Ing. Pavol Zúber
23.10.08,09:07
Spoločnosť kúpila havarované nákladné vozidlo.Kúpila náhradné diely a auto dala opraviť. Je to oprava HIM alebo mám navýšiť OC auta? Ďakujem.
mysimis
23.10.08,07:22
Je to oprava havarovaného auta.
Ing. Pavol Zúber
23.10.08,09:03
Ďakujem za odpoveď takže to môžem dať na 511.
Ing. Pavol Zúber
28.10.08,11:21
Ešte by som sa vrátila k tejto téme. Môže byť cena opravy auta vyššia ako OC? Oprava je 400 000,-Sk a OC bola 100 000,- Sk.Je celá suma opravy nákladom?
robin1
28.10.08,11:31
Spoločnosť kúpila havarované nákladné vozidlo.Kúpila náhradné diely a auto dala opraviť. Je to oprava HIM alebo mám navýšiť OC auta? Ďakujem.
A bolo havarované auto pojazdné? Ak nie, tak ste ho nemohli ani zaradiť do používania. V tom prípade OC auta + náklady na opravu sa zaradia do majetku spolu, keď bude auto pojazdné.
Ing. Pavol Zúber
28.10.08,11:40
Auto bolo kúpené ako nepojazdné, najskôr bola nutná oprava až potom sa začalo na ňom jazdiť-voziť tovar.Takže ho zaradím tak ako si mi napísal. Ďakujem.
betka
28.10.08,14:18
Podložme si to postupmi účtovania:

§ 35
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku

(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na

(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku

f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,

Otázka:
1. Pri kúpe automobilu bolo auto pojazdné?
Nie nebolo. Musela som vynaložiť určité náklady na "opravy", pre jeho zaradenie do používania. Musela byť prevedená generálna oprava. Auto som iba obstarala nabúrané, pričom som ho účtovala na 042, zaradiť do používania cez 022/042 ho nemôžem, lebo nie je schopné prevádzky.
Ak by však bolo auto pojazdné, a následne potom som vykonala opravy. Ide o 511, pokiaľ na ňom neurobím TZ ako napr. namontujem strešné okno, vymením motor za výkonnejší, namontujem airbagy, vymením čalúnenie za kožu. Urobím z neho "opravou" nejaký výkonný šíp, nejaké super delo.
Ing. Pavol Zúber
29.10.08,08:16
Týmto mi vznikol ďalší problém. Auto som prihlásila na DU na daň z mot.voz. ešte pred tým ako ho začala spoločnosť používať.Mám prihlášku opraviť alebo časť dane z MV dať ako nedaňový náklad?