kristina.hr
23.10.08,08:51
Ahojte poraďáci,
tak trochu som v koncoch. Mám 3 zaujímavé prípady na daňový bonus. Dúfam, že ste sa s tým niekto stretli a že mi poradíte.
1. Zamestnanec poberal DB na syna, ktorý chodil na nadstavbu. Každý rok mi podpísal vyhlásenie a v septembri doložil potvrdenie zo školy (na tlačive pre prídavky na deti). Tento rok potvrdenie nepriniesol, lebo syn ukončil školu. Zisťovala som presný dátum jeho zaevidovania na ÚP, a tam mi povedali, že bol vedený od 9.10.2006 do 31.7.2008. Až sa mi zatmelo pred očami.
Neviem prečo škola potvrdenie vystvila resp. prečo bol syn zaevidovaný na ÚP-e. Rok 2008 ma netrápi, opravím ho pri ročnom zúčtovaní. Ale čo s rokmi 2006 a 2007? Musí podať zamestnanec opravné daňové priznanie?
2. Dcéra zamestnankyne začal chodiť na VŠ v septembri 2007. Po mesiaci odišla ale hneď nastúpila na privátnu jazykovú školu, ktorá jej vystavila potvrdenie, že navštevuje školu dennou formou. Zamesnankyna mi v októbri 2007 potvrdila, že na dcéru prídavky na deti. V júni 2008 mi nahlásila, že dcéra ukončila štúdium nemeckého jazyka. Upozornila som ju, aby si to nezabudla nahlásiť na oddelení prídavkov na deti. Na to mi povedala, že jej v novembri 2007 prídavky odňali.
Moja otázka znie: vždy platí, že ak poberá prídavky má nárok na DB, alebo môže nastať aj prípad, že na prídavky nemá nárok ale na DB má. Kde to môžem zistiť?
A ak zistím, že naozaj nemala nárok poberať DB, môžem jej (dcéra nastúpila na VŠ v septembri 2008) DB do konca roka 2008 nevyplácať, aby v ročnom zúčtovaní nemala veľký nedoplatok?
3. Dcéra zamestnanca je spoločníčkou v s.r.o. Príjem nemá, ale môže ho mať na konci roka. Študuje na VŠ. Podľa z.600/2003 o prídavkoch na dieťa sa za nezaopatrené dieťa považuje §3 ods 1 psím.b) dieťa, ktoré nemôže vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu. Tzn., že ak nie je chorá a vykonáva zárobkovú činnosť, ktorá nie je pravidelná, nepovažuje sa za nezaopatrené dieťa. (príjem spoločníkov s.r.o. je v § 5 ods.1 pásm.b zákona 595/2003 o dani z príjmov). Môžem mu teda vyplácať DB alebo nie?

A posledná vec: môžem žiadať od zamestnancov, ktorí majú deti staršie ako 16 rokov potvrdenie z ÚP, v akej výške mali za príslušný kalendárny rok vyplatené prídavky na deti, a tento doklad brala ako smerodajný pri nároku na DB? Aby som v budúcnosti vyhla takýmto problémom.
Za odpovede Vám vorped ďakujem.
Fairy
23.10.08,07:34
Asi ti neporadím so všetkým, ale na ten
1. problém:
Na tom potvrdení zo školy bolo napísané denné štúdium ?
Ja by som si ešte zistila, či poberal na syna prídavok na dieťa a ak nie, tak určite nech si zamestnanec urobí opravné daňové priznanie.
2. problém :
Najlepšie je sa informovať na daňovom úrade. Ešte som sa nestretla s tým, že by niekto nemal nárok na PnD a mal nárok na DB. Možno tá škola nepatrí medzi školy určené na denné štúdium alebo nie je školou, ktorá sa zaraďuje do kategórie na sústavnú prípravu na zamestnanie. (alebo ako sa to povie). Treba zistiť, prečo jej nedávali prídavky.
A s tým nevyplácaním DB...iba na základe PÍSOMNÉHO súhlasu a dohody so zamestnankyňou.

S 3. problémom ti neviem poradiť.
jankasm
23.10.08,11:33
K problému č. 2: ak jej to vysvetlíš, a ona bude súhlasiť s tým, že si DB nebude do konca roka uplatňovať, musí podpísať zmenu vo vyhlásení, od ktorého mesiaca žiada o neuplatňovanie DB a žiadny problém. Ale ak bude mať vo vyhlásení napísané, že si DB uplatňuje, musíš jej ho aj uplatňovať.

Čo sa týka toho potvrdenia z ÚP, tak žiadať ho môžeš, ale či Ti ho naozaj všetci donesú?
Chcem Ti len povedať, aby si sa s tým netrápila, nie je to tvoja chyba ani chyba zamestnávateľa. Ak Ti zamestnanec donesie potvrdenie o návšteve školy a vo vyhlásení má podpísané uplatňovanie DB, tak je to len a len jeho problém. On si to potom musí všetko vysporiadať cez DP. :o
srska
23.10.08,23:57
K bodu 3) nezaopatrené dieťa podľa zákona č. 600/2003 Z.z.: - ide o dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky. Po jej skončení najdlhšie - ... do dovŕšenia 25 rokov veku, ak: - sa sústavne pripravuje na štúdium alebo .... atď . Doklady na uplatnenie DB: rodný list + potvrdenie školy o sústavnej príprave na budúce povolanie, ktoré platí vždy len na školský rok .... Tieto dve veci sú nutnou a postačujúcou podmienkou pre uplatnenie DB + podpísanie Vyhlásenia k zdaneniu príjmov zamestnancom a ak má zamestnanec v danom mesiaci hrubý zdaniteľný príjem aspoň 0,5x min. mzda.
Dav
24.10.08,04:01
Doklady k DB sú rodný list, nad 16. rokov potvrdenie o návšteve školy alebo doklad o tom, že žiadateľ poberá rodinné prídavky. Pokiaľ ťa zamestnanec neinformoval o zmene situácie u dieťaťa, na ktoré uplatňoval DB a nepodpísal zmenu vo vyhlásení, je to jeho problém, on zodpovedá za správnosť údajov.
*Emma Lehotská*
27.10.08,13:31
Ahojte,
včera ma požiadal jeden zamestnanec,že si chce uplatnovať od oktobra na 2 deti DB. Doteraz ho poberala jeho manželka.Môže sa to takto zmeniť koncom roka? Nieje to limitované na 1/2 roky? Dôvod mi neprezradila, doniesla všetky doklady, podpisala vyhlasenie. Je potrebne niečo nahlasiť aj na UPSVaR?
Dakujem za odpovede.
Tweety
27.10.08,13:35
Ahojte,
včera ma požiadal jeden zamestnanec,že si chce uplatnovať od oktobra na 2 deti DB. Doteraz ho poberala jeho manželka.Môže sa to takto zmeniť koncom roka? Nieje to limitované na 1/2 roky? Dôvod mi neprezradila, doniesla všetky doklady, podpisala vyhlasenie. Je potrebne niečo nahlasiť aj na UPSVaR?
Dakujem za odpovede.
Môže, nie je to limitované. Nie, nič netreba nikde hlásiť.
kristina.hr
28.10.08,09:05
Ďakujem Vám všetkým za Vaše reakcie, porozmýšľam a vyvodím z toho záver, ako to spravím. Díky moc, :-)
kristina.hr
28.10.08,09:15
Pr.1 Škola vystavila potvrdenie na tlačive, ktoré sa odovzdáva na ÚP na rodinných prídavkoch ("Potvrdenie o návšteve strednej alebo vysokej školy na účely prídavku na dieťa"). Pod názvom tlačiva je uvedené, že potvrdenie sa nevystavuje pri štúdiu popri zamestnaní, kombinovanom štúdiu a štúdiu jednotlivých vyučovacích predmetov na strednej škole, pri externom štúdiu na VŠ.
Keďže mi to priniesol na takomto tlačive, ani ma nenapadlo zisťovať, akou formou študuje.