lubistka
23.10.08,09:22
dobry den. pracujem v obcianskom zdruzeni a cim viac do tych papierov pozeram, tym viac som zmatena. moze mi prosim niekto celkom polopatisticky vysvetlit aky je rozdiel medzi prikaznou zmluvou a dohodou o vykonani prace? ake povinnosti ma poskytovatel prace a ake vykonavatel pri jednom i druhom? kto a kedy to zdanuje? velmi velmi pekne dakujem za ochotu. :)
neupi
24.10.08,13:04
ahoj,
rozdiel je v podstate definovany v Zakonniku prace, ale polopatisticky: z dohody odvadzas odvod do socialnej poistovne (iba garancne a urazove poistenie, dokopy 1,05 %) a plus pripadnu zrazku dane na danovy urad. Pri prikaznej zmluve v podstate neodvazas nic, ale pozor na obchadzanie Zakonnika prace. Je velmi lahko spochybnitelne, ze sa nejedna o zavislu cinnost. Takze celkovo viac odporucam pouzit jednu z dohod...
Ankaa7
30.10.08,16:21
Môže mi niekto poslať vzor príkaznej zmluvy? ČO všetko je možné vykonávať cez príkaznú zmluvu? Čo môže byť jej predmetom?
lubistka
17.11.08,14:54
DAKUJEM NEUPI VELMI ZA ODPOVED.
A ASI BUDE VYZERAT AKO UPLNY... ALE CO VSETKO JE ZAVISLA CINNOST? EXISTUJE AJ NEZAVISLA? SORRY, SOM UPLNY LAIK. :-)
janeb
18.11.08,13:18
Závisla činnosť - no tak polopatisticky na priklade:
Obcianske zdruzenie da cloveku prikaznu zmluvu na vykonavanie istej cinnnosti povedzme administrativa projektov a tento clovek bude na jej zaklade sediet od pondelka do piatku v kancli zdruzenia, drat zariadenie zdruzenia a amortizovat pocitac zdruzenia, dostávať a plniť príkazy nadriadeného ... - tak toto je zavisla cinnost a hold smola ked na to danovy urad dojde. Nezavislou cinnostou by bolo ak ten clovek ma spracovat projekt a urobi ho doma (alebo vo svojej vlastnej kancelarii) na svojom kompe a odovzda zdruzeniu.
Ved to nie je az take hrozne dat cloveku DOVP, DOPČ alebo DOBPŠ a prihlásiť ho na sociálke a platiť zaňho to minimum čo zákon požaduje a mať pokoj. Viem že na mzdy sa veľmi tažko získavajú prostriedky, ale toto je legálny spôsob a príkazné a mandátne zmluvy sú často "zneužívané" na obchádzanie zákona, a preto aj pomerne kontrolované DU.
OZ totiž už ďalej nenesie zodpovednosť či si ten človek zahrnie príjem z príkaznej zmluvy do daňového priznania a odvedie daň, preňho to môžu byť aj čisté peniaze. Na druhej strane si môže od združenia nárokovať preplatenie cesťáku, alebo gastráče - a túto tému rieši Zákonník práce pri závislej činnosti a zákon o cestovných náhradách. Nedá sa vybrať si zo zákonov to čo sa hodí.
A tiež čo v prípade, že príde na kontrolu Inšpektorát práce na nelegálku - ako im vysvetliť, že tí ľudkovia v kancli čo pracujú za PC tam vlastne nepracujú, lebo oni majú príkaznú zmluvu a teda nevykonávajú závislú činnosť. (teda nezávisia od združenia)

ďaľším prikladom môže byť napr murár - závislý - je tam majster ktorý mu povie, kedy má prísť, dokedy budú robiť dá mu náradie
nezávislý - dostne príkaz, ale urobí kedy chce so svojim naradím a jediným jeho príkazom je to na čom sa zmluvne dohodli, je sám sebe pánom
Ankaa7
21.11.08,09:33
Takže, ak náš predseda vykonáva činnosť na svojom PC, vo svojom voľnom čase a dosť často na svoje náklady je možné, aby sme mu aspoň raz alebo dvakrát za rok na základe príkaznej zmluvy vyplatili finančnú čiastku, ktorú si potom on prizná v daňovom priznaní?
janeb
21.11.08,12:59
áno je to OK
ale najlepšie je aj formulovať to ako "vynimočnú, krátkodobú aktivitu jednorazového charakteru" :-)
lubistka
25.11.08,08:07
super! velmi dakujem za odpoved. konecne som to pochopila! :cool: dakujem :-)