majenka21
16.05.05,06:26
Ahojte.. Potrebovala by som vediet, ze pri nahlásení 1. zamestnanca do zdrav.poist. sa nahlasuje aj ako zamestnavatel.. ale ked zamestnavatel je v inej zdrav. poist. ako zamestnanec tak aj tam ho treba nahlasit? a na danový?
emily
16.05.05,04:33
Ahojte.. Potrebovala by som vediet, ze pri nahlásení 1. zamestnanca do zdrav.poist. sa nahlasuje aj ako zamestnavatel.. ale ked zamestnavatel je v inej zdrav. poist. ako zamestnanec tak aj tam ho treba nahlasit? a na danový?
Áno zamestnávateľ sa musí nahlásiť do ZP, kde je zamestnanec, do SP nielen ako FO (ak ide o FO) ale aj ako zamestnávateľ, dostane iné IĆZ a j na DÚ.
janaGT
16.05.05,04:36
dúfam, že som správne pochopila tvoju otázku, skúsim odpovedať:

zamestnávateľa musíš zaregistrovať do tých zdravotných poisťovní, v ktorých máš čo i len jedného zamestnanca poisteného. Napr. príde ti nový zamestnanec poistený v napr. Spoločnej ZP. Ty ako zamestnávateľ nie si v tejto poisťovni zaregistrovaný, takže sa tam musíš zaregistrovať. Veď ako by si potom odvádzala za neho ZP ?
majenka21
16.05.05,04:40
ano ja to chapem.. ale ak ma len jedneho zamestnanca tak sa zaregistruje v tej kde je zamestnanec a nahlasi zamestnanca.. ale ked zamestnavatel je v inej tak sa nahlasi do tej svojej ako zamestnavatel?
janaGT
16.05.05,04:51
asi nie dobre rozumiem tvojej otázke, skús to vysvetliť na konkrétnom príklade
MirkaV
16.05.05,04:54
Tak sa nahlásiš do dvoch zdravotných poisťovní
majenka21
16.05.05,05:02
tak ze napr. ja som v spoločnej zdrav. poist. ako zamestnanec.. Zamestnavatel sa tam nahlasi ako zamestnavatel a nahlasi aj mna.. Ale ked zamestnavatel je napr. vo vseobecnej zdrav. poist. tak sa nahlasi aj tam? za seba co odvadza.. Hm? a na danovy takisto aj ako zamestnavatel a zamestnanca? tam tiez dostane nejake identif. cislo?
emily
16.05.05,05:08
tak ze napr. ja som v spoločnej zdrav. poist. ako zamestnanec.. Zamestnavatel sa tam nahlasi ako zamestnavatel a nahlasi aj mna.. Ale ked zamestnavatel je napr. vo vseobecnej zdrav. poist. tak sa nahlasi aj tam? za seba co odvadza.. Hm? a na danovy takisto aj ako zamestnavatel a zamestnanca? tam tiez dostane nejake identif. cislo?
majenka, zamestnávateľ musí byť prihlásený v toľkých ZP v koľkých má zamestnancov...zamestnanec sa neprispôsobuje zamestnávateľovi...
A na DÚ nedostane nové číslo, len ak nebol doteraz prihlásený na daň zo záv. činnosti , tak sa prihlási.
Nové číslo dostane len v SP, ale tiež, len pokiaľ ešte nemal zamestnancov a nebol prihlásený. Ak už mal tak nič.
majenka21
16.05.05,05:10
ja to chapem ze sa ja tam prihlasovat nebudem kde je on.. ale sam seba musi nie? ved aj za seba odvadza poistne.. nie?
emily
16.05.05,05:12
ja to chapem ze sa ja tam prihlasovat nebudem kde je on.. ale sam seba musi nie? ved aj za seba odvadza poistne.. nie?
On je PO alebo FO?
janaGT
16.05.05,05:14
ja to chapem ze sa ja tam prihlasovat nebudem kde je on.. ale sam seba musi nie? ved aj za seba odvadza poistne.. nie?ty myslíš, že zamestnanec sa má prihlásiť do ZP? Ale veď keĎ má kartičku poistenca, tzn. že už prihlásený je. A odvody za neho platí resp. odvádza zamestnávateľ. Zamestnávateľ odvádza odvody za zamestnanca aj za zamestnávateľa.
Možno som ti neporadila to čo nevieš, ale ja fakt nechápem, že čo sa pýtaš.
petra:-)
16.05.05,05:14
majenka21, ak som dobre pochopila, ide o zamestnávateľa, ktorý je SZČO.
Ak je zamestnávateľ prihlásený ako živnostník napr. vo Vš.ZP, kde platí svoje odvody a príjme zamestnanca, ktorý je prihlásený v SZP, potom zamestnávateľ - živnostník prihlási do SZP seba ako zamestnávateľa, a prihlási zamestnanca. VšZP, kde je on poistený nehlási nič.
:)
majenka21
16.05.05,05:23
presne to som chcela.. dakujem.. Je živnostnik..
emily
16.05.05,08:52
presne to som chcela.. dakujem.. Je živnostnik..
presne ako hovorí Petra
luu
16.05.05,09:19
majenka21, ak som dobre pochopila, ide o zamestnávateľa, ktorý je SZČO.
Ak je zamestnávateľ prihlásený ako živnostník napr. vo Vš.ZP, kde platí svoje odvody a príjme zamestnanca, ktorý je prihlásený v SZP, potom zamestnávateľ - živnostník prihlási do SZP seba ako zamestnávateľa, a prihlási zamestnanca. VšZP, kde je on poistený nehlási nič.
:)

Podla informacii od nasej mzdovej uctovnicky zamestnavatel prihlasuje iba firmu (len v pripade ze uz v danej zdravotnej poistovni nie je prihlaseny). Zamestnanec je povinny prihlasit sa do svojej ZP sam a nahlasovat tam aj zmeny zamestnania a ine. S ostatnym suhlasim.

Lenka
AdkaJ
16.05.05,09:31
Presne tak, prihlášky a odhlášky do ZP za zamestnanca neposiela zamestnávateľ, ale musí si to obehať sám zamestnanec. On je len povinný ohlásiť zamestávateľovi svoju ZP a pokiaľ v nej nie je zamestnávateľ registrovaný, je povinný tak urobiť, aby mal za zamestnanca kam posielať odvody.
janaGT
16.05.05,10:11
Presne tak, prihlášky a odhlášky do ZP za zamestnanca neposiela zamestnávateľ, ale musí si to obehať sám zamestnanec. On je len povinný ohlásiť zamestávateľovi svoju ZP a pokiaľ v nej nie je zamestnávateľ registrovaný, je povinný tak urobiť, aby mal za zamestnanca kam posielať odvody.
áno máš pravdu, ale napr. v Trnave na VšZP je prax trochu iná, ja som tam volala a pracovníčka mi povedala, že aby som bola taká dobrá a poslala hromadné oznámenie za zamestnanca ja ako zamestnávateľ, pretože zamestnanci na to "kašlú" a zdravotka má potom zmätky.