Valdi
23.10.08,10:36
Pekný Deň prajem.

Len plánujem začať podnikať a preto môžete mi prosím poradiť ako správne počítať DPH ? Povedzme že budem platcom DPH a chcem kalkuláciu pre dole napísané príklady.

1.Ak nakupujem tovar z Členského štatu únie (RAKUSKO) a som platca DPH tak by som
mal nakúpiť tovar bez DPH. Povedzme že kúpim tovar v hodnote 1000SK bez DPH a chcem
mat na nom zisk 200sk a chcem vediet koľko odvediem DPH Daňovému úradu.

1000Sk + 200Sk +19%DPH = 1428SK Bude moja predajná cena s DPH.

Kedže som nemal na vstupe žiadnu DPH (nie je čo odpočítať) tak štátu odvediem plnú DPH .

1428SK – 1200SK = 228SK Daňovému úradu teda musím zaplatitť 228SK ako DPH


2. Ak nakupujem tovar tu doma na Slovensku nákup bude aj s DPH. Nákup bude 1000Sk bez
DPH a chem mať zisk 200SK a chem vedieť koľko odvediem Daňovému úradu na DPH

Nákup : 1000SK + 19%DPH = 1190SK Bude nákupná cena s DPH čiže DPH na
Vstupe je 190SK

Predaj: 1000Sk + 200Sk +19%DPH = 1428SK Bude moja predajná cena s DPH čiže DPH na
Výstupe je 228SK

V romto prípade je už DPH na vstupe ktorú som yaplatil pri nadobudnutí tovaru čiže tu si ten
vstup už môžem odpočítat.

Vstup 190Sk – Výstup 228SK = 38SK Toľko odvediem Daňovému úradu na DPH


Prosím poradte mi či postupujem správne a ak nie prosím opravte ma kde robím chybu.

Ďakujem.

Valdi
jaja99
23.10.08,08:41
Pekný Deň prajem.

Len plánujem začať podnikať a preto môžete mi prosím poradiť ako správne počítať DPH ? Povedzme že budem platcom DPH a chcem kalkuláciu pre dole napísané príklady.

1.Ak nakupujem tovar z Členského štatu únie (RAKUSKO) a som platca DPH tak by som
mal nakúpiť tovar bez DPH. Povedzme že kúpim tovar v hodnote 1000SK bez DPH a chcem
mat na nom zisk 200sk a chcem vediet koľko odvediem DPH Daňovému úradu.

1000Sk + 200Sk +19%DPH = 1428SK Bude moja predajná cena s DPH.


Kedže som nemal na vstupe žiadnu DPH (nie je čo odpočítať) tak štátu odvediem plnú DPH .

1428SK – 1200SK = 228SK Daňovému úradu teda musím zaplatitť 228SK ako DPH


2. Ak nakupujem tovar tu doma na Slovensku nákup bude aj s DPH. Nákup bude 1000Sk bez
DPH a chem mať zisk 200SK a chem vedieť koľko odvediem Daňovému úradu na DPH

Nákup : 1000SK + 19%DPH = 1190SK Bude nákupná cena s DPH čiže DPH na
Vstupe je 190SK

Predaj: 1000Sk + 200Sk +19%DPH = 1428SK Bude moja predajná cena s DPH čiže DPH na
Výstupe je 228SK

V romto prípade je už DPH na vstupe ktorú som yaplatil pri nadobudnutí tovaru čiže tu si ten
vstup už môžem odpočítat.

Vstup 190Sk – Výstup 228SK = 38SK Toľko odvediem Daňovému úradu na DPH


Prosím poradte mi či postupujem správne a ak nie prosím opravte ma kde robím chybu.

Ďakujem.

Valdi
Máš to OK.
Okrem DPH z nákupnej ceny tovaru máš nárok na odpočítanie aj z iných výdavkov súvisiacich s podnikaním - réžia ... Čiže nemusíš odviesť 38 SKK ale menej, prípadne Ti ešte vrátia.
bendži
23.10.08,08:49
snáď ti vo výpočtoch chýba len jeden malý detail.. a to samozdanenie pri nákupe tovaru z členského štátu EU.. ale to je v podstate len "papierový" úkon, fyzicky ti to pohyb peňazí medzi tebou a daňovým úradom neovplyvní
milenia
23.10.08,09:11
bendži, vysvetlíš samozdanienie prosím?
Valdi
23.10.08,09:15
Samozdanenie ??? No cital som to v Zakone o DPH ale tam je to tak vysvetlene ze ma hned z toho robolela hlava :confused:. Prosim da sa nejak jenoducho LOPATISTICKY vesvetlit ten pojem SAMOZDANENIE ????

Dakujem pekne za odobrenie kalkulacie to soem len skusal ci som dobre pochopil ten zakon. Takze som bral v uvahu cisto iba ten tovar.

Poprosim este o jednu vec co vsetko sa da dat pre DPH na vstupe????? : telefon, pohone hmoty, najom, elektrina,.......

A co vsetko na vystupe ????
Tam fakticky pojde iba predajna cena nie ???

Dakujem

Valdi
hanelie
23.10.08,09:36
telefón - firemný / nezabudni uviesť IČO, IČDPH na FA / áno,
phm - auto v obchodnom majetku - ak je , tak sem spadajú všetky výdavky súvisiace s prevádzkou vozidla - servis, nd, príslušenstvo ap.
nájom áno, energie / tie asi budú v nájme
kancelárske potreby, atď
hanelie
23.10.08,09:37
A co vsetko na vystupe ????
Tam fakticky pojde iba predajna cena nie ???
áno,
Valdi
23.10.08,09:43
snáď ti vo výpočtoch chýba len jeden malý detail.. a to samozdanenie pri nákupe tovaru z členského štátu EU.. ale to je v podstate len "papierový" úkon, fyzicky ti to pohyb peňazí medzi tebou a daňovým úradom neovplyvní
Bendzi tak prosim Ta vysvetli to samozdanenie. Staci nejak jednoducho ak sa da

Diki moc
TIMOTEJ2002
23.10.08,09:56
Samozdanenie úplne polopatisticky: kupis tovar z EU a mas na to aj fa, tak si z dokladu sam vypocitas DPH 19%, teda si to sam aj zdanis. V pripade ze mas na tovar fa je to uplne jednoduche, lebo toto samozdanenie teda sumu DPH ktoru si vypocitas uvedies v daňovom priznani a zaroven si ju tam pripocitas aj odpocitas, takze vysledny efekt je 0. Aspon takto to chapem ja.
Tweety
23.10.08,09:59
Bendzi tak prosim Ta vysvetli to samozdanenie. Staci nejak jednoducho ak sa da

Diki moc
Ak kúpiš tovar napr. v Rakúsku za 1000 EUR, prirátaš-samozdaníš si k nemu 19% dph, 3č3AE/343AE, ak máš nárok na odpočet, uplatníš si ho a zároveň máš povinnosť daň aj odviesť. Takže z tejto transakcie-samozdanenia bude 0. Nič neodvedieš, iba to zapíšeš do dokladov dph a uvedieš v DP.
hanelie
23.10.08,10:17
aký má význam toto samozdanenie - ?
Valdi
23.10.08,10:24
To samozdanenie ma vyznam predpokladam len v ucotnictve aby sedeli stany MA DAT / DAL pretoze sa na jednnej strane ukze ze treba zaplatiti DPH tak sa aj od niekal to DPH muselo zobrat. Teda ako som to spravne pochopil. Cisto uctovnicka zalezitost.