustanovenú v odseku 3, účastníci dopravnej nehody sú povinní postupovať podľa odseku 3, len ak sa výslovne nedohodli inak.

Preto v zmysle zákona o priestupkoch § 13 ti môže byť v rozkaznom konaní uložená pokuta až do výšky 4000 SKK:

(2) V blokovom konaní (§ 84) možno uložiť pokutu do 1 000 Sk, ak tento zákon alebo iný zákon neustanovuje inak, a v rozkaznom konaní (§ 87) do 4 000 Sk.

Neboj, trochu ťa zvozí príslušník, spíšu zápisnicu a uložia ti pokutu.

Ono škoda skutočne mohla vzniknúť za 5000. Stačí ak sa poškriabe lak na blatníku, tak prelakovanie jedného dielu auta môže stáť aj viac ako 5000 Sk.

Popíš to presne ako to bolo a skús povedať, že si nevedel, že došlo k stretu vozidiel, preto si pokračoval v jazde.

Inak aj tam si mal dať prednosť tým autám. Neradno sa nasilu tlačiť, raz sa niekto nájde, kto ťa pustí....
evlarad
22.10.08,12:34
Ahoj,

Dakujem velmi pekne za rady. Ja som si vedomy ze som to nevyriesil dobre a je to moja chyba. Co uz budem na buduce mudrejsi. Ja som sa hlavne bal ze ci by mi mohli zobrat vodicsky preuraz za toto porusenie predpisu.? Popripade sudne konanie a podobne setrenia.?

Dakujem
Majco
hanelie
22.10.08,12:49
od chobot:
Popíš to presne ako to bolo a skús povedať, že si nevedel, že došlo k stretu vozidiel, preto si pokračoval v jazde.
tohto sa drž :)
a urob niečo so strachom :)
Chobot
22.10.08,13:16
Ahoj,

Dakujem velmi pekne za rady. Ja som si vedomy ze som to nevyriesil dobre a je to moja chyba. Co uz budem na buduce mudrejsi. Ja som sa hlavne bal ze ci by mi mohli zobrat vodicsky preuraz za toto porusenie predpisu.? Popripade sudne konanie a podobne setrenia.?

Dakujem
Majco

Pokiaľ vinu nepriznáš, tak by ti nemali zobrať VP. To by mohol jedine súd, keby to malo súdnu dohru.

Ale toto nebola taká vážna nehoda, aby to bolo na súd. Myslím si, že to vyriešia na oddelení nejakým bu-bu-bu pohovorom plus pokutou.
iriska
23.10.08,05:43
Súhlasím s hanelie. A ešte môžeš preukázať, že na tvojom aute nie je žiadny dôkaz o zrážke, čiže tú škodu mu mohol spôsobiť aj niekto iný, ale on sa rozhodol z neznámych dôvodov označiť práve teba (lebo inú značku auta si nezapamätal?)