intessimo
23.10.08,10:11
Chcel by som sa spýtať, čo by malo obsahovať také oznámenie o začatí daňového konania v ktorom mi chcu uložiť pokutu za daňový delikt. Da sa proti tomu nejak odvolať alebo podať námietky ak neobsahuje konkrétny delikt za ktorý ma pokutujú?
evina
23.10.08,08:34
Chcel by som sa spýtať, čo by malo obsahovať také oznámenie o začatí daňového konania v ktorom mi chcu uložiť pokutu za daňový delikt. Da sa proti tomu nejak odvolať alebo podať námietky ak neobsahuje konkrétny delikt za ktorý ma pokutujú?

Na takúto otázku neviem, či dokáže niekto odpovedať, je to príliš nešpecifické.
Podľa zákona 511/1192 o správe daní a poplatkov §1adaňovým konaním je:
d) daňovým konaním konanie, v ktorom sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňových subjektov,

Všetky tieto práva a povinnosti sú určené príslušnými zákonmi a DÚ môže pokutovať konkrétne porušenie zákona, čo musí presne napísať v tzv. Rozhodnutí o výmere pokuty. Neexistuje pokuta za nekonkrétny daňový delikt.
Daňovým konaním je napr. daňová kontrola, miestne zisťovanie atď., ktorých postupy od oznámenia až do rozhodnutia o pokute a spôsobe doručovania sú presne dané v spomínanom zákone, ktorý je i tu na Porade pripojený....
jezko1
23.10.08,08:45
Daňovým konaním sa rozumie konanie, v ktorom sa rozhoduje o právach a povinnostiach daňového subjektu. Upravuje ho zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov. Oznámením o začatí daňového konania je naplnená zásada uvedená v § 2 ods. 2 zákona č. 511/1992 Zb., t.j. úzka súcinnosť správcu dane s daňovým subjektom a týmto oznámením je začaté v zmysle § 20 ods. 1 začaté daňové konanie. V rámci daňového konania sa samozrejme budeme mať možnosť vyjadriť ku skutočnostiam, ktoré viedli k podozreniu z porušenia daňových predpisov. Oznámenie o začatí daňového konania je procesný úkon správcu dane, voči ktorému sa nedá odvolať, nakoľko to nie je rozhodnutie. Podať námietky možno v zmysle § 50 zákona č. 511/1992 Zb. až voči postupu správcu dane v daňovom konaní.
jezko1
23.10.08,08:50
len by som chcel upozorniť, že daňová kontrola sa v zmysle všeobecných zásad nepovažuje za daňové konanie, lebo daňovou kontrolou nerozhoduješ o právach a povinnostiach, ale iba zisťuješ skutočnosti potrebné na vydanie platobného, resp. dodatočného platobného výmeru ( rozhodnutia)
evina
23.10.08,08:55
len by som chcel upozorniť, že daňová kontrola sa v zmysle všeobecných zásad nepovažuje za daňové konanie, lebo daňovou kontrolou nerozhoduješ o právach a povinnostiach, ale iba zisťuješ skutočnosti potrebné na vydanie platobného, resp. dodatočného platobného výmeru ( rozhodnutia)
Áno máš pravdu, prečiarknem to v príspevku. Moje myšlienky sa uberali smerom, že zadávateľ má zrejme nahlásené niečo podobné, alebo mal, lebo neviem si predstaviť postup, ktorý naznačil :)
jezko1
23.10.08,09:01
Áno máš pravdu, prečiarknem to v príspevku. Moje myšlienky sa uberali smerom, že zadávateľ má zrejme nahlásené niečo podobné, alebo mal, lebo neviem si predstaviť postup, ktorý naznačil :)
nic, v pohode
intessimo
23.10.08,09:12
Narážal som hlavne na ustanovenie § 20 ods.1 druhá veta, kde správca dane začína konanie ex offo. Neviem či je potrebne urobiť procesný úkon, ktorým je oznámenie o začatí, ale keď ho vydá, čo musí obsahovať, resp. keď niektorá náležitosť chýba akým spôsobom sa môžem proti tomu brániť a či proti tomu môžem podať námietku.
jezko1
23.10.08,09:39
Narážal som hlavne na ustanovenie § 20 ods.1 druhá veta, kde správca dane začína konanie ex offo. Neviem či je potrebne urobiť procesný úkon, ktorým je oznámenie o začatí, ale keď ho vydá, čo musí obsahovať, resp. keď niektorá náležitosť chýba akým spôsobom sa môžem proti tomu brániť a či proti tomu môžem podať námietku.

ako som už písal, v zákone nie sú definované náležitosti takéhoto oznámenia, čiže nie je stanovené, čo také oznámenie má obsahovať. je to úkon, ktorým správca dane oboznámi subjekt o tom, že daňové konanie začalo, nakoľko, keď ho začína správca dane ex offo, subjekt o tom nemá vedomosť. A voči tomuto sa niet prečo brániť. V daňovom konaní si potom treba uplatniť všetky námietky, predkladať návrhy, navrhovať nové skutočnosti a pod. KEby Vám bolo toto právo odopreté, proti takémuto postupu správcu dane sa už dá podať námietka na jeho postup.