suschi
22.10.08,14:49
Ahojte, alebo dobry den Vam prajem!!

Mam taky zaujimavy problem, teda aspon pre mna problemom je. Spoločnosť vlastni hospodársky dvor, na ktorom stáli budovy, pretože v minulosti boli rozkradnuté (myslim tym ze ix nasi spolu-obyvatelia uplne zrovnali zo zemou), pachatelia boli chyteni, usvedceni, v dnešnej dobe nam exekutor posiela mini-splatky na učet. Problem je však inde.
Pri rozkradnuti budov je nutne odvadzať DPH?:eek: (nastupila som do tejto firmy a je to nedoriešeny problem, a ja si snim neviem vôbec rady). Veeľmi by som Vám bola povďačna za akukoľvek infošku,alebo odkaz na už existujúcu podobnu temu.
ďakujem a prajem príjemny deň
azla
22.10.08,13:15
V danom prípade by som sa na danú skutočnosť pozerala ako na škodu. (zničená budova).
Splátky, ktoré dostávate sú náhradou škody.
Pri škode sa Dph neodvádza.
atka4
22.10.08,18:02
Ahojte, alebo dobry den Vam prajem!!

Mam taky zaujimavy problem, teda aspon pre mna problemom je. Spoločnosť vlastni hospodársky dvor, na ktorom stáli budovy, pretože v minulosti boli rozkradnuté (myslim tym ze ix nasi spolu-obyvatelia uplne zrovnali zo zemou), pachatelia boli chyteni, usvedceni, v dnešnej dobe nam exekutor posiela mini-splatky na učet. Problem je však inde.
Pri rozkradnuti budov je nutne odvadzať DPH?:eek: (nastupila som do tejto firmy a je to nedoriešeny problem, a ja si snim neviem vôbec rady). Veeľmi by som Vám bola povďačna za akukoľvek infošku,alebo odkaz na už existujúcu podobnu temu.
ďakujem a prajem príjemny deň
tu je asi potrebné správne zadefinovať, čo sa vlastne stalo - krádež, strata.....možno podľa toho ako to uviedli prísl. PZ SR.
Prikladám jedno vyjadrenie DR, možno ťa navedie, ako to nasmerovať....
suschi
03.11.08,12:43
ďakujem Vam za rady! uvidim ako to doriešim...nakoľko aj v tom usmernení a vlastne i všade na nete som sa stretla v prípade krádeže a DPH len s predmetom TOVAR, no a podľa mňa budovy za tovar nepovažujeme?!?! tak DPH by podla mna nemalo byt vyčíslené.... no ešte raz diky vam!!
ik-a
03.11.08,14:46
Skús si pozrieť § 54 zákona o DPH - zmena účelu investičného majetku.
Milan Benka
03.11.08,19:39
ďakujem Vam za rady! uvidim ako to doriešim...nakoľko aj v tom usmernení a vlastne i všade na nete som sa stretla v prípade krádeže a DPH len s predmetom TOVAR, no a podľa mňa budovy za tovar nepovažujeme?!?! tak DPH by podla mna nemalo byt vyčíslené.... no ešte raz diky vam!!

Definícia tovaru na účely DPH vyplýva z § 8 / 1 a; zák. 222/2004 Zz.
V jeho zmysle je tovarom hmotný majetok - hnuteľný aj nehnuteľný. Teda na účely DPH sú aj Vami spomínané budovy tovarom.

Vo Vašom prípade však nemožno hovoriť o odcudzení ( krádeži ) tovaru. Váš tovar bol zničený ( poškodený ). Na tento prípad sa nevzťahuje §53/ 5 zák. 222/2004 Zz. Ten sa vzťahuje iba na prípady "odcudzenia" .
Plnenie, ktoré dostávate od exekútora je náhradou škody. Tá nie je predmetom DPH a teda sa z nej DPH neodvádza.

Na margo príspevku
ik-a : " Skús si pozrieť § 54 zákona o DPH - zmena účelu investičného majetku. "

Majetok bol znehodnotený. Zmena účelu je v zákone jednoznačne definovaná a mám za to, že na tento prípad sa nevzťahuje.
suschi
06.11.08,10:44
Ďakujem Vám všetkým za odpovede!! aj ked som xcela skor počuť že v takomto pripade sa nemusi odvadzať DPH, lebo sa mi to zda odveci... :eek: ale podla mna je v tejto republike všetko odveci čo sa podnikania týka... to je tá tzv. "podpora maleho a stredného podnikania po slovensky" ...
pekny dník a ešte raz dík....
(jeej, to sa aj rymovalo, som ja ale šikula)
Muška
06.11.08,10:51
xcela skor počuť že v takomto pripade sa nemusi odvadzať DPH,
???
a toto nie je dobré???


Vo Vašom prípade však nemožno hovoriť o odcudzení ( krádeži ) tovaru. Váš tovar bol zničený ( poškodený ). Na tento prípad sa nevzťahuje §53/ 5 zák. 222/2004 Zz. Ten sa vzťahuje iba na prípady "odcudzenia" .
Plnenie, ktoré dostávate od exekútora je náhradou škody. Tá nie je predmetom DPH a teda sa z nej DPH neodvádza.