kabaho
22.10.08,19:15
Ahojte
volám sa Katarína a potrebujem radu. Chcela by som začať podnikať v oblasti účtovníctva. Prišla som o zamestnanie a som vedená na úrade práce. Manžel síce pracuje ale to na vyžitie rodiny nestačí. Ešte k tomu študujem externe účtovníctvo a audítorstvo v Bratislave. Keď som stratila zamestnanie začala som chodiť od firmy k firme ale stále nič. Navyše prax v účtovníctve mám len 3 mesiace, účtovala som v programe POHODA, ale bavilo ma to. Preto stále rozmýšlam viac a viac o začatí účtovania na živnosť. Mám však obavy pretože bývam v okrese kde je miera nezamestnanosti dosť vysoká a účtovníkov je v dnešnej dobe dosť. Nepotrebujem veľké príjmy, stačí mi keby som mohla z toho slušne vyžiť zaplatiť byt,elektrinu, účty...........a hlavne odvody. Keďže nemám peniaze chcela by som využiť na začiatok príspevok z úradu práce ale je tam podmienka mať živnosť 2 roky. Určite by mi pomohol. Vie mi niekto poradiť koľko klientov by som asi potrebovala na začiatok aby som mohla vyžiť? Je múdre vziať príspevok alebo radšej nie? Dnes ma jedna pani-účtovníčka zarazila že by som musela mať aspoň 2 väčšie firmy aby som mohla začať podnikať v účtovníctve. Že je to skôr práca popri zamestnaní.
Každá rada mi je cenná.
Ďakujem
Dav
22.10.08,17:33
Začať podnikať s príspevkom z úradu práce je oveľa jednoduchšie, ako z vlastných peňazí.Z príspevku si môžeš hradiť aj odvody do zdravotnej poisťovne, ak sa rozhodneš platiť dobrovoľne do SP, tak aj tieto môžeš uhrádzať z príspevku. Aj toto je pomoc, hlavne kým si nájdeš dosť klientov. Ale. Firmy, ktoré už existujú, účtovníka v priebehu roka obvykle nemenia. Prevziať účtovníctvo v priebehu roka je poriadne náročné. Zobrať si klienta, ktorý iba začína - tu je riziko, ako sa bude dariť jemu. Aj zabehnutý podnikateľ sa môže rozhodnúť pre skončenie podnikania. Toto sú riziká začínajúcej účtovníčky. Z tohto pohľadu je lepšie začať s jednou-dvomi firmami a postupne si priberať toľko, aby si stíhala termíny. A aby Ťa skončenie činnosti jednej firmy nedostalo do existenčných problémov. Prv, než sa rozhodneš pre prácu na živnosť, zisti si, pre koho by si robila, aj si to podchyť predbežnými zmluvami. Prípadne pred začatím SZČO pracuj pre niekoho z budúcich klientov na dohodu do povolenej výšky príjmu.
kabaho
22.10.08,18:19
Rozmýšľala som že by som najprv začala jednoduché účtovníctvo, pre menších živnostníkov. Neskôr podvojné a tak postupne. A prosím ťa nemám s tým skúsenosti čo všetko to obnáša keď by som prevzala účtovníctvo v priebehu roka?
Ďakujem
Melnick
22.10.08,18:27
Rozmýšľala som že by som najprv začala jednoduché účtovníctvo, pre menších živnostníkov. Neskôr podvojné a tak postupne. A prosím ťa nemám s tým skúsenosti čo všetko to obnáša keď by som prevzala účtovníctvo v priebehu roka?
Ďakujem
Sú dva príklady na prevzatie úč-ta v priebehu roka.
1/ zmena účtovníka - tak to Ti neodporúčam:mad: Iný systém práce, iný soft a veľa, veľa iných vecí..........
2/ novovzniknutej účtovnej jednotke, ako si aj Ty a vtedy ideš od piky.:)
Dav
22.10.08,18:29
Rozmýšľala som že by som najprv začala jednoduché účtovníctvo, pre menších živnostníkov. Neskôr podvojné a tak postupne. A prosím ťa nemám s tým skúsenosti čo všetko to obnáša keď by som prevzala účtovníctvo v priebehu roka?
Ďakujem
V prvom rade je to otázka zodpovednosti za účtovanie celého roka. V praxi to znamená prejsť celé účtovníctvo, či je robené správne.Čiže aj práca navyše( obvykle zadarmo) pri kontrole účtovania, pri prípadnej oprave nesprávneho účtovania. Taktiež v niektorých prípadoch poriadne pochybnosti o svojich vedomostiach - ale prečo to je účtované tak, keď to má byť účtované inak, to ja nič neviem, alebo predchodkyňa sa mýli?