MAGDALIENKA
22.10.08,19:51
Zamestnanci sesterskej spoločnosti absolvovali školenie v našej firme.
My sme im zabezpečili a niektoré služby, ktoré im budeme refakturovať. Máme nasledovné faktúry:
- tlmočenie od neplatiteľa DPH
- tlmočenie od platiteľa DPH
- prenájom osobného auta (s DPH)
- spotreba PHM (s DPH)
- náhrada škody za poškodenie auta (bez DPH)
- taxi od neplatiteľa DPH


1. Je možné si uplatiť DPH pri faktúre za PHM a pri faktúre za tlmočenie?
2. Ako vystaviť faktúru pre sesterskú spoločnosť? Na ktoré položky uplatniť slovenskú DPH a na ktoré položky uplatniť oslobodenie?

Vďaka za radu
Rozalka
22.10.08,17:55
Neuviedla si zásadnú vec, kde je sídlo sesterskej spoločnosti.
MAGDALIENKA
23.10.08,06:05
Ide o sesterskú spoločnosť v Poľsku.
optimistka
23.10.08,06:56
všetky uvedené vstupy sú tvoje vstupy, predpokladám že faktúry sú na vašu firmu, pokiaľ idete prefakturovať časť nákladov do poľska- podľa mňa s sk dph
miestom dodania .... výchovných, vzdelávacích služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú § 15/4/222/2004
nárok na odpočet ti vzniká, sú to tvoje prijaté plnenia pri ktorých ti vzniká daňová povinnosť na "výstupe"
MAGDALIENKA
23.10.08,11:29
Dobre, ja si uplatním DpH na dokladoch, kde to je možné, teda tlmočenie a PHM. Vypočítam základ dane a narátam 19 % DPH. Ale ešte mi nie je celkom jasné čo s refakturácie náhrady škody, ak náhrada škody nie je predmetom DPH? Vystavím samostatnú faktúru, kde nebudem uplatňovať slovenský režim DPH alebo túto náhradu škody zahrniem do základu dane a zdaním na Slovensku spolu so všetkými ostatnými položkami?